آرتروز گردن درمان درد ساییدگی مهره‌ها با حرکات کششی و انقباضی

آرتروز گردن که به آن اسپوندیلوز گردنی هم گفته می‌شود معمولاً به دلیل از بین رفتن غضروف سطحی مفصلی و مفاصل فاست هفت مهره گردنی ایجاد می‌شود. شایع‌ترین نوع آرتروز که در هر قسمتی از بدن ممکن است ایجاد شود، استئوآرتریت است. استئوآرتریت دقیقاً چیست؟ با افزایش سن، سطوح مفاصل فاست در گردن و بقیه قسمت‌های بدن خشن و نازک می‌شود. تحلیل تدریجی سطح مفاصل معمولاً به دلیل فرسایش و ساییدگی ناشی از افزایش سن اتفاق می‌افتد. این تحلیل ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی بالای ستون فقرات یا مشاغلی که در آنها مجبور به انجام حرکات تکراری هستید تسریع شده و شتاب گیرد. برخی عوامل ژنتیکی نیز با تحلیل زودرس غضروف ارتباط دارند. معمولاً گفته می‌شود که تحلیل غضروف در مفاصل نشان‌دهنده ابتلا به استئوآرتریت یا آرتروز است.

با افزایش سن، مهره‌ها و دیسک گردن فرسوده می‌شوند. از آنجایی که آرتروز گردن با افزایش سن تشدید می‌شود، این بیماری در میان افراد میانسال شایع است. علائمی نظیر درد مزمن در گردن، بی‌حسی و بی‌حالی در بازوها، دست و انگشتان و همچنین احساس ناراحتی در گردن هنگام فعالیت از جمله علائم ساییدگی مهره‌های گردن هستند. در درمان آرتروز گردن در مرحله اول استراحت توصیه می‌شود. اگر درد ناشی از آرتروز با استراحت کاهش نیافت بسته به شرایط و نتایج آزمایش‌ها و MRI درمان‌هایی نظیر مصرف دارو، کمپرس گرم و سرد، تزریق کورتیزون، ماساژ درمانی، حرکات و تمرینات فیزیوتراپی توسط پزشک معالج توصیه می‌شود.
متخصصان ما در کلینیک تخصصی توانبخشی یادمان  آماده ارائه هر گونه خدمات نوین درمانی آرتروز گردن می‌باشند.برای مشاوره بیشتر و رزرو نوبت با شماره‌های  ۰۲۱۸۸۰۷۴۱۹۶ و ۰۲۱۸۸۰۸۸۵۴۱   تماس حاصل فرمایید

علل ابتلا به آرتروز گردن


علل ابتلا به آرتروز گردن

مطالعات نشان می‌دهد که زنان دو برابر بیش از مردان دچار آرتروز دیژنراتیو (استئوآرتریت) در گردن می‌شوند. برخی بیماری‌های ستون فقرات نیز باعث ایجاد آرتروز گردن می‌شوند که عبارتند از:

 • تنگی کانال نخاع گردنی
 • خارهای استخوانی
 • فتق دیسک گردن
 • بیرون‌زدگی دیسک
 • فشرده شدن عصب

علائم ابتلا به آرتروز گردنعلائم ابتلا به آرتروز گردن

اگر شما به آرتروز گردن مبتلا هستید، علائم ممکن است چندین ماه ادامه یافته یا مزمن شوند. علائمی که ممکن است به دلیل ابتلا به آرتروز گردن مشاهده شوند عبارتند از:

 • درد و خشک‌شدگی مزمن در گردن که ممکن است در هنگام فعالیت تشدید شود
 • صدا یا احساس تق‌تق در گردن در هنگام حرکت
 • انقباضات غیرارادی عضلات (اسپاسم ها) که باعث ایجاد درد یا ناتوانی حرکتی یا سردردی می‌شود که از گردن شروع می‌شود.
 • بی‌حسی و ضعف در بازوها، دستان و انگشتان دست
 • ضعف در پاها و اختلال در راه رفتن
 • تحریک‌پذیری
 • خستگی و اختلالات خواب
 • بروز مشکلات در هنگام کار کردن

تشخیص


علائم بیمار و سوابق پزشکی به تشخیص بیماری کمک می‌کنند. زمانی که بیمار به پزشک مراجعه می‌کند مورد معاینه بالینی قرار گرفته و از وی در مورد علائم سؤال می‌شود. پزشک ممکن است دستور انجام برخی آزمایش‌ها نظیر آزمایش‌های خون و عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس را برای درک بهتر شرایط بیمار بدهد. ام آر آی نیز ممکن است برای مشخص کردن این که آیا وجود خارهای استخوانی باعث ایجاد درد شده‌اند یا نه نیز انجام می‌شود. همه این‌ها به پزشک در تشخیص بیماری کمک می‌کنند.

درمان آرتروز گردن


اگر به آرتروز ستون فقرات مبتلا هستید باید به پزشک خود در مورد روش‌های درمانی که به کاهش درد و افزایش توانایی‌های حرکتی شما کمک می‌کند همکاری کنید. شکل خفیف آرتروز ستون فقرات را می‌توان با کمک روش‌های درمانی اولیه و محافظه‌کارانه تحت درمان قرار داد. بیشتر روش‌های درمانی محافظه‌کارانه را می‌توان برای کمک به کاهش بیشتر درد با هم ترکیب کرد. شما همیشه باید با پزشک در مورد شروع و تغییر برنامه درمانی برای بیماری‌های ستون فقرات خود با پزشک مشورت کنید. چه شما به استئوآرتریت ستون فقرات (تحلیل مفاصل فاست) مبتلا باشید و چه به روماتیسم مفصلی ستون فقرات (التهاب مفاصل فاست)، روش‌های درمانی محافظه‌کارانه برای شما عبارتند از:

استراحت


استراحت

اگر آرتروز ستون فقرات شما به دلیل استفاده زیاد تشدید شد، یک دوره استراحت متناوب می‌تواند به شما در کاهش التهاب و درد کمک کند. استراحت یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش درد ناشی از ابتلا به این بیماری است. به هر حال، از استراحت کردن طولانی مدت خودداری کنید زیرا باعث ضعف عضلانی شده و درد را بیشتر خواهد کرد.

سرماو گرما درمانی 


سرما درمانی و گرما درمانی

استفاده از گرما برای درد گردن و کمر می‌تواند به تسریع فرایند بهبودی با بهبود گردش جریان خون در ناحیه دردناک اطراف مفصل تحلیل رفته کمک کند. استفاده از بسته یخ نیز به کاهش تورم و درد کمک می‌کند این نوع درمان جزء بهترین روش‌های درمانی برای کاهش تورم و درد است؛ بنابراین بیمار باید این وضعیت را تحمل کند.

دارو درمانی  


دارو درمانی

مرحله بعد از استراحت، مصرف دارو است. زمانی که بیمار به پزشک مراجعه می‌کند، وضعیت بیمار مورد بررسی قرار گرفته و داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک یا داروهای مسکن و ضد التهاب تجویزی برای وی تجویز می‌شود که به کاهش درد او کمک می‌کنند. به علاوه، ورزش درمانی و فیزیوتراپی با مصرف این داروهای مسکن و داروهای ضدالتهابی قابل تحمل تر می‌شوند.

تزریق استروئید 


تزریق استروئید

تزریق هورمون ضدالتهابی کورتیزون می‌تواند درد را به طور موقتی کاهش داده و تورم ناشی از ابتلا به آرتروز را از بین ببرد. همچنین این تزریق‌ها به پزشک این امکان را می‌دهد که محل دقیق مفصل آسیب دیده را مشخص کرده تا بتواند برنامه درمانی بهتری ارائه نماید.

 فیزیوتراپی  


فیزیوتراپی

این روش درمانی به حرکات ملایم بدن که بر مفاصل ستون فقرات تأکید دارند اشاره داشته و به کاهش تنش و افزایش گردش جریان خون در ناحیه آسیب دیده کمک می‌کند. روش‌های درمانی تقویت‌کننده به بخش‌های دیگر ستون فقرات نیز کمک می‌کند تا بتوانند قسمتی از بار را از روی مفاصل مبتلا به آرتروز بردارند. فیزیوتراپی شامل آموزش روش‌های درست بلند کردن اجسام و مکانیک بدن می‌شود.

ماساژ درمانی


ماساژ درمانی

گردن درد یکی از شایع‌ترین دردهای شایع است که پس از کمر درد بین 30 تا 50 درصد افراد بزرگسال وجود دارد. افراد مبتلا به آرتروز در هنگام حرکت دادن سر برای بله یا نه گفتن نیز دچار درد و ناراحتی می‌شوند. به هر حال، بر اساس تحقیقات انجام شده، ماساژ دادن روزانه توسط خود بیمار و همچنین ماساژ دادن منظم به وسیله درمانگر می‌تواند به کاهش درد گردن ناشی آر ابتلا به آرتروز کمک کند. مشارکت‌کنندگان در این مطالعه که به دلیل ابتلا به آرتروز دچار گردن درد بوده‌اند، به طور هفتگی تحت ماساژ با فشار متوسط قرار گرفته‌اند و همچنین آموخته‌اند که چگونه این ماساژ را خودشان در منزل انجام دهند. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که درد گردن بیماران مبتلا به آرتروز پس از این ماساژها به میزان چشمگیری کاهش یافته است و با کاهش درد، توانایی‌های حرکتی و دامنه حرکتی گردن آنها نیز افزایش یافته است.

ترکشن


ترکشن

برای آن دسته از افرادی که دچار درد ناخوشایند در گردن و قسمت فوقانی کمر و سر دردهای تنشی هستند، ترکشن گردن که به آن ترکشن گردنی نیز گفته می‌شود به کار برده می‌شود. در ترکشن، تنش برای کشیدن آرام سر و گردن که عضلات و رباط‌های اطراف مهره‌های ستون فقرات به کار برده می‌شود که باعث زیاد شدن فاصله بین مهره‌ها می‌شود. هدف از انجام ترکشن، شل کردن عضلات، باز کردن مفاصل فاست و برداشته شدن فشار از روی هر عصب درگیر می‌باشد.

ترکشن دستی

ترکشن دستی توسط پزشک یا درمانگر در حالی که بیمار روی یک تخت دراز کشیده است انجام می‌شود. در این روش درمانی، پزشک از دستان خود برای کشیدن سر و گردن استفاده می‌کند. بسته با نوع ناراحتی، سر به طرفین چرخانده می‌شود. این کشش ریتمیک به کاهش درد کمک می‌کند.

ترکشن مکانیکی

در این نوع از ترکشن، تنش به وسیله ابزار مکانیکی مانند گردن بندد مخصوص ایجاد می‌شود. این تجهیزات تنش کافی برای کشش ملایم گردن و کاهش درد گردن، شانه یا قسمت فوقانی کمر ایجاد می‌کند. این نوع ترکشن را می‌توان چند روز، چند هفته، چند ماه یا چند سال به طور متناوب استفاده کرده که بستگی به واکنش شما نسبت به درمان دارد.

ورزش درمانی 

در اینجا به برخی از تمرینات توان‌بخشی برای وضعیت شما اشاره می‌شود. هر تمرین را به آهستگی شروع کنید. اگر شروع تمرین با درد همراه بود، حرکات را به صورت ساده‌تر انجام دهید. پزشک یا درمانگر به شما خواهد گفت که چه موقع باید تمرینات را شروع کنید و کدام یک از آنها برای شرایط شما مناسب‌تر است.

کشش گردن به سمت طرفین 


کشش گردن به سمت طرفین

 • اگر در هنگام کشش، شانه خود را به سمت پایین بکشید بهتر است. برای کمک به یادآوری این موضوع، شانه‌های خود را شل بگیرید و به آرامی ران‌های خود یا صندلی را بگیرید.
 • سر خود را به سمت شانه خم کرده و این حالت را به مدت 15 تا 30 ثانیه حفظ کنید. اجازه دهید که وزن سر شما باعث کشش عضلات شما شود.
 • این حرکت را برای هر شانه 2 تا 4 مرتبه تکرار کنید

کشش چانه


کشش چانه

 • به پشت روی زمین دراز بکشید و یک حوله تا شده را زیر گردن خود قرار دهید. سر شما باید به زمین برسد
 • به آرامی چانه خود را به سمت قفسه سینه ببرید
 • به اندازه 6 شماره شمرده و سپس تا 10 ثانیه عضلات را شل کنید
 • این حرکت را 8 تا 12 مرتبه تکرار کنید

 چرخش فعال گردن


چرخش فعال گردن

 • روی یک صندلی محکم بنشینید یا صاف بایستید
 • چانه خود را مستقیم نگه داشته و سر خود را به سمت راست بچرخانید و این حالت را 15 تا 30 ثانیه حفظ کنید
 • سر خود را به سمت چپ بچرخانید و این حالت را به مدت 15 تا 30 ثانیه حفظ کنید
 • این حرکت را 2 تا 4 مرتبه برای هر طرف تکرار کنید

 فشار تیغه شانه


فشار تیغه شانه

 • در حالی که ایستاده‌اید، تیغه‌های شانه خود را به سمت یکدیگر بکشید
 • شانه‌ها را در هنگام فشار به سمت بالا نبرید
 • این حالت را 6 ثانیه حفظ کنید
 • این حرکت را 8 تا 12 مرتبه تکرار کنید

چرخش شانه


چرخش شانه

 • راحت بنشینید و پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید. شما همچنین می‌توانید این تمرین را به طور ایستاده نیز انجام دهید
 • شانه‌های خود را به سمت بالا چرخانده و سپس با یک حرکت چرخشی به سمت پایین بیاورید
 • این تمرین را 2 تا 4 مرتبه تکرار کنید

جراحی برای آرتروز گردن


عمل جراحی که برای برداشتن خارهای استخوانی انجام می‌شود، لامینکتومی نامیده می‌شود. هدف از انجام عمل لامینکتومی کاهش درد و علائم نورولوژیکی است که با برداشت خارهای استخوانی و رباط‌های ضخیم شده که باعث فشرده شدن سیستماتیک عصب شده است حاصل می‌شود. این نوع عمل جراحی ستون فقرات معمولاً فقط برای بیمارانی که درد شدید و مزمن دارند یا به دلیل وجود خارهای استخوانی توانایی‌های حرکتی آنها کاهش یافته است انجام می‌شود.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.