درمان-زانو-درد

زانو یکی از مفاصلی است که به شدت مستعد آسیب دیدگی می‌باشد. ساختار و بسیاری از اجزای آن، زانو را در خطر بسیاری از انواع آسیب‌ها قرار می‌دهد که می‌تواند منجر به زانو درد یا از دست رفتن عملکرد آن شود.

گاهی اوقات آسیب زانو بطور ناگهانی در نتیجه‌ی ضربه، افتادن، پیچ خوردن یا حرکت بیشتر از دامنه حرکتی رخ می‌دهد. آسیب‌های ناگهانی زانو در میان ورزشکاران متداول بوده و ممکن است منجر به پارگی یکی از سه رباط اصلی زانو -رباط صلیبی قدامی، رباط جانبی داخلی یا رباط صلیبی خلفی- یا منیسک‌ها، ساختارهای هلالی شکل غضروفی در زانو که وزن بدن را در مفصل توزیع می‌کنند، شوند.

در سایر موارد، آسیب‌های زانو به آرامی رخ می‌دهند. برای مثال، مشکلی مانند اختلاف طول پاها یا آرتروز لگن که باعث مشکل در راه رفتن می‌شوند می‌توانند تراز زانو را از بین برده و منجر به آسیب گردند. فشار مداوم به زانو برای مثال در اثر ورزش یا شغل‌هایی که نیاز به خم شدن و بلند کردن اجسام دارند، می‌تواند باعث ساییدگی تدریجی غضروف زانو شود.

با افزایش فعالیت جوامع امروزی، تعداد مشکلات زانو نیز در حال افزایش است. زانو درد دارای دلایل و درمان‌های بسیار متنوعی است. با اینکه گاهی اوقات می‌توانید درد را با اقدامات خانگی مفید درمان کنید، اما همیشه این گونه نیست. در صورتی که درد با گذر زمان تسکین نیابد و یا هنگامی که تب، درد و تورم در زانوی خود دارید، یک تغییر شکل محسوس وجود دارد یا زانو ناپایدار شده باشد، باید بلافاصله با یک پزشک تماس بگیرید. بسته به علت، درد با دارو، فیزیوتراپی، جراحی و غیره کنترل خواهد شد.
متخصصان ما در کلینیک تخصصی توانبخشی یادمان  آماده ارائه خدماتبا بکارگیری روش‌های نوین می‌باشند.برای اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره‌های  ۰۲۱۸۸۰۷۴۱۹۶ و ۰۲۱۸۸۰۸۸۵۴۱   تماس حاصل فرمایید

چه عواملی باعث بروز زانو درد می‌شوند


عوامل-زانورد

آسیب‌های منیسک

منیسک در زمانی که زانو خم شده و سپس پیچ بخورد، برای مثال در هنگام چرخیدن در هنگام بازی تنیس، می‌تواند دچار پارگی شود.

آسیب‌های رباط صلیبی قدامی و خلفی

یک حرکت پیچشی ناگهانی یا تغییر جهت سریع می‌تواند منجر به آسیب دیدگی رباط صلیبی قدامی شود، در حالی که رباط صلیبی خلفی بیشتر مستعد آسیب ناشی از ضربه مستقیم برای مثال در اثر تکل در فوتبال است.

آسیب‌های تاندون

آسیب‌های تاندون می‌توانند در صورت فشار یا کشش بیش از حد در تاندون رخ دهند.

بورسیت

آسیب بورس می‌تواند منجر به تورم، گرما، درد و سفتی شود.

اجسام آزاد 

گاهی اوقات یک آسیب در زانو می‌تواند باعث شود که یک یا چند قطعه از استخوان یا غضروف مفصل شکسته شده و واردی فضای مفصلی شود. این اجسام آزاد ممکن است در حرکت مفصل اختلال ایجاد کرده و باعث درد شوند.

بیماری ازگود اشلاتر 

این بیماری که معمولاً در پسران کودک و نوجوان مشاهده می‌شود ناشی از فشار تکراری روی ناحیه بالای درشت‌نی که در آنجا استخوان در حال رشد است، می‌باشد.

در رفتن کشکک زانو 

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که کشکک زانو از جای خود خارج می‌شود.

سندروم ایلیوتیبیال باند 

این سندرم زمانی رخ می‌دهد که یک نوار بافت روی بخش بیرونی استخوان ران ساییده شده و باعث درد سوزشی و تیز در طرف بیرونی زانو می‌گردد.

سندرم پلیکا 

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که نوارهای بافت سینوویال به نام پلیکا در اثر استفاده مفرط یا آسیب دیدگی تحریک می‌شوند.

آرتروز 

خصوصیت این بیماری تخریب غضروف‌هایی است که نقش ضربه‌گیر را بین انتهای دو استخوان در محل اتصال آنها در مفاصل دارند. این وضعیت باعث می‌شود که استخوان‌ها روی یکدیگر ساییده شوند و باعث سفتی، درد و از دست رفتن قابلیت حرکت مفصل می‌گردد.

روماتیسم مفصلی 

روماتیسم مفصلی یک بیماری التهابی مزمن در مفاصل است که زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن که بطور طبیعی از ما در برابر عفونت محافظت می‌کند، اشتباهاً به سینوویوم که غشای نازک روی مفاصل است حمله می‌کند.

آرتروز جوانان 

آتروز جوانان اصطلاحی است که به منظور توصیف آرتروزی به کار می‌رود که در سن ۱۶ سالگی یا قبل از آن شروع می‌شود. انواع مختلفی از آرتروز جوانان وجود دارند، از جمله روماتیسم مفصلی جوانان و آرتریت ایدیوپاتیک جوانان.

نقرس 

نقرس نوعی آرتروز است که زمانی رخ می‌دهد که اسید اوریک اضافه به صورت بلورهای منوسدیم اورات سوزنی شکل در بافت‌های بدن از جمله در مفاصل جمع می‌شوند.

آرتریت واکنشی 

آرتریت واکنشی یک نوع مزمن آرتریت است که اغلب بعد از یک عفونت در دستگاه تناسلی، ادراری یا گوارشی رخ می‌دهد.

بیماری لایم 

بیماری لایم یک بیماری عفونی است که خصوصیت آن راش‌های پوستی، تورم مفصل و علائم شبیه به آنفولانزا می‌باشد. این بیماری در اثر نیش یک کنه آلوده به یک باکتری به نام بورلیا بورگدورفری ایجاد می‌شود. زانو اغلب اولین مفصلی است که تحت تاثیر بیماری لایم قرار می‌گیرد.

لوپوس 

لوپوس یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک یک بیماری خود ایمنی مزمن است، یعنی دستگاه ایمنی بدن پادتن‌هایی تولید می‌کند که به بافت‌های سالم حمله می‌کنند. علاوه بر ایجاد التهاب در زانو و مفاصل دیگر، لوپوس می‌تواند بر بسیاری از اندام مانند پوست، قلب، ریه و کلیه تاثیر بگذارد.

آرتریت عفونی 

آرتریت عفونی یا آرتریت سپتیک به نوعی آرتریت اطلاق می‌شود که در اثر یک عفونت در مفصل ایجاد می‌شود. آرتریت عفونی اغلب ناشی از باکتری‌هایی است که از طریق جریان خون به مفصل می‌رسند. گاهی اوقات این بیماری در اثر ویروس‌ها یا قارچ‌ها نیز ایجاد می‌شود.

علائم زانو درد 


علائم

انواع مختلفی از علائم زانو درد وجود دارند از جمله:

 • صدای قابل شنیدن در زانو
 • کبودی در زانو
 • درد سوزشی زانو
 • درد جلوی زانو
 • تورم موضعی زانو
 • درد ناشی از تورم زانو

آزمایش‌های تشخیص زانو درد 


آزمایش‌های تصویر برداری به پزشک اجازه می‌دهد تا بدون درد داخل مفصل شما را نگاه کنند. متداول‌ترین آزمایش‌های تصویر برداری به منظور تشخیص مشکلات زانو عبارتند از:

رادیوگرافی 

پزشک می‌تواند از رادیوگرافی برای مشاهده موارد زیر استفاده کند:

 • تراز زانو
 • فضای مفصلی
 • خارهای استخوانی
 • شکستگی‌ها

سی تی اسکن محوری 

سی تی اسکن بافت‌های نرم مانند رباط‌ها و عضلات را واضح‌تر از روش‌های سنتی رادیوگرافی نشان می‌دهد، بنابراین برای تشخیص برخی مشکلات زانو مانند پارگی منیسک مفیدتر می‌باشند.

ام آر آی 

این روش بخصوص برای تشخیص آسیب‌های غضروف، تاندون، رباط و منیسک و نیز نواحی تورم مفید است.

زانو درد چگونه درمان می‌شود؟ 


از آنجایی که علل زانو درد متغیر هستند، درمان آن بستگی به تشخیص صحیح علت یا بیماری زمینه‌ای دارد. کارشناسان از یک رویکرد اختصاصی برای تعیین علت مشکلات زانو درد و تهیه‌ی یک برنامه‌ی درمانی موثر استفاده می‌کنند. استراحت و کنترل وزن برای درمان زانو درد ضروری است. گزینه‌های درمانی بیشتر برای زانو درد شامل بریس، داروهای خوراکی یا موضعی، تزریق یا جراحی می‌باشند.

استراحت و کنترل وزن 

کاهش فعالیت و استراحت همیشه بخش مهمی از درمان زانو درد و جلوگیری از آسیب بیشتر به مفصل، عضلات، استخوان‌ها، تاندون‌ها یا رباط‌ها است. همچنین رژیم غذایی مناسب و کنترل وزن جزء مهمی از درمان است، زیرا بالا بودن وزن بدن فشاری بیشتری را روی زانوها وارد می‌کند و آسیب به عضلات و مفاصل را افزایش می‌دهد.

سرما یا گرما درمانی 

سرما-گرمما-درمانی

 

درد را می‌توان علاوه بر کاهش فعالیت با کیسه‌های یخ درمان کرد تا تورم کاهش یابد. سرما یا گرما درمانی، استفاده از نوارهای فشاری و انجام حرکات و ورزش‌های کششی ملایم که برای افزایش قدرت و دامنه حرکتی طراحی شده‌اند، موثر می‌باشند.

دارو 

تزریق استروئید و داروهای ضد التهابی می‌توانند با کاهش تورم و التهاب به درمان زانو درد کمک کنند.

فیزیوتراپی 

متخصص فیزیوتراپی ممکن است علاوه بر مجموعه‌ای از ورزش‌ها از روش‌های دیگری برای کمک به کاهش درد شما استفاده کند. برای مثال استفاده متناوب از سرما و گرما و استفاده از دستگاه‌های اولتراسوند که جریان خون را افزایش داده و عضلات را تحریک می‌کنند.

طب سوزنی 

طب-سوزنی

 

طب سوزنی که یک تکنیک باستانی در طب سنتی چینی است، شامل تحریک نقاط خاصی از بدن با سوزن‌های بسیار ریز و استریل جهت تسریع فرایند بهبود طبیعی می‌باشد. این تکنیک غیر تهاجمی می‌تواند در درمان زانو درد ناشی از مشکلاتی مانند آرتروز و بورسیت موثر باشد.

ورزش‌هایی برای زانو درد 

ورزش-زانودرد

 

شما می‌توانید برای تقویت زانوهای خود این ورزش‌های ساده را انجام دهید:

 • پا را در جلوی خود صاف کرده و عضلات چهار سر ران (عضلات جلوی ران) را سفت کنید، به مدت ۵ ثانیه نگه داشته و سپس رها کنید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار نمایید.
 • روی کمر دراز کشیده و زانویتان را شل کنید و یک حوله‌ی جمع شده را در زیر زانو قرار دهید، به آرامی پا را باز کرده و قدم پای خود را خم کنید، عضلات چهار سر ران را تا جایی که می‌توانید و باعث درد نمی‌شود، سفت کنید.
 • صاف روی یک صندلی بنشینید، به آرامی پاشنه‌ی پا را روی زمین فشار دهید و عضلات همسترینگ (پشت ران) را سفت کنید. ۵ ثانیه در همین حالت بمانید و رها کنید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

جراحی 

جراحی

 

زانو درد شدید یا مزمن که واکنشی به درمان‌های دیگر نشان نمی‌دهد یا تاثیر قابل ملاحظه‌ای روی زندگی یا میزان فعالیت گذاشته است را می‌توان با روش‌های پیشرفته‌تر مانند جراحی درمان کرد. جراحی ممکن است بسته به ماهیت و شدت آسیب لازم باشد. کشیدگی و پارگی رباط‌های زانو یک نوع شایع آسیب‌های ورزشی می‌باشند. هنگامی که آسیبی در رباط صلیبی قدامی، رباط صلیبی خلفی یا رباط جانبی داخلی –سه رباط مختلف در زانو- بوجود آمده باشد، ممکن است جراحی بخش ضروری از درمان جهت رفع مشکل و کاهش درد باشد.

«کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است»