نوار عصب و عضله چیست؟

نوار عصب و عضله

یکی از تستهای بسیار کمک کننده در صدماتناشی از فشار دیسک بین مهره ای،نوار عصب می باشد. بیمارانی به ما مراجعه می کنند که از درد شدید پاها و یا بی حسی و خواب رفتگی دست و پا رنج می برند. تست های انجام شده از جمله ام آر آی و سونوگرافی نرمال بوده است اما تست نوار عصب و عضله، درگیری دیسک یا آرتروز و فشار ثانویه آن روی عصب را نشان داده است. از مزیت های نوار عصب و عضله این است که شدت صدمه عصب و همچنین قدیمی و یا مزمن بودن آن را نشان می دهد. یکی دیگر از کاربردهای تست نوار عصب و عضله، شناسایی فشارِ حادِ دیسک بر روی عصب می باشد و پزشک حاذق در این زمینه می تواند به کمک آن در تعیین درمان جراحی یا فیزیوتراپی کمک کند.

یکی دیگر از موارد کاربرد تست نوار عصب و عضله، تعیین گیر افتادگی عصب در مناطق مختلف می باشد. برای درگیری های اندام فوقانی از نوار عصب دست و برای اندام تحتانی از نوار عصب پا استفاده می شود.

سندروم تونل کارپ(CTS)یکی از موارد اصلی است که در تستِ نوارِ عصبِ دست شناسایی می شود. در حقیقت نوار عصب، تنها راه تشخیص سندروم تونل کارپ یا اصطلاحاC.T.S است. در این بیماری، خواب رفتگی، درد و حس تورم در انگشتان نوک دست احساس می شود. علاوه بر عصب مدین ممکن است عصب اولنار هم در مچ دست یا در آرنج گیر بیفتد و تست نوار عصب و عضله می تواند محل گیرافتادن را مشخص کند.

احساس گزگزی و یا مور مور شدن پا، داغی کف پا و یا برعکس سردی و یخ بودن کف پا علائم دیگری است که معمولا منشا آن درگیری عصب در قستهای پایینی ستون فقرات می باشد و به کمک تست نوار عصب و عضله، منشا درگیری عصبی قابل تشخیص است. در بسیاری از بیماران علائم درگیری عصب در کمر و گردن، به صورت درد در استخوانهای پا یا استخوانهای دست نشان می دهد. تست نوار عصب و عضله در موارد بیماریهای خود عصب هم بسیار کمک کننده است. بیماران دیابتی ممکن است از احساس گزگز و یا مور مور شدن یا ضعف و بی قدرت شدن پاهای خود شکایات داشته باشند که با کمک تست نوار عصب و عضله می توان به تشخیص بیماری ایشان کمک کرد.

در موارد ی که در اثر ضربه یا تصادف، عصب صدمه ببیند، می توان با کمک نوار عصب میزان صدمه را تشخیص داد و یا پی برد که صدمه در حال بهبود است یا رشد آن متوقف شده است و اصولا شدت صدمه اولیه چقدر است.


تماس اورژانسی

021-88591523

021-88591358


دریافت مشاوره

09100209030

021-88591358


تماس با مدیریت

09100209030

آمار بازدید

ارتباط با ما

آدرس

دسترسی یک : شهرک غرب، بلوار پاک نژاد، بالاتر از دادمان، مرکز پزشکی یادمان
دسترسی دو: شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از دادمان، کوچه ناخدا محتاج، پلاک یک

ایمیل: info@yadman-rehab.com

تلفن: ۸۸۰۷۴۱۹۶(۰۲۱) - ۸۸۰۸۸۵۴۱(۰۲۱)

ساعات کاری: همه روزه ۰۹:۰۰ – ۲۱:۰۰

کلیه حقوق این قالب برای توانبخشی یادمان محفوظ می باشد

Call Now Buttonتماس و مشاوره