لیزر تراپی چیست؟

اشعه لیزر توسط فرایند خاصی در دستگاه لیزر ایجاد می شود تا باعث تابش کنترل شده اشعه نور شود. لیزرها برای اولین بار توسط فیزیکدانی به نام گوردون گولد در سال 1958 اختراع شدند و اولین مدل لیزر که کارایی داشت در سال 1960 ساخته شد. لیزرها  در اروپا و آمریکا بیش از چهل سال است که در زمینه های پوست، جراحی، چشم پزشکی و لیزرتراپی طب فیزیکی و توان بخشی مورد استفاده قرار می گیرند. لیزر تراپی توسط فیزیوتراپیست ها برای تسکین درد، تسریع در بهبود و کاهش التهاب استفاده می شوند.

تفاوت بین لیزر تراپی سرد و پر توان

توان خروجی کمتر از 0.5 وات به عنوان لیزر تراپی سرد (LLLT) طبقه بندی می شود در حالی که لیزرهایی با توان خروجی بیش از 500 مگاوات یا 0.5 وات لیزر تراپی پر توان یا HPLT نامیده می شوند. HPLT به دلیل قدرت بالاتر باعث ایجاد گرما در سطح پوست می شود. از LLLT معمولاً با عنوان “لیزر سرد” یاد می شود زیرا در طول درمان احساس گرما ایجاد نمی کند.

لیزر چگونه کار می کند

وقتی منبع نور مقابل پوست قرار می گیرد، فوتون ها به عمق چند سانتی متری نفوذ می کنند و توسط میتوکندری جذب می شوند. این انرژی به بسیاری از پاسخ های فیزیولوژیکی مثبت و در نتیجه بازسازی مورفولوژی و عملکرد سلول، با سرعت افزایش یافته، منجر می شود.

لیزر تراپی دیسک کمر

فیزیوتراپی با لیزر تراپی

فیزیوتراپیست ها از لیزر پرتوان اساساً با این پیش فرض استفاده می کنند که سلول های انرژی گرفته توسط لیزر سرعت بهبودی بالاتری خواهند داشت.

لیزر تراپی می تواند انواع مختلفی از مشکلات را درمان کند، مانند:

• آرتروز زانو، مفصل ران و مچ پا

• روماتیسم مفصلی

• سندرم های مربوط به شانه

• بورسیت مفصل ران یا شانه

• دیسک کمر

• سیاتیک

• تاندونیت

• آرنج تنیس

• ورم در کف پا

شواهد مربوط به اثربخشی لیزر تراپی

در سال 2018 یک مطالعه تحقیقاتی تحت عنوان “اثربخشی لیزر تراپی با شدت بالا در درمان اختلالات اسکلتی عضلانی منتشر شد. این بررسی سیستماتیک و متاآنالیز آزمایشات کنترل شده تصادفی به این نتیجه رسید که استفاده از لیزر تراپی برای مداوای درد کمر و گردن به طور قابل توجهی باعث کاهش درد و ناتوانی بین افرادی که تحت درمان با لیزر تراپی قرار گرفته بودند در مقایسه با گروه کنترل شده است.

لیزر تراپی دیسک گردن

لیزر تراپی زانو

لیزر تراپی زانو برای تسکین درد خفیف تا متوسط زانو و همچنین افزایش حساسیت به فشار و انعطاف پذیری مفصل کاربرد دارد.

لیزر تراپی کمر

لیزر تراپی کمر دارای اثرات بیوشیمیایی ثابت شده است. برخی از این اثرات مستقیماً به مدیریت و درمان بیماران مبتلا به کمردرد مزمن مربوط می شود. سه مورد از رایج ترین مشکلات بیمارانی که از کمردرد مزمن رنج می برند، التهاب، درد و ورم است. سلول ها و بافت های آسیب دیده آنزیم هایی تولید می کنند که دریافت فوتون ها را نسبت به سلول ها و بافت های سالم تسهیل می کند. تصور می شود که گیرنده های اصلی که توسط نور فعال می شوند، فلاوین، سیتوکروم و پورفورین هستند.

این گیرنده ها در میتوکندری قرار دارند و می توانند انرژی نور را به انرژی الکتروشیمیایی تبدیل کنند. همچنین نشان داده شده است که کروموفورها به شکل پورفیرین نیز نقش مهمی دارند. مقادیر کمی از اکسیژن منفرد در بافت های تحت تابش لیزر تراپی تجمع می یابند.

تحقیقات انجام شده در مورد لیزر درمانی و نور درمانی ثابت کرده است که نور قرمز و نزدیک به مادون قرمز با ترکیبی از این پاسخ ها باعث کاهش درد می شوند.

لیزر تراپی دیسک گردن

لیزر تراپی دیسک گردن می تواند درد مزمن را برای 2 تا 6 ماه پس از اتمام درمان تسکین دهد. هیچگونه هیچ گونه عارضه یا عوارض جانبی جدی هم تا به حال در این مورد گزارش نشده است.