آیا درمان فیزیکی در درمان میگرن موثر است؟

سر درد های میگرنی شدید و ناتوان کننده هستند و متاسفانه درمان، بسیار دشوار است. انواع مختلفی از فیزیوتراپی و درمان فیزیکی میگرن وجود دارد.

میگرن اختلال دردناکی است که در آن، اختلالی در سیستم عصبی مرکزی (مغز و ستون فقرات) به وجود می ‌آید. این اختلال شامل عصب ها و رگ های خونی است و منجر به درد و علائم نورولوژیکی مرتبط با سردرد میگرنی می‌ شود.

در حالی که دارو درمانی روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌ گذارد تا اختلال را از بین ببرد، فیزیوتراپی روی عضلات و مفاصل کار می ‌کند.

این که چگونه فرد دارای میگرن به فیزیوتراپی پاسخ دهد، بستگی به میزان درگیر شدن عضلات و مفاصل در سر درد دارد.

برای فردی که سردرد های میگرنی قدیمی و گهگاه دارد (مثلاً هر یک ماه یک بار یا بیشتر رخ دهد با علت مشخص و علائم نورولوژیکی) مزایای فیزیوتراپی محدود خواهد بود.

تکنیک های فیزیوتراپی چگونه به کاهش درد میگرن کمک می ‌کنند؟

تکنیک های خاص فیزیوتراپی و درمان فیزیکی که برای میگرن و سردرد استفاده می ‌شوند (خصوصاً در شروع سردرد) به کاهش درد حمله، حداقل به صورت موقت کمک می کنند.

به بیماران، بهترین روش ها برای استفاده از مواردی چون یخ یا ریلکسیشن آموزش داده می ‌شود.

به اعضای خانواده هم تکنیک‌ های ماساژ یا انقباضات کشی دورانی و دستی یاد داده می ‌شود. سردرد های میگرنی با احساس فشار و ناراحتی در گردن اتفاق می‌افتند.

تصور می ‌شود این فشار برای میگرن کم اهمیت است (و دلیل بروز آن نیست). اما تمرین های کششی گاهی اوقات در کمک به کاهش ناراحتی مفید هستند.


بیشتر بخوانید: درمان خانگی برای میگرن


درمان فیزیکی برای میگرن

رفع دردی که از عضلات و مفاصل شروع می ‌شوند با فیزیوتراپی

گروهی از بیماران هستند که فیزیوتراپی برای آنها مفید بوده و سردرد و میگرن را رفع می کند. این ها بیمارانی هستند که از سردرد با مشکلات اسکلتی عضلانی (درد در گردن، و یا فک) رنج می ‌برند.

دو مورد وجود دارد که عضلات و مفاصل در این نقاط از طریق آن ها سردرد ایجاد می کنند.

درد ارجاعی

اولین مورد، درد ارجاعی نامیده می ‌شود. معروف ترین مثال از درد ارجاعی، حمله قلبی است. اکثرا می دانند که درد قفسه سینه، شانه چپ و دست چپ از علائم مشکل در عضلات قلب است.

این مشکل زمانی رخ می ‌دهد که به عضله قلب فشار وارد شده و دردش به دست می ‌زند.

دلیلش به احتمال زیاد به علت عصب هایی است که در دست و قلب به طور مشترک قرار دارند و به مغز می رسند.

همچنین، عضلات و مفاصل، گردن درد را به سر ارجاع می دهند. به عنوان مثال، عضله ذوزنقه ای (تراپزی) بالایی در بالای شانه در بیماران دارای سردرد، مکرر مشکل زا است.

این عضله طی فعالیت ‌هایی همچون کار با کامپیوتر منجر به ایجاد نقاط ماشه ای می شود.

نقاط ماشه ای ، قسمت های کانونی رشته های عضلانی هستند که در مورد تراپزی بالایی، درد ارجاعی به گردن و شقیقه می ‌زنند.

میگرن

مورد دوم که از آن ساختارهای گردن باعث ایجاد سردرد می ‌شوند، بروز رویدادی میگرنی است.

در برخی بیماران، ستون فقرات، سفت شدگی عضلات و اختلال عملکرد رخ می دهد. این سبب بروز درد و ناراحتی می شود که باعث به وجود آمدن سردرد های میگرنی هم خواهد شد.

این مشکل مشابه تحریک با برخی غذاهای خاص یا محیطی خاص و شروع میگرن است.

هدف از درمان فیزیکی در این بیماران این است که با درمان های مناسب، مشکلات در گردن و فک، همچنین عامل بروز میگرن حذف و یا تا حد بسیاری کاهش یابد.


بیشتر بخوانید: آزادسازی بافت همبندی عضلانی


فیزیوتراپی برای سردرد میگرنی

نیاز به انجام درمان فیزیکی برای میگرن چگونه مشخص می شود؟

تاریخچه کامل پزشکی و معاینه فیزیکی توسط فیزیوتراپیست که مجرب و آگاه به درمان میگرن است، به تعیین مفید بودن درمان کمک می کند.

هدف درمان فیزیوتراپی، نرمال سازی سیستم اسکلتی عضلانی جهت کاهش استرس و فشار از روی بافت نرم و مفاصل است.

در مثالی که در بالا در مورد نقاط ماشه ای در عضله تراپزی ذکر شد، تراپیست احتمالا روی کشش فیبرهای عضلانی مشکل‌ دار کار کند.

علاوه بر آن، وضعیت قرارگیری بدن، تراز و مشکلات مربوط به قدرت باید مورد بررسی و درمان قرار بگیرند چون مکانیک اشتباه در این نقاط ،منجر به افزایش نقاط ماشه ای می شود.

مفاصل بالای ستون فقرات هم در دردهای ارجاعی به سر مقصر هستند. این مفاصل ممکن است طی تصادف آسیب ببینند یا سفت شدگی شان زیاد شده و درد در طول زمان افزایش یابد.

وظیفه فیزیوتراپیست، کمک به بازیابی توان حرکتی این مفاصل، اصلاح عدم تعادل عضلات، وضعیت قرارگیری بدن و فعالیت ‌های فیزیکی است که منجر به بروز مشکل می ‌شوند.

مشکل در مفاصل و عضلات، اغلب با هم رخ می دهند بنابراین هر دوی آن ها باید حین درمان و حذف درد و رسیدن به بهترین نتایج در نظر گرفته شوند.


بیشتر بخوانید: راه کارهای درمان فیزیکی سردرد


کلینیک یادمان دارای بخش های مغز و اعصاب و فیزیوتراپی و توانبخشی است. برای دریافت نوبت ملاقات با دکتر بابک جلالیان، پزشک متخصص مغز و اعصاب در کلینیک یادمان و همپنین دریافت خدمات فیزیوتراپی و درمان فیزیکی میگرن با شماره های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس ها :  02188088541 – 02188074196

آدرس کلینیک در اینجا