انواع مختلفی از توانبخشی وجود دارد که هر کدام برای کنترل طیف خاصی از مشکلات طراحی شده‌اند. آن‌چه بین همه آن‌ها مشترک است، اهداف اولیه‌شان است:

  • کمک به افراد برای بهبود یافتن پس از بیماری‌
  • آسیب
  • عمل جراحی
  • سکته مغزی
  • عارضه‌های قلبی یا دیگر مشکلات پزشکی
  • بازیابی توانایی‌های عملکردی و استقلال از دست رفته تحت این شرایط.

در این‌جا ما 7 نوع توانبخشی را که معمولا در طرح‌های درمانی برای دستیابی به اهداف مذکور مورد استفاده قرار می‌گیرد، به طور خلاصه توضیح می‌دهیم:

فیزیوتراپی – انواع توانبخشی

این نوع توانبخشی در بهبود معلولیت‌های حرکتی کاربرد دارد.

متخصصان برای بازگرداندن حرکت، بنیه، تعادل و توانایی عملکردی و هم‌‌چنین کاهش درد از طریق تمرینات ورزشی مشخص و انواع دیگر روش‌های درمانی، با بیمار همکاری می‌کنند.

ورود به وب سایت تخصصی فیزیوتراپی کلینیک یادمان

کار‌درمانی – انواع توانبخشی

این شکل از درمان بر بازیابی توانایی فردی برای انجام دادن فعالیت‌های روزانه مهم، تمرکز دارد.

کار‌درمانی می‌تواند به معنای اصلاح مهارت‌های حرکتی، بازیابی تعادل یا کمک به بیماران در یادگیری این‌که چگونه توانایی عملکردی خود را از طریق استفاده از تجهیزات انطباقی در کنار سایر گزینه‌های درمانی افزایش دهند، باشد.

خواندن مقالات کاردرمانی سایت

گفتار‌درمانی: این نوع توانبخشی برای کنترل مشکلات گفتاری، ارتباطی و بلع استفاده می‌شود.

تنفس ‌درمانی – انواع توانبخشی

برای کمک به بیمارانی استفاده می‌شود که اختلالات یا مشکلات تنفسی دارند.

این شکل از توانبخشی به آن‌ها کمک می‌کند زجر تنفسی را کاهش دهند، مجاری تنفسی باز نگه داشته شوند، و یاد بگیرند در زمان لازم چگونه از اسپری تنفسی و اکسیژن تکمیلی به شکل صحیح استفاده کنند.

بازتوانی شناختی – انواع توانبخشی

این روش که به توانبخشی شناختی هم معروف است، جهت بهبود حافظه، تفکر و مهارت‌های استدلال بیمار به کار می‌رود.

توانبخشی شغلی – انواع توانبخشی

این نوع توانبخشی، فرد را آماده می‌سازد تا پس از آسیب، بیماری یا عارضه‌های پزشکی بتواند به کار خود برگردد.

هر کدام از انواع توانبخشی می‌تواند در شرایط درمانی مختلفی به کار گرفته شود.

این شرایط شامل تاسیسات توانبخشی بیماران بستری شده، کلینیک‌های توانبخشی بیماران سرپایی و خدمات توانبخشی مستقر در منزل است.

مراکز توانبخشی که بیمار را بستری می‌کنند معمولا انواع درمان‌های متداول و غیره را همراه با مراقبت‌های پزشکی / پرستاری و توسط یک گروه چند تخصصی از متخصصان توانبخشی در محیط شبه ‌بیمارستانی‌ ارائه می‌دهند.

کلینیک‌های بیماران سرپایی بسته به نوع درمانی که ارائه می‌دهند، متفاوت هستند و خدمات آن‌ها با وقت قبلی و با مراجعه بیمار به مرکز برای جلسات درمانی ارائه می‌شود.

برنامه‌های توانبخشی مستقر در منزل (شامل فیزیوتراپی در منزل) ، معمولا یک سری خدمات ابتدایی را عرضه می‌کنند که معمولا شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار‌درمانی است.

این اتفاق با حضور درمانگر در خانه بیمار و با تعیین وقت قبلی می‌افتد.

زمانی که انواع مختلفی از روش‌های درمانی برای کمک به یک فرد در بازیابی و توانبخشی مورد نیاز باشد، یا وجود نظارت پزشکی ضروری باشد، معمولا گزینه بستری بیمار به عنوان ایمن‌ترین و موثر‌ترین شیوه درمانی توصه می‌شود.

خدمات سرپایی یا مستقر در منزل بیشتر برای بیمارانی مناسب است که به خدمات کمتر یا مراقبت توانبخشی / پزشکی با شدت پایین‌تری نیاز دارند.

در مورد توانبخشی یا rehabilitation در این مقاله بیشتر بخوانید.

کلینیک توانبخشی و فیزیوتراپی یادمان

در صورتی که نیازمند استفاده از انواع خدمات توانبخشی را دارید کلینیک چند تخصصی یادمان، علاوه ارائه خدمات توانبخشی و فیزیوتراپی، خدماتی از جمله درمان فیزیکی، درمان اختلال بلع، کاردرمانی کودکان و سالمندان، اورولوژی و ارتوپدی را در خود جای داده است.

شماره تماس های کلینیک جهت دریافت نوبت : 02188088541 – 02188074196

آدرس کلینیک یادمان را از اینجا پیدا کنید