چه عواملی باعث ایجاد ناهنجاری دفورمیتی سوان نک (Swan neck deformity) یا تغییر شکل گردن قو در انگشت یا انگشتان دست می شود و نحوه درمان آن می شود؟

ناهنجاری گردن قو در انگشت دست چیست؟

ناهنجاری گردن قو (SND) در انگشتان دست تأثیر می گذارد.

این اتفاق زمانی می افتد که چندین مفصل در انگشت به دلیل وضعیت سلامتی یا آسیب در موقعیت های غیرمعمول خم می شوند.

تغییر شکل گردن قو می تواند باعث درد و همچنین استفاده محدود از انگشتان دست شود. هر دو گزینه غیر جراحی و جراحی به طور موثر در تراز کردن انگشت برای کمک به مدیریت علائم وجود دارد.

برای یادگیری بیشتر به خواندن متن ادامه دهید.

کدام قسمت های انگشت درگیر است؟

انگشتان دست چندین مؤلفه دارند. SND بر بسیاری از این قسمت ها از جمله موارد زیر تأثیر می گذارد:

 • سه استخوان انگشت (بند انگشت ها)
 • دو مفاصل استخوان بین انگشتی، که بالاتر از ناحیه بند انگشت هستند
 • تاندون ها
 • رباط ها

انگشت گردن قویی زمانی اتفاق می افتد که دو اتصال مفصل استخوان بین انگشتی در جهات غیرطبیعی قرار گرفته و نتوانند به حالت مسطح صاف شوند.

به عنوان مثال، احتمال دارد مفصل بین انگشت بیش از حد تحت فشار قرار گرفته باشد، یا به سمت بالا حرکت کند. به این مفصل، مفصل پروگزیمال (PIP) استخوان بین انگشتی گفته می شود.

مفصل انتهایی انگشت نیز امکان دارد خم شود، یا به سمت پایین حرکت کند. به این مفصل، مفصل دیستال (DIP) استخوان بین انگشتی گفته می شود.

دفورمیتی انگشت گردن قو در سایر انگشتان به جز انگشت شست به چشم می خورد. انحراف های غیرمعمول در انگشت شست می تواند در اثر شرایطی به نام انگشت مالت (چکشی) باشد.

اگر فقط مفصل انتهایی انگشت خم شده باشد، احتمالا با همان انگشت مالتی نیز تمام شود.

چه عواملی باعث دفورمیتی گردن قو انگشت دست می شود و چه کسی در معرض خطر است؟

دفورمیتی گردن قو انگشت دست در شرایط مختلفی ایجاد می شود، از جمله:

 • آرتریت روماتوئید (RA)
 • فلج مغزی
 • اسکلرودرما
 • آرتریت پسوریاتیک
 • سکته مغزی
 • بیماری پارکینسون
 • تروما به دست

غالباً، هنگامی که سطح کف دست، یک رباط اصلی در انگشت شل می شود، عملکرد مفصل انگشت با مشکل مواجه می شود.

این منجر به اتصال PIP به سمت بالا و همچنین روی تاندون های انگشت تأثیر می گذارد و باعث می شود مفصل DIP به سمت پایین منحنی شود.

این حالت معمولاً در صورت وجود شرایط سلامتی مزمن مانند RA به وجود می آید.

RA می تواند به دلیل التهابی که در بدن ایجاد می شود، خصوصاً در زیر مفاصل، بر صطح کف دست تأثیر بگذارد. این باعث ایجاد بافت های غیر طبیعی شده که می تواند صطح کف دست را ضعیف کند.

التهاب همچنین باعث تغییر در استخوان ها، غضروف، تاندون ها و سایر رباط ها در انگشتان می شود.

احتمال دارد به دلیل سایر مواردی مانند آسیب دیدگی، SND ایجاد شود. این می تواند باعث آسیب به مفاصل یا عضلات سفت شود و منجر به خم شدن انگشتان در وضعیت انگشت گردن قو شود.

تغییر شکل انگشت گردن قو چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورت مشاهده تغییر در انحراف مفاصل انگشت باید به پزشک مراجعه شود. این امکان وجود دارد که پزشک فقط با بررسی دستان در طی معاینه بدنی بتواند بیماری را تشخیص دهد.

پزشک می تواند بعد از اشعه X تشخیص را تأیید کند. این روش همچنین به پزشک اجازه می دهد تا استخوان ها و مفاصل انگشتان را به دلیل ناهنجاری یا آسیب دیدگی مشاهده کند.

چه گزینه های درمانی در دسترس هستند؟

بسته به شدت بیماری، درمان برای SND می تواند متفاوت باشد. درمان های غیر تهاجمی شامل فیزیوتراپی (PT)، کاردرمانی (OT) و آتل ها هستند. روش های تهاجمی تر شامل جراحی است. این موارد می تواند از ترمیم جزئی بافت نرم تا اقدامات شدیدتری مانند تعویض یا فیوژن مفصل انگشت می باشد.

پزشک با استفاده از بهترین روش برای موارد خاص، می تواند SND را ترمیم و عملکرد را به انگشتان بازگرداند.

فیزیوتراپی و کاردرمانی انگشت گردن قو

کاردرمانی تغییر شکل انگشت دست گردن قو

اگر دفورمیتی انگشت گردن قو خفیف باشد، احتمالا پزشک فیزیوتراپی یا کاردرمانی را به عنوان اولین مرحله درمانی توصیه کند.

فیزیوتراپی یا کاردرمانی انگشت گردن قو شامل تمرینات، کشش و ماساژ برای کمک به بهبود انگشتان دست در برقراری تعادل و بازیابی قدرت و تحرک است.

به عنوان یک روش در مرحله اول، درمانگر مفصل PIP را هدف قرار می دهد. این عمل به صورت هم زمان منجر به اصلاح مفصل DIP می شود.

فیزیوتراپی و کاردرمانی نیز تاثیر اساسی در بهبودی پس از جراحی انگشت دارند.

آتل بندی

امکان دارد پزشک آتل بندی را توصیه کند تا سعی در اصلاح و تثبیت SND کند. این می تواند همزمان با فیزیوتراپی یا کاردرمانی انجام شود.

آتل بندی ها می تواند شامل تمام انگشت یا مفصل، برای مثال با یک آتل حلقه ای باشد.

این یک آتل به شکل عدد هشت است که در تمام طول مدت چندین هفته در اطراف مفصل PIP پوشیده می شود در حالی که همچنان می توان با این نوع آتل مفصل را به سمت پایین خم کرد.

آتل های دیگر می توانند شبانه یا احتمالاً فقط در برخی از ساعت های روز پوشیده شوند. آتل ها می توانند تمام حرکت انگشت را محدود کرده یا امکان استفاده از آن ها را داشته باشند.

ترمیم بافت نرم

ترمیم بافت نرم نوعی جراحی است که بر روی پوست، تاندون ها و رباط ها (بافت نرم) در نزدیکی مفصل میانی انگشت تمرکز دارد.

این یک نوع جراحی است که پزشک می تواند آن را برای SND در سطح متوسط ​​توصیه کند، زیرا امکان دارد این جراحی به موارد جدی تر کمک نکند.

یکی از انواع ترمیم بافت های نرم، شکاف سطحی است.

این صفحه را برای کمک به بهتر نگه داشتن مفصل میانی انگشت از فشار خون بالا در حالی که امکان حرکت رو به پایین در مفصل را مهار می کند، به صطح کف دست هدف می دهد.

آرتروپلاستی مشترک PIP

اصلاح SND می تواند به تعویض مفصل در انگشت نیاز داشته باشد. آرتروپلاستی مفصل PIP زمانی است که پزشک مفصل میانی انگشت را جایگزین می کند.

در صورت سفت شدن مفصل میانی، پزشک این نوع جراحی را توصیه کند و همچنین بافت های نرم اطراف مفصل جدید را ترمیم کرده تا حرکت را به انگشت بازگرداند.

بعد از یک آرتروپلاستی مشترک بیمار متوجه خواهد شد که حرکت انگشتان دست بسیار آسان تر و شاید درد کمتری را تجربه کند. تعویض مفصل می تواند با گذشت زمان از بین برود.

فیوژن مفصل انگشت

فیوژن مفصل انگشت زمانی است که پزشک مفصل را در انگشت خشک می کند بنابراین دیگر نمی تواند حرکت کند.

این کار معمولاً در مفصل DIP انجام می شود. اگر این مفصل به درستی کار نکند، پزشک این عمل را توصیه خواهد کرد. بعد از عمل، بیمار قادر به حرکت مفصل نیست و ثابت می ماند.

در عوض پزشک می تواند یک فیوژن در مفصل PIP را توصیه کند. این روش باعث می شود که پزشک مفصل را در حالت خمیده قرار دهد.

این عمل جراحی باید درد در مفصل انگشت مبتلا را کاهش دهد.

بهبودی بعد از عمل

بهبودی پس از عمل جراحی روی انگشت از چند هفته تا چند ماه طول می کشد.

پزشک برای مراقبت روزانه از انگشت ترمیم شده با جراحی، یک برنامه بعد از عمل ارائه می دهد. آن ها احتمالاً توصیه می کنند که در حین بهبودی انگشتان، آتل ببندید.

باید چند هفته بعد از عمل جراحی و احتمالاً یک یا دوبار دیگر بعد از عمل به پزشک مراجعه شود.

همچنین به احتمال زیاد بیمار در جلسات هفتگی فیزیوتراپی یا کاردرمانی شرکت خواهد کرد تا تورم و درد را کاهش داده و قدرت و تحرک را به انگشت برگرداند.

نظریه

در صورت مشاهده علائم تغییر شکل انگشتان دست ، تغییر شکل انگشت گردن قو به پزشک مراجعه کنید. این می تواند در نتیجه یک وضعیت جدی برای سلامتی یا به دلیل آسیب دیدگی به انگشتان دست به وجود آید.

اگر قبل از اینکه مفاصل انگشت در موقعیت های پرفشار و خمیده شدیدی سفت شوند، تشخیص داده شود به اقدامات تهاجمی کمتری نیاز خواهد بود.

برای بررسی و درمان انگشت دست گردن قو کلینیک کاردرمانی یادمان خدمات لازم را به شما ارائه خواهد داد.

برای دریافت نوبت با شماره های 02188088541 – 02188074196 تماس بگیرید

آدرس کلینیک یادمان و شماره تماس ها