آیا میدانستید اختلالات پردازش حسی از طریق کاردرمانی به خصوص برای کودکان قابلیت بهبود پیدا کردن را دارد؟

تجربیات حسی شامل لمس، حرکت، آگاهی بدن، بینایی، صدا، بو، سلیقه و کشش گرانش است. 

فرایند سازماندهی و تفسیر این اطلاعات، ادغام حسی نامیده می شود. ادغام حسی (SI) یک پایه اساسی برای یادگیری و رفتارهای بعدی، پیچیده تر ایجاد می کند.

تجربه های حساس که در کاردرمانی حسی می توان بررسی شود شامل:

  • لمس
  • بینایی
  • صدا
  • بو
  • مزه
  • جنبش
  • آگاهی از بدن
  • کشش گرانش

برای اکثر کودکان، ادغام حسی در دوره فعالیت های عادی کودک شکل می گیرد. توانایی برنامه ریزی حرکت نتیجه طبیعی این فرایند است، همچنین توانایی انطباق با احساسات دریافتی است.

اما، برای برخی از کودکان، ادغام حسی به همان اندازه که لازم است توسعه نمی یابد.

وقتی این روند بی نظم باشد، امکان دارد تعدادی از مشکلات در یادگیری، پیشرفت و رفتار آشکار شود.

همه کودکان با یادگیری، روش یا رفتار مشکلات اساسی ادغام حسی ندارند. با این حال، شاخص های خاصی وجود دارد که می تواند به والدین علامت دهد که چنین مشکلاتی می تواند وجود داشته باشد. این شامل:

بیش از حد حساس به لمس، حرکت، بینایی، بوها، مزه ها و صداها.

این مورد می تواند در رفتارهایی مانند تحریک پذیری یا ترک در هنگام لمس، اجتناب از برخی بافت های لباس یا غذا، پرت شدن حواس، واکنش های ترسناک از چنین فعالیت های حرکتی معمولی (نوسان، چرخش) بروز یابد.

عدم واکنش به تحریک حساسیت

در مقابل با موارد فوق، یک کودک تحت مسئولیت می تواند به دنبال تجربیات حسی مانند چرخاندن یا برخورد با افراد و اشیاء باشد. شاید او در مورد درد یا وضعیت بدن سالم به نظر برسد.

برخی از کودکان بین افراط بیش از حد و عدم پاسخگو بودن در نوسان هستند.

سطح فعالیتی که به طور غیر معمولی بالا یا پایین است

احتمال دارد کودک دائما در حال حرکت باشد یا شاید به راحتی گرم شود و یا به راحتی خسته شود.  باز هم برخی از کودکان می توانند بین افراط و تفریط تغییر کنند.

مشکلات هماهنگی

این را می توان در فعالیت های حرکتی شدید و خوب مشاهده کرد. برخی از کودکان می توانند ضعف نامطلوب تعادل داشته باشند، در حالی که برخی دیگر در یادگیری انجام یک کار جدید که نیاز به هماهنگی حرکتی زیادی دارد، مشکلی ندارند.

تعویق در صحبت کردن، زبان ، مهارت های حرکتی یا دستیابی به سطح آکادمیک

این ها می توانند در یک کودک پیش دبستانی به همراه سایر علائم ادغام حسی ضعیف مشهود باشد. در کودک مدرسه ای علی رغم هوشمندی عادی، می تواند در برخی از زمینه های آکادمیک مشکلاتی ایجاد شود.

ضعف سازماندهی رفتار

شاید کودک پرتحرک یا پریشان باشد و فقدان برنامه ریزی را در جهت انجام وظایف نشان دهد.  برخی از کودکان در تنظیم شرایط جدید مشکل دارند. برخی دیگر هنگام مواجهه با شکست با سرخوردگی، پرخاشگری یا باز پس گیری واکنش نشان دهند.

ضعف خودشناسی

غالباً کودکی دارای مشکلات پردازش حسی است، کاملاً احساس خوبی ندارد. این کودک اغلب می تواند کسل، تنبل یا بی تحرک ظاهر شود. برخی از کودکان برای جلوگیری از کارهایی که سخت یا شرم آور هستند راهکارهایی را تدوین می کنند.

وقتی این اتفاق بیفتد، کودک دردسرساز یا سرسخت قلمداد می شود. وقتی درک یک مشکل دشوار است، احتمال دارد والدین و فرزندان  خود را مقصر بدانند. تنش خانوادگی، ضعف خودپنداری و احساس کلی ناامیدی می تواند غالب شود.

نکته مهمی که باید هنگام برخورد با کودکان به خاطر سپرد،

“… به جای اینکه به رفتار منفی یا” بد “نگاه کنید، به آنچه که با آن رفتار می خواهد به شما بگوید نگاه کنید …”

برای بعضی ها، این مورد می تواند یک تغییر عمیق ایجاد کند و فرزند شما از شما متشکر خواهد بود و پا در رو به بهبودی می گذارد.

یکی از راه های درمان اختلالات حسی کاردرمانی است که ما در کلینیک یادمان با بهره گیری از متخصصین کاردرمانی حرفه ای خدمات مربوط به کاردرمانی و درمان فیزیکی را به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای ارائه می دهیم.

شماره تماس های کلینیک یادمان :  02188088541 – 02188074196

شماره تماس های کلینیک کاردرمانی یادمان و آدرس کلینیک