در کلینیک کاردرمانی یادمان ، ما اغلب از متخصصین حرفه ای کمک می گیریم که متوجه می شویم آیا کودک در مراقبت از خود با مشکلات چشم و بینایی دست و پنجه نرم می کند یا خیر.

کاردرمانگرها برای کار با کودکان به منظور بهبود و تقویت مهارت ها و توانایی های خاص آموزش داده می شوند و نواقص موجود در سیستم پردازش بصری می تواند در توانایی پیشرفت کودک موثر باشد.

با این حال، بسیاری از متخصصان حرفه ای و باتجربه کاردرمانی به سادگی در مورد نحوه تشخیص مشکلات بینایی آموزش نمی بینند.

علاوه بر این، بسیاری از کاردرمانگرها از این امر آگاه نیستند که چشم درمانی می تواند کارهایی را که کودک انجام می دهد مکمل یا تقویت کند.

کاردرمانی چیست؟

3 نوع کاردرمانی چشم

در اینجا 3 نوع اصلی از مشکلات بینایی عملکردی وجود دارد که می‌توانید در طول ارزیابی ها یا جلسات متوجه آن ها شوید:

1. مهارت های اسکان

اگر با کودکی کار می کنید که غالباً دچار سردردهای فرونتال یا درد چشم، سوزش چشم، چشمک زدن غیر ارادی می شود، یا چشمانش را بیش از حد مالش می دهد یا غالباً شکایت می کند که چشمانش دچار خارش یا سوزش شده است، احتمالا نشانه هایی از مشکل تمرکز چشم باشد.

کودکان با مهارت اسکان ضعیف یا مشکل در تمرکز، قادر نیستند به راحتی تمرکز خود را روی یک شی یا متن حفظ کنند یا از یک تصویر واضح و روشن برای مدت زمان مناسب استفاده کنند.

خواندن و نوشتن دشوار است زیرا اشیاء ناپدید یا تار می شوند و کودک در مقایسه با همسالان خود سعی می کند در انجام تکالیف یا آزمایشات خوب عمل کند.

2. مهارت های همگرایی

 اگر متوجه شدید که کودک سعی دارد از خواندن اجتناب کند، هنگام خواندن اغلب به متن نگاه نمی کند، خستگی را به راحتی نشان می دهد یا می گوید که کلمات در صفحه در حال حرکت هستند، این می تواند به دلیل مشکل تیمی چشم باشد.

اگر کودک مهارت های همگرایی یا واگرایی ضعیف یا مشکل تیمی چشم را داشته باشد، این بدان معناست که او در استفاده از چشمان خود به عنوان یک تیم مرتبط مشکل دارد.

چشمان او تا حدودی مستقل از یکدیگر حرکت می کند و باعث تاری یا دید مضاعف، مشکل در درک مفاهیم و خستگی می شود.

عملکرد و درک مطلب رنج می برد زیرا کودک برای دیدن درست و پردازش متن باید سخت تر از همکلاسی های خود کار کند.

3. مهارت های حرکتی چشم

اگر با کودکی کار می کنید که با صدای آرام می خواند، با درک مطلب مشکل دارد، کپی کردن از صفحه در مدرسه برایش دشوار است، یا در هنگام خواندن یا نوشتن جمله را از گم کرده یا کلمات را از گم می کند، این می تواند به دلیل مشکل ردیابی چشم باشد.

اگر کودکی مهارت حرکتی چشم ضعیف یا مشکل ردیابی چشم نداشته باشد، او سعی می کند حرکات چشمان خود را به طور دقیق کنترل کند.

به جای حرکت هموار، چشمانش دچار پرش شده، خواندن، نوشتن یا جستجوی چیزی دشوار می شود برای دیدن ابتدا دورتر را نگا می کند و سپس به صفحه جلوی خود باز می گردد و چنین کارهای ساده ای برایش چالش برانگیز می شوند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با کاردرمانی کودکان

ما در کلینیک یادمان انواع مختلف توانبخشی و درمان های کاردرمانی از جلمه کاردرمانی چشم را به صورت کاملا حرفه ای ارائه می کنیم.

برای بررسی و ارزیابی کاردرمانی با کلینیک یادمان تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک یادمان : 02188088541 – 02188074196

آدرس کلینیک روی نقشه گوگل