به دنبال شروع توابخشی دست و شروع کاردرمانی دست و مچ دست تان هستید؟ به جای درستی مراجعه کرده اید.

دست و مچ دست از قسمت های پیچیده بدن هستند که از استخوان ها، تاندون ها، عضلات، اعصاب، رگ ها، رباط ها و بافت های همبند تشکیل شده اند.

آن ها امکان انجام حرکات را برای بدن فراهم می کنند و مهارت و قدرت لازم برای انجام کارهای روزمره در خانه و محل کار را میسر می کنند.

ما غالباً توانایی دستان خود را امری عادی در نظر می گیریم، مگر اینکه به دلیل درد یا آسیب محدود شوند.

تقریباً در هر کاری که از صبح تا شب انجام می دهیم، از دستان خود استفاده می کنیم. به دلیل استفاده مداوم از آن ها، اغلب دست و مچ دست آسیب می بینند. هرگونه صدمه مستقیم یا پارگی در دست، اگر یک یا چند بافت آسیب ببیند می تواند عواقب جدی به دنبال داشته باشد.

بنابراین آسیب دیدگی در این ناحیه بر توانایی فرد در انجام کارهای ساده و پیچیده تأثیر خواهد گذاشت. اطمینان از تشخیص مناسب، ارزیابی و توانبخشی صدمات دست و مچ دست برای جلوگیری از عوارض جانبی طولانی مدت و ناتوانی احتمالی ضروری است.

درمان دستی یا منوال تراپی، نوعی توانبخشی است که توسط متخصص کاردرمانی برای بیمارانی که از شرایطی که در دست و اندام فوقانی آن ها تأثیر می گذارد، تهیه شده است.

کاردرمانی حرفه ای مراقبت های بهداشتی است که هدف از آن بازیابی ظرفیت عملکرد بیمار است.

با استفاده از مهارت های خاص ارزیابی و درمان، متخصصان کاردرمانی متخصص در درمان دستی روش های درمانی را برای ترمیم عملکرد، محدود کردن پیشرفت پاتولوژی یا جلوگیری از اختلال عملکرد اندام فوقانی به منظور کمک به بیماران برای از سرگیری کارهای روزمره در خانه و محل کار و فعالیت های تفریحی ارائه می دهند.

متداول ترین انواع آسیب دیدگی دست یا مچ دست، پیچ خوردگی ها، تاندونوپاتی و شکستگی است.

پیچ خوردگی ها و شکستگی ها با توجه به تمایل طبیعی ما برای استفاده از دست ها برای محافظت از خود در هنگام سقوط، لغزش، افتادن یا سر خوردن بسیار رایج است.

حرکات بیش از حد و تکراری با انواع آسیب دیدگی دست و مچ دست مرتبط بوده است که شایع ترین آن ها سندرم تونل کارپ است.

قبل از انتخاب گزینه درمانی، ارزیابی مناسب دست و مچ دست لازم است که این کار را متخصص کاردرمانی دست یا پزشک متخصص ارتوپدی انجام می دهد.

متخصصین کاردرمانی دست ، ناهنجاری، تورم، تفاوت در رنگ، حساسیت و تغییر عملکرد کلی، یعنی حرکت، قدرت و مهارت دست را ارزیابی می کنند که در تعیین دامنه، محدودیت ها و شدت جراحت بسیار مهم هستند.

چند نمونه از شرایط قبل یا بعد از عمل دست و مچ دست

 • شکستگی
 • تاندونیت
 • گرفتگی (زخم) یا پارگی: پوست / عصب تاندون / عضله / رباط
 • پیچ خوردگی / تروما
 • زخم ها
 • حساسیت های خاص
 • سندرم درد ناحیه ای پیچیده یا CRPS
 • قطع عضو (انگشت)
 • آرتروز / آرترویت

گزینه های درمانی کاردرمانی دست و مچ دست

 • ساخت ارتز
 • آموزش و درمان مربوط به بهبود زخم های دست
 • تمریناتی برای افزایش دامنه حرکت، بهبود قدرت دست و اندام فوقانی
 • مدیریت درد
 • ورم / ماساژ عضلانی
 • حساسیت و حساسیت زدایی
 • آموزش در مورد شرایط
 • مشاوره برای تطبیق کار یا محیط
 • توانبخشی با تصویرسازی حرکات

ساخت ارتز (کمربند ارتوپدی)

ساخت ارتز (کمربند ارتوپدی) به متخصصان حرفه ای نیاز دارد تا مهارت و خلاقیت خود را نشان دهند و دانش خود را در تعدادی از زمینه ها (به عنوان مثال آناتومی، بیومکانیک، تشخیص و روند بهبودی) به کار گیرند.

متخصصین کاردرمانی دست از مهارت های تحلیل خود برای تعیین نوع ارتز برای تولید، عملکرد آن و مواد مورد نیاز جهت بهینه سازی عمر مفید و آسایش ارتز استفاده می کنند.  ساخت ارتز موارد زیر را در نظر می گیرد.

1. انواع اصلی ارتزها

از ارتزهای استاتیک برای بی حرکت کردن مفاصل به طور جزئی یا کامل استفاده می شود. در مورد بی حرکتی جزئی، بیمار می تواند حرکات فعال را در یک جهت انجام دهد، اما در جهت مخالف محدود است.

ارتز نیمه پویا بی حرکت و نیرویی بر روی مفاصل وارد می کند تا دامنه حرکت منفعل را افزایش دهد. ارتز پویا یک نیروی منفعل را در یک جهت اعمال می کند، در حالی که امکان حرکت فعال در جهت مخالف را نیز فراهم می کند.

2. عملکردهای اصلی ارتزها

یکی از کارکردهای ارتز محافظت (از طریق بی حرکتی) از منبع درد، زخم، آسیب دیدگی یا فشار (به عنوان مثال سندرم تونل کارپال یا شکستگی) است که در روند بهبود مداخله می کند.

برای بهبود تحرک مفصل، از ارتزها نیز برای اصلاح ناهنجاری (مثلاً آرتریت روماتوئید، شکستگی یا حمایت از عضلات ضعیف، فلج یا اسپاستیک) استفاده می شود.

بسته به هدف یا وضعیت بیمار، ارتز می تواند به صورت کوتاه یا بلند مدت یا برای یک فعالیت خاص پوشیده شود.

 3. مواد مورد استفاده

متخصصین حرفه ای از ترموپلاستیک با درجه حرارت پایین استفاده می کنند که هنگام غوطه ور شدن در آب گرم، انعطاف پذیر می شوند.

دما به اندازه کافی مناسب است که بتوان پلاستیک را برای ساخت سفارشی به طور مستقیم روی پوست بیمار تزریق کرد. با این وجود طیف وسیعی از محصولات پیش ساخته موجود است.

ترموپلاستیک های با درجه حرارت پایین به دو دسته تقسیم می شوند: روشن یا مات هنگام گرم شدن.

هرکدام دارای درجات مختلفی از انطباق هستند. پلاستیک شفاف 100٪ خود را حفظ می کند، یعنی هنگام تکرار دوباره به شکل اصلی خود (اندازه و صاف بودن) باز می گردد.

پلاستیک مات دارای درجات مختلفی از ماندگاری (جزئی) است. هرچه مواد انعطاف پذیر تر باشد، شکل اصلی خود را بیشتر حفظ می کند.

زمان ساخت به زمان خنک شدن بستگی دارد که در طی آن متخصص کاردرمانی دست می تواند مواد را قبل از اینکه سفت شود شکل دهد.

این ویژگی تا حد زیادی تحت تأثیر ضخامت و میزان سوراخ های پلاستیک قرار دارد. پلاستیک نازک تر و سوراخ تر به زمان کار کمتری نیاز دارد.

به عنوان مثال، پلاستیک با ضخامت 1/8 اینچ (3.2 میلی متر) دارای مدت کار تقریبا 3 تا 5 دقیقه است. ضخامت از 1/32 اینچ (0.8 میلی متر) تا 6/32 اینچ (4.8 میلی متر) متغیر است.

سوراخ شدن تهویه را فراهم می کند، باعث کاهش وزن می شود و انعطاف پذیری ارتز را افزایش می دهد، اما پایان دادن (لبه زبر) را پیچیده می کند.

به عنوان یک قاعده کلی، نازکترین ماده ای که پشتیبانی مناسب و زمان کار کافی را فراهم می کند، برای تولید ارتزها استفاده می شود.

معمولاً از پلاستیک های نازک تر برای ارتزهای کوچک استفاده می شود، اما با توجه به وضعیت بیمار، در صورت مشاهده عوارض یا محدودیت ها، متخصصان حرفه ای می توانند تصمیم بگیرند.

ترموپلاستیک متعادل همچنین می تواند برای مقاصد دیگری مانند تنظیم طول دستگیره، مداد یا ابزار به منظور بهبود استقلال بیمار در انجام فعالیت های روزمره استفاده شود.

بیشتر بخوانید : کاردرمانی چیست ؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاردرمانی دست و خدمات مرتبط با درمان آسیب های ناحیه دست و مچ دست با کلینیک یادمان تماس بگیرید.

در این کلینیک علاوه بر خدمات کاردرمانی ، فیزیوتراپی هم ارائه می شود که میتوانید هر دو خدمات را در کنار یکدیگر با بهره گیری از متخصصین حرفه ای انجام دهید.

شماره تماس های کلینیک یادمان برای دریافت نوبت : 02188088541 – 02188074196

آدرس کلینیک کاردرمانی یادمان روی نقشه گوگل و سایر مشخصات تماس با ما