در این مقاله پیرو مقالات پیشین به مبحث کاردرمانی کودکان می پردازیم. متخصصین کاردرمانی در جوامع امروزی نقش مهمی در قادر ساختن بیماران به مشارکت در فعالیت های معنادار زندگی روزمره ایفا می کنند.

آن ها زمانی وارد عمل می شوند که توانایی فرد برای زندگی مستقل توسط بیماری یا جراحت مختل شده است.

با هدف کمک به بیماران برای زندگی مستقل تر و فعال تر زندگی می کنند، متخصصین کاردرمانی غالباً در کار با یک گروه خاص از بیمار ها مانند بزرگسالان، افراد مبتلا به بیماری روانی یا کودکان و نوجوانان حرفه ای می شوند.

بسیاری از این ها روی زمینه هایی همچون بازیابی توانایی های افرادی که قابلیت های قبلی خود را از دست داده اند، تمرکز کرده اند.

این می تواند به دلیل پیری یا در نتیجه یک سانحه آسیب زا، آسیب دیدگی، اعتیاد یا بیماری روانی باشد.

با این حال، متخصصین کاردرمانی کودکان فرصت بی نظیری برای همکاری با کودکان دارند، اطمینان حاصل می کنند که در برخی از مهمترین مراحل رشد زندگی برای آن ها بهترین شروع ممکن فراهم می شود.

پزشکان متخصص کاردرمانی کودکان در محیط های مختلف از نوزادان، کودکان نوپا، کودکان، جوانان و همچنین خانواده های آن ها حمایت می کنند.

چیزهای زیادی برای آموختن درمورد افراد و مزایای کاردرمانی کودکان وجود دارد.

اگر در حال دنبال کردن این مسیر شغلی مورد تقاضا هستید، به جای درستی رسیده اید.

در ادامه با بررسی جزئیات این تخصص، می خوانیم که راه های بی شماری متخصصان کاردرمانی کودکان را تحت تأثیر زندگی بیماران خود قرار می دهد و ویژگی های بسیاری بر کسانی که در این موقعیت پیشرفت می کنند، تاثیر می گذارد.

جزئیات شغلی حرفه کاردرمانی کودکان

حوزه کودکان و جوانان مراکز کاردرمانی، در کمک به کودکان در توسعه مهارت های مورد نیاز برای رشد در بزرگسالی مستقل و پرتوان معطوف شده است.

متغیرهایی که می تواند مانع از پیشرفت عادی کودک شود، بسته به کودک متغیر است و شاید در بعضی مواقع وظیفه یک متخصص کاردرمانی برای تعیین دلایل اساسی تأخیر در پیشرفت اجتماعی یا شناختی باشد.

سپس آن ها می توانند راه حل های بالقوه را کشف کرده و یک برنامه درمانی مناسب طراحی کنند.

مهارت پزشکان متخصص کاردرمانی کودکان بسیار مهم است، زیرا هرچه کودک بدون تسلط بر مهارت های لازم برای موفقیت و استقلال پیش برود، با بزرگتر شدن این مشکل بیشتر می شود.

برخی از زمینه های پیشرفت کلی که به آن ها می پردازند شامل مهارت های شناختی، مهارت های حرکتی جزئی، مهارت های حرکتی کلی، کارهای خودمراقبتی و مهارت های اجتماعی است.

متخصصین کاردرمانی که با کودکان و نوجوانان تمرین می کنند، غالباً برای کمک به ایجاد انگیزه درکودکان، مداخلات خود را درگیر می کنند.

این فنون همچنین به کاهش اضطراب احتمالی در طی فرایند کمک می کند.

این می تواند شامل بازی ها، معماها، اسباب بازی ها، آهنگ ها و تمرینات بدنی باشد.

از طریق همکاری با متخصصین کاردرمانی کودکان، نه تنها قادر به پرورش مهارت های مهم هستند بلکه اغلب از نظر سطح اعتماد به نفس و عزت نفس نیز تقویت می شوند.

محیط کار معمولی برای پزشکان متخصص در کودکان و نوجوانان می تواند از بیمارستان ها و کلینیک ها گرفته تا مدارس و برنامه های ارتباط با جامعه متفاوت باشد.

کاردرمانی کودکان

براساس آمار اداره کار، با توجه به نیاز روز افزون به مهارت های تخصصی، اشتغال متخصصان کاردرمانی با صرف نظر از تخصص یا حوزه تمرکز 21 درصد رشد خواهد کرد.

این بیش از سه برابر میانگین ملی برای همه مشاغل است.

براساس آخرین گزارش گلسدور، متخصصان حرفه ای کودکان برای کارهای مهم خود حقوق خوبی دریافت می کنند و سالانه 80.045 دلار درآمد دارند. مدرک ورود به سطح یک کاردرمانگر امروزی مدرک کارشناسی ارشد است.

با این حال اخیراً شورای اعتباربخشی آموزش کاردرمانی درمانی تصویب کرده است که مدرک ورود به کار برای پزشکان متخصص جدید تا سال 2027 مدرک دکترا خواهد بود.

متخصصان حرفه ای کودکان با داشتن مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد تحت مجوز جدید “معاف” خواهند شد.

کلیه متخصصین کاردرمانی موظفند در ایالتی که در آن مشغول به کار هستند مجوز بگیرند.

بیشتر بخوانید: کاردرمانی چیست ؟

مزایای کاردرمانی در کودکان

متخصصین کاردرمانی کودکان از فرصت بی نظیری برخوردار هستند که بر دوام تمامیت زندگی بیماران جوان خود تاثیر بگذارند.

آن ها به القای مهارت هایی کمک می کنند که به کودکان امکان می دهد در بزرگسالی خودکفا و موفق شوند.

راه های زیر را به عنوان نمونه ای از خدمات حرفه ای که انتظار دارید در کودکان ارائه دهند در نظر بگیرید که از این طریق متخصصین کاردرمانی به کودکان و جوانان کمک می کنند.

اوتیسم

کودکان مبتلا به اوتیسم معمولاً در تعامل و ارتباطات اجتماعی دچار اختلالاتی می شوند.

بسیاری نیز با محدودیت های مربوط به علایق، فعالیت ها و بازی ها زندگی می کنند.

کاردرمانی می تواند به کودکان دارای اختلال عملکرد اوتیسم در محیط خانه و مدرسه کمک کند.

این امر مستلزم داشتن دانش کارآمد در مورد مسائل حسی اساسی است که این کودکان با آن روبرو هستند، زیرا مسائل مربوط به پردازش حسی می تواند منجر به برخی از مشکلات بارز در تعامل و ارتباطات اجتماعی شود.

در حقیقت، تخمین زده می شود که 80 درصد کودکان مبتلا به اوتیسم دارای مشکلات پردازش حسی هستند.

متخصصین کاردرمانی کودکان برای رسیدگی به مسائل مربوط به پردازش حسی و کمک به آماده سازی والدین برای مدیریت موفقیت آمیز مبارزات رفتاری فرزند خود، آموزش می بینند.

در حالی که احتمال دارد والدین  از قبل از عوامل حسی آگاهی داشته باشند، متخصصین کاردرمانی می توانند به روشن شدن نقش پردازش حسی کمک کرده و مشاوره عملی  چگونگی رسیدگی به آن را به سرپرستان ارائه می دهند.

متخصصین کاردرمانی که با کودکان مبتلا به اوتیسم کار می کنند، معمولاً این کار را از طریق محیط های مدرسه، بیمارستان ها و بیمارستان های خارج از کشور یا کلینیک های خصوصی انجام می دهند.

به گزارش AOTA، جلسات درمانی می تواند شامل نوسانات، بازی تعاملی و فعالیت هایی باشد که کودک را برای حل مشکلی که نیاز دارد تا بتواند در بازی های کودکانه شرکت کند آماده می سازد.

سواد

در معاینه اخیر مشخص شد که نزدیک به 4000 دانش آموز که کلاس سوم را نمی خوانند و قبل از دریافت دیپلم دبیرستان از مدرسه خارج می شوند چهار برابر بیشتر از کسانی هستند که مدرسه را تمام می کنند.

متخصصین کاردرمانی کودکان می توانند در بین تیمی از متخصصان آموزش و پرورش همکاری کنند تا مشارکت در خواندن و ارتباط کتبی را افزایش دهند.

آن ها این کار را با حمایت از دانش آموزان، گروه های دانش آموز و حتی کلاس های درس، اصلاح فعالیت ها و محیط ها انجام می دهند تا مهارت های سوادآموزی در دسترس تر شود.

این شامل ساختن مهارت های سوادآموزی با پرداختن به مواردی مانند بازی، زبان، توجه، تنظیم هیجان و سایر مؤلفه هایی است که به عملکرد موفق کمک می کند.

با سواد، بسیاری از متخصصین کاردرمانی می توانند این روند را به بخش هایی تقسیم کنند، مانند پردازش بصری، پردازش شنوایی و استدلال کلامی که بطور بیتی با دانشجویان کار کنند تا نقاط ضعف آن ها تقویت شود.

سلامت روان

متخصصین کاردرمانی کودکان می توانند نقش مهمی در شناسایی علائم اولیه اختلال سلامت روان داشته باشند.

آن ها به کودکانی که مبتلا به طیف وسیعی از مشکلات سلامت روان و اختلالات رفتاری هستند، خدمات ارائه می دهند.

به گزارش آوتا، آن ها همچنین می توانند با کودکانی که “در معرض خطر شکست باشند” کار کنند، از جمله کسانی که خانواده های آن ها به طور مکرر جابه جا می شوند یا خانواده هایی که با معایب اقتصادی و اجتماعی روبرو هستند.

پس از انجام ارزیابی مشتری محور، متخصصین کاردرمانی می توانند عوامل مؤثر بر توانایی کودک در برآورده کردن مطالبات نقش ها و فعالیت هایی که در زندگی روزمره آن ها را تأثیر می گذارد، را تعیین کنند.

 AOTA  می گوید که متخصصین کاردرمانی برای ارتقاء یادگیری عاطفی اجتماعی، تنظیم سیستم های حسی بیش از حد یا تحت فشار، همکاری با خانواده ها و پرسنل پزشکی یا آموزشی و موارد دیگر از مداخلات استفاده می کنند.

به عنوان مثال، پزشکان می توانند به کودک کمک کنند تا برخی از وقفه های حسی و حرکتی متناوب را در روزهای خود قرار دهد در حالی که مربیان و والدین را آموزش می دهند تا توجه را بهبود ببخشند و تأثیر اضافه بار حسی را کاهش دهند.

چاقی

متخصصین کاردرمانی نیز می توانند در پرداختن به چاقی کودک نقش ارزنده ای داشته باشند. چاقی می تواند بر سلامت جسمی، اجتماعی و عاطفی کودکان مبتلا تأثیر بگذارد.

آن ها در معرض خطر ابتلا به شرایطی مانند آسم، دیابت نوع 2، بیماری قلبی عروقی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، آپنه خواب و محدودیت های بازی بدنی قرار دارند. همچنین نگرش های منفی اجتماعی می تواند منجر به پرخاشگری و در برخی مواقع افسردگی شود.

متخصصین کاردرمانی کودکان برای انجام مداخلات لازم در تعدادی از محیط ها از جمله مدارس، جوامع و خانه ها آموزش دیده اند.

این می تواند شامل پرداختن به غذای سالم، فعالیت های جسمی و اجتماعی لذت بخش، راهکارهای کاهش بار منفی در مورد وزن و پرخاشگری باشد.

متخصصین کاردرمانی می توانند در کنار والدین، ​​معلمان و متخصصان تغذیه همکاری کنند تا آموزش های لازم را در جهت تقویت سبک زندگی سالم در همه کودکان و جوانان فراهم کنند.

پزشکانی که موفق می شوند

مانند اکثر تخصص ها، یک پزشک با مجموعه ای از نقاط قوت و علایق لازم است که در کاردرمانی کودکان رشد کند.

نانسی گابرس، استادیار گروه آموزشی کاردرمانی در کالج سنت Scholastica می گوید: “ما دانشجویان زیادی داریم که جذب رشته کاردرمانی می شوند و می خواهند شغلی ایجاد کنند که بتوانند به طور مستقیم با کودکان کار کنند.”

وی افزود: دانشجویان کاردرمانی کودکان که را می شناسند و علاقه دارند به آن ها کمک کنند تا زندگی مثمر بخشی داشته باشند و بسیاری از آن ها تجربه گسترده ای در کار با کودکان به عنوان پرستار بچه یا دستیار مراقبت شخصی داشته اند.

گابرس توضیح داد که به طور کلی موفق ترین دانشجویان کسانی هستند که می توانند در صورت لزوم یک برنامه رفتاری را توسعه دهند و پیاده سازی کنند، سبک تعامل خود را با سطح رشد کودکی که با او کار می کنند تطبیق دهند و علاقه ای صمیمانه به درک جهان کودک در هر سنی داشته باشند.

گابرس می گوید: این همچنین شامل حفظ دانش کار در مورد جدیدترین اسباب بازی های موجود در بازار و تمایل به بازی نقش السا در یخ زده در یک دقیقه و سپس سوپرمن می باشد.

وی افزود: “برای موفقیت در کار با کودکان باید انرژی و شور و اشتیاقی داشته باشید که در طول روز و در بیشتر شخصیت هایی که  نقش آن ها را بازی می کنید به طول انجامد.”

از آنجا که متخصصین کاردرمانی کودکان با بیماران در سنین مختلف از شیرخواری تا بزرگسالی کار می کنند، طیف گسترده ای از موفق ترین پزشکان را ارائه می دهند.

گابرس می گوید: “ باید درک عمیقی از رشد کودک در همه سنین رشد داشته باشید.” “همچنین باید بفهمید که بیماری و اثرات آسیب چگونه ایجاد می شود.”

گابرس همچنین تأکید می کند که مراقبت از کودک و خانواده برای نتایج موفقیت آمیز در همه کودکان حائز اهمیت است. 

آیا شما به عنوان یک متخصص کاردرمانی در کودکان رشد و پیشرفت دارید؟

حتی در انتخاب یک تخصص کلیدی مانند کاردرمانی در کودکان، هنوز راه های مختلفی وجود دارد که می توانید از حرفه خود استفاده کنید.

بعنوان مثال برخی از متخصصین کاردرمانی در واحدهای مراقبت ویژه نوزادان NICUs که با نوزادان نارس و به خطر افتاده کار می کنند، نقش دارند.

برخی دیگر خدمات کاردرمانی در منزل را ارائه می دهند، در حالی که برخی در سیستم های زایمان بستری و خارج از بیمارستان کار می کنند.

تعداد بسیاری نیز وجود دارند که در برنامه های مداخله زودهنگام و در سیستم های مدرسه کار می کنند.

اگر برای بهبود مهارت های مهم خود و یا ارائه دادن خدمات به کودکانی که دارای اختلال سلامت روانی یا چاقی هستند، با دانشجویان جوان کار می کنید، می توانید هر روز کاری را به عنوان یک متخصص حرفه ای کودکان تصور کنید که می داند در زندگی شخصی تأثیر خواهد گذاشت.

بیشتر بخوانید: کاردرمانی ذهنی

کلینیک یادمان ، یکی از بهترین کلینیک های ارائه خدمات کاردرمانی و فیزیوتراپی واقع در غرب تهراب ، شهرک غرب است برای آشنایی بیشتر با خدمات کاردرمانی کلینیک ما با شماره های زیر تماس بگیرید.

02188088541 – 02188074196

آدرس دقیق کلینیک کاردرمانی یادمان