در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا سردرد سخت و دردناکی که تجربه می کنید می تواند نشانه ای تومور مغزی باشد یا خیر؟

هنگام داشتن سردردی که دردناک تر از حد معمول است و  با سردرد تنشی معمولی یا میگرن تفاوت دارد ممکن است از خود سؤال کنید که آیا این علائم جدی است و یا حتی شاید فکر کنید که تومور مغزی دارید.

اما بخاطر داشته باشید که بیشتر سردردها به دلیل تومور مغزی نیست. در حقیقت، سالانه کمتر از 90 هزار نفر در ایالات متحده مبتلا به تومور مغزی تشخیص داده می شوند.

اکثر تومورهای مغزی در واقع از جایی دیگر در بدن شروع شده و تا مغز گسترش می یابند. این ها به عنوان تومورهای متاستاتیک مغز شناخته می شوند.

توموری که در مغز شکل می گیرد، تومور اولیه مغز نامیده می شود.

بنابراین، بیشتر سردردها باعث نگرانی نمی شوند. اما اگر تومور مغزی وجود داشته باشد، سردرد شایعترین علامت آن است.

درک تفاوت بین سردرد استاندارد و آنچه امکان دارد سردرد تومور مغزی باشد می تواند کمی آرامش خاطر را فراهم کند.

با این حال، عاقلانه است که هر زمان که نگرانی جدیدی مانند سردرد و علائم همراه آن را دارید با پزشک صحبت کنید.

در بسیاری از موارد، این وجود علائم دیگری است که می تواند به بیمار و پزشک کمک کند تا جدی بودن وضعیت را تعیین کنند.

علائم سردرد تومور مغزی

محتمل است در مراحل اولیه تومور مغزی علائم قابل توجهی نداشته باشد. این تنها وقتی به اندازه کافی جدی می شود که به مغز یا اعصاب در مغز فشار بیاورد که می تواند موجب سردرد شود.

ماهیت سردرد تومور مغزی از طرق قابل توجه با تنش یا سردرد میگرنی متفاوت است.

به عنوان مثال، بیدار شدن با سردرد می تواند نشانه تومور مغزی باشد. البته بخاطر داشته باشید که شرایط دیگری مانند آپنه خواب انسدادی یا اثرات باقی مانده خماری نیز می تواند باعث سردردهای صبحگاهی شود.

اما اگر سردردهای مکرر دارید و یا انواع مختلف سردرد را احساس می کنید یا سردرد به شدت تغییر می کنند، توجه داشته باشید، چراکه این ها می توانند نشانگر وجود تومور مغزی باشند.

به همین ترتیب، اگر فردی نیستید که معمولاً سردرد داشته باشید، اما شروع به تجربه سردردهای مکرر و دردناک کرده اید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

سایر علائم سردرد مرتبط با تومورهای مغزی شامل موارد زیر می باشد:

 • سردردهایی که بیمار را در شب بیدار می کنند
 • سردردی که هنگام تغییر موقعیت تغییر می کند
 • سردردی که به داروهای تسکین دهنده استاندارد مانند آسپرین، استامینوفن یا ایبوپروفن پاسخ نمی دهد
 • سردردهایی که به مدت یک روز، روزها یا هفته ها به طول می انجامد

از آنجا که درد بسیار شدید است، سردردهای تومور مغزی گاهی اوقات با میگرن اشتباه گرفته می شوند.

با این حال، حمله میگرنی همچنین می تواند باعث حالت تهوع و حساسیت شدید به نور شود. سردردهای تومور مغزی معمولاً با علائم دیگری همراه هستند.

علائمی که با سردرد تومور مغزی همراه است

اگر سردرد تنها علامت شماست، احتمال ابتلا به تومور مغزی کمتر است و شاید مشکلات پزشکی دیگری را تجربه می کنید.

برخی از علائم متداول تومور مغزی عبارتند از:

 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • بینایی مضاعف، تاری دید یا از بین رفتن دید
 • احساس افزایش فشار در قسمت پشت سر
 • سرگیجه و از دست دادن تعادل
 • تشنج
 • ناتوانی ناگهانی در صحبت کردن
 • از دست دادن شنوایی
 • ضعف یا بی حسی که به تدریج در یک طرف بدن بدتر می شود
 • خستگی و خشم غیرمعمول

برخی از این علائم می تواند نشان دهنده سکته مغزی باشد که ناشی از تومور مغزی نیست، بلکه سکته مغزی انسداد جریان خون به درون رگ های خونی مغز است.

اما برای دانستن اینکه آیا این علائم ناشی از سکته مغزی یا تومور مغزی است و یا زمانیکه وضعیت بیمار از سردرد خفیف به چیز بدتری تبدیل می شود، با پزشک مشورت کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر در جای دیگری از بدن به سرطان مبتلا شده اید و سردردهای شدیدی را تجربه می کنید، به پزشک خود بگویید. سرطان می تواند تا مغز گسترش یافته باشد.

برای توضیح همه علائم آماده باشید.

ماهیت سردردها به پزشک کمک می کند تا برنامه درمانی بهتری ارائه دهد.

اگر سابقه سرطان ندارید، اگر سردرد به مدت چند روز یا چند هفته بدون تسکین درد ادامه دارد، به پزشک یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

سردردی که بدون پاسخ به درمان های سنتی رو به بدتر شدن است، نیز باید ارزیابی شود. کاهش وزن، بی حسی عضلات و تغییرات حسی (بینایی یا کاهش شنوایی) که با سردرد همراه است نیز باید سریعاً بررسی شود.

درمان تومور مغز

درمان صحیح برای تومور مغزی به اندازه، محل و همچنین نوع آن بستگی دارد.

بیش از 120 نوع تومور مغزی و تومور سیستم عصبی وجود دارد. آن ها در سلول های سرطانی یا خوش خیم (غیر سرطانی)، محل منشأ سلول سرطانی، شدت تهاجم تومور و بسیاری معیارهای دیگر متفاوت هستند.

در صورت تشخیص سرطان مغزی، سن و سلامت عمومی نیز در تعیین روش درمان موثر است.

درمان تومورهای مغزی شامل موارد زیر است:

 • جراحی برای برداشتن تومور: پیشرفت های جدید در فن آوری و تکنیک های جراحی این امکان را به جراحان می دهد که از طریق برش های ریز و ابزارهای تخصصی به مغز برسند و نیازی به برش های بزرگی که می تواند مدت طولانی برای بهبودی طول بکشد ندارند.
 • پرتودرمانی: که از پرتوهای خارجی اشعه X یا سایر اشکال تشعشع برای از بین بردن سلول های سرطانی و کوچک کردن تومور استفاده می کند.

پرتودرمانی همچنین با کاشت ماده رادیواکتیو به طور مستقیم در مغز برای مدت زمان کوتاهی قابل اجرا است.

 • شیمی درمانی: که به ویژه برای تومورهای مغزی می تواند چالش برانگیز باشد. به این دلیل است که سد خونی مغزی وجود دارد که بافت مغز را از جریان خون محفوظ می کند.

 محققان در حال کار بر روی داروهای شیمی درمانی هستند که می توانند از سد خونی مغز به راحتی و موثر برای از بین بردن تومور عبور کنند.

اگر هیچ درمان تهاجمی بر روی سرطان انجام نشود، پزشک سعی می کند علائم سردرد تومور مغزی را با استروئیدها کنترل کند تا التهاب و تورم را کاهش دهد و از این طریق فشار بر اعصاب کاهش می یابد.

در صورت بروز تشنج، پزشک داروهای ضد تشنج یا ضد صرع تجویز می کند.

نظریه چیست؟

اگرچه برخی از علائم می توانند بیایند و بروند، اما تومور مغزی به تنهایی از بین نمی رود. هرچه زودتر تومور تشخیص داده و درمان شروع شود احتمال رسیدن به نتیجه مثبت نیز بیشتر می شود.

حتی اگر پزشک تشخیص دهد که تومور مغزی ندارید، به آرامش خاطر خواهید رسید.

یک تومور خوش خیم همچنین می تواند باعث سردرد دردناک شود و شاید برای از بین بردن آن به جراحی نیاز باشد، اما به خاطر داشته باشید که همه تومورهای مغزی سرطانی نیستند.

مهمترین چیزی که باید به خاطر سپرد این است که به علائم خود توجه کنید و چه زمانی شروع به گسترش می کنند و فراتر از دردهای سردرد تنشی معمولی هستند.

بیشتر بخوانید: درد پایین کمر : کمر درد قسمت پایین سمت راست، چپ و وسط

شما می توانید برای تشخیص و درمان علت سردردهای سخت و دردناک با کلینیک یادمان تماس بگیرید و برای معاینه نزد پزشک متخصص دکتر بابک جلالیان در کلینیک حضور پیدا کنید.

شماره تماس های کلینیک یادمان : 02188088541 – 02188074196

آدرس کلینیک یادمان و سایر اطلاعات تماس