یائسگی چیست؟

یائسگی به عنوان نقطه زمانی تعریف می شود که چرخه قاعدگی به دلیل کاهش طبیعی تخمک های تخمدان از پیری به طور دائم متوقف می شود.

این تشخیص معمولاً پس از گذشت 12 ماه متوالی از قاعدگی، به صورت گذشته نگر انجام می شود. این علامت پایان دائمی باروری است و میانگین سن یائسگی 51 سال است.

تشخیص یائسگی

اگرچه از روی سابقه پزشکی بیمار می توان یائسگی را تشخیص داد، اما بررسی آزمایشگاهی برای تأیید تشخیص یائسگی نیز انجام می شود.

هورمون تحریک کننده فولیکول بالا (FSH) و استروژن کم (استرادیول) با یائسگی سازگار هستند.

هرگونه درمان هورمونی مانند قرص های ضد بارداری آزمایش های FSH و استرادیول را باطل می کند.

از آنجا که برخی شرایط پزشکی می تواند منجر به عدم وجود قاعدگی شود، پزشک می تواند بر اساس سابقه و معاینه جسمی، عملکرد تیروئید، میزان پرولاکتین و احتمالاً آزمایش های دیگر را نیز بررسی کند.

علائم یائسگی

از آن جایی که یائسگی به دلیل تخلیه فولیکول ها یا تخمک ها و عملکرد شدید تخمدان ها کاهش یافته است، با سطح پایین تر هورمون های تولید مثل بخصوص استروژن همراه است.

استروژن کم می تواند منجر به ناپایداری اعصاب محرک رگ ها (مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه)، تغییرات روانی (مانند نوسانات خلقی، افسردگی و مشکل در تمرکز)، بی خوابی، ضعف دستگاه تناسلی (مانند خشکی واژن، مقاربت دردناک و بی اختیاری ادرار)، تغییرات پوستی (مانند نازک شدن و کاهش کشش) شود.

سطح پایین آندروژن (هورمون های مردانه) می تواند به از بین رفتن فشار جنسی منجر شود.

هرگونه خونریزی غیر طبیعی واژن باید فوراً به پزشک گزارش شود، زیرا امکان دارد یک وضعیت پیش سرطانی، سرطان رحم یا پوشش آندومتری را نشان دهد.

مشکلات پزشکی بعدی

هورمون های تولید مثل پایین مرتبط با یائسگی، خطر ابتلا به پوکی استخوان، شکستگی استخوان و بیماری های قلبی عروقی (مانند نکروز و مرگ و سکته مغزی) را افزایش می دهد.

 درمان یائسگی

شیوه زندگی سالم شامل یک رژیم غذایی مغذی، مکمل ویتامین D و کلسیم، ورزش منظم، وزن متعادل و ترک سیگار و الکل می تواند به کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان، شکستگی استخوان و بیماری های قلبی عروقی کمک کند.

درمان جایگزینی هورمون شامل استروژن، پروژسترون و احتمالاً تستوسترون است که به کاهش یا از بین بردن علائم یائسگی کمک می کند.

با این وجود توصیه می شود برای کم کردن خطرات سرطان پستان، لخته شدن خون، نکروز و مرگ و سکته مغزی از کمترین مقدار ممکن در کمترین زمان ممکن استفاده شود.

داروهای غیر هورمونی برای ناپایداری اعصاب محرک رگ ها شامل داروهای ضد افسردگی بازدارنده انتخابی سروتونین (SSRI) با دوز کم (مانند فلوکستین، پاروکستین، سیتالوپرام و سرترالین)، گاباپنتین و کلونیدین است.

تأثیر افزایش رژیم غذایی فیتواستروژن ها (مانند سویا، نخود و تخم کتان) بر تسکین اعصاب محرک رگ ها چشمگیر است و نگرانی هایی در مورد خطر ابتلا به سرطان به دلیل اثرات ضعیف استروژن وجود دارد.

پوکی استخوان همچنین با بیس فسفونات های غیر هورمونی (مانند آلندرونات، ریدرونات و ایباندرونات) یا تعدیل کننده های گیرنده استروژن استروژن (SERMs ؛ مانند رالوکسیفن) قابل درمان است.

لطفاً قبل از شروع برنامه درمانی خاصی، با پزشک در مورد این گزینه های درمانی صحبت کنید.

مراقبت های بهداشت عمومی

پزشکی یائسگی شامل غربالگری سلامت عمومی، از جمله معاینه لگن با پاپ اسمیر، معاینه بالینی پستان، ماموگرافی، جذب تابش اشعه ایکس دوگانه (DEXA) جهت غربالگری پوکی استخوان، آزمایش خون مخفی مدفوع، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی و آزمایش خون شامل لیپید و غربالگری تیروئید است.

کلینیک فیزیوتراپی غرب تهران

برای دریافت مشاوره با پزشک متخصص زنان و زایمان و تشخیص و درمان یائسگی با کلینیک یادمان واقع در تهران، شهرک غرب تماس بگیرید.

اطلاعات تماس کلینیک یادمان : 02188088541 – 02188074196

اطلاعات تماس کلینیک یادمان و آدرس روی نقشه