شکستگی آرنج شکستن استخوانی است که در وسط بازو، در ناحیه مفصل آرنج رخ می دهد. علت اصلی آن تروما افتادن بر روی آرنج یا افتادن روی دست دراز شده است. شکستگی آرنج میتواند برای هر کسی رخ دهد.

مطالعات اخیر تعداد زیادی شکستگی در کودکان، زنان و سالمندان را نشان داده است.

کودکان بالاترین میزان شکستگی آرنج را دارند:

از هر 10.000 کودک در ایالات متحده 30 نفر دچار این شکستگی هستند. شکستگی های آرنج در 7/4 از هر 10.000 بزرگسال آمریکایی تشخیص داده می شود.

در بزرگسالان کم درآمد نیز این شکستگی زیاد است. ورزشکاران غالبا شکستگی های آرنج را تجربه می کنند.

فیزیوتراپی ها برای افرادی که دچار شکستگی آرنج هستند، برنامه درمانی اختصاصی را طراحی می کنند که به بهبود حرکت و قدرت آرنج، سهولت تورم و بازیابی استفاده از بازو برای زندگی روزمره و فعالیت های ورزشی کمک می کند.

آن ها همچنین به جلوگیری از بروز مشکلات در قسمت های دیگر بازو (دست، مچ، شانه) کمک می کنند که احتمال دارد هنگام بی حرکت شدن بازو در گچ یا آتل ایجاد شود.

شکستگی آرنج چیست؟

شکستگی آرنج ، شکستن استخوانی است که می تواند در هر یک از 3 استخوان ناحیه مفصل آرنج (استخوان بازو، زند زبرین، زند زیرین) اتفاق بیفتد.

اغلب افرد در زمان آسیب دیدگی، صدای ضربه محکم و ناگهانی را احساس می کنند یا می شنود.

شکستگی آرنج میتواند از زمین خوردن یا ضربه زدن به دست، مچ، آرنج یا شانه رخ دهد. شکستگی می تواند یک شکاف در استخوان، تراشه استخوان و یا قسمت جدی تری از استخوان باشد.

سه نوع شکستگی آرنج وجود دارد:

 • نوع اول- شکستگی “بدون جا به جایی”، که استخوان دارای شکستگی است، اما هنوز در وضعیت عادی خود قرار دارد.
 • نوع دوم- شکستگی که در آن قطعه ای از استخوان از موقعیت طبیعی خود جا به جا می شود.
 • نوع سوم- جدی ترین نوع شکستگی، با شکستگی های متعدد استخوان است.

شکستگی های نوع اول و دوم معمولا بدون عمل جراحی درمان می شوند، اما شکستگی های نوع سوم معمولا به عمل جراحی نیاز دارند.

بسته به شدت آن ها و سلامت عمومی هر فرد مبتلا، شکستگی ها می تواند 2 تا 8 هفته یا بیشتر طول بکشد تا بهبود یابد.

فیزیوتراپی می تواند به بهبودی سریع در برابر انواع شکستگی آرنج، از جمله مواردی که به عمل جراحی نیاز دارند، کمک می کند.

علائم شکستگی آرنج

اگر شکستگی آرنج دارید، احتمالا تجربه کنید:

 • درد متوسط تا شدید. معمولا حرکت بازو خیلی دردناک است.
 • سفتی یا گرفتگی در بازو.
 • تورم، لرز، قرمزی یا بی حسی در منطقه ایجاد می شود.
 • احساس سختی و گرفتگی در بازو.
 • شکل غیر معمول استخوان های ناحیه (بد شکلی).
 • حساسیت به لمس کردن، همچنین احتمالا در منطقه احساس گرما شود.
 • بی حسی در آرنج، ساعد، مچ دست یا دست. اگر بعد از شکستگی آرنج دچار بی حسی و ضعف ناگهانی در ساعد یا دست خود شوید، می تواند فشرده سازی عصبی را نشان دهد. فورا به پزشک مراجعه کنید!

تشخیص شکستگی آرنج

اگر یک فیزیوتراپیست گمان کند که دچار شکستگی آرنج هستید، بیمار را به پزشک ارجاع می دهد، که ممکن است اشعه ایکس را توصیه کند.

فیزیوتراپی می تواند آسیب سایر مفاصل و ماهیچه ها را بررسی کند و اطمینان حاصل کند که اعصاب و رگ های خونی در بازو تحت تاثیر استخوان شکسته قرار نگرفته است.

در بیشتر موارد، افراد دارای شکستگی به پزشک متخصص مراجعه می کنند و تخصص آن در مدیریت استخوان ها و مفاصل (ارتوپدی) است. احتمال دارد پزشک بسته به نوع شکستگی، گچ گیری، آتل بندی یا عمل جراحی را تجویز کند.

فیزیوتراپی شکستگی آرنج

پس از شکستگی آرنج، فیزیوتراپی یک برنامه درمانی اختصاصی را برای کمک به بهبود حرکت و قدرت آرنج، تسکین تورم و بازگرداندن استفاده از بازو برای زندگی روزمره و فعالیت های ورزشی طراحی می کند.

وقتی بازوی شما در گچ یا آتل است

زمانی که استخوان بهبود می یابد، بازو داخل گچ یا آتل قرار خواهد گرفت تا آن را همچنان حفظ کرده و باعث بهبودی شود. در صورت جراحی نیز چنین است.

در طی روند بهبودی، باید از هر گونه گرفتگی، ضعف و تورم تا حد ممکن جلوگیری کرد.

بسته به میزان فعالیتی که پزشک از نظر نوع شکستگی یا عمل جراحی اجازه می دهد، فیزیوتراپیست تمریناتی را برای نگه داشتن شانه، مچ دست و دست در هنگام حرکت در گچ یا آتل را تجویز می کند.

فیزیوتراپیست با آموزش نحوه انجام فعالیت روزمره مانند، لباس پوشیدن، کار کردن روی رایانه، خانه داری و حتی ورزش کردن زمانی که گچ یا آتل دارید کمک می کند تا حد امکان مستقل بمانید.

تحت هدایت فیزیوتراپیست می توان با بازو و پاهای دیگر خود برای حفظ و ایجاد سطح آمادگی جسمانی در طول روند بهبودی تمرین کرد.

وقتی گچ یا آتل را باز می کنید

گچ گیری شکستگی آرنج دست

هنگامی که گچ یا آتل برداشته می شود، به احتمال زیاد آرنج سفت و بازو ضعیف خواهد بود، به خصوص اگر جراحی داشته باشید.

فیزیوتراپیست در جلوگیری از، از دست دادن دائمی حرکت در آرنج کمک می کند، بنابراین ویزیت خود را به تعویق نیاندازید!

درمانگر آرنج بیمار را معاینه می کند و بر اساس مشکلات جسمی خاص، اهداف، سطح فعالیت بدنی و سلامت عمومی، درمان های شما را انتخاب می کند.

درمانگر فیزیکی ممکن است روش های درمانی را برای کمک به بیمار تجویز کند:

 • کاهش درد و تورم- احتمالا فیزیوتراپیاز روش های درمانی و روش های الکتریکی مانند، ماساژ تخصصی، تحریک الکتریکی و بسته های سرد برای کاهش درد و تورم استفاده کند.
 • بهبود بخشیدن به توانایی حرکت- فیزیوتراپی فعالیت ها و درمان های خاصی را برای کمک به ترمیم حرکت طبیعی در آرنج و بازو انتخاب می کند. که شاید با حرکات “منفعل” انجام شود که درمانگر برای بیمار انجام می دهد تا مفصل آرنج را به آرامی حرکت دهد و به سمت تمرینات فعال و کشش هایی که شخص بیمار انجام می دهد پیشرفت کند.
 • افزایش انعطاف پذیری- فیزیوتراپیست احتمالا به آرامی از روش درمانی (دستی) استفاده کند تا مفاصل و عضلات بتوانند با درد کمتری آزادانه حرکت کنند. این تکنیک ها می تواند شامل کشش و تکنیک های ماساژ درمانی باشند.
 • افزایش قدرت- اگر فیزیوتراپی در عضلات بازو یا دست ضعف پیدا کند، درمانگر تمرینات و تجهیزات صحیح را برای ترمیم قدرت و چابکی انتخاب کرده و آموزش می دهد. شاید برای کمک به تقویت بازو از تجهیزاتی مانند، باند درمانی، بتونه درمانی و وزنه دستی استفاده کند.
 • بهبود استقامت- بازگرداندن استقامت عضلانی بازو پس از آسیب دیدگی مهم است. فیزیوتراپیست برنامه ای از فعالیت ها را برای کمک به بازیابی استقامت پیش از آسیب دیدگی ایجاد می کند، بنابراین بیمار می تواند به انجام کارهایی که دوست دارد بازگردد.
 • آموزش برنامه خانگی- فیزیوتراپیست تمرینات تقویتی و کششی را برای انجام کار در خانه آموزش می دهد. این تمرینات مخصوص نیازهای بیمار خواهد بود. اگر آنها را طبق دستورالعمل فیزیوتراپی انجام دهد می تواند به بهبودی تسریع بخشد.
 • بازگشت به فعالیت ها- فیزیوتراپیست در مورد اهداف فعالیت ها با بیمار بحث خواهد کرد و از آن ها برای تعیین اهداف، کار و ورزش و اهداف بهبودی در خانه استفاده می کند.

برنامه درمانی در رسیدن به اهداف، در ایمن ترین، سریع ترین و موثر ترین روش ممکن کمک می کند.

فیزیوتراپیست به بیمار تمرینات، فعالیت های بازآموزی کار، تکنیک ها و تمرین های خاص ورزشی را می آموزد تا در رسیدن به اهداف کمک کند.

 • سرعت زمان بازیابی- فیزیوتراپیست در انتخاب بهترین روش های درمانی و تمرینات آموزش دیده و با تجربه است تا به شما در بهبودی ایمن، بازگشت به سبک زندگی عادی و رسیدن به اهداف سریع تر از آنچه ممکن است به تنهایی انجام دهید، کمک کند.

آیا می توان از این آسیب یا شرایط جلوگیری کرد؟

درمانگر فیزیوتراپی می تواند چند روش را برای جلوگیری از شکستگی آرنج، از جمله موارد زیر را توصیه کند:

 • جلوگیری از برخورد شدید با آرنج، شانه یا دست
 • جلوگیری از افتادن یا آسیب دیدگی دیگری به بازو

درمانگر فیزیوتراپی در تعییین خطر افتادن تخصص دارد و می تواند آموزش دهد که چگونه تمرینات تعادلی را برای کاهش این خطر انجام دهید.

فیزیوتراپیست همچنین می تواند چگونگی کاهش افتادن در خانه و بیرون را آموزش دهد.

 • پاک کردن وسایل لق از کف و فرش هایی که لیز می خورند
 • روشن کردن راهرو های تاریک
 • هنگام راه رفتن، حیوانات خانگی را از پای خود دور نگه دارید
 • تمرین تکنیک های ساده تعادل
 • جلوگیری از راه رفتن در مناطق یخی
 • در شرایط آب و هوایی زمستان پوشیدن کفش/ چکمه ای که لیز نمی خورد
 • با دقت قدم زدن در نزدیکی علائمی مانند “کف خیس”
 • استفاده از وسایل محافظ در هنگام ورزش، مانند محافظ مچ دست یا پدهای آرنج
 • همیشه قبل از شروع ورزش یا فعالیت بدنی سنگین گرم شوید

به تدریج میزان یا شدت هر فعالیت ورزشی را افزایش دهید.

برای درمان شکستگی آرنج چه نوع فیزیوتراپی نیاز داریم؟

کلیه فیزیوتراپی ها از طریق آموزش و تجربه برای معالجه انواع شرایط آسیب دیدگی آماده می شوند. احتمالا بخواهید در نظر بگیرید:

 • فیزیوتراپی که معالجه افراد دارای مشکلات ارتوپدی را تجربه می کند. برخی از فیزیوتراپی ها با تمرکز ارتوپدی تمرینی دارند و برخی حتی در صدمات بازو و دست تخصص دارند.
 • فیزیوتراپی که یک متخصص بالینی دارای مجوز در هیئت مدیره است یا اقامت یا بورس تحصیلی را در ارتوپدی، فیزیوتراپی ورزشی یا دستی درمانی به اتمام رسانده است. این درمانگر دارای دانش، تجربه و مهارت های پیشرفته ای است که ممکن است برای شرایط شما اعمال شود.

می توان با استفاده از ابزار انلاین ساخته شده توسط انجمن فیزیوتراپی آمریکا برای کمک به جستجوی متخصصین فیزیکی با تخصص بالینی خاص در منطقه جغرافیایی خود، فیزیوتراپی را که این و سایر اعتبارات را دارند پیدا کنید.

نکات کلی هنگامی که به دنبال یک فیزیوتراپی (یا ارائه دهنده خدمات درمانی دیگر) هستید:

 • توصیه هایی را از خانواده و دوستان و یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های درمانی دریافت کنید.
 • وقتی برای یک قرار ملاقات با یک فیزیوتراپی تماس می گیرید، در مورد تجربیات فیزیوتراپیست در کمک به افراد مبتلا به شکستگی آرنج سوال کنید.
 • در اولین ملاقات با فیزیوتراپی، آماده باشید تا علائم خود را با جزئیات هر چه بیشتر شرح دهید و بگویید که چه چیزی علائم شما را بدتر میکند.

برای تشخیص، درمان و گچ گیری شکستگی آرنج نزد پزشک متخصص ارتوپدی و یا انجام فیزیوتراپی پس از بازکردن گچ برای توانبخشی آرنج دست کلینیک فیزیوتراپی یادمان آماده خدمت رسانی به عزیزان مراجعه کننده است.

شما می توانید همین امروز برای دریافت نوبت و یا معاینه و درمان اورژانسی شکستگی های عضلانی با کلینیک ما تماس بگیرید و یا به صورت اورژانسی به کلینیک مراجعه کنید.

نکته: خدمات فیزیوتراپی با بیمه در کلینیک یادمان انجام می شود و تیم یادمان سعی کرده است تا کلیه شرکت های خدمت رسانی بیمه کشور را زیر پوشش خود قرار دهد تا راهی برای سهولت در درمان مراجعه کنندگان عزیز را فراهم کند.

شماره تماس های کلینیک یادمان :  02188088541 – 02188074196

آدرس و سایر اطلاعات تماس کلینیک