پرسش و پاسخ

موضوع: بلع

پرسش از: منصوری

سلام، پدر من یک ماه پیش دچار سکته مغزی شدند و در این یک ماه با لوله تغذیه میشن، خواستم بدونم آیا الان میشه روی بلعشون کار کرد که بتونن از طریق دهان غذا بخورن؟

پاسخ:

سلام، ابتدا باید نوع و شدت سکته مشخص شود و فرد از لحاظ بالینی در کلینیک مورد ارزیابی قرار بگیرد، سپس جواب قطعی داده شود. اما اکثر افرادی که دچار سکته مغزی می شوند، یا بهبود خود به خودی دارند یا در اثر درمان، قادر به دریافت مواد غذایی از راه دهان می شوند.

————————————————–

موضوع:گفتاردرمانی

پرسش از: پناهی

با عرض سلام و خسته نباشید مادر من در اثر سکته مغزی قادر به حرف زدن نیست. آیا راهی برای درمان هست؟ وچه مدت زمان میبرد؟ با تشکر

پاسخ:

سلام، سوال شما بسیار جامع است، ابتدا باید موارد زیر مشخص شود:

چند روز یا چند ماه از سکته ی ایشان می گذرد؟ (هرچه مدت کمتری از زمان سکته گذشته باشد، درمان راحت تر است)

سمت راست بدن ایشان دچار فلجی شده است یا فقط کمی ضعف در اندام سمت راست بدن مشاهده می شود؟ (اگر ضعف باشد درمان گفتاری هم بهتر صورت می گیرد)

ایشان قادر به بیان چند کلمه ی گفتاری می باشند؟

چقدر قادر به پیگیری دستورات می باشند؟ (مثلا به مادرتان بگویید: دستت را بالا ببر، چشمت راببند، دهانت را باز کن و . . . )

بسته به پاسخ این سوالات، مدت زمان گفتاردرمانی متفاوت است. اما گفتاردرمانی همیشه در برقراری ارتباط افراد سکته ی مغزی موثر واقع می شود.

————————————————–

موضوع:سکته مغزی

پرسش از: اسکندری

با سلام پدرم اردیبهشت 92 سکته مغزی کردند و سمت چپ بدنشون فلج شد. پس از تمرینات و فیزیوتراپی در خانه موفق شدند با کمک عصا و بنده راه بروند اما راه رفتنشان بدین صورت می باشد که نمی توانند خودشان بلند شوند و من باید ابتدا در حالت ایستاده قرارشان بدهم وبعد راه بروند . پای سمت چپ تا زانو حرکت دارد و زانو به پایین خم نمی توانند بکنند اما ما خم کنیم می توانند باز کنند . سفتی عضلات چهار سر ران دارند . دستشان کاملا فلج و حتی شانه را نمی توانند تکان دهند. پشت سمت راستشان دارد قوز می شود . زخم بستر جزئی دارند اما به علت افتادگی عضلات مدت زیادی نمی توانند یک جا بنشینند .در کل مشکل تعادل و توازن دارند. آذر و دی 93 تشنج کردند که اثری بر حرکت نداشته است . در ضمن مشکل قلبی دارند و تمام رگهای قلب درگیری دارند که باید عمل قلب باز شوند. حال به نظر شما ادامه فعالیت به ایشان کمکی می کند ؟ چه تمریناتی می تواند باعث راه رفتن بهتر و بدون کمک شود ؟ لازم به ذکر است که محل اقامت ما دور از تهران می باشد و امکان آوردن پدر به این مرکز را نداریم.لطفا راهنمایی کنید .

پاسخ:

با سلام و سپاس از طرح سوال

ادامه فعالیت حتما به ایشان کمک خواهد کرد. لطفا تمرینات ایشان را جدی گرفته و حتما انجام دهید

کتاب تمرینات ران و زانو، انتشارات سرمدی می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

پدر شما باید یک سری ورزش های تعادلی و تقویتی یاد بگیرند.

شما حداقل باید دو جلسه به یک کلینیک فیزیوتراپی مراجعه کنید تا تمرین های منزل را به خوبی شما آموزش دهند.

برای مشکل زخم بستر با یک پزشک مشورت کنید.

————————————————–

موضوع: عدم تعادل

پرسش از: محمود کامیابی

همسرم بعد از دو هفته که از سکته گذشته تعادل خوبی در راه رفتن ندارد و دائما زمین میخورد، امیدی به درمان هست؟

پاسخ:

سلام جناب کامیابی، در اکثر افرادی که دچار سکته مغزی می شوند، به دلیل عدم توازنِ عضلات در دو سمت بدن، این عدم تعادل دیده می شود. با تمرینات تعادلی و تقویت عضلانی و برقراری توازن، این عدم تعادل رفع می شود.

————————————————–

موضوع: تاخیر در سخن گفتن کودک

پرسش از: نگین علمی

با سلام کودک ١٨ ماه من هنوز شروع به حرف زدن نکرده، ولی از ١۴ ماهگی با مدل تلفظ خودش دد، ماما، آبه، جیش را زیاد میگه. ١٣ماه و نیمش بود که کامل راه افتاد. آیا نیاز به کمک دارد؟

پاسخ:

سلام بر شما

به طور معمول کودکان در سن 9 تا 15 ماهگی اولین کلمه را بیان می کنند و در 18 ماهگی تعداد واژگان بیانی به 50 کلمه رسیده و جملات دو کلمه ای ظاهر می شوند. تلفظ های نادرست کودک هم به عنوان یک کلمه در نظر گرفته می شود. مثلا وقتی /م/ را برای کلمه مداد استفاده می کند، این /م/ یک کلمه محسوب می شود.

با توجه به شرایط فوق بهتر است، کلمات بیانی کودک خود را یادداشت کرده و جهت مشاورات بیشتر به کلینیک مراجعه کرده یا با گفتاردرمانگر تماس بگیرید.

————————————————–

موضوع: درد عضلانی

پرسش از: زلیخا عبدی

پدر من چهار ماه پیش سکته مغزی کرده(پارگی و خونریزی رگ) الان بعد از سه ماه که راه میرفت یک هفته است که شدیدا از ناحیه پا احساس درد میکنه البته چهار جلسه فیزیوتراپی رفت بعد از اون به این درد دچار شد. خواهش میکنم منو راهنمایی کنید.

پاسخ:

ادامه فعالیت فیزیوتراپی به ایشان کمک خواهد کرد.با انجام فیزیوتراپی مداوم دردشان برطرف می شود.درد ناحیه پا به علت ضعف عضلات بالای زانو می باشد که به مفاصل فشار وارد کرده است، اما برای معاینه دقیق تر بهتر است به یک کلینیک توانبخشی مراجعه کنید.

————————————————–

موضوع: سکته مغزی وحرف نزدن

پرسش از: فاطمه

سلام پدر بزرگ من سکته مغزی کرده وطرف راست بدنش فلج شده ونمیتونه حرف بزنه والان 1ماهی هست که سکته کرده.باید برای حرف زدنش چی کار کرد ؟

پاسخ:

سلام به شما

مهمترین چیز برای شما از دست ندادن زمان است.بهتر است هرچه سریعتر به یک کلینیک گفتاردرمانی مراجعه کنید.اما خودتان هم می توانید بیمارتان را در 6 مقوله ی درک شنیداری، بیان، تکرار، نامیدن، خواندن، نوشتن ارزیابی کنید.برای این کار می توانید با کلینیک تماس گرفته و راهنمایی های بیشتری دریافت کنید. با تشکر

————————————————–

موضوع: سکته مغزی

پرسش از: فاطهی

سلام یکی از اقوام نزدیک ما ناراحتی قلبی داره ودکتر قلب و ما، در جریان نبودیم که ریه ایشون عفونت داره.بعد از دو روز که داروی دکتر رو خوردن فلج شدن. دکتر میگن هر لحظه بدتر می شه.سکته مغزی کردن. آیا ایشون بعد از درمان خوب خواهند شد؟

پاسخ:

سلام به شما

در صورتی که ایشون سکته مغزی کرده باشند، تا حد کمی، بهبودی خود بخودی صورت میگیره. اما نه به اندازه ای که کاملا بهبود پیدا کنند.

راه حل منطقی ، دارو درمانی و توانبخشی بیمار است.

————————————————–

موضوع: سکته مخچه وعدم تعادل در ایستادن

پرسش از: دیانی

پدرم بیست روز هست از مخچه سمت چپ سکته کرده اند.آیا عدم تعادل ایشان درمان میشود؟

پاسخ:

با سلام، در صورتی که تمرینات فیزیوتراپی و کاردرمانی خود را مرتب انجام دهند، حتما بهبودی حاصل خواهد شد.

————————————————–

موضوع: سکته

پرسش از: مراد ابراهیم

با سلام دکتر بزرگوار از اینکه برای سوال من وقت میگذارید متشکرم. پدرم ۸۹ سالشه. برای بار دوم چهار ماه پیش سکته کردند. دو ماه و نیم بیمارستان بودند و الان خونه آوردیم. و یک ماه و نیم هست خونه هستند. ایشون هوشیاری ندارند ولی حس بینایی یک چشمشون کار میکنه. نسبت به حرکت اشیا و نور چشمشون رو حرکت میدند و پلک می زنند. نسبت به صدا هم جدیدا واکنش نشون می دن. وقتی صدای بلندی می شنون پلک می زنن یا چشمشون رو می چرخونن. البته ایشون تراکوستومی هستند و اکسیژن بهشون وصل هست (در حالت تی تیوب) میزان خلطشون زیاده و هر ساعت ساکشن می شن. سوند ادرار بهشون وصله. نمیدونم آیا ایشون به زندگی نباتی دچار شدند یا نه. امکان و مقدار بهبودی محتمل هست یا خیر؟ قرص هایی که مصرف می کنند و تغذیه شون از طریق پگ معده است: نیترو کاردین-وارفارین-اوسویکس-متورال-لوزارتان-پنتوپرازول-استیل سیستئین-آملودپین- دیگوکسین- شربی پیراستام- مولتی ویتامین. با تشکر و سپاس فراوان

پاسخ:

سلام به شما

در صورتی که شدت آسیب زیاده بوده باشد، حتما بهبودی نیز سیر کندی خواهد داشت.

در مورد ساکشن و خلط باید عرض کنم که اگر لوله تراک ایشون کاف دار باشه، ترشح بزاق به داخل ریه خیلی کمتر میشه، همچنین اگر وضعیت تنفس ایشون بهتر بشه و لوله تراک برداشته بشه، بلعشون هم بهتر میشه و ممکنه نیاز به پِگ نباشه. یعنی ایشون بتونن از طریق دهان تغذیه داشته باشند. اما وقتی مدت طولانی تراک داشته باشند، پس از برداشتن لوله تراک هم امید زیادی به این نیست که بتونند حرف بزنند.

می تونید جهت دریافت راهنمایی های بیشتر با کلینیک تماس بگیرید.

————————————————–

موضوع: سکته

پرسش از: حمیده

مدت بیهوشی بعد از سکته مغزی حدودا چند روز طول میکشد؟ با تشکر

پاسخ:

سلام

با توجه به شدت، نوع و محل آسیب مغزی متفاوت است. برخی افراد دچار بیهوشی نمی شوند، برخی افراد هم بر اثر خونریزی شدید، مدت ها دچار کاهش سطح هوشیاری می شوند.

————————————————–

موضوع: لکنت زبان و عدم تعادل در راه رفتن

پرسش از: مریم موثق

باسلام و خسته نباشید برادر من حدود دو ماه است که دچار لکنت زبان و عدم تعادل در راه رفتن شده است. دکتر تشخیص اولیه را آتاکسی گفته است. جویده جویده حرف می زند و سمت راست بدنش کند شده است. ام آر ای و نوار عصب هم سالم است می خواستم بدونم با فیزوتراپی و گفتار درمانی مشکل حل می شود یا نه؟

پاسخ:

سلام به شما

با فیزیوتراپی و گفتاردرمانی بهبودی حاصل می شود اما درمان خیر، یعنی با توانبخشی می توان علامت هایی که برای حرکت و گفتارشان بوجود آمده را بهبود بخشید اما قطعا نمی توان آن از بین برد.

لازم به ذکر است که توانبخشی به صورت مداوم باید صورت گیرد.

————————————————–

موضوع: سکته مغزی

پرسش از: اشکان جنتی

باسلام وخداقوت خدمت سروران خودم!سوالی ازمحضرتون داشتم:مادربزرگم 3ماه پیش سکته مغزی کردند و سمت چپ بدن ازکارافتاده، ما فیزیوتراپ هم اوردیم، از دردی که روزای اول داشت کاسته شده است، چون واقعا دردش عذابش میداد (دست چپ وپای چپش) !لطف بفرمایید راهنمایی کنید آیا ادامه فیزیوتراپی خوب است؟مالش پا با روغن موم و بادام تلخ مکفی میباشد؟ حدود یک ماه

پاسخ:

سلام به شما

فیزیوتراپی قطعا موثر خواهد بود، اما فیزیوتراپی در سکته مغزی صرفا ماساژ نیست. درمانگر شما حتما اقدامات دیگری نیز برای بیمار انجام داده اند اما بهترین راه برای کمک به بیمار شما فیزیوتراپی است. لطفا مداوم و تا زمانِ حرکتِ کامل، فیزیوتراپی را ادامه دهید.

————————————————–

موضوع: سکته مغزی

پرسش از: باباپور

سلام پدربزرگ من 84 سال دارد. 9روز پیش سکته مغزی کرده است. بعد از 5 روز هوشیاری اش برگشته ولی در روز فقط یک بار چشمهایش را باز می کند و با سر جواب می دهد. بقیه روز اصلا هیچ عکس العملی نشان نمی دهد.آیا امکان دارد که خوب شود؟

با تشکر

پاسخ:

سلام به شما

در دوره حاد سکته مغری، روند بهبودی متغیر خواهد بود. خواب آلودگی و کاهش سطح هوشیاری امری طبیعی است و تا زمانی که وضعیت بیمار ثابت شود کمی طول می کشد. مقدار زیادی از این خواب آلودگی مربوط به داروهایی است که ایشان دریافت می کنند. هر گاه وضعیت ایشان کاملا ثابت شد، اجازه قضاوت داریم.

————————————————–

موضوع: سکته مغزی ودرمان آن

پرسش از: مهرزاد جمال امیدی

سلام 52ساله هستم که دربهمن 95 سکته مغزی کردم. از ناحیه پل مغزی. الان هیچ مشکلی ندارم فقط از ناحیه دست و پای راست مشکل حرکتی دارم. فیزیوتراپی هم میروم. البته دست راست من حرکت میکنه ولی خوب نه! روی پا هم حرکت میکنم اما به سختی! خواهش میکنم منو کمک کنید. ضمنا در دست و پای چپم احساس کمی بی حسی دارم.

پاسخ:

سلام به شما

برای حرکت بهتر دستتان، بهتر است از راهکارهای درمانی یک کاردرمانگر هم کمک بگیرید. شما روز به روز وضعیت فیزیکی بهتری خواهید داشت و مسلما پیشرفت خواهید داشت, اما این پیشرفت مستلزم پیگیری های مجدانه شما و انجام تمرینات روزانه است. لطفا فیزیوتراپی را مستمر پیگیری کنید و از یک کاردرمانگر هم کمک بگیرید.
جهت دریافت مشاورات تکمیلی نیز می توانید به این کلینیک مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که جلسه مشاوره رایگان بوده و توصیه می شود با فیزیوتراپیست خودتان جلسات را ادامه دهید
.

مشاورات ما صرفا تکمیلی خواهند بود.

————————————————–

موضوع: سکته مغزی ودرمان آن

پرسش از: مهرزاد جمال امیدی

سلام آیا کسانی که سکته میکنند بعد از شش ماه هم روند بهبودیشان پیشرفت میکنند؟

پاسخ:

سلام. بله، پیشرفت می کنند اما نسبت به ماه های اول سیر کندتری را طی می کنند.

 


One comment

  • مدیریت

    مهر ۲, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۲ ب٫ظ

    سلام، حالتون خوبه؟

    پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

آمار بازدید

ارتباط با ما

آدرس

دسترسی یک : شهرک غرب، بلوار پاک نژاد، بالاتر از دادمان، مرکز پزشکی یادمان
دسترسی دو: شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از دادمان، کوچه ناخدا محتاج، پلاک یک

ایمیل: info@yadman-rehab.com

تلفن: ۸۸۰۷۴۱۹۶(۰۲۱) - ۸۸۰۸۸۵۴۱(۰۲۱)

ساعات کاری: همه روزه ۰۹:۰۰ – ۲۱:۰۰

کلیه حقوق این قالب برای توانبخشی یادمان محفوظ می باشد

Call Now Buttonتماس و مشاوره