علائم دیسک کمر در افراد مختلف می تواند بسیار متفاوت است – از درد متوسط ​​در پشت و باسن گرفته تا بی حسی و ضعف گسترده که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

در اکثریت قریب به اتفاق موارد، درد در عرض شش هفته کاهش می یابد. اما علیرغم مدت زمان کوتاه آن، این درد می تواند طاقت فرسا باشد و شرکت در فعالیت ها و مسئولیت های روزمره را برای فرد دشوار کند. در برخی موارد دیسک کمر، درد می تواند مزمن و/یا ناتوان کننده شود.

علائم دیسک کمر

شایع ترین علائم دیسک کمر

معمولاً فتق دیسک به عصب مجاور فشار می‌آورد یا ملتهب می‌شود و باعث انتشار درد در طول عصب می‌شود. فتق دیسک کمر شایع ترین علت سیاتیک است، درد ساق پا در امتداد عصب سیاتیک در پشت ساق پا.

بیشتر بخوانید: تراکشتن دیسک کمر

برخی از شایع ترین علائم بیرون زدگی دیسک کمر به شرح زیر است:

علائم دیسک کمر در پاها

درد عصب

قابل توجه ترین علائم دیسک کمر معمولاً به عنوان درد عصبی در پا توصیف می شود که درد به صورت سوزش، شوک الکتریکی، تشعشع یا سوراخ شدن توصیف می شود.

بسته به متغیرهایی مانند محل فتق دیسک و درجه فتق، علائم دیسک کمر ممکن است در قسمت پایین کمر، باسن، جلو یا پشت ران، ساق پا، پا و/یا انگشتان پا مشاهده شود و معمولاً فقط یک طرف بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

افتادگی پا

علائم عصبی ناشی از فتق ممکن است شامل مشکل در بلند کردن پا هنگام راه رفتن یا ایستادن باشد، وضعیتی که به عنوان افتادگی پا شناخته می شود.

دردی که با خم شدن به جلو بدتر می شود

 بسیاری افراد متوجه می شوند که وضعیت هایی مانند خم شدن به جلو، درد پا را به طور قابل توجهی بدتر می کند.

برای مشاوره در مورد علائم دیسک کمر و درمان آن با ما تماس بگیرید

02188074196

02188088541

درد پایین کمر

این نوع درد ممکن است خفیف یا ضربان دار توصیف شود و ممکن است با سفتی همراه باشد. اگر فتق دیسک باعث اسپاسم عضلانی کمر شود، درد ممکن است تا حدودی با یک یا دو روز استراحت نسبی، قرار دادن یخ یا گرما، نشستن در یک تکیه‌گاه یا دراز کشیدن به پشت با بالش زیر زانو تا حدودی کاهش یابد.

دردی که با حرکت بدتر می شود

درد ممکن است به دنبال ایستادن یا نشستن طولانی مدت یا بعد از راه رفتن حتی در فاصله کوتاهی ایجاد شود. خنده، عطسه یا سایر اقدامات ناگهانی نیز ممکن است درد را تشدید کنند.

پیشروی سریع درد

درد فتق دیسک کمر معمولاً به سرعت ایجاد می‌شود، اگرچه ممکن است هیچ اقدام یا رویداد قابل شناسایی که باعث درد شود وجود نداشته باشد.

علائم دیسک کمر عصبی

بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن و یا ضعف ممکن است در ساق پا، پا و/یا انگشتان پا تجربه شود.

علائم دیسک کمر

علائم دیسک کمر و سیاتیک

درد ساق پا معمولاً بدتر از کمردرد است. اگر درد در امتداد مسیر عصب سیاتیک بزرگ در پشت ساق پا منتشر شود، به آن سیاتیک یا رادیکولوپاتی گفته می شود.

علائم دیسک کمر پیشرفته

علائم دیسک کمر معمولاً در صورتی که فتق گسترده باشد شدیدتر است.

علائم دیسک کمر خفیف

اگر فتق دیسک، عصب را تحت تأثیر قرار ندهد، درد می تواند خفیف تر و محدود به کمر باشد.

در برخی موارد، کمردرد یا پا دردی که برای چند روز رخ می دهد و سپس از بین می رود، اولین نشانه فتق دیسک است.

علائم نادر اما خطرناک دیسک کمر

از دست دادن کنترل مثانه یا روده، کمردرد، بی حسی و یا ضعف در هر دو پا، نشانه های یک بیماری نادر اما جدی به نام سندرم دم اسب هستند.

این فشار و تورم اعصاب انتهای ستون فقرات در صورت تاخیر در درمان می تواند منجر به فلج و سایر اختلالات دائمی شود. در صورت بروز این علائم، درمان فوری پزشکی، که ممکن است شامل آزمایش و جراحی باشد، مورد نیاز است.

علائم دیسک کمر

علائم بر اساس محل فشردگی عصب

علائم دیسک کمر بسته به محل فشرده شدن با درگیری عصب می تواند متفاوت باشد، زیرا مسیرهای عصبی در هر سطح از ستون فقرات متفاوت است.

• فشردگی L3 یا L4 بر اثر فتق دیسک ممکن است منجر به یک رفلکس غیرطبیعی شود در زمانی شود که به ناحیه زیر زانو با چکش رفلکس لاستیکی ضربه زده می شود. درد ناشی از دیسک L3 یا L4 معمولاً به عضله چهار سر در جلوی ران می رسد. این درد با سیاتیک که در امتداد پشت ساق قرار دارد متفاوت است.

• فشردگی L5 توسط فتق دیسک کمر می تواند علائمی مانند ضعف در امتداد انگشت شست پا و به طور بالقوه در مچ پا ایجاد کند که منجر به مشکل در حرکت پاشنه به انگشت پا در راه رفتن می شود. همانطور که پیشتر اشاره شد به این ضعف افتادگی پا می گویند. بی حسی و درد ممکن است در بالای پا احساس شود و درد ممکن است به باسن نیز منتقل شود.

بیشتر بخوانید: ورزش برای دیسک کمر

• فشردگی S1 به دلیل فتق دیسک ممکن است باعث از بین رفتن رفلکس مچ پا و/یا ضعف شود که ایستادن روی انگشتان را برای بیماران دشوار می کند. بی‌حسی و/یا درد می‌تواند در امتداد قسمت بیرونی ساق پا، تا کف پا یا خارج از پا و انگشتان پا منتشر شود.

بیماران باید دقت داشته باشند که علائم منتسب به فتق دیسک کمر ممکن است دلایل دیگری داشته باشند. بنابراین در صورت تجربه علائم دیسک کنر یک معاینه فیزیکی کامل، ارزیابی پزشکی، و گاهی اوقات آزمایش‌های تصویربرداری تشخیصی نیز برای تعیین منبع درد و سایر علائم مورد نیاز است.

برای مشاوره در مورد علائم دیسک کمر و درمان دیسک کمر با ما تماس بگیرید

02188074196

02188088541