دنبالچه کجاست؟

ممکن است دنبالچه بزرگترین استخوان بدن نباشد، اما مطمئناً می تواند درد زیادی ایجاد کند. اگر درد دنبالچه یا اسپاسم دنبالچه را با نشستن، حرکات روده، آمیزش جنسی، ورزش یا هر فعالیت دیگری تجربه کرده اید، احتمالاً به کوکسیدینیا دچار شده اید. این نام دیگر درد دنبالچه است.

فیزیوتراپی دنبالچه

دنبالچه یک استخوان مثلثی شکل کوچک است که در انتهای ستون فقرات قرار دارد. دنبالچه به عنوان یک نقطه اتصال برای عضلات، استخوان ها و رباط ها در لگن و کمر عمل می کند. موقعیت مرکزی دنبالچه به آن اجازه می دهد تا هم در ثبات و هم در تحرک اندام تحتانی و ستون فقرات نقش مهمی داشته باشد.

چرا درد دنبالچه را تجربه می کنم؟

درد دنبالچه می تواند ماهیت تروماتیک یا غیر ضربه ای داشته باشد. برای داشتن درد دنبالچه همیشه نیازی به زمین خوردن یا آسیب نیست، در واقع اکثر مردم نمی دانند که چرا استخوان دنبالچه آنها شروع به درد می کند. درد دنبالچه غیر ضربه ای می تواند ناشی از نشستن طولانی مدت روی یک صندلی سخت باشد. درد دنبالچه همچنین می‌تواند ناشی از حرکت بیش از حد یا کم تحرکی، بیماری دژنراتیو مفصل، یا بیش فعال بودن عضلات کف لگن باشد که استخوان دنبالچه را می‌کشند.

اکثر آسیب های دنبالچه در زنان اتفاق می افتد، زیرا لگن زنان پهن تر است و دنبالچه آنان بیشتر در معرض قرار دارد.

درد کف لگن و دنبالچه

مشکلات کف لگن می تواند باعث درد دنبالچه شود. به عنوان مثال، اگر عضلات کف لگن سفت باشد، ماهیچه ها می توانند شروع به کشیدن استخوان دنبالچه کنند و باعث آسیب رسانی به آن شوند.

فیزیوتراپی دنبالچه

آسیب دنبالچه همچنین می تواند باعث درد در کف لگن شود. برای مثال، اگر به دنبالچه آسیب وارد کنید، درد می‌تواند هم ناشی از شکستگی و هم از مشکلات بافت نرم، مانند ماهیچه‌ها و رباط‌های اطراف آن ناحیه باشد. درد حتی پس از بهبود شکستگی اولیه نیز می تواند ادامه یابد.

تنش در کف لگن می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

• مسائل هم ترازی

• استرس

•بارداری

• حمل نوزادتان

• تحریک مزمن ناشی از عفونت مجاری ادراری، عفونت قارچی یا هر مسئله التهابی مزمن

•یبوست

• روده تحریک پذیر یا IBS

• سیستیت بینابینی

• آندومتریوز

علائم مرتبط:

• تکرر ادرار

•احتباس ادرار

فیزیوتراپی دنبالچه

استخوان دنبالچه همچنین می تواند به روش های مختلف شکسته، دررفته، نامرتب یا کبود شود. برخی از تروماهای رایج دنبالچه عبارتند از:

  • آسیب تروماتیک
  • به عقب بر روی باسن افتادن
  • تصادف ماشین
  • بارداری و زایمان
  • اسب سواری در مسیر نا هموار

خوشبختانه، همه این نوع دردهای دنبالچه را می توان با فیزیوتراپی دنبالچه با موفقیت درمان کرد.

فیزیوتراپی دنبالچه

نحوه فیزیوتراپی دنبالچه 

در حالی که همه فیزیوتراپ ها می دانند استخوان دنبالچه چیست، مهم است که فردی را پیدا کنید که در درمان داخلی و خارجی دنبالچه با تجربه باشد!

مردم اغلب با ترکیب درمان های بیرونی و داخلی ناراحت می شوند. این ناراحتی که هم پزشکان و هم بیماران آن را تجربه می کنند، معمولا مانع اصلی است که بسیاری از افراد در مسیر تسکین دردشان با آن مواجه می شوند. اما لازم است بدانید که کاملا طبیعی و حتی ضروری است که در مورد درد دنبالچه و گزینه های درمانی احتمالی به طور آشکار با فیزیوتراپ صحبت کنید.

درمان داخلی دنبالچه و عضلات اطراف لگن اغلب می تواند تفاوت زیادی در درد شما ایجاد کند. این اغلب شامل درمان واژینال یا مقعدی است.

در کلینیک فیزیوتراپی و توانبخشی یادمان ما توانایی و تجربه لازم را برای فیزیوتراپی دنبالچه و کف لگن و کمک به کاهش درد بیماران در اختیار داریم.

اولین جلسه فیزیوتراپی دنبالچه

در اولین ملاقات شما، فیزیوتراپیست تاریخچه کاملی از مشکلات در مورد دنبالچه تان از شما خواهد گرفت.

درمانگر شما یک آزمایش اسکلتی- عضلانی و حرکتی را تکمیل می کند تا تعیین کند چه مشکل دیگری ممکن است در درد دنبالچه شما نقش داشته باشد، از جمله لمس عضلات، تجزیه و تحلیل وضعیت بدن، و ارزیابی تحرک و قدرت. در صورت لزوم، فیزیوتراپیست شما ممکن است بخواهد یک ارزیابی داخلی برای تعیین تراز بودن استخوان دنبالچه، سلامت ساختارهای لگنی اطراف شما از جمله عضلات، اعصاب و رباط‌ها انجام دهد و تعیین کند که آیا عوامل داخلی دیگری برای بیماری شما وجود دارد یا خیر.

فیزیوتراپی دنبالچه

معاینه داخلی همیشه اختیاری است. بر اساس یافته‌های درمانگر، او آموزش‌های گسترده‌ای در مورد وضعیت شما و احتمالاً برخی از تمرینات فیزیوتراپی دنبالچه یا حرکات کششی ملایم برای انجام در خانه یا خارج از ساعات ویزیت‌های برنامه‌ریزی‌شده به شما ارائه می‌دهد.

فیزیوتراپی چه کمکی به کاهش درد دنبالچه می کند؟

فیزیوتراپی دنبالچه می تواند تا حد زیادی به کاهش درد دنبالچه کمک کند. این لیست تنها برخی از کارهایی است که فیزیوتراپ شما در کلینیک یادمان ممکن است برای کاهش درد دنبالچه شما انجام دهد:

1. تنظیم مجدد دنبالچه، مفصل SI و لگن در صورتی که درمانگر آنها را خارج از موقعیت مطلوب خود بیابد.

2. حرکت دادن دنبالچه که می تواند داخلی و/یا خارجی باشد.

3. درمان دستی شامل کار روی بافت نرم و رهاسازی میوفاشیال عضلات اطراف دنبالچه (داخلی یا خارجی)

4. کشش و ورزش برای شل کردن کف لگن، عضلات لگن و عضلات پشت

5. تمرین برای هر عامل کمک کننده دیگری که در اطراف استخوان دنبالچه قرار دارد به عنوان مثال: تقویت باسن یا هسته مرکزی

6. راهبردهای تسکین درد از جمله استفاده بالشتک برای نشستن و استفاده از یخ یا گرما

7. بازیابی سلامت روده و مثانه

فیزیوتراپیست ها می توانند از طریق روش های مختلف به فیزیوتراپی دنبالچه و درمان بیماران مبتلا به کوکسیدینیا کمک کنند. اگرچه تکنیک‌های خاص به وضعیت فرد بستگی دارد، فیزیوتراپی دنبالچه اغلب شامل درمان‌های دستی برای کمک به رهاسازی عضلات و رباط‌های لگن، کشش ملایم، روش‌هایی برای کاهش درد و التهاب، و ورزش‌ یا اصلاح وضعیت بدن است.

فیزیوتراپی دنبالچه ممکن است شامل کار دستی بر روی ساختارهای عضلانی سفت و دردناک مانند عضلات بالابرنده، دنبالچه یا پیریفورمیس باشد. ممکن است از تکنیک های رهاسازی میوفاشیال استفاده شود. روش های موضعی نیز ممکن است مفید باشند.

به طور کلی، تمام مراقبت های غیرجراحی کوکسیدینیا را می توان به صورت سرپایی انجام داد، از جمله ویزیت های بعدی و تزریق های موضعی.

اثر بخشی فیزیوتراپی دنبالچه

فیزیوتراپی دنبالچه

نتایج یک مطالعه نشان داد که فیزیوتراپی دنبالچه و لگن یک درمان موثر برای کسانی است که کوکسیدینی مزمن دارند. در بین 79 بیمار شرکت کننده که در این مطالعه که درمان را به پایان رساندند (میانگین 9 جلسه فیزیوتراپی دنباچه)، با استفاده از مقیاس های رتبه بندی عددی، میانگین متوسط درد و میانگین بالاترین میزان درد به ترتیب از 08/5 به 91/1 و از 81/8 به 75/4 کاهش یافت. (اگرچه فیزیوتراپی دنبالچه درمان اولیه در این مطالعه بود، اما از باکلوفن، بلوک های گانگلیونی و تزریق نقطه ماشه ای دنبالچه نیز استفاده شد.)

به منظور مشاوره بیشتر و رزرو جلسات فیزیوتراپی دنبالچه با ما تماس بگیرید.