فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

دیسک کمر یا ستون فقرات یک تشخیص نسبتاً رایج است که زمانی رخ می‌دهد که بخش داخلی ژل مانند یک دیسک (به نام هسته پالپوسوس) از میان یک بخش پاره‌شده از لایه بیرونی دیسک (به نام آنولوس) بیرون بزند. هدف از فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل ، کاهش درد و یا بهبود شرایط ایجاد شده برای بیمار بر اثر این مشکل است.

این مشکل می تواند در هر یک از سه بخش ستون فقرات (گردن، قفسه سینه یا کمر) رخ دهد، اگرچه در قسمت تحتانی کمر بیشتر شایع است. در حالی که دیسک ها به طور معمول به جذب فشارهای وارده بر ستون فقرات کمک می کنند، فتق دیسک کمر می تواند زندگی روزمره را برای بیمار دشوار و دردناک کند.

خوشبختانه، فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل قادر است علائم این مشکل چالش برانگیز را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. این مقاله به بررسی نحوه ارزیابی فتق دیسک کمر، فیزیوتراپی اولیه و مداوم، تمرینات و پیشگیری می پردازد.

بیشتر بخوانید: علائم دیسک کمر

مرحله ارزیابی فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

مشخص شدن فتق دیسک در اسکن رزونانس مغناطیسی (MRI) لزوما به این معنی نیست که شما درد خواهید داشت. با این حال، این مشکل می تواند منجر به علائم مختلفی شود.

فتق در ستون فقرات کمری بسته به محل آن ممکن است باعث کمردرد بشود یا نشود. همچنین اگر مواد دیسک با یکی از اعصاب نخاعی در این ناحیه تماس پیدا کند، می‌تواند منجر به درد در باسن یا پاها شود. اگر پینچینگ یا فشردگی عصب رخ دهد، ممکن است در پاهای خود ضعف، گزگز یا بی حسی داشته باشید.

فتق دیسک در ستون فقرات گردنی می تواند باعث درد یا اسپاسم در گردن و تیغه شانه (کتف) شود. اگر این بیماری تا جایی پیش برود که فتق عصب را در ناحیه تحت فشار قرار دهد، درد ممکن است یکی از بازوهای شما را پایین بیاورد و باعث بی حسی، گزگز، یا ضعف در بازو، دست یا انگشتان شود.

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

فتق دیسک قفسه سینه (وسط پشت) نادرتر است و علائم آن کمی منتشرتر است. در بیشتر موارد، فتق در این ناحیه باعث درد شکم، قسمت فوقانی کمر یا کمردرد می شود. این علائم همچنین می تواند به یک یا هر دو پا گسترش پیدا کرده و منجر به ضعف در اندام شود.

به دلیل تنوع گسترده مکان‌هایی که علائم ممکن است در آنها رخ دهند، فیزیوتراپیست در مرحله ارزیابی فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل ، باید با یک ارزیابی کامل شروع کند. فیزیوتراپیست علاوه بر این که از شما در مورد منشأ وضعیت شما می پرسد، ستون فقرات شما را برای ارزیابی تحرک و محل درد شما نیز بررسی می کند.

بیشتر بخوانید: درمان و فیزیوتراپی دیسک کمر

در مرحله ارزیابی فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل ، فیزیوتراپیست همچنین قدرت عضلات بازو و پای شما را بررسی می کنند تا ببینند آیا این عضلات تحت تأثیر قرار گرفته اند یا خیر. علاوه بر این، باید حس و رفلکس شما را نیز ارزیابی کند.

پس از اینکه فیزیوتراپیست درک بهتری از مشکل خاص شما پیدا کردد، می تواند درمان های مفیدی برای کمک به بهبود درد شما در قالب یک برنامه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل به شما ارائه دهد.

فشردگی عصب

در بسیاری از موارد، فتق دیسک، عصب نخاعی مجاور را تحت فشار قرار می‌دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، درد، بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف ناشی از آن معمولاً به اندام ها گسترش می یابد (بازوها برای فتق گردنی و پاها برای فتق کمر یا قفسه سینه).

هنگام ارزیابی عصب فشرده شما، فیزیوتراپ برنامه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل شما معمولاً بررسی می کند که آیا حرکت در یک جهت خاص باعث بهبود یا برطرف شدن کامل علائم در بازوها یا پاهای شما می شود یا خیر.

این کار به عنوان ترجیح جهت دار شناخته می شود و نوع تمرینات تجویزی برای برنامه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل شما را تعیین می کند. در همین راستا، اگر حرکت در جهات خاصی باعث بدتر شدن درد در اندام شما شود (که به آن پریفرالیزاسیون می گویند)، معمولاً از تمرینات مربوط به این نوع حرکت در اوایل درمان اجتناب می شود.

متأسفانه، در برخی موارد، درمان‌های محافظه‌کارانه مانند فیزیوتراپی و داروها برای تسکین دردی که می‌تواند همراه با فشردگی عصب باشد کافی نیست. در این شرایط، ممکن است جراحی برای بر طرف کردن فتق دیسک و تثبیت بخش آسیب دیده ستون فقرات ضروری باشد.

دریافت فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

پس از تشخیص فتق دیسک توسط پزشک و توصیه به فیزیوتراپی، پیدا کردن یک فیزیوتراپیست با تجربه در درمان این نوع بیماری مهم است.

به طور معمول، فیزیوتراپیست های ارتوپدی یا نورولوژیک در کمک به بیماران دچار دیسک کمر به خوبی تبحر دارند. کلینیک فیزیوتراپی و توان بخشی یادمان واقع در غرب تهران، آمادگی ارائه خدمات در کلینیک را به این عزیزان دارد و برای بیمارانی که به هر دلیلی قادر به ترک منزل نیستند، برنامه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل را در نظر گرفته است.

جلسات شما چندین هدف خاص خواهد داشت. ابتدا، تمریناتی به شما داده می‌شود که تلاش می‌کنند تا فشار روی اعصابی را که بر اساس ترجیحات جهتی شما فشرده می‌شوند، کاهش دهند.

در مرحله بعد فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل ، معمولاً تمرینات تثبیت کننده مرکزی برای کمک به تثبیت ستون فقرات تجویز می شود. حرکات هوازی نیز برای کمک به استقامت شما به برنامه اضافه می شود. در نهایت، انجام حرکات کششی و دستی توسط درمانگر به بهبود انعطاف پذیری کلی شما کمک می کند.

به طور کلی دریافت فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل همراه با داروهای ضد درد و آموزش شما در مقایسه با عمل جراحی بعد از سه ماه به همان اندازه در درمان فتق دیسک کمر موثر است.

مرحله اولیه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

24 تا 48 ساعت اول پس از فتق دیسک اغلب دردناک ترین زمان است و ممکن است از بدتر شدن وضعیت خود بترسید. در حالی که ترسیدن طبیعی است، فیزیوتراپ شما معمولاً اهمیت فعال ماندن و اجتناب از استراحت در رختخواب را به شما آموزش می دهد.

ورزش‌های هوازی سبک، مانند پیاده‌روی یا شنا، می‌توانند به کاهش اسپاسم عضلانی و تسکین بخشی از درد کمک کنند. تمرینات آرام بخش تقویتی و تحرکی نیز اغلب برای حمایت از ستون فقرات توصیه می شود.

علاوه بر این، استفاده از دستگاهی به نام کشش کمری که به کاهش فشار روی اعصاب نخاعی شما کمک می‌کند نیز ممکن است در کوتاه‌مدت مفید باشد. هر یک از این تکنیک‌های فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل می‌تواند به شما کمک کند سریع‌تر به حالت عادی برگردید بدون اینکه علائم شما تشدید شود.

مرحله مستمر فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

پس از اینکه مرحله حاد فتق دیسک را پشت سر گذاشتید، درمانگر شما معمولاً بر پیشبرد ادامه برنامه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل شما تمرکز می کند.

تمرینات تقویتی مرکزی معمولاً چالش برانگیزتر می شوند تا اطمینان حاصل شود که شما قدرت کافی در این عضلات حمایتی مهم را دارید. درمانگر شما همچنین فرم شما را در حین انجام تمرینات کنترل خواهد کرد تا از آسیب دیدگی ‌های احتمالی جلو گیری شود.

علاوه بر این، در حالی که فیزیوتراپی اولیه معمولاً به حرکاتی می چسبد که منجر به متمرکز شدن علائم می شوند، مرحله بعدی توانبخشی معمولاً شامل بازگردانی آرام آرام حرکاتی است که قبلاً تحریک کننده بودند.

هنگامی که وضعیت شما با موفقیت مدیریت شد و علائم فروکش کرد، فیزیوتراپیست شما معمولاً یک برنامه جداگانه برای شما تنظیم می کند تا خودتان فرایند فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل را ادامه دهید.

تمرینات فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

فتق دیسک می تواند در چندین جهت مختلف و در هر یک از 23 دیسک ستون فقرات رخ دهد. به همین دلیل، برنامه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل که یک درمانگر به شما ارائه می دهد برای شرایط خاص شما منحصر به فرد است.

با این حال، چند مورد از متداول ترین تمرینات فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل در زیر ذکر شده است. این تکنیک‌ها بر بهبود قدرت در وضعیت بدن و عضلات مرکزی بدن و کاهش هرگونه فشار بر روی اعصاب ستون فقرات تمرکز دارند.

تمرینات فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل – تمرین شماره 1

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

برای انجام این تمرین:

 1. با دراز کشیدن روی شکم به مدت پنج دقیقه شروع کنید. این وضعیت باید برخی از علائم را در پاهای شما کاهش دهد.
 2. هنگامی که ماندن در این وضعیت راحت شد، تمرین را با نگه داشتن خود بر روی آرنج تان پیش ببرید. سعی کنید این حالت را تا پنج دقیقه حفظ کنید.
 3. این تمرین را می توان با بالا آوردن بالا تنه کمی سخت تر هم کرد. اگر می توانید، سه تا پنج ست 10 تایی پرس آپ انجام دهید.

در حالی که این تمرین ممکن است باعث کمی کمردرد شود، نباید علائم پای شما را بدتر کند.

تمرینات فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل – تمرین شماره 2

برای انجام این تمرین:

 1. به پشت دراز بکشید و زانوهایتان را خم کنید و پاها را روی زمین بگذارید.
 2. عضلات شکم خود را منقبض کنید تا کمرتان صاف روی زمین باشد.
 3. در حالی که عضلات شکم را فشرده نگه داشته اید، پاهای خود را به نوبت از زمین بلند کنید و به آرامی دوباره به پایین برگردانید.
 4. سپس، به طور متناوب بازوهای خود را از بالای سر و پشت به پهلو بیاورید.
 5. به حرکت دادن دست ها و پاهایتان ادامه دهید. هر روز سه ست با پنج تکرار از این حرکت را در برنامه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل خود بگنجانید.

تمرینات فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل – تمرین شماره 3

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

برای انجام این تمرین:

 1. یک نوار با کش مقاومت دار را روی در محکم کنید و دو انتهای نوار را در دستان خود نگه دارید.
 2. در حالی که دستان تان را در کنار بدن نگه داشته اید و در حالی که تیغه های شانه خود را به هم فشار می دهید، با هر دو دست، نوار را به سمت عقب بکشید.
 3. شانه های خود را بالا نیندازید و در حین انجام این حرکت، گردن خود را به سمت جلو حرکت ندهید.
 4. هر روز سه ست 10 تایی از این تمرن را انجام دهید.

تمرینات فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل – تمرین شماره 4

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

برای انجام این تمرین:

 1. روی دست ها و زانوهای خود قرار بگیرید و با فشردن ماهیچه های شکم تان در حالتی قرار بگیرید که کمرتان مانند یک میز صاف باشد.
 2. بدون اینکه اجازه دهید لگن تان کج شود، در حالی که پای مخالف را پشت سر خود دراز می کنید، یک دست را بالای سر خود ببرید.
 3. قبل از بازگشت به حالت شروع و تکرار با اندام های مخالف، پنج تا 10 ثانیه در این حالت بمانید.
 4. روزانه دو تا سه ست با 10 تکرار از این حرکت را در برنامه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل خود بگنجانید.

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل پس از جراحی

برنامه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل که پس از جراحی ستون فقرات دریافت می کنید، مشابه درمان هایی است که در بالا توضیح داده شد، اگرچه چند تفاوت منحصر به فرد وجود دارد.

در اوایل بعد از عمل، برنامه درمان فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل شما بر بلند شدن و حرکت مجدد شما متمرکز خواهد شد. تمرینات سبک هوازی و تقویتی قلب اغلب تجویز می شوند، اگرچه جراح ممکن است محدودیتی برای بلند کردن بدن شما ایجاد کند که می تواند مقدار وزن مورد استفاده در درمان را محدود کند.

در برخی شرایط، عمل فیوژن (که از یک صفحه فلزی برای تثبیت بخشی از ستون فقرات استفاده می‌کند) ممکن است لازم باشد توسط جراح شما تکمیل شود. در این صورت، کشش‌ها یا حرکات خاصی که فشار بیشتری بر محل جراحی وارد می‌کنند، ممکن است منع داشته باشند.

فیزیوتراپیست شما همچنین ممکن است نیاز داشته باشد که روش های تغییر یافته ای را برای انتقال بین نشستن، ایستادن و دراز کشیدن به شما آموزش دهد تا این فعالیت ها کمتر برای شما دردناک باشند.

پیشگیری از دیسک کمر

هیچ راهی برای تضمین کامل اینکه هرگز فتق دیسک ستون فقرات را تجربه نخواهید کرد وجود ندارد، اما چندین قدم وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید.

یکی از اولین راه‌ها انجام منظم یک برنامه تقویتی است که ستون فقرات را هدف قرار می‌دهد – حمایت از عضلات مرکزی و وضعیت بدن. این کار همراه با تمرینات هوازی منظم به سلامت و تثبیت ستون فقرات کمک می کند.

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

علاوه بر این، حفظ وزن مناسب می تواند فشار وارد شده بر دیسک های ستون فقرات و احتمال فتق را کاهش دهد. استفاده از مکانیک مناسب بدن (استفاده از پاها و اجتناب از گرد کردن ستون فقرات) هنگام بلند کردن اجسام سنگین‌تر نیز می‌تواند مفید باشد.

در نهایت، اجتناب از پ.شیدن کفش های پاشنه بلند و سیگار کشیدن ممکن است شانس شما را برای تجربه این مشکل ستون فقرات کاهش دهد.

خلاصه

اگر فتق دیسک کمر دارید، ممکن است به فیزیوتراپی ارجاع داده شوید. در برنامه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل کلینیک یادمان، درمانگر وضعیت شما را ارزیابی کرده و اهدافی را تعیین می کند. تمریناتی برای تسکین فشار عصبی و تثبیت ستون فقرات به شما داده می شود. درمان به سمت بهبود وضعیت هوازی و انعطاف پذیری شما پیش می رود. در صورت نیاز به جراحی، فیزیوتراپی ممکن است پس از آن انجام شود.

کلام آخر

مواجهه با فتق دیسک در ستون فقرات می تواند ناامید کننده و در مواقعی بسیار دردناک باشد. این وضعیت می تواند به طور چشمگیری توانایی شما را برای انجام فعالیت های روزمره تان مختل کند و این فعالیت ها را به شدت دشوار کند.

خوشبختانه، درمان های ارائه شده توسط فیزیوتراپیست در برنامه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل می تواند به بهبود درد شما کمک کرده و شما را در مسیر بهبودی قرار دهد. اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را تجربه می کنید، حتماً از پزشک خود در مورد ارجاع به یک فیزیوتراپیست واجد شرایط سوال کنید.

سوالات متداول در مورد فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل چه کمکی به من می کند؟

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل می تواند با کاهش فشاری که بر اعصاب ستون فقرات وارد می شود به بهبود علائم فتق دیسک کمک کند. همچنین می تواند باعث افزایش قدرت و افزایش انعطاف پذیری عضلاتی شود که از ناحیه آسیب دیده ستون فقرات شما حمایت می کنند.

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل چقدر طول می کشد؟

درمان‌های اولیه‌ای که فیزیوتراپیست در مراحل حاد فتق دیسک استفاده می‌کند ممکن است برخی علائم را تسکین دهد، اما ممکن است مدتی طول بکشد تا فیزیوتراپی منجر به بهبود قابل توجه و پایدار شود. بهبود درد و عملکرد کلی را پس از شش هفته فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل تجربه خواهید کرد.

هزینه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل چقدر است؟

تجزیه و تحلیل هزینه فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل می تواند چالش برانگیز باشد، زیرا با توجه به نیازهای بیمار، از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است.

.