آسیب های زانو در حین بازی فوتبال بسیار شایع هستند و در مورد زنان هم اتفاق می ‌افتد. در مواقعی که رباط صلیبی قدامی به علت بازی فوتبال پاره می شود.

چرا پارگی رباط صلیبی زانو در فوتبال رایج است؟

اکثر پارگی های رباط صلیبی غیر تماسی هستند. این شایع ‌ترین مکانیزم پارگی رباط صلیبی قدامی در بازی فوتبال است.

اغلب، بازیکن ممکن است در فرو رفتگی ای قدم بگذارد یا چرخشی ناگهانی بدون استفاده از عضله مناسب داشته باشد. یا این که به یکباره روی یک پا بچرخد، زانو به بیرون در برود و رباط صلیبی پاره شود.

معمولاً فرد حس جابجا شدگی در زانو دارد. این همان کبودی استخوان در زمان به بیرون در رفتن درشت نی و در تماس قرار گرفتن با بخش جلویی استخوان ران در خارج از زانو است.

اکثر ورزشکارانی که دچار پارگی رباط صلیبی قدامی می شوند حس می کنند وقتی راه می روند زانوی شان به جلو می لغزد و حس لرزان بودن دارند.

در این شرایط درد حاصل از آسیب هنوز زیاد نیست. بنابراین فرد می ‌تواند زانوی خود را بررسی کند و ببیند بی ‌ثبات است یا خیر.

اگر زانو ورم کرد و خون جمع شد، نشان می ‌دهد رباط صلیبی به احتمال زیاد پاره شده است.

در آسیب ‌های ورزشی در میان بزرگسالان و نوجوانان، رایج ترین علت خونریزی داخل مفصل زانو، در 75 درصد موارد پارگی رباط صلیبی است.

پارگی رباط صلیبی زانو در فوتبال

آسیب به رباط زانو در فوتبال

آسیب دیگری که به زانو حین فوتبال وارد می شود آسیب به رباط هم بر است. شایع ترین آسیب رباط هم بر، پارگی رباط داخلی زانو است.

در این شرایط، ورزشکار از سمت داخل زانو زمین خورده یا آسیبی تماسی به خارج زانو وارد شده و رباط داخلی زانو بیرون می ‌زند.

اگر فرد حس کند زانوش به اطراف می لغزد و احساس پارگی کند، باید نگران پارگی رباط  داخلی زانو باشد.

این نوع پارگی به خودی خود ورم ایجاد نمی ‌کند و اکثراً، ورم در داخل زانو رخ می ‌دهد.

پارگی رباطِ هم بر که معمولاً به آن ربات جنبی هم بر وابسته به ساق کوچک می گویند، هم رخ می دهد.

در این شرایط، ضربه به داخل زانو که فشار اضافی به خارج زانو وارد می ‌کند یا متشابهاَ به خارج از آن تغییر جهت می ‌دهد باعث پارگی رباط خارجی زانو می شود.

این آسیب ‌ها آزاردهنده هستند. با این که زیاد هم رایج نیستند. وقتی پارگی رباط خارجی زانو کامل رخ دهد، بهبود نیافته و معمولا جراحی پیشنهاد می ‌شود.

پارگی رباط داخلی زانو در فوتبال

پارگی رباط داخلی زانو در فوتبال

اکثر پارگی های رباط داخلی زانو با برنامه ‌های توانبخشی بهبود می یابند.

در پارگی رباط داخلی زانو که استخوان ران پاره می شود، در صد درمان بسیار بالاست مگر اینکه زانو حین صاف شدن با شکاف باز شده باشد.

همچنین، پارگی رباط داخلی زانو در بیرون درشت‌ نی، اغلب به بالا پس زده شده و رباط داخلی زانو بهبود نمی یابد. چون این رباط در تاندون های همسترینگ در داخل زانو گیر می ‌افتند.


بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی پارگی رباط صلیبی


پارگی رباط داخلی زانو، طبق میزان آسیب وارد شده درجه بندی می شود.

پارگی درجه 1

یعنی آسیبی به ساختار مورد نظر وارد شده. اما زانو واقعاً بی ثبات نبوده و اکثر ورزشکاران می توانند طی یک تا دو هفته بعد از پارگی نوع ۱ و با برنامه جامع توانبخشی به ورزش برگردند.

پارگی درجه 2

زمانی رخ می ‌دهد که شکافی در زانو به وجود آمده. اما هنوز هم مقداری فیبر سالم در رباط داخلی قرار دارد و کامل شکافته نشده است.

اکثر پارگی های درجه 2، سه تا چهار هفته بعد از آسیب بهبود می یابند.

پارگی کامل رباط داخلی

یک پارگی کامل رباط داخلی یعنی وقتی زانو به اطراف می لغزد. یا وقتی معاینه کننده شکاف داخل زانو را زیاد تشخیص می‌ دهد.

این نوع آسیب معمولاً طی شش هفته توانبخشی بهبود می یابد. یک دوره استفاده از بریس، دوچرخه ثابت و یخ گذاری برای کاهش ورم بسیار مفید است.

در چنین شرایطی که زانو حین صاف شدن پا به بیرون می‌ لغزد و درشت ‌نی پاره می شود، برنامه توانبخشی توصیه شده. اما ورزشکار باید بداند که ریسک بالایی برای عدم درمان وجود دارد. حتی بعد از ۶ هفته توانبخشی و استفاده از بریس هم بهبودی مشاهده نخواهد شد.


بیشتر بخوانید: 10 مورد از رایج ترین آسیب های ورزشی


آسیب زانو به دلیل پارگی منیسک در فوتبال

پارگی منیسک در فوتبال

پارگی منیسک و جا به جا شدن کاسه زانو هم از آسیب های رایج در فوتبال هستند.

پارگی منیسک در واقع پارگی نرمچه زانو بوده و این مهم ترین ساختار برای محافظت بلند مدت از مفصل است.

اگر پارگی منیسک رخ دهد و قابل ترمیم باشد، پس باید هرچه زود تر ترمیم شود چون در این صورت از بروز آرتروز جلوگیری می شود.

اگر منیسک بیرون بزند و قابل ترمیم باشد ولی جراح تصمیم بگیرد آن را بیرون بیاورد ریسک بروز آرتروز استخوان در این فرد افزایش می یابد و معمولاً زانو در طولانی مدت به خوبی کار نخواهد کرد.

بنابراین اگر زانوی فرد در فوتبال آسیب ببیند و در پشت زانو و حین انجام حرکات اسکات احساس درد کند یا درد مستقیماً داخل یا خارج از خطوط مفصل حس شود، باید به خوبی بررسی شده و اسکن ام آر آی برای تشخیص قطعی پارگی منیسک انجام شود.

آسیب زانو به دلیل جا به جا شدن کاسه زانو در بازیکنان فوتبال

جا به جا شدن کاسه زانو بیشتر در میان زنان فوتبالیست دیده می شود.

در این موقعیت، معمولا زانو نزدیک به بیرون زدگی است و کاسه زانو به بیرون می ‌زند و حین چرخیدن یا پیچیدن جا به جا می شود.

جا انداختن به موقع و زود هنگام کاسه زانو جهت پیشگیری از آسیب به غضروف ضروری است.

 یک برنامه مناسب توانبخشی هم نیاز است تا شانس بروز مجدد چنین آسیبی به صفر برسد.

در ورزشکاران که شیاری عمیق در انتهای استخوان ران شان به نام شیار تروکلئا ( که در مردان شایع تر است) قرار دارد، این شیار عمیق باعث ایجاد ثبات در کاسه زانو شده و اغلب با توانبخشی و بهبودی کامل رباط داخلی زانو و مطمئن شدن از عدم جابجایی دوباره کاسه زانو، بهبودی حاصل می‌ شود.

ورزشکارانی که بیشتر در معرض آسیب دوباره (جابجا شدن کاسه زانو) قرار دارند کسانی هستند که به زانوی خود زیاد فشار آورده و یا تراکلئای آنها صاف است، یعنی ثبات استخوانی کافی برای نگه داشتن کاسه زانو سر جای خود ندارند و اغلب پارگی رباط میانی پاتلوفمورال به خوبی درمان نشده یا کاملاً بهبود نیافته است.

در چنین شرایطی، کاسه زانو در ریسک جا به جا شدگی دوباره قرار می گیرد و هر بار که این اتفاق می ‌افتد، قسمتی از غضروف کنده شده و پوکی استخوان به وجود می آید.

درمان جا به جا شدن کاسه زانو

درمان معمول این مشکل در صورتی که اولین بار باشد فیزیوتراپی است.

بیمارانی که نیازمند جراحی هستند معمولاً کسانی اند که بخشی از استخوان و غضروف شان جدا شده، شکستگی دارند یا آناتومی استخوانی ضعیفی داشته به گونه ای که کاسه زانو ثبات ندارد.

در چنین مواردی جراحی انجام خواهد شد.

در این شرایط می ‌دانیم که بازسازی رباط پاره شده (معمولاً پارگی پاتلوفمورال) به ترمیم ترجیح داده می شود چون احتمال موفقیت بازسازی بیشتر بوده و میزان موفقیت در ترمیم فقط ۵۰ تا ۶۰ درصد است.


بیشتر بخوانید: درمان در رفتگی کشکک زانو با فیزیوتراپی


آسیب زانو در فوتبال

چه زمانی به درمان نیاز است؟

آسیب به زانو متاسفانه در فوتبال بسیار رایج است و در ورزشکاران زن هم دیده می شود.

اگر آسیب به زانو وارد شود و حس بی ثباتی در زانو بعد از آسیب به وجود بیاید، یا در صورت بروز ورم (که به معنای جمع شدن خون است) فرد حتماً باید هر چه سریع تر به متخصص مراجعه کرده تا مطمئن شود مشکلش به زودی حل می شود.

در اکثر موارد جراحی پیشنهاد می ‌شود و اغلب، جراحی های زودهنگام برای سلامت مفصل بسیار بهتر از جراحی با تأخیر است که در آن بافت ها آسیب دیده و در موقعیتی غیر آناتومی قرار می ‌گیرند.

مشکلات مربوط به غضروف ممکن است قابل ترمیم نباشند و پارگی منیسک هم احتمالاً به علت پارگی رباط صلیبی قدامی به وجود بیاید و ترمیم پذیر نباشد چون زانو بی ثبات بوده و طی گذر زمان، خورده شده و تحلیل می رود.


بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی زانو


در صورتی که هنگام بازی فوتبال یا ورزش های دیگر دچار آسیب زانو شده اید برای تشخیص نوع آسیب و دریافت درمان های فیزیوتراپی زانو در شهرک غرب با شماره تماس های کلینیک یادمان تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک : 02188088541 – 02188074196

آدرس کلینک و اطلاعات تماس کلینیک