برای بسیاری از افراد که به حرفه ای در صنعت بهداشت و درمان می پردازند، دو مسیر شغلی وجود دارد. این دو شغل اغلب هم زمان مورد ملاحظه قرار می گیرند: پرستاری و کاردرمانی . اما وجه اشتراک و تفاوت بین پرستاری و کاردرمانی در چیست؟

هر دوی این حرفه ها شامل کار کردن نزدیک با بیمار در محیطی بهداشتی درمانی است. هدف هر دو نیز بهبود کیفیت زندگی بیماران است.

مایکل رابرتز، مدیر برنامه کاردرمانی کالج رجیس می گوید: “پرستاران و متخصصین کاردرمانی هر دو بر بهبود سلامت و استقلال فرد از طریق مراقبت شخصی مستقیم تمرکز دارند.

در واقع صد سال پیش بسیاری از متخصصین کاردرمانی اولیه عملا پرستارانی بودند که به صورت ویژه آموزش دیده بوده اند.”

از دیگر شباهت ها می توان به این مساله اشاره کرد: متخصصین کاردرمانی و پرستاری اغلب در محیطی مشابه کار می کنند. این محیط می تواند مدارس، بیمارستان ها، محیط های مراقبتی جامعه محور.

این مساله احترام زیادی بین حرفه ها ایجاد می کند. متخصصین کاردرمانی، کار انجام شده توسط پرستاران را درک کرده و از آن تقدیر می کنند و بالعکس.

گذشته از شباهت ها و احترام متقابل، توجه به این نکته مهم است که تفاوت های اساسی زیادی بین کاردرمانی و پرستاری وجود دارد.

در ذیل، این تفاوت ها مورد بررسی قرار گرفته است.

کاردرمانی و فعالیت های کلینیک کاردرمانی

کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی رشته ای در صنعت بهداشت و درمان است. متخصصان در آن برای ایجاد تاثیری مثبت بر توانایی های فرد با افراد دیگر همکاری می کنند. هدف این است که بیماران بتوانند فعالیت های مربوط به زندگی روزمره را انجام دهد.

اغلب این ها افرادی هستند که در حال تجربه شرایطی هم چون آسیب یا نقص مادرزادی، اختلال پردازش حسی، صدمات ضربه ای به مغز یا نخاع، اختلالات رفتاری یا ذهنی و غیره هستند.

افرادی که به کاردرمانی مشغول هستند می توانند عناوین و موقعیت های شغلی مختلفی داشته باشند. رایج ترین آن ها عبارت است از: دستیاران کاردرمانی، مددکاران، و درمانگران.

مددکاران و دستیاران کاردرمانی

مددکاران و دستیاران کاردرمانی هر دو نقش های پشتیبانی هستند که برای عملکرد موفق یک تیم درمانی بسیار مهم اند.

آن ها معمولا تحت نظارت یک متخصص کاردرمانی کار می کنند تا از بیمارانی که در حال گذراندن توانبخشی هستند نگهداری کنند. این کار شامل طیف وسیعی از وظایفی است که بر پشتیبانی از بیمار تمرکز دارد.

افرادی که به کار به عنوان مددکار کاردرمانی علاقه مند هستند اغلب می توانند فقط با دیپلم دبیرستان وارد این رشته شوند. بسیاری از دانشجویان علاقه مند به مسیر شغلی کاردرمانی انتخاب می کنند. این افراد اغلب هم زمان با تحصیل در این سمت فعالیت می کنند.

از سوی دیگر دستیاران کار درمانی معمولا باید مدرک کاردرمانی خود را دریافت کرده. این افراد سالانه حدود 44744 دلار درآمد کسب می کنند.


بیشتر بخوانید: آیا کودک شما به کاردرمانی نیاز دارد؟


متخصص کاردرمانی

متخصصان کاردرمانی

متخصصان کار درمانی مستقیما با انجام طیف وسیعی از وظایف روبرو هستند. این وظایف شامل موارد زیر می شود:

  • سنجش بیماران بالقوه برای تشخیص نیاز های آن ها
  • طراحی یک برنامه درمانی برای رفع این نیاز ها
  • کمک به بیماران در انجام وظایف روزانه با به کار گیری طیف وسیعی از روش های توانبخشی

افرادی که می خواهند یک متخصص کاردرمانی باشند، باید در مقطع کارشناسی ارشد کار درمانی فارغ التحصیل شوند. سپس بر اساس مقررات کسب پروانه کشور خود، مراحل لازم را بگذرانند.

این افراد به طور متوسط سالانه حدود 82300 دلار حقوق دریافت می کنند.

بر اساس اداره آمار نیروی کار، انتظار می رود این رشته با نرخ متوسط 18 درصد در سال های 2018 تا 2028 رشد داشته باشد.


بیشتر بخوانید: مرکز کاردرمانی در سعادت آباد


پرستار زن

پرستاری چیست؟

پرستاری نیز مثل کاردرمانی رشته ای در صنعت بهداشت و درمان است. این رشته بر ارائه مراقبت از طیف وسیعی از بیمارانی متمرکز است که می توانند افراد، خانواده ها یا کل جوامع باشند.

انواع و سطوح مراقبت ارائه شده توسط پرستاران می تواند بسته به وضعیت، سطح نیاز و محیط اساسا متفاوت باشد. اما در عین حال از ارزیابی و مراقبت پیشگیرانه از طریق تشخیص تا مراقبت بحرانی و شدید را در بر می گیرد.

پرستاران بسته به سطح ارشد بودن و مقدار تحصیل و آموزش شان، عناوین مختلفی دارند.

دو مورد از رایج ترین مسیر های شغلی برای پرستاران، پرستار دیپلمه و پرستار متخصص است.

پرستار دیپلمه و پرستار متخصص هر دو ارتباطی متقابل با بیماران دارند تا سلامت آن ها را ارزیابی و نیاز های آنان را درمان کنند. هر دوی این نقش ها را می توان در محیط های مختلفی یافت.

تفاوت اصلی بین این دو موقعیت، میزان استقلالی است که هر کدام از آن بهره مند می شوند.

برای مثال پرستار دیپلمه معمولا تحت نظارت پرستار متخصص، مدیر یا پزشک فعالیت می کند تا بیماران را تحت نظر قرار دهند، سوابق آن ها را نگه دارند، آزمایش های تشخیصی را تنظیم کنند، مشاوره دهند، با بیمار و خانواده او ارتباط داشته باشند و به پزشکان در انجام وظایف شان کمک کنند.

از سوی دیگر پرستاران متخصص عموما آزادی بیشتری در ارزیابی و تفسیر سلامت بیمار، ایجاد برنامه های درمانی، تشخیص بیماری حاد، و حتی تجویز احتمالی دارو دارند.

افرادی که علاقه مند هستند تا به یک پرستار دیپلمه تبدیل شوند، معمولا باید حداقل مدرک کاردانی پرستاری را کسب کنند.

آن ها به طور متوسط سالیانه 71730 دلار درآمد دارند.

پرستاران متخصص باید کارشناسی ارشد پرستاری را تکمیل کنند و درآمد متوسط سالانه 113930 دلار خواهند داشت.

پرستاری سالمندان

تفاوت های کلیدی پرستاری و کاردرمانی

به طور مفصل تفاوت های مهم زیادی بین کاردرمانی و پرستاری وجود دارد.

برای مثال همان طور که در بالا اشاره شد، متخصصان کاردرمانی و پرستاران می توانند انتظار داشته باشند که درآمدی متفاوت با یکدیگر داشته باشند (اگرچه پرداختی هر دو حرفه نسبتا زیاد است).

به همین نحو دنبال کردن هر دو حرفه به شکلی بدیهی نیازمند فردی است که مسیر آموزشی متفاوتی را دنبال کند. کارشناسی ارشد کار درمانی برای حرفه کاردرمانی و کاردانی یا کارشناسی ارشد پرستاری برای حرفه پرستاری.

اما شاید مهم ترین تفاوت های بین این دو رشته، قلمرو وظایفی است که هر کدام انجام می دهند و هم چنین چگونگی و چرایی حرفه شان.

مهم ترین تفاوت

رابرتز عقیده دارد: “پرستاران برای درمان افراد از طریق ارائه مراقبت مستقیم با تمرکز بر مسائل پزشکی کار می کنند که بر زندگی افراد اثر منفی دارد.

آن ها قلب تپنده سیستم خدمات درمانی ما هستند. متقابلا متخصصان کاردرمانی نیستند که بر مردم تاثیر عاطفی می گذارند؛ بلکه ما هستیم.”

برای مثال پس از شکستگی مفصل ران، یک پرستار در ارزیابی بیمار، تعویض لباس او بعد از جراحی، مدیریت درد و خود مراقبتی در حین ریکاوری به بیمار کمک می کند.

در عین حال یک متخصص کاردرمانی ارزیابی خواهد کرد که چه فعالیت ها و نقش هایی پس از شکستگی مفصل ران برای مشتری اهمیت خواهد داشت و راه هایی را پیدا خواهد کرد تا به آن ها بیاموزد دوباره مستقل باشند، بتوانند همان زندگی که می خواهند را داشته باشند و همان نقش هایی را ادامه دهند که شخصیت آن ها را تعریف می کند.

این کار می تواند به معنای سازگار ساختن محیط خانه به وسیله نصب نرده یا دیگر تجهیزات باشد.

هم چنین می تواند شامل آموختن راهکار های نگهداری انرژی باشد تا بیمار بتواند بنیه خود را دوباره بسازد.

این کار می تواند نیازمند آموزش استفاده از تجهیزات تطبیقی برای وظایف خود مراقبتی، آموزش ایمنی با تحرک کاربردی، یا کمک به حل هر مانع دیگری باشد که برای استقلال مشتری در حین ریکاوری او حادث می شود.

انتخاب شغل صحیح برای شما

عوامل زیادی وجود دارد که افراد باید پیش از انتخاب و دنبال کردن شغل در نظر بگیرند. مخصوصا زمانی که بین کاردرمانی و پرستاری این انتخاب را انجام می دهند.

از خودتان این سوالات را بپرسید:

  • به چه مقدار دستمزدی نیاز دارید تا بتوانید مخارج ادامه تحصیل و زندگی خود را توجیه کنید؟
  • می خواهید چه مقدار زمان و انرژی را برای تحصیل و توسعه مداوم شغلی خود سرمایه گذاری کنید؟
  • می خواهید در چه محیط هایی کار کنید؟
  • می خواهید باقی عمر خود را به انجام چه کاری بگذرانید؟

و شاید مهم تر از همه: می خواهید چه تاثیری بر زندگی بیماران خود داشته باشید؟

رابرتز می گوید: “اگر به دنبال آن هستید که برای بیماران نیازمند به مراقبت شخصی یا پزشکی، مراقبت مستقیم را فراهم کرده یا از طریق دارو ها، مدیریت زخم، مدیریت درد، و مراقبت عملی مستقیم در مدیریت مسائل پزشکی به آن ها کمک کنید، پس پرستاری مناسب شما است.

از سوی دیگر اگر باور دارید قدرتی ذاتی در فعالیت هایی وجود دارد که برای مردم پر معنا است، و این قدرت می تواند به شکلی ماهرانه و استادانه برای آموزش مهارت ها، ساخت یا بازسازی زندگی، بازیابی استقلال و کیفیت زندگی در شرایط و اقشار مختلف جامعه به کار رود، پس کاردرمانی می تواند گزینه بهتری باشد.”

ما در مرکز کاردرمانی و فیزیوتراپی یادمان واقع در شهرک غرب تهران تلاش کرده ایم با بهره مندی از بهترین متخصصان بهترین خدمات فیزیوتراپی و کاردرمانی را در محیطی مجهز ارائه دهیم.

برای تعیین وقت و دریافت نوبت بررسی و معالجه با ما با شماره 02188088541 – 02188074196 تماس بگیرید یا در مورد سؤالاتی که دارید با یک متخصص درمانی صحبت کنید.

آدرس کلینیک و راه های ارتباطی