مینیسک زانو توزیع کننده اصلی نیروی مفصل زانو است. در زمان پاره شدن، ساختار حلقه ای شکل فیبر های کلاژن خود را از دست می دهند. به همین دلیل نمی تواند درشت نی را در برابر نیرو های اعمال شده در اثر راه رفتن و ورزش حفظ کند. در نتیجه درد رخ می دهد.

اگر پزشک جراح بخش پاره شده مینیسک زانو را بردارد، اغلب درد برای مدتی تسکین می یابد. تا زمانی که غضروف و استخوان زیر آن فرسوده شوند.

راه حل مناسب برای نجات مینیسک زانو چیست؟

پارگی های مینیسک زانو هر ساله منجر به بیش از یک میلیون عمل جراحی زانو در آمریکا می شوند.

نود درصد از مینیسک ها به طور جزئی برداشته شده، 10 درصد ترمیم، و 0.02 درصد (حدود 20000 عدد) با مینیسک اهدایی جایگزین شده اند.

با این حال، مادامی که 60 درصد از افرادی که بخشی از مینیسک زانوی آن ها برداشته شده، دچار التهاب مفصل می شوند، حدود 20 درصد از افراد آن را ترمیم می کنند.

برداشتن قسمت پشتی مینیسک زانو اثر بسیار منفی تری نسبت به حذف قسمت میانی یا قدامی آن دارد.

التهاب مفصل یا از دست رفتن سطح تحمل درشت نی و استخوان ران، مکررا در قسمت عقب مفصل پس از منیسککتومی ملاحظه شده است.

از آن جایی که برش قسمت کمی، حدود 20 درصد از بخش عقبی منجر به افزایش 160 درصدی تجمع نیرو بر زانو می شود.

این اتفاق به دلیل خم شدن زانو به خصوص در ورزش می افتد. نتیجه اینکه بارگذاری درقسمت پشتی به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

blank

نکروز استخوانی زانو

گاهی اوقات زانو ها پس از حتی برش کمی از مینیسک به سرعت دچار مشکل می شوند. به این وضعیت می گوییم “زانو ها بر باد رفته اند”.

نام رسمی چنین حالتی، نکروز استخوانی زانو (SPONK) است. این مشکل می تواند در شش ماه اول پس از آنچه یک برش مینیسک زانوی کوچک به نظر می رسید، اتفاق بیفتد.

به طور عجیبی این اتفاق در زنان میانسال بیش از سایر افراد رخ می دهد. جایگزینی بخشی از زانو اغلب برای نجات مفصل و تسکین درد بارز بیمار نیاز است.

کودکان بیش از همه از فقدان بخش هایی از مینیسک زانو رنج می برند. آن ها درگیر درد زانو می شوند.

ام آر آی می تواند یک مینیسک دیسکی شکل را نشان دهد: نوعی مینیسک که به جای شکل طبیعی C شکل، میانه C آن مانند یک دیسک پر شده است.

یک جراح خوش نیت، قسمت میانی را برداشته و تلاش می کند مینیسک را به طوری که طبیعی جلوه کند، شکل دهد.

با این همه، ما آموخته ایم که این مینیسک ها دارای فیبر های کلاژن غیر عادی هستند.

بنابراین عمل جراح اغلب با موفقیت همراه نیست و منجر به جراحی ها و درد مفصل بیشتری می شود.

زمانی که این اتفاق در بیرون یا قسمت جانبی مفصل می افتد، زانو به سرعت دچار اضمحلال می شود. فقط یک پیوند مینیسک زانو این وضعیت را نجات خواهد داد.


بیشتر بخوانید: پارگی مینیسک زانو


پارگی منیسک زانو

پارگی دسته سطلی مینیسک زانو

“پارگی دسته سطلی” نام نوعی دیگر از پارگی مینیسک زانو است. در این نوع، نیمه داخلی مینیسک، به سمت میان مفصل تغییر مکان می دهد.

اگر درمان سریع انجام شود، ترمیم بخیه می تواند کارساز باشد. اما هرچه مینیسک بیشتر جابجا شود، کلاژن هم بیشتر تغییر شکل داده و درمان سخت تر خواهد شد.

بیشتر ورزشکاران مخصوصا در طول فصل ورزشی شان، خطر عدم موفقیت بخیه و انتخاب برداشتن مینیسک را قبول نمی کنند.

چنین زانو هایی اغلب با درد و التهاب مفصل همراه خواهند شد؛ اگرچه گاهی اوقات برای دهه ها به طول نخواهد انجامید.

اگر “پارگی دسته سطلی” منجر به برداشتن بخش قابل توجهی از مینیسک زانو شود، جایگزینی آن با مینیسک اهدایی می تواند مشکل را حل کند.


بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی زانو: نحوه، هزینه و فواید فیزیوتراپی زانو درد


حقیقت تلخ این جا است که نیرو های زیادی دست به دست هم می دهند تا بخشی از مینیسک زانو برداشته شود؛ در حالی که نجات با ترمیم یا جایگزینی با مینیسک اهدایی ارجح است.

مشکلات موجود بر سر راه

اول از همه، شرکت های بیمه برای دو تا سه سال زندگی مردم هزینه می کنند.

آن ها تمایلی به پرداخت برای راه حل های طولانی مدت تری که هزینه بیشتری خواهند داشت، ندارند. اگر زانو بعدها منجر به التهاب مفصل شود، مشکل آن ها نیست.

اغلب هزینه پزشکان جراح برای عمل های جایگزینی یا ترمیم های زمان بر و پر خرج به نوبه خود پرداخت نمی شود و بسیاری از آن ها حتی آخرین تکنیک ها را هم نیاموخته اند.

بانک های بافت به طور وسیعی بهای زیادی برای بافت مینیسک اهدایی رایگان دریافت می کنند و هزینه های برداشت و ذخیره را افزایش می دهند که موجب می شود مراکز جراحی و بیمارستان ها از سفارش شان منصرف شوند.

از آن جایی که با سیاست فعلی دچار بحران انصراف هستیم، مردم باید مبادرت به اهدا داشته باشند.

بنابراین تعداد اهدا کنندگان جوان و سالم بسیار کمتر از آن است که در نظر بگیریم همه افراد اهدا کننده هستند مگر اینکه خودشان انتخاب کنند که نباشند.

حذف بافت اصلی مفصل زانو، فاجعه ای قابل پیشگیری است.

از آن جایی که پیشگیری بهتر از درمان است، بخیه زدن به موقع به معنای یک عمر فعالیت های ورزشی خواهد بود.

برای مشاوره فیزیوتراپی و شروع درمان های فیزیوتراپی و توانبخشی مخصوص آسیب های زانو در کلینیک چند تخصصی یادمان واقع در شهرک غرب با شماره تماس های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک : 02188088541 – 02188074196

آدرس کلینیک یادمان