همه آنچه باید درباره تکار تراپی بدانید

تکار تراپی (tecar therapy) پدیده ای جنجالی در دنیای فیزیوتراپی است. تکار تراپی ، دستگاه و روشی الکتریکی – پزشکی است که در عین حال هم محبوب است و هم منفور اما نقاط شروع مهمی را جهت تامل در دنیای فیزیوتراپی به فیزیوتراپیست ها ارائه کرده.

تنها یک مقاله علمی قابل توجه درباره این روش وجود دارد.

با این حال از همان ابتدا این دستگاه مورد توجه اپراتور ها قرار گرفت و به سطحی از نفوذ بازار دست یافت که در تاریخ فیزیوتراپی در ایتالیا بی سابقه بوده است.

حالا پس از گذشت 20 سال به دنبال دلیل این موضوع هستیم که چرا هنوز بسیار درباره تکار تراپی صحبت می شود اما هم چنان مطالعه ای در این زمینه صورت نگرفته است.

هزاران سال است این حقیقت که گرما درمانی در بافت زیستی اثراتی ایجاد می کند، کشف شده.

مطالعاتی درباره اشکال مختلف گرما درمانی انجام شده که نشان می دهد اثر حرارتی و هایپرترمیای بافتی آشکارا در درمان اختلالات موثر بر دستگاه ماهیچه ای – اسکلتی و غیره، تاثیر گذار است.

به هر حال، این مساله برای توضیح موفقیت تکار تراپی در ایتالیا و دیگر کشور های اروپایی کافی نیست.

کارشناسانی که آگاهی کافی ندارند باید به این نکته توجه کنند که در طول سه سال گذشته، استفاده ار این دستگاه الکتریکی پزشکی در اروپا و خاور میانه گسترش یافته، به طوری که دیگر هم چون گذشته نمی توان گفت فقط در ایتالیا و اسپانیا کاربرد دارد.

این ارقام در کنار سطح رضایت فیزیوتراپیست ها و پزشکانی که در نقاط مختلف جهان، استفاده از این روش را آغاز کرده اند، در حال رشد است.

1.اهمیت “تماس” و معنای “خود مراقبتی”

اجازه دهید نگاه دقیق تری به عناصری که موجب رواج تکار تراپی شده اند، بیندازیم.

تکار تراپی این امکان را فراهم ساخته تا اهمیت جنبه تماس فیزیکی ماساژ مجددا آشکار شود.

در یک تصور جمعی، تماس فیزیکی با اپراتور وجه روان شناختی مهمی را ایجاد می کند. که با تاکید بر وجه حرارتی، موجب تسلیم پذیری بالا می شود.

این خود مراقبتی همراه با کنش درمانی، ایجاد مجموعه ای از عناصر شیمیایی و احساسی را در پی دارد. که با دیگر روش ها امکان پذیر نیست.

با در نظر گرفتن شهرت این روش و اثرات معجزه وار احتمالی که به آن نسبت داده می شود، باید شروع یک استعداد واقعی جهت درمان و یک اثر تسکینی خارق العاده که می تواند به نوع زیست فیزیکی اضافه شود را مشاهده کرد.

برای تحقیقات بیشتر درباره این موضوع و کسب اطلاعات پیرامون زمینه علمی اظهارات مذکور، می توان مقاله “رهبری درمان و مراقبت” از جولیانو ماری، فیزیوتراپیست و متخصص ارتباطات فرایند مراقبت را مطالعه کرد.

تکار تراپی

2. تحقیقات مهندسی و نوآوری فنی

در سال های آغازین تکار تراپی در ایتالیا، یک شرکت اسپانیایی بود. که برای اولین بار این محصول را روانه بازار کرد و فرکانس رادیویی را به فیزیوتراپی نسبت داد.

در حقیقت، درمان های پزشکی که از جریان های با فرکانس بالا استفاده می کنند سابقه ای طولانی از نیمه اول قرن بیستم دارند.

دی آرسونوال (1851 – 1949)، با انجام آزمایش های متعددی کشف کرد که استفاده از یک جریان الکتریکی 10 کیلو هرتزی دیگر موجب انقباضات عضلانی نمی شود. اما در عوض حرارت درونی ایجاد می کند.

در حال حاضر باید تاکید کرد که گسترش این روش به عنوان نتیجه چنین اثری باعث رشد و نمو تولید کنندگانی شده که تمام نبوغ ایتالیایی خاص خودشان را در تولید فزاینده دستگاه های تکار تراپی موثر و ایمن سرمایه گذاری کرده اند.

چند مشاجره حقوقی اندک باعث اصطکاک بین شرکت ها شد. اما امروزه به نظر می رسد تا نبوده چیزکی مردم نمی گفتند چیزها!

به لطف رشد فناوری و مواد نیمه رسانا به طور کلی این دستگاه ها هم به لحاظ الکتریکی و هم در ارتباط با مواد به کار رفته جهت ساخت الکترود ها، تکامل یافته اند.

این موضوع باعث پیشرفت در انتقال انرژی و ایمنی بیماران و فیزیوتراپیست ها شد.

امروزه تکامل مداوم شرکت فیزیووارم به لطف بخش تحقیق و توسعه گلدن استار میسر شده که به شکل نزدیک با کمیته علمی فیزیووارم همکاری می کند. و در تحقیقات ثابت درباره وجوه فنی که می توانند کار فیزیوتراپیست ها را بهبود بخشند، دست دارد.

بیشتر بخوانید: میگان تراپی با تخت ماساژ میگان برای تسکین دردهای مفصلی و عضلانی

3. استفاده گسترده و مراکز تجربی و عملکرد مبتنی بر شواهد

اجازه دهید با شفاف سازی اصطلاحات شروع کنیم:

“آزمایش” مستلزم “پژوهش” نیست. اما دقیقا همان چیزی است که رخ داده و در ایتالیا و دیگر کشور ها دنبال می شود.

شواهد بالینی گسترده ای در اینترنت قابل دسترس است که موجب نوآوری محصول در گذر زمان شده و نتیجه فعالیت مراکز دانشگاهی، مباحث مراقبت های بهداشتی، انجمن های ائتلافی ورزشی و مهم تر از همه بی شمار فیزیوتراپیست هایی است که در کنار تولید کنندگان کار کرده اند و از طریق آزمایش فرکانس ها، طول موج ها و لوازم جدید در این حوزه، تجربیات و شوق خود را در جهت بهبود محصولات و هرچه بهتر شدن این روش، ارائه کرده اند.

این فعالیت گسترده و بی صدا، فقط بر آن هایی در این عرصه آشکار است که با عشق به تکار تراپی، فیزیوتراپیست های ایتالیایی را قادر ساخته اند به درجه خاصی از مهارت در طول 15 سال گذشته دست یابند که در تمام دنیا بی نظیر است.

متاسفانه به علت خطای شرکت ها و مکانیزم های نا همواری که پژوهش در ایتالیا را تنظیم می کنند، این آزمایشات هیچ گاه به پروژه های پژوهش علمی که درخور نامش باشد، تبدیل نشدند. واقعا حیف است!

در بخشی که نیازمند سخت گیری علمی بیشتری است، در کنار تجربیات به دست آمده سیر نوآوری ادامه دارد.

تکار تراپی، تکار درمانی

4. بازاریابی و حامیان دنیای ورزش

فوتبالیست های برتر، ستاره های ورزشی و قهرمانان المپیک به نوبه خود بر تکار تراپی صحه گذاشته اند.

اجازه دهید با این موضوع شروع کنیم که حتی اگر یک دهم سرمایه گذاری های صورت گرفته در بازاریابی صرف پژوهش شده باشد، امروز این را مکتوب نمی کردیم.

با این حال، علیرغم اثر موثر تکار تراپی در طی سال ها و داشتن نقش محوری در درمان آسیب های ورزشی، گاهی در ترکیب با دیگر ابزار فیزیکی، حتی جمع آوری حمایت های خود به خودی تکار تراپی توسط ستارگان ورزشی، بنا به دلایل مختلفی هیچ چیز در مسیر درست خود حرکت نکرده است.

شرکت ما مفتخر است در کنار ورزشکاران پارالمپیک کار می کند.

همکاری ما با فیزیوتراپیست ها و تیم های پزشکی که از این ورزشکاران خارق العاده مراقبت می کنند، ایده های بزرگی را برای ما جهت ادامه مسیر نوآوری سیستم فیزیووارم فراهم کرده. و نیز شرایط عاطفی قدرت مندی ایجاد می کند تا انگیزه بهتر شدن داشته باشیم.

5. حتی در صورت استفاده نادرست، درست کار می کند

این مساله، یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که همواره در برابر تکار تراپی قرار داشته و دارد.

حتی ماساژی که به آیرونینگ معروف است، می تواند در بسیاری موارد علائم را بهبود بخشد.

گاهی اوقات این مساله باعث استفاده نا درست شده و به تصور ماساژ گرم ضربه می زند.

اثر اوقات کار بیماران روی تخت با تشخیص غلط و به امید معجزه وافر تکار تراپی پایان می یابد.

خوش بختانه امروزه با پیشرفت گروه فیزیوتراپیست ها، شرایط در حال تغییر است.

با این حال، همه این ها باعث ایجاد شکافی باطل میان درمان دستی و فیزیوتراپی شده است.

تکار تراپی، گرمادرمانی

6. عرصه گسترده کاربرد و آموزش مداوم

مزیت تکار درمانی در مقایسه با دیگر ابزار های فیزیکی آن است که دامنه وسیعی از کاربرد را ارائه می دهد.

دیگر روش ها در طی مراحل حاد خود را نشان نمی دهند. در ساختار های عمیق موثر نیستند. یا به خاطر شکل و اندازه در قسمت های خاصی از بدن قابل اعمال نیستند.

تکار تراپی قطعا تطبیق پذیر ترین ابزار فیزیکی بازار است. و به لطف دوره های آموزشی ارائه شده توسط شرکت های برجسته در این بخش، فیزیوتراپیست ها می توانند تمام آنچه را که برای کاربرد موثر این روش در قسمت های مختلف بدن و برای اختلالات متفاوت نیاز دارند، به دست آورند.

بدون آموزش کافی، بسیار سخت است که بتوان تکار تراپی را به صورت حرفه ای به کار بست. یک دوره یک روزه واقعا ناکارآمد است.

دوره های آموزشی با کیفیتی وجود دارند که می توانند تفاوت استفاده ساده از این فناوری برای گرم کردن را با یک پروژه ادغامی درمانی مدرن آشکار سازند.

نتیجه گیری

تکار تراپی یک سبک نیست و به پژوهش های علمی نیاز است. تا بتواند در دنیای فیزیوتراپی جایگاه درخور خود را به دست آورد.

برای یک درمان واقعی تکار تراپی به چیزی بیش از داشتن دستگاه آن نیاز است.

متاسفانه شرکت های زیادی این محصول را تولید می کنند. و فیزیوتراپیست های متعددی نیز بدون دانش کافی از این دستگاه ها استفاده می کنند.

تکار تراپی، ابزار فیزیکی است که به بهترین نحو در خدمت درمان ادغامی قرار گرفته.

با این حال اگر فرد دانش کافی درباره چگونگی کار کردن آن را کسب نکند، یا محصول با کیفیت پایینی را داشته باشد، در نهایت می بیند که تحت درمان های آیرونینگ قرار گرفته و در نتیجه تصور بدی از آن در میان فیزیوتراپیست ها ایجاد می شود.

برای تعیین وقت و دریافت نوبت جهت معاینه و شروع درمان های فیزیوتراپی و توانبخشی در کلینیک مجهز یادمان واقع در شهرک غرب تهران با شماره 02188088541 – 02188074196 تماس بگیرید یا در مورد سؤالاتی که دارید با یک متخصص درمانی ما صحبت کنید.