طبیعی درمانی یک نوع از ساختار درمانی متمرکز بر طبیعت وجودی انسان است و با طب های رایج تفاوت دارد. به این معنی که در این روش براساس اعتقاد به قدرت درمانی درونی به خصوص توانایی ذاتی بدن برای مبارزه با بیماری ها و شفای خود به خود است.

پزشکان طبیعی‌ درمانی ( که معمولاً طبیعی‌درمانگر یا N.D.s نامیده می‌شوند)، برای برانگیختن قدرت شفای درونی بدن، دامنه وسیعی از روش های درمان طبیعی را به جای استفاده از داروهای شیمیایی و جراحی، با هم ترکیب می‌کنند.

از قبیل درمان هایی که بسیاری از ‌درمانگرهای طبیعی دائم توصیه می‌کنند، اصلاح شیوه زندگی و رژیم غذایی، مکملهای غذایی گیاهی (nutritional supplements)، هومیوپاتی، طب سوزنی، آب‌درمانی، دفع سموم بدن (detoxification) ، دستکاری ستون فقرات (spinal manipulation) می‌باشد.

سقط جنین مکرر به لحاظ احساسی و جسمی پر تنش و طاقت فرسا هستند. دلایل زیادی برای سقط جنین مجدد وجود دارد.

اگر وضعیت غیر عادی ساختاری در رحم، یا مشکل ژنتیکی، انعقادی و ایمنی وجود داشته باشد، پزشک عمومی یا متخصص می تواند آن را تشخیص دهد. اما یک درمانگر طبیعی چگونه می تواند کمک کند؟

یک درمانگر طبیعی می تواند با بررسی و اصلاح سبک زندگی، رژیم، و عوامل هورمونی و عاطفی که می توانند اثر منفی بر باروری داشته باشند، به افزایش باروری کمک کند.

مشاغلی که در آن فرد در معرض سموم و مواد شیمیایی قرار دارد، می توانند بر حجم اسپرم، ریخت شناسی و جنبندگی اثرگذار باشند.

استرس و کمبود منیزیم می تواند باعث کاهش پروژسترون شود که برای لانه گزینی جنین لقاح شده، حیاتی است.

پروژسترون در تخمدان و غدد فوق کلیوی تولید می شود؛ بنابراین در صورت کم بودن آن، پشتیبانی از دستگاه عصبی و غدد فوق کلیوی بسیار ضروری است.

بیشتر بخوانید: یائسگی : علائم، تشخیص

لوله رحم مسدود

گیاهان دارویی می توانند به کاهش التهاب، کم یا متوقف کردن رشد بافت آندومتری که خارج از جایگاه خود رخ می دهد (آندومتریوز) و جنین لقاح شده برای عبور از لوله های رحم کمک کنند.

عدم تخمک گذاری

دلایل مختلفی برای عدم تخمک گذاری وجود دارد: مقاومت به انسولین، چاقی، سندرم تخمدان پلی کیستیک، کمبود چربی بدن، ورزش یا استرس مفرط، پری منوپوز، و اختلال در کارکرد تیروئید.

اختلال ژنتیکی MTHFR

داشتن اختلال ژنتیکی MTHFR جذب اسید فولیک را برای بدن دشوار می کند.

سطح بالای اسید فولیک با آزمایش خون مشخص می شود و ممکن است فرد تصور کند اتفاق خوبی است؛ اما می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که سطح اسید فولیک درون سلولی شخص پایین است چرا که قابلیت جذب ندارد.

بهترین راه، مراجعه به یک درمانگر طبیعی و نشان دادن نتایج آزمایش خون MTHFR به او است تا بتواند تشخیص دهد که آیا اسید فولیک یا متیل فولات مناسب فرد هست یا خیر.

عدم تعادل هورمونی

استروژن خیلی کم یا زیاد، بر باروری تاثیرگذار است. استروژن زیاد، پروژسترون را سرکوب می کند.

استروژن می تواند به دلیل قرار گرفتن بدن در معرض زنواستروژنی تولید شود. که در داروها، محصولات آرایشی و مو، آب شیر، پلاستیک، مصرف محصولات حیوانی همچون گوشت و لبنیات وجود دارد.

هم چنین اگر کبد یا روده نتوانند وظیفه خود را در پاکسازی سریع استروژن انجام دهند، این هورمون مجددا وارد چرخه بدن می شود.

استروژن برای ضخیم شدن آستر رحم، ضروری است. و به همین ترتیب است که تخم بارور شده می تواند لانه گزینی کند.

بنابراین استروژن پایین می تواند اثر منفی بر باروری بگذارد.

طبیعت درمانگر، افزایش باروری، راه طبیعی
طبیعت درمانگر، افزایش باروری، راه طبیعی

کمبود منیزیم

منیزیم در طبیعی درمانی می تواند به پیشگیری از اسپاسم در لوله رحم کمک کند. این اسپاسم از لانه گزینی تخم لقاح یافته جلوگیری می کند.

مصرف منیزیمی که به خوبی جذب شود (منیزیم سیترات) ضروری است. بسیاری افراد، اکسید منیزیم را مصرف می کنند که به خوبی جذب نمی شود.

بنابراین برای آنکه بتوان بهترین مکمل ها را استفاده کرد، مراجعه به یک طبیعت درمانگر راه بهتری است.

کم کاری یا پر کاری تیروئید

این دو بیماری می توانند خطر عدم تخمک گذاری، سقط جنین، پره اکلامپسی، زایمان زودرس و مرده زایی را مضاعف کند.

اختلال در عملکرد تیروئید می تواند سال ها پیش از آن که نتایج آزمایش غیرعادی باشد، رخ دهد.

بنابراین داشتن یک سابقه پزشکی دقیق و توجه به علائم کم کاری یا پر کاری نیروئید، امری ضروری است.

چاقی و طبیعی درمانی

چربی احشایی، چربی درون شکمی عمیق است.

این چربی نه تنها بر اندام های اصلی فشار وارد می کند، بلکه موجب ترشح مواد پیش التهابی می شود. در نتیجه، هورمون های تنظیم کننده باروری، اشتها، وزن و عملکرد مغز را مختل می کند.

کاهش وزن برای بهینه سازی باروری، حیاتی است.

چرخه قاعدگی و طبیعی درمانی

چرخه قاعدگی بسیار کوتاه (کمتر از 24 روز) یا غیر معمول (نا منظم) است. و یا به کل اتفاق نمی افتد.

طبیعت درمانی می تواند عدم تعادل هورمونی یا دیگر عوامل (عدم تعادل تیروئید، کلسترول پایین، اختلال در عملکرد غدد فوق کلیوی، فعالیت کبدی و عوامل عاطفی) را کنترل کند. و موجب افزایش قدرت باوری شود.

بیماری خودایمنی و طبیعی درمانی

ابتلا به بیماری های خودایمنی همچون بیماری گریوز، هاشیموتو، سلیاک، دیابت نوع 1 و لوپوس منتشر، می تواند موجب شود دستگاه ایمنی به جنین بارور شده یا اسپرم حمله کند.

رژیم، تغییرات سبک زندگی، ترکیبات گیاهی شخصی سازی شده و مکمل های طبیعی می توانند به پشتیبانی دستگاه ایمنی و سلامت عمومی بدن کمک کنند.

ناسازگاری مخاط دهانه رحم و طبیعی درمانی

ممکن است مخاط دهانه رحم برای نفوذ اسپرم، بسیار غلیظ یا اسیدی  باشد. یا سلول های التهابی و آنتی بادی های ضد اسپرم وجود داشته باشند.

طبیعی درمانی یا طبیعت درمانی می تواند به حمایت و تعادل دستگاه ایمنی، قلیایی کردن بدن، رقیق کردن مخاط دهانه رحم و کاهش التهاب، کمک کند. و قدرت باروری را افزایش دهد.

اصلاح کیفیت اسپرم و تخمک و طبیعی درمانی

افزایش باروری به وسیله اصلاح کیفیت اسپرم و تخمک با مواد غذایی و گیاهان دارویی، احتمال باروری را افزایش می دهد تا موجب بهینه شدن حاملگی طبیعی یا لقاح آزمایشگاهی شود.

بیشتر بخوانید: آیا امکان بارداری و زایمان در مبتلایان به ضایعه نخاعی وجود دارد؟

برای مشاوره با پزشک متخصص زنان و زایمان و متخصصین ما در مورد راه های درمان ناباروری با کلینیک یادمان واقع در تهران، شهرک غرب تماس بگیرید.

برای مشاوره و درمان با ما تماس بگیرید

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶