مزایا و عوارض جانبی بادکش درمانی بادکش درمانی یا کاپینگ یا حجامت خشک به طور مختصر به عملی اطلاق می شود که فنجان های گردی را به شکل وارونه روی قسمت های خاصی از بدن قرار می دهند و در آن از اثر خلاء استفاده می شود.

برخی حامیان این روش عقیده دارند کشیده شدن پوست به داخل فنجان ها، جریان خون به این نواحی را افزایش می دهد.

این روش در طب سنتی چینی و دیگر سیستم های درمانی باستانی، قدمتی طولانی دارد و در طول سال های اخیر محبوبیت قابل توجهی در میان ورزشکاران پیدا کرده است.

برای مثال، مایکل فلپس شناگر در دوره آماده سازی بازی های المپیک تابستانی 2016 این درمان را انجام داد.

کاربردهای بادکش درمانی

بادکش درمانی اغلب به عنوان درمانی مکمل در شرایط زیر توصیه می شود:

  • کمر درد
  • سر درد یا میگرن
  • درد زانو
  • کوفتگی یا درد عضلانی
  • درد شانه و گردن
  • آسیب ها و عملکردهای ورزشی
  • ورم برونشیتی به دلیل سرما یا آسم

در طب سنتی چینی، کاپینگ تراپی به برانگیختن جریان خون و انرژی حیاتی اطلاق می شود که چی (Qi یا chi) نام دارد و به تصحیح هر عدم تعادلی که ناشی از بیماری یا آسیب باشد، کمک می کند.

این روش گاهی اوقات همراه با طب سوزنی، توینا و دیگر درمان هایی استفاده می شود که جریان انرژی را افزایش می دهد.

بادکش درمانی
بادکش درمانی

بادکش درمانی چگونه کار می کند؟

برای ایجاد مکش داخل فنجان ها، پزشک به وسیله قرار دادن ماده قابل اشتعال (علف، الکل یا کاغذ) داخل هر فنجان، خلاء را به وجود می آورد و سپس این ماده را آتش می زند.

در مرحله بعد، فنجان را روی بدن قرار می دهد. در یک کاپینگ تراپی عادی، بین سه تا هفت فنجان روی بدن قرار می گیرد.

امروزه پزشکان برای ایجاد مکش از یک پمپ دستی یا برقی یا مجموعه های خودمکش حجامت استفاده می کنند.

معمولا پنج تا ده دقیقه بعد از قرارگیری فنجان ها، آن ها را بر می دارند. (این احتمال هم وجود دارد که پزشکان با گذاشتن و برداشتن سریع و مکرر فنجان ها، بادکش درمانی لحظه ای انجام دهند.)

برخی درمان گران، از کرم یا روغن ماساژ استفاده می کنند. سپس بادکش های سیلیکونی را به هم می چسبانند. و برای ایجاد اثری ماساژ مانند، آن ها را به شکلی موزون روی تمام بدن سر می دهند.

در روشی که حجامت تر نامیده می شود، پوست را پیش از درمان سوراخ می کنند.

این کار باعث می شود خون از طریق سوراخ ها به بیرون جریان یابد. تصور بر آن است که با این کار، مواد سمی از بدن خارج می شوند.

مزایای بادکش درمانی

تاکنون، فقدان تحقیقات علمی با کیفیت برای حمایت از کاربرد بادکش درمانی برای درمان بیماری ها احساس می شود.

برای مثال در یک بررسی در سال 2011، هفت آزمایش بادکش درمانی روی افراد مبتلا به درد (همچون درد پایین کمر) انجام شد. اما نتایج نشان داد که اکثر مطالعات، کیفیت پایینی داشتند.

در تحقیقات دیگری که در سال 2017 منتشر شد، دانشمندان 11 مطالعه که استفاده از بادکش را توسط ورزشکاران آزمایش می کرد، تحلیل کردند.

نویسندگان این بررسی ها به این نتیجه رسیدند که نمی توان هیچ توصیه صریحی را برای تایید یا رد استفاده از بادکش درمانی در میان ورزشکاران ابراز داشت. و به مطالعات بیشتری نیاز است.

برخی مطالعات نشان می دهد انجام این روش درمانی نسبت به عدم استفاده از آن، احساس درد و ناتوانی را بهبود می بخشد. و تاثیرات مطلوبی بر دامنه حرکتی دارد.

برخی اوقات، بادکش درمانی برای افزایش انعطاف ورزشکاران توصیه می شود. اما مطالعه کوچکی که در سال 2018 در مجله توانبخشی ورزشی منتشر شد نشان می دهد پس از انجام یک جلسه بادکش درمانی هفت دقیقه ای با استفاده از 4 فنجان، هیچ تغییر انعطافی در همسترینگ ایجاد نمی شود.

شرکت کنندگان در این مطالعه، بازیکنان فوتبال کالج NCAA Division III و فاقد هرگونه علائمی بودند.

بادکش درمانی را نباید به جای هیچ درمان استانداری برای هرگونه بیماری استفاده کرد.

عوارض جانبی احتمالی

بادکش درمانی می تواند موجب درد، ورم، سوختگی، سرگیجه، منگی، غش، عرق کردن، پیگمنتیشن پوستی و تهوع شود.

بادکش درمانی هم چنین نقطه های گرد بنفش یا کوفتگی های مدوری را روی پوست بر جا می گذارد.

این نقطه ها شاید پس از چند روز ناپدید شوند. اما می توانند برای 2 یا 3 هفته نیز باقی بمانند. پس از بادکش درمانی، اسکار و سوختگی نیز ایجاد می شود.

نباید در قسمت هایی که پوست دچار ترک، التهاب یا ورم شده، سرخرگ، سیاهرگ، غدد لنفاوی، چشم ها، سوراخ های بدن، و شکستگی ها، بادکش درمانی انجام شود. 

زنان باردار، کودکان، افراد مسن و اشخاصی که دچار بیماری های خاص (همچون سرطان، نارسایی اندام، هموفیلی، ورم، اختلالات خونی و برخی از بیماری های قلبی) نباید این روش درمانی را انجام دهند.

افرادی که دارو های رقیق کننده خون را مصرف می کنند نیز نباید این روش را امتحان کنند.

اثرات مضر دیگری هرچند نادر گزارش شده اند. تاول، هموفیلی اکتسابی آ، ترومبوسیتوپنی، کم خونی فقر آهن، فزون گوشت، پانیکولیتیس و پیگمنتیشن پوستی از آن دسته اند.

عفونت، اسکار و خونریزی نیز ممکن است در حجامت تر رخ دهد.

پزشک باید روش های کنترل عفونت استاندارد و اقدامات ایمنی را برای حفاظت در برابر انتقال بیماری هایی همچون هپاتیت دنبال کند.

سخن آخر

پس از مشاهده نقطه های بنفش گرد بر بدن ورزشکاران سرشناس و افراد مشهور، شاید وسوسه شوید بادکش درمانی را امتحان کنید. اما در حال حاضر در این خصوص مطالعات کمی وجود دارد.

اگر هنوز هم می خواهید این روش را امتحان کنید، حتما پیش از شروع درمان با پزشک خود مشورت کنید.

برای مشاوره با متخصصین ما در مورد مناسب بودن یا نبودن بکار گیری این روش در مورد شرایط خاصی که دارید و آگاهی از انجام روش بادکش درمانی در کلینیک یادمان با شماره های 02188088541 – 02188074196 تماس بگیرید.  

آدرس و راه های ارتباطی با کلینیک یادمان