بورسیت چیست و برای درمان بورسیت چه راه کارهایی وجود دارد؟ بورسیت یک آسیب عمومی شناخته شده است که در اطراف بسیاری از مفاصل بدن و بیشتر در شانه، باسن، آرنج و زانو رخ می دهد.

این آسیب را می توان با سونوگرافی تشخیص داد اما فیزیوتراپیست یا کایروپراکتور مورد اعتماد نیز می تواند بدون نیاز به تصویر برداری، آن را با موفقیت درمان کند.

بورسیت، به معنای التهاب بورس ها زمانی واقع می شود که یک کیسه کوچک پر از مایع (بورس) که در نواحی پر از اصطکاک واقع شده، بیش از حد استفاده و برانگیخته می شود.

هدف بورسیت، روان کردن تاندون و مفصل است. در این آسیب، استفاده و اصطکاک از بورس بیش از حد است و نتیجه آن، فرایند التهاب است.

چنین اتفاقی، منجر به حرکتی دردناک یا بارگذاری روی مفاصل می شود چرا که این ناحیه خاص نسبت به فشردگی بسیار حساس است.

گرمی، سرخی و ورم در این ناحیه در مراحل اولیه بروز می کند.

blank

فیزیوتراپی درمان بروسیت

فیزیوتراپیست یا کایروپراکتور مورد اعتماد برای تشخیص بیماری، ارزیابی روی مفاصل و قسمت های اطراف آن انجام می دهد تا مطمئن شود درمان فرد در وهله اول موجب برطرف شدن علت بورسیت می شود.

یک فیزیوتراپیست می تواند از روش های پزشکی هم چون سونوگرافی استفاده کند و به فرد مشورت هایی برای کمک به کنترل التهاب می دهد.

هم فیزیوتراپیست و هم کایروپراکتور می توانند درمان های دستی، تمرینات ورزشی، طب سوزنی و یا درمان با سوزن خشک را ارائه دهند.

آزادسازی بافت نرم هم مورد دیگری است که می تواند از طریق درمان دستی یا منوال تراپی توسط فیزیوتراپیست انجام شود یا به جای آن، فرد بیمار به یک ماساژ درمانگر معتبر ارجاع داده می شود تا بتواند از منظر برنامه توانبخشی، کمک رسان باشد.

بهترین تمرینات بورسیت

در مورد بورسیت، به احتمال زیاد یک عدم تعادل عضلانی در اطراف مفصل مربوطه وجود دارد.

معمولا هنگامی که به وسیله کشش در زمان کوتاه و سفت شدن عضلات و تقویت آن در زمان ضعف، تعادل مجدد ایجاد شود، علائم رفع خواهد شد.

تقویت هسته و تثبیت کننده مفصل مورد نظر، جهت استقامت و هماهنگی حرکت، یکی از اهداف و کشش عضلاتی که سفت شده اند، هدف دیگر است.

در نهایت، قدرت و بازیابی طول بهینه عضلات، موجب بهتر شدن تنظیم مفاصل و پیشگیری از فشردگی مفرط بورس می شود.

در اینجا مثالی از بورسیت شانه را مرور می کنیم:

اغلب در چنین موقعیتی، مهم است که فرد کلاهک گرداننده و عضلات تثبیت کننده کتف مثل ماهیچه دندانه ای پیشین و ماهیچه ذوزنقه ای میانی و تحتانی را تقویت کند.

در همین حال باید کشش ماهیچه سینه ای بزرگ و کوچک هم برقرار شود.

در نهایت کار بر روی بهبود تنظیم شانه گرد و جلویی که موجب بورسیت شانه شده، انجام می شود.

در بورسیت از چه باید پرهیز کرد؟

اگر فردی مشکوک به بورسیت است یا قبلا به آن مبتلا شده، باید التهاب را کاهش دهد تا پیشرفت در فرایند بهبودی حاصل شود.

برای اطمینان از این موضوع، باید توجه ویژه ای به حرکات تشدید کننده یا وضعیت هایی از بدن که باعث می شوند بیماری به شکل اول خود بازگردد، داشت و آن ها را مدیریت کرد یا به کلی از این حرکات و وضعیت ها پرهیز نمود.

فرد باید اطمینان حاصل کند که فشار اضافی بر روی این قسمت اعمال نمی شود.

برای مثال اگر شخص دچار بورسیت شانه است، باید از خوابیدن روی آن یا انداختن وزن بر آن در هنگام نشستن اجتناب کند. (یعنی به بازوی مصدوم استراحت دهید.)

درمان بورسیت در منزل انجام داد؟

تمرینات ورزشی بر اساس مفصل مصدوم، اطراف آن و نواحی که باعث بورسیت شده اند، طرح ریزی می شوند. اما فعلا برای کمک به رفع درد، چند نکته مفید را بدانید.

در مرحله حاد، حتما از یخ برای کنترل فرایندهای شیمیایی که همزمان با التهاب رخ می دهند، استفاده کنید.

یخ را به شکل فشرده هر 10 دقیقه بگذارید و بردارید. این عمل را 3 الی 4 بار در روز تکرار کنید.

هم چنین استفاده از داروهای ضد التهاب بدون نسخه پزشک مانند ایبوپروفن می تواند مفید باشد. درباره این که چه نوع دارو و با چه دوزی برای شما مناسب است، با داروساز مشورت کنید.

تعادل میان استراحت و فعالیت را رعایت کنید. استراحت باید واکنش اول شما به درد شدید بورسیت باشد.

استراحت می تواند مفید باشد. اما اگر در تمام مدت استراحت کنید، هیچ گاه نمی توانید دوباره مفصلی عاری از درد داشته باشید.

بنابراین در مراحل اولیه با انجام تمرین های ورزشی حرکتی بدون درد مربوط به مفاصل، تعادل میان استراحت و فعالیت را ایجاد کنید.

به خاطر داشته باشید، شما بهتر از همه بدن خود را می شناسید. پس بهترین نسبت استراحت به فعالیت، همانی است که خودتان احساس می کنید مناسب است.

در مرحله بعدی بورسیت، باید یک رژیم ورزشی روزانه داشته باشید. این برنامه باید علت عدم تعادل عضلانی اصلی را هدف قرار دهد.

با فیزیوتراپیست یا کایروپراکتور مورد اعتماد برای یک برنامه درمانی شخصی سازی شده، مشورت کنید.

بیشتر بخوانید : درمان فیزیوتراپی آرتروز مچ دست

بهبودی برای بورسیت چقدر طول می کشد؟

اگر فرد تشخیص علائم را مدیریت و التهاب را به سرعت کنترل کند، دوره بهبودی سریع تری خواهد داشت.

در چنین وضعیت دلخواهی، 6 تا 8 هفته طول می کشد تا شخص احساس بهبودی کامل داشته باشد.

با این حال شخص مصدوم باید اطمینان حاصل کند که باعث بازگشت مجدد التهاب نمی شود. وگرنه دوره بهبودی او به تاخیر خواهد افتاد.

فرد می تواند برای جلوگیری از وخیم شدن اوضاع با اصلاح سبک زندگی خود و تکمیل رژیم تقویتی و کششی روزانه این کار را انجام دهد.

اگر کنترل این آسیب در مراحل اولیه دشوار باشد، دوره بهبودی هم بیشتر طول خواهد کشید. حتی این امکان وجود دارد که رهایی کامل از آسیب دیدگی، ماه ها زمان ببرد.

چنین آسیبی می تواند سمج باشد. به خصوص در زمانی که حساسیت اولیه برطرف شود، فرد ممکن است تکمیل تمرینات ورزشی خود را از خاطر ببرد.

شخص مصدوم حتما باید در انجام این تمرینات ثابت قدم باشد. و با راهنمایی های فیزیوتراپیست یا کایروپراکتور خود حتی تا چند هفته پس از رفع درد اولیه، آن ها را ادامه دهد. تا مانع از بازگشت مجدد مشکل شود.

اگر فردی مشکوک به بورسیت است یا این بیماری در او تشخیص داده شده اما توانایی شکست چرخه درد را ندارد، بهتر است یک فیزیوتراپیست یا کایروپراکتور قابل اعتماد پیدا کند.

بیشتر بخوانید : روماتیسم مفصلی: کاهش علائم، مراقبت و مدیریت مفاصل با فیزیوتراپی

برای درمان فیزیوتراپی بورسیت و آسیب های مفصلی با کلینیک فیزیوتراپی یادمان واقع در غرب تهران تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک ما : 02188088541 – 02188074196