تحریک الکتریکی مغز یا جمجمه ای (Cranio Electrical Stimulation) در این تحریک از دستگاهی به اندازه تلفن همراه استفاده می شود تا جمجمه و مغز را با جریانی که معمولا توسط مصرف کننده احساس نمی شود (زیر 4 میلی آمپر) ، تحریک کند.

هیچ عوارض جانبی جدی در این رابطه گزارش نشده است.

سازمان غذا و دارو ، تحریک الکتریکی مغز را به عنوان دستگاه کلاس 3 برای درمان افسردگی ، اضطراب و اختلالات خواب به رسمیت شناخته است.

نتایج بر روی سلامت مغز

اقداماتی برای وضعیت کلاس 2 در حال بررسی است که بر کاربرد CES در بازیابی افراد از وضعیت سوء مصرف مواد تمرکز دارد.

مطالعات و تجربیات بالینی ، خبر از مزایایی برای موارد زیر نیز می دهد:

  • اختلال کم توجهی – بیش فعالی (ADHD)
  • اختلال وسواس فکری – عملی
  • اختلال استرسی پس از آسیب روانی (PTSD)
  • اختلال شناختی
  • ضربه مغزی
  • درد
  • ارتقاء توجه و تمرکز
  • کاهش رفتار تهاجمی

برای انجام تحریک الکتریکی مغز نسخه پزشک لازم است

اگرچه یک نسخه لازم است اما تحریک الکتریکی مغز می تواند بدون خطر و به راحتی و بدون نظارت حرفه ای در خانه استفاده شود.

CES می تواند به طور الحاقی همراه با اکثر روش های درمانی دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

عوارض جانبی

عوارض جانبی نادر و با حداقل شدت هستند. عوارض افتراقی بر روی کودکان هنوز آزمایش نشده است.

عدم تداخل دارویی ، شیوع کم عوارض جانبی و یافته های گویا در مطالعات کوچک ، مستلزم توجه تحقیقاتی مضاعف است و استفاده مصرف کننده مسئول رایزنی به عنوان اطلاعات و داده نیز در حال توسعه است.

تحقیقات ضروری

وزارت دولت هند (MHA) خواهان آن است تا تحقیقات بیشتری انجام شود تا مشخص گردد آیا تحریک الکتریکی مغز می تواند بدون عوارض جانبی جدی درمان با ضربه الکتریکی تشنج آور (ECT که شدت جریان زیادی دارد) ، تحریک الکتریکی درون جمجمه ای (TES) یا تحریک عمقی مغز (فرم های با شدت بالاتر تحریک مغزی که در این مطلب مورد بحث نیست) انتظارات را برآورده کند یا خیر.

هدف مطالعات آینده باید بر فهم ساز و کار یا فیزیولوژی سیستم عصبیِ هر دو روش جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) در نورومدولاسیون قرار گیرد.

تحریک الکتریکی مغز

هم چنین نتایج نیز باید بر پایه طیف وسیعی از وضعیت های بهداشت روانی به ویژه افسردگی باشد. چرا که بیشتر مطالعات قبلی پیرامون افسردگی کم بوده و به طور کلی مطالعه دوسوکور نبوده است.

تعداد زیادی از کاربرد های پیشنهادی هنوز مانده تا مورد بررسی قرار گیرد.

تحقیقات بر روی استفاده از تحریک الکتریکی مغز در کودکان و در دوران بارداری ، و در مطالعات دوسوکور در سطح وسیع تر درباره اثر درمان ، می تواند به شکلی ویژه مفید باشد.

نتیجه گیری

تحریک الکتریکی جمجمه ای یا مغز امید بخش است اما هنوز روشی اثبات شده نیست.

اما با در نظر گرفتن حداقل عوارض جانبی ، آزمایشات پیرامون آن انتخاب معقولی است اگر ثابت شود سایر درمان ها بی اثر هستند یا به سختی تحمل می شوند.

برای دریافت مشاوره در خصوص انجام این روش زیر نظر پزشک متخصص و شناخته شده مغز و اعصاب دکتر بابک جلالیان با شماره تماس های کلینیک یادمان برای دریافت نوبت حضوری و مراجعه به مطلب ایشان با ما تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک :  02188088541 – 02188074196

آدرس کلینیک یادمان