در مطلب قبل در خصوص خار پاشنه به صورت کامل بحث و صحبت شد و روش های درمانی آن نیز مورد بررسی قرار گرفت در این مطلب درمان این مشکل را به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در صورت تمایل می توانید این مطلب را از لینک زیر مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید : خار پاشنه و روش های درمان

حقایقی درباره خار پاشنه

  • خار پاشنه برآمدگی استخوانی نوک تیزی از استخوان پاشنه (کالکانئوس) است.
  • انباشته شدن رسوبات کلسیم در زیر استخوان پاشنه ، باعث خار پاشنه می شود.
  • خار پاشنه در زیر کف پا (ناحیه پلانتار) ، مربوط به ورم پلانتار فاشیاتیس (التهاب رباط پلانتار فاشیا در پایین پا) می شود.
  • درد پاشنه ، نشانه رایجی از خار پاشنه است.
  • خار پاشنه یا پلانتار فاشیاتیس می تواند به تنهایی واقع شود و یا تحت تاثیر بیماری های دیگر باشد.
  • این مشکل به وسیله دارو های ضد التهاب ، ارتوز و دیگر اقداماتی که عفونت مربوطه را کم و از آسیب پیش گیری می کنند ، درمان می شود.
درمان خار پاشنه

خار پاشنه و علائم آن چیست؟

خار پاشنه برآمدگی استخوانی نوک تیزی از استخوان پاشنه (کالکانئوس) است.

عفونت موضعی مزمن در محل اتصال تاندون های بافت نرم یا پلانتار فاشیا ، علت اصلی خار استخوان (استئوفیت) است.

این مشکل می تواند در عقب پاشنه یا زیر آن در پایین پا واقع شود. خار پاشنه عقب پاشنه غالبا مربوط به عفونت زردپی آشیل (تاندونیت) است ، باعث نازکی می شود و درد پاشنه با فشار دادن توپ کف پا عارض می گردد.

ارتباط این مشکل و پلانتار فاشیاتیس چیست؟ چه چیزی باعث خار پاشنه می شود؟

خار پاشنه در زیر کف پا (ناحیه پلانتار) ، مربوط به ورم پلانتار فاشیاتیس (التهاب رباط پلانتار فاشیا پایین پا) می شود؛ رباط طنابی شکلی که در پایین کف پا کشیده شده و به پاشنه وصل می شود.

خار پاشنه پلانتار باعث نازکی موضعی می شود و درد پاشنه با وارد آمدن فشار به آن شدت می گیرد.

خار پاشنه یا پلانتار فاشیاتیس می تواند به تنهایی واقع شود و یا تحت تاثیر بیماری های دیگر باشد که موجب آرتریت (التهاب مفصل) می شوند؛ هم چون آرتریت راکتیو یا واکنشی که قبل تر سندرم رایتر نامیده می شد، اسپوندیلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات و هیپر استوز اسکلتی ایدیوپاتیک منتشر (DISH).

این نکته مهم است که خار پاشنه ممکن است اصلا هیچ علامتی از خود نشان ندهد و شاید بر حسب اتفاق در آزمایش های پرتو X که با هدفی دیگر انجام می شوند ، کشف شود.

خار پاشنه چگونه تشخیص داده می شود

تشخیص خار پاشنه

خار پاشنه بر اساس سابقه درد این قسمت و نازکی که در بخش استخوانی رخ می دهد ، تشخیص داده می شود.

این خار ها به ویژه زمانی شناسایی می شوند که یک نازکی نقطه ای در پایین پاشنه وجود داشته باشد و راه رفتن با پای برهنه بر سطوح سخت (مانند سطوح آجری یا چوبی) را دشوار سازد.

آزمایش های پرتو X پا برای شناسایی برجستگی استخوانی در استخوان پاشنه (کالکانئوس) استفاده می شود.

درمان خار پاشنه

درمان خار پاشنه با کمپرس سرد

سرما درمانی می تواند به تسکین بافت ملتهب پاشنه پا کمک کند. یکی از گزینه ها این است که یک کیسه یخ پوشیده شده توسط پارچه را روی پاشنه پا قرار دهید. همچنین می توانید از یک کیسه کمپرس سرد استفاده کنید. در بسیاری از داروخانه ها به بسته بندی های ژل مانند کمپرس سرد پا قابل تهیه هستند. این کیسه ها را در فریزر نگهداری می کنند و سپس دور پا و مچ پا می پیچند. هر بار به مدت 10 دقیقه بگذارید کمپرس سرد روی بسته بندی بماند، سپس آن را باز کنید. در طوی زمانی که بیدار هستید، استفاده از کمپرس سرد را به صورت ساعتی تکرار کنید.

گزینه دیگر این است که پای خود را روی یک بطری آب سرد یا یخ زده بچرخانید.

درمان خار پاشنه

درمان خار پاشنه با کفش و ارتز

کفش‌های راحت و مناسب می‌توانند میزان فشار روی خار پاشنه را کاهش دهند. این فشار می تواند باعث درد و ناراحتی شود. در ادامه به مواردی اشاره می شود که هنگام ارزیابی یک کفش برای راحتی برای خار پاشنه باید به آن ها توجه کنید:

ساپورت پاشنه محکم: قسمت پشتی کفش باید محکم باشد تا از پاشنه حمایت کند و از چرخش پای شما به داخل یا خارج جلوگیری کند.

انعطاف پذیری متوسط: یک کفش نباید آنقدر راحت خم شود که قابل جمع شدن باشد. با این حال، کفش باید تا میزانی انعطاف پذیری داشته باشد که در هنگام خم شدن یا خم شدن پای شما مقداری مقاومت داشته باشد.

پاشنه کمی بلند: یک پاشنه یا کفشی که دارای پاشنه کمی بلندتر باشد (ارتفاع آن بیش از 3  سانتی متر باشد) می تواند به کاهش فشار وارده روی پاشنه دردناک شما به شما کمک کند.

همچنین می توانید ارتزهای سفارشی بسازید که در داخل کفش شما قرار می گیرند. این ارتزها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از چرخش پای شما جلوگیری کرده و از پاشنه پا پشتیبانی بیشتری می‌کنند. این ارتزها با نسخه پزشک به منظور کمک به فرایند درمان خار پاشنه ساخته می شوند.

به منظور مشاوره فیزیوتراپی و درمان خار پاشنه با ما تمس بگیرید

02188088541 02188074196

درمان خار پاشنه با  دارو

داروهای ضد التهابی بدون نیاز به نسخه (OTC) می توانند به شما در تسکین درد و ناراحتی پاشنه پا در فرایند درمان خار پاشنه کمک کنند. نمونه هایی از داروهای ضد التهابی عبارتند از:

•آسپرین

• ایبوپروفن (ادویل، موترین)

• ناپروکسن سدیم/ناپروکسن

با کاهش التهاب بافت، این داروها می توانند به جلوگیری از آسیب بیشتر کمک کنند. با این حال، اگر مشکلات کلیوی یا سابقه خونریزی معده و زخم دارید، نباید از داروهای ضد التهابی استفاده کنید.

در حالی که استامینوفن OTC ممکن است به تسکین درد کمک کند، خواص ضد التهابی مشابه سایر داروهای ذکر شده را ندارد.

درمان خار پاشنه با کشش

کشش برای ساق پا و عضلات اطراف آن و همچنین فاشیای کف پا می تواند به کاهش فشار روی خار پاشنه کمک کند. برخی از کشش های مفید در درمان خار پاشنه عبارتند از:

تمرین شماره 1:

• بنشینید، پاهایتان را طوری دراز کنید که یک پا روی پای دیگر قرار بگیرد.

• به جلو خم شوید و انگشتان پایتان را بگیرید و به سمت قفسه سینه خود بکشید. این وضعیت را به مدت 30 ثانیه نگه دارید و سپس پا را رها کنید.

• کشش را 5 بار روی این پا تکرار کنید، سپس پاهای خود را به سمت دیگر ضربدری کنید. و کشش را روی این پا انجام دهید.

تمرین شماره 2:

• در مقابل یک دیواری با فاصله ای به اندازه طول یک دست بایستید.

• یک پا را کمی جلوتر از پای دیگر قرار دهید و به جلو خم شوید، دستان خود را در وضعیتی که تقریبا هم ارتفاع شانه های تان هستند روی دیوار قرار دهید.

• زانوهای خود را خم کنید و کمی باسن را به جلو فشار دهید تا کشش را در ساق پا احساس کنید.

• این حالت را هر بار 10 ثانیه نگه دارید، سپس پاهای خود را صاف کنید. این کشش را 10 بار تکرار کنید، سپس وضعیت پای خود را تغییر دهید تا پای مخالف به سمت جلو باشد.

انجام حرکات کششی در صبح، بعد از ظهر و عصر می تواند کمک زیادی به کاهش درد در فرایند درمان خار پاشنه داشته باشد. همچنین می‌توانید از آتل‌های مخصوصی استفاده کنید که پای شما را خم نگه می‌دارند تا فاسیای کف پا و عضلات ساق پا در طول شب کشیده شود. این آتل ها به ویژه برای کاهش درد پاشنه پا که اول صبح اتفاق می افتد مفید هستند.

درمان خار پاشنه با کرایولتراسوند

کرایولتراسوند درمانی استفاده از انرژی الکترومغناطیسی و سرما درمانی را برای تسکین درد در فرایند درمان خار پاشنه ترکیب می کند. این دستگاه روی پا و مچ پا حرکت داده می شود. تحقیقات نشان داده است که درمان خار پاشنه با کرایولتراسوند یک گزینه درمانی کارآمد برای افراد مبتلا به فاسیای کف پا که افرادی که دارای خار پاشنه هستند می باشد.

درمان خار باشنه با تزریق کورتیکواستروئید

درمان خار باشنه با تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید خار پاشنه پا را درمان نمی‌کند، اما می‌تواند به کاهش درد ناشی از خار پاشنه پا کمک کند. برای انجام تزریق، پزشک معمولا از یک داروی بی حس کننده استفاده می کند تا هر گونه ناراحتی در محل تزریق را کاهش دهد. در حالی که محل تزریق می تواند متفاوت باشد، اکثر پزشکان دارو را به جای قسمت پایینی پاشنه، در قسمت داخلی یا میانی پاشنه پا تزریق می کنند.

اگرچه تزریق کورتیکواستروئید می تواند به بسیاری از افراد مبتلا به خار استخوان کمک کند، اما برای دفعات یا تعداد تزریق محدودیت وجود دارد. این به این دلیل است که تزریق استروئید می تواند احتمال پارگی تاندون را افزایش دهد.

درمان خار پاشنه با جراحی

طبق گفته آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، پزشک شما معمولاً فقط در صورتی جراحی را برای درمان خار پاشنه توصیه می کند که روش های محافظه کارانه مانند روش های بالا شکست بخورند. انواع مختلفی از روش های جراحی وجود دارد. رایج ترین روش جدا کردن رباط فاشیای کف پا از استخوان پاشنه و برداشتن خار پاشنه با ابزار مخصوص است. این کار فشار فاسیای کف پا را کاهش می دهد و خار پاشنه را از بین می برد.

آسیب عصبی یک عامل خطر مهم مرتبط با این روش درمان خار پاشنه است. همچنین ممکن است خار پاشنه بعد از جراحی مجددا بازگردد. پس از عمل، چندین هفته طول می کشد تا بتوانید با درد کمتری راه بروید.

درمان خار پاشنه به روش PRP

پی آر پی مخففPlatelet Rich Plasma یا سرم غنی‌شده از پلاکت می‌باشد. پلاکت‌ها حاوی مواد رشدی و ترمیم‌کننده فراوان می‌باشند و می‌توانند موجب افزایش تعداد سلول‌ها و ترمیم بافت صدمه‌ دیده به خصوص در غضروف و لیگامانها، آرتروز زانو و مفاصل دیگر، صدمات منیسک و رباط‌های زانو، صدمات تاندون‌های شانه و التهابات و دردهای آرنج مانند آرنج تنیس‌بازان، التهاب فاسیای کف پا (خار پاشنه) جوانسازی پوست، جلوگیری از ریزش مو و زیبایی شوند.

در فرایند درمان خار پاشنه به روش PRP، ابتدا مقدار کمی از خون بیمار گرفته می شود. سپس در دستگاه سانتریفیوژ پس از 2 بار غنی سازی، مقدار پلاکت و فاکتورهای رشد به چندین برابر حد نرمال می رسد و جداسازی انجام می گیرد، سپس این سرم غنی شده به بافت یا مفصل هدف در محیطی استریل تزریق می گردد.

درمان خار پاشنه در منزل

درمان خار پاشنه در منزل

درمان خار پشانه در خانه می تواند گزینه بسیار مناسبی به نظر برسد و در واقع همین طور هم هست. درد ناشی از خار پاشنه می تواند بسیار آزار دهنده باشد و این درمان های خانگی می توانند تا زمان مشاوره با پزشک، به کاهش درد بیمار کمک کنند.

درمان خار پاشنه با صابون

درمان خار پاشنه با صابون یکی از پرطرفدارترین روش های درمان خار پاشنه در منزل است. اما نکته ای که باید یه آن توجه داشت این است که درمان خار پاشنه با صابون در واقع به از بین بردن مشکل کمکی نمی کند و ممکن است به دلیل کاهش درد احساس شده به دلیل درمان خار پاشنه با صابون در منزل، مشاوره با ارتوپد و کلینیک فیزیوتراپی و درمان اساسی مشکل را به تعویق بیندازد.

درمان خار پاشنه با گوجه فرنگی

یک روش درمان خار پاشنه در طب سنتی استفاده از گوجه فرنگی و مالیدن آن به سطح دردناک است. مجددا باید توجه داشت که این گیاه معجزه آسا تنها قادر به کاهش درد خار پاشنه بوده و برای درمان قطعی خار پاشنه حتما لازم است با یک ارتوپد و فیزیوتراپ مشورت کنید. درمان خار پشانه با آبغوره هم همانند روش درمان خار پاشنه با گوجه فرنگی در طب سنتی و خانگی، می تواند درد حاصل از خار پاشنه را التیام دهد.

درمان خار پاشنه با سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان خانگی خار پاشنه موثر است. به منظور امتحان درمان خار پاشنه با سرکه سیب ، یک حوله نخی یا باند نخی را به سرکه سیب آغشته کنید، آن را تا کنید و روی پاشنه پا قرار دهید. حوله یا باند را با چسب در جای خود محکم کنید و برای چند روز آن را به طور منظم بپوشید.

در واقع در طب سنتی و خانگی راه های درمانی متعددی برای کاهش درد ناشی از خار پاشنه از جمله درمان خار پاشنه با آبغوره ، درمان خار پاشنه با زالو ، درمان خار پاشنه با پیاز و حتی درمان خار پاشنه با پودر موبر هم پیشنهاد شده است. اما حقیقت این است که هیج یک از این روش ها به عنوان یک درمان خار پاشنه به شکل استاندارد در نظر گرفته نمی شوند و برای حل قطعی مشکل، بهتر است با پزشک مشاوره کنید.

آیا پیش گیری از خار پاشنه ممکن است؟

درمان هرگونه بیماری التهابی مربوط به پا می تواند از ایجاد خار پاشنه جلوگیری کند.

یکی از راه های درمان خار پاشنه، درمان های فیزیوتراپی است ما در کلینیک یادمان با بهره گیری از متخصصین ارتوپدی و فیزیوتراپی پس از انجام فرآیند تشخیص، درمان این عارضه را تا بهبودی کامل بیمار پیگیری خواهیم کرد.

در صورت تمایل برای دریافت نوبت حضوری با کلینیک فیزیوتراپی یادمان تماس بگیرید.

شماره تماس های ما : 02188088541 02188074196

آدرس کلینیک یادمان