آیا این بیماری MS است یا دچار سکته مغزی شده ام؟ بیماری ام اس (MS) و سکته مغزی مشترکات زیادی دارند که شاید در نگاه اول به نظر نرسد.

هنگامی که شخصی دچار سکته مغزی شود، رگ خونی مسدود شده یا خون رسانی پشت سر هم، به بخشی از مغز قطع می شود.

ام اس بیماری مادام العمر است که در آن سیستم ایمنی بدن و دفاع بدن در برابر میکروب ها دچار اختلال شده و به اعصاب موجود در مغز و نخاع حمله می کند.

این دو وضعیت بسیار متفاوت هستند اما می توانند یکسان  به نظر برسند.

به این دلیل که هر دو به مغز آسیب می رسانند. علائم بیماری ام اس و سکته مغزی می تواند به اندازه ای بهم نزدیک باشد که حتی پزشکان همواره آن را به درستی تشخیص نمی دهند.

اینکه تفاوت را بدانید اهمیت زیادی دارد. در بیماری ام اس می توان صبر کرد تا با پزشک درمورد شدید شدن علائم صحبت کرد، اما منتظر ماندن برای معالجه سکته مغزی می تواند موضوع مرگ و زندگی باشد.

شباهت های بیماری ام اس و سکته مغزی

زمینه مشترک بیماری ام اس و سکته علائمی است که آن ها ایجاد می کنند. بسته به اینکه کدام قسمت از مغز را تحت تأثیر قرار دهد، هر دو می توانند در بدن انسان رخ دهند:

  • احساس سردرگمی یا تغییراتی در طرز فکر و تمرکز
  • سرگیجه و سبکی سر
  • سردرد
  • احساس بی حسی یا ضعف در بازوها، صورت و پاها
  • مشکلات گفتاری
  • مشکل در راه رفتن
  • مشکل در دید

چگونه میتوان ام اس را از سکته مغزی تشخیص داد؟

ممکن است این تشخیص کار ساده ای نباشد.

آزمایشی به نام MRI می تواند تفاوت را به وضوح نشان دهد، اما هنگامی که در خانه هستید و بازو بی حس یا تاری دید دارید و در تعجب از اینکه باید چه کاری انجام دهید، فوراً با شماره 115 تماس بگیرید.

هیچ کدام از موارد زیر به صورت حتمی صحیح نیست، اما سرنخ هایی وجود دارد که می توان با توجه به آنها به تشخیص های اولیه ای دست پیدا کرد:

به سرعت ظاهر شدن علائم توجه داشته باشید. سکته مغزی ناگهانی اما ام اس قطعا اینطور نیست. ام اس معمولاً با گذشت ساعت ها یا روزها ظاهر می شود.

بنابراین سرعت ظهور علائم می تواند از آنچه اتفاق می افتد خبر دهد. اما اگر هنگام شروع اولین علائم در خواب باشید و ظهور علائم را از دست دهید احتمالا تشخیص خیلی واضح نباشد.

نحوه عملکرد علائم ناگهانی ناشی از ام اس را پیگیری کنید. بدن خود را به بهترین نحو می شناسید. با گذشت زمان، احتمالاً فراز و نشیب های علائم ام اس را در خود خواهید شناخت و متوجه می شوید که در چه موقعیتی هستید.

احتمالا بتوانید از این تجربه به عنوان راهی برای بیان تفاوت بین آشکار شدن و علائم سکته مغزی استفاده کنید.

گفته می شود، هنگامی که نامساعد هستید، علائم بسیار بدتر می شوند یا شاید علائم جدیدی پیدا کنید. بنابراین همیشه پزشک خود را در دسترس نگه دارید.

مراقب علائم غیرعادی باشید. از دست رفتن توانایی صحبت کردن و ادراگ علائم شایع بیماری ام اس نیستند. بنابراین اگر به طور عادی این مشکل را ندارید، می تواند یک علامت هشدار دهنده از سکته مغزی باشد.

امکان دارد بیماری ام اس موارد دیگری را ایجاد کند مانند گرفتگی عضلات، درد و مشکلات روده و مثانه که معمولاً سکته مغزی ایجاد نمی کند. داشتن این علائم به معنای احتمال بروز بیماری باشد.

همچنین ابتلا به بیماری ام اس پس از سن 50 سالگی غیر عادی است، در حالی که سکته های مغزی بعد از این سن بیشتر دیده می شود.

به خاطر داشته باشید که این ها فقط سرنخ هایی هستند و احتمالا برای اطمینان از آن به کمک پزشک نیاز داشته باشید.

چه موقع باید با پزشک تماس گرفته و یا به آن مراجعه کرد؟

همیشه در صورت شک و تردید در مورد سکته مغزی یا بیماری ام اس، از پزشک کمک بگیرید.

یادگیری نحوه تفکیک شرایط، برحسب تجربه نیاز به زمان دارد و حتی در این صورت، احتمالا واضح نباشد. با توجه به اینکه سکته مغزی چقدر می تواند جدی باشد، از سلامت خود مطمئن شوید.

اگر سکته مغزی رخ داده باشد، دیگر لزومی به انتظار نیست. درمان سریع می تواند زندگی را نجات داده و به جلوگیری از مشکلات طولانی مدت کمک کند.

اگر با یکی از علائم عود شدن وضعیت ام اس مواجه شدید ، تشخیص پزشک اهمیت دارد بنابراین حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

ظهور علائم این چنینی نشانه ای بر تغییر در روش مدیریت وضعیت ام اس است که شاید نیاز به حضور در بیمارستان و تزریق استروئید IV باشد.

یکی از بهترین کارهایی که می توان انجام داد این است که با پزشک در مورد احتمال سکته مغزی صحبت کرد.

اگر مشکلاتی مانند دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا یا کلسترول بالا دارید، خطر بیشتر است. پزشک می تواند در کنترل افراد تحت درمان کمک کند.

بیشتر بخوانید : تفاوت بین بیماری MS و پارکینسون

شما می توانید برای بررسی علائم ام اس و سکته مغزی با متخصصین مغز و اعصاب کلینیک یادمان زیر نظر دکتر بابک جلالیان تماس حاصل فرمایید و نوبت حضوری دریافت کنید.

شماره تماس های کلینیک : 02188088541 – 02188074196

آدرس و اطلاعات تماس کلینیک یادمان