در این مقاله سعی ما این است که به 13 ضرر زیاد نشستن که بر روی سلامتی افراد تاثیر منفی می گذارند را مورد بررسی قرار دهید.

به دلیل تغییر روش های زندگی و شغلی افراد جوامع امروزی، بسیاری از افراد مدت زمان زیادی را به نشستن در روز صرف می کنند.

این نشستن می تواند در محل کار پشت کامپیوتر، فروشگاه های زنجیره ای و هر شغلی که نیازمند کارمند ثابت است اتفاق بیفتد.

در ماه های اخیر نیز به دلیل بیماری و ویروس کرونا بسیاری از ما مجبور به کار در خانه و از راه دور شده ایم که بایستی کارمان را در پشت میز و در خانه انجام دهیم.

ضررهای زیاد نشستن بر سلامتی افراد

1- به قلب­ صدمه می زند

دانشمندان برای اولین بار در یک مطالعه دو گروه مشابه را با هم مقایسه کردند و دریافتند: رانندگان ترانزیت، که بیشتر روزها می نشینند با راهنماها یا نگهبانان که اینطور نیستند.

اگرچه رژیم ها و سبک زندگی آن ها بسیار مشابه بود، اما افرادی که در حالت نشسته بودند تقریباً دو برابر بیشتر از گروه دیگر به بیماری قلبی مبتلا شدند.

2- می تواند زندگی را کوتاه کند

نشستن طولانی مدت یکی از دلایل مردن زود هنگام و شاید محتمل ترین علت مرگ زودرس باشد.

حتی اگر هر روز ورزش کنید هم کمکی نمی کند. البته این بهانه‌ای برای کنار گذاشتن ورزش نیست.

اگر ورزش را کنار گذاشته و زمان طولانی را برای نشستن در طول روز صرف کنید این مورد می تواند بیشتر باعث کاهش طول عمر شود.

3- احتمالا پیشرفت زوال عقل

اگر بیش از حد بنشینید، مغز می تواند دقیقاً مانند کسی که دچار فراموشی است، عمل کند. نشستن همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، سکته مغزی، فشار خون بالا و چربی بالا را افزایش می دهد که همگی در این شرایط نقش دارند.

 حرکت در طول روز حتی بیشتر از ورزش می تواند به کاهش خطر ابتلا به این همه مشکلات سلامتی، کمک کند.

4- تمام آن تمرین را بی اثر خواهید کرد

اثرات نشستن زیاد نمی تواند با ورزش هماهنگ باشد.

حتی اگر 7 ساعت در هفته تمرین و ورزش کنید که خیلی بیشتر از 2 – 3 ساعت پیشنهادی است نمی توانید تأثیر نشستن 7 ساعت در روز را جبران کنید.

تمام تلاش های سخت در سالن های ورزشی را با نشستن طولانی مدت هدر ندهید و حرکت کردن در طول روز و در فواصل مختلف هنگام نشستن را در دستور کار روزانه خود قرار دهید.

5- احتمال افزایش دیابت چند برابر می شود

بله، اگر تمام روز را به نشستن صرف کنید، احتمال ابتلا به دیابت وجود دارد و این تنها به این دلیل نیست که کالری کمتری می سوزانید. در واقع این نشستن واقعی است که  این کار را انجام می دهد.

علت آن تاکنون مشخص نیست، اما پزشکان فکر می کنند نشستن می تواند نحوه واکنش بدن به انسولین را تغییر دهد، هورمونی که به سوختن قند و کربوهیدرات ها برای مصرف انرژی کمک می کند.

6- می توان به DVT مبتلا شد

dvt ترومبوز ورید عمقی

ترومبوز ورید عمقی (DVT) لخته ای است که در پا شکل می گیرد، اغلب به این دلیل نشستن طولانی مدت رخ می دهد.

 اگر لخته آزاد شود و وارد ریه شود می تواند خطری جدی را به همراه داشته باشد.

احتمالا متوجه تورم و درد می شوید، اما برخی از افراد هیچ علامتی ندارند. به همین دلیل ایده خوبی برای قطع نشستن طولانی است.

7- افزایش وزن

زیاد تلویزیون تماشا می کنید؟ ساعت ها در وب گشت و گذار می کنید؟

احتمالا این افراد نسبت به دیگران از اضافه وزن بیشتری برخوردار هستند.

اگر هر روز ورزش می کنید، خوب است، اما به دلیل زمان بیش از حدی که صرف نشستن پشت صفحه نمایش و تلویزیون می کنید، نتیجه موثری در کاهش وزن اضافی را که به دست می آورید نخواهد داشت.

8- افزایش اضطراب

این احتمال وجود دارد که اغلب تنها باشید و فعالیت شما به صورت مداوم پشت صفحه نمایش باشد. اگر این مورد باعث اختلال در خواب شود، می تواند منجر به اضطراب بیشتری شود.

 به علاوه، صرف بیش از حد وقت به تنهایی می تواند شما را از دوستان و عزیزان دور کند که این امر با اضطراب اجتماعی مرتبط است. دانشمندان هنوز در تلاشند تا علت دقیق آن را مشخص کنند.

9- به کمر فشار می آورد

 حالت نشسته فشارهای زیادی بر روی عضلات کمر، گردن و ستون فقرات ایجاد می کند. حتی اگر این نشستن به حالت خمیده باشد، شرایط بدتر هم می شود.

به دنبال یک صندلی ارگونومیک باشید – این بدان معنی است که ارتفاع مناسب خواهد بود و از نقاط مناسب پشت و کمر شما مواظبت بهتری می شود.

به یاد داشته باشید: مهم نیست که چقدر در هنگام نشستن احساس راحتی داشته باشید، حالت طولانی نشسته برای کمر جبران نخواهد شد.

هر نیم ساعت یک یا دو دقیقه از جا بلند شوید و به ستون فقرات خود استراحت دهید.

بیشتر بخوانید : درمان دیسک گردن ناشی از بد نشستن با حرکات اصلاحی و رعایت ارگونومی

10- منجر به واریس می شود

واریس

 اگر طولانی مدت بنشینید و خون در پاها جمع شود، فشار اضافی را در رگ ها ایجاد می کند.

رگ ها می توانند متورم، پیچ خورده یا برآمده شوند که پزشکان به آن واریس می گویند.

همچنین احتمال دارد رگ های عنکبوتی، دسته ای از رگ های خونی پاره شده را ببینید.

آن ها معمولاً جدی نیستند، اما می توانند احساس درد داشته باشند.

در صورتی که با احساس ناراحتی زیاد مواجه شدید حتما با پزشک مشورت کنید.

11- اگر پاهایتان را حرکت ندهید، آن را از دست خواهید داد

در افراد مسن که فعال نیستند احتمال ابتلا به پوکی استخوان (استخوان های ضعیف) وجود دارد که قادر به انجام کارهای اصلی زندگی روزمره مانند حمام رفتن یا استفاده از توالت نباشند.

در حالی که ورزش معتدل مانع این کار نمی شود، لازم نیست در سال های طلایی خود فقط راه بروید و یک ماراتن برپا کنید و یا به کشاورزی بپردازید. فقط ساعت ها روی تخت یا صندلی ثابت نمانید.

12- خطر ابتلا به سرطان بالا می رود

سرطان سینه

احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ، آندومتر یا ریه نسبت به سایر افراد بالاتر می رود.

هرچه بیشتر بنشینید، احتمال بالاتر می رود. زنان مسن احتمال بالاتری در مبتلا شدن به سرطان پستان دارند. در صورت فعالیت روزانه این روند تغییری نمی کند و کاملا بستگی به میزان نشستن شما دارد.

13- چگونه در مقابل این اتفاق بایستیم

حرکات بیشتری را در طول روز انجام دهید: هر نیم ساعت یک بار بایستید و تمرین کششی را انجام دهید.

انگشتان پا را لمس کنید. در اطراف دفتر قدم بزنید. برای بخشی از روز روی میز بایستید: رایانه خود را در بالای جعبه ای قرار دهید.

از میزهای ایستاده استفاده کنید.

در مورد میز تردمیل با رئیس خود صحبت کنید. همه این موارد می تواند به متوقف کردن تأثیرات منفی نشستن بی وقفه کمک کند و شما را در مسیر سلامتی حفظ کند.

استفاده از ساعت های هوشمند که به شما در هنگام نشستن طولانی مدت هشدار می دهند و یا تنظیم ساعت گوشی با اپلیکیشن های هوشمند برای بلند شدن و انجام تمرینات کشیشی از راه هایی است که می تواند به شما در نشستن کمتر کمک کند.

دستبندهای هوشمند شیائومی که قیمت مناسبی هم دارند امکان تنظیم کردن زمان هشدار برای طولانی نشستن را به کاربران خود می دهند.

اپلیکیشن Break Reminder برای اندروید

اپلیکیشن Stand Up! برای گوشی های اپل