احتمال اینکه بیماران مبتلا به دیسک کمر به فیزیوتراپیست یا متخصصین درمان فیزیکی مراجعه کنند زیاد است.

دیسک های موجود در ستون فقرات نقش بسیار مهمی در عملکرد و سطح راحتی کمر دارند. باید بدانید که این اجزای بدن به عنوان کمک فنر برای نواحی بین مهره ها عمل می کنند.

آن ها به حمایت از ناحیه فوقانی بدن و در تضمین اینکه بدن قادر به مشارکت در مجموعه های زیادی از حرکات در جهات مختلف باشد، کمک می کند. 

اگر یکی از دیسک های واقع در قسمت تحتانی کمر آسیب دیده باشد، احتمال دارد فتق (بیرون زدگی) ایجاد شود.

امکان دارد فتق دیسک کمر منجر به عوارض بی شماری برای فرد مبتلا شود.

آناتومی اولیه کمر و دیسک کمر

به منظور کمک به بیماران فتق دیسک کمر، درک کاملی از آناتومی ناحیه تحتانی کمر ضروری است. 

درمجموع، ۵ استخوان در ناحیه کمر وجود دارد که به آن ها “مهره” گفته می شود. در بین هر یک از این مهره ها، نوعی بالشتک بسیار سخت و فیبری وجود دارد که قابلیت جذب ضربه را دارد.

 این ها “دیسک” نامیده می شوند.

آناتومی دیسک کمر

هر یک از مهره ها نوع خاصی از صفحه را دارا می باشند که به اطمینان از نگه داشتن دیسک ها در محل کمک می کند.

در قسمت بیرونی دیسک باند بسیار سختی وجود دارد که از نظر پزشکی به عنوان “فیبروز آنولوس” شناخته می شود. در قسمت داخلی هر دیسک-پشت باند خارجی-ماده ای شبیه ژل وجود دارد.

“هسته پولیپوس” اصطلاحی پزشکی است.

فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می افتد که باند بیرونی دچار ترک یا شکستگی شود و ژل درون دیسک نشت کند.

فتق دیسک کمر نیز می تواند “دیسک خفیف”، “دیسک فتق” یا “دیسک پاره شده” خوانده شود.

بیشتر بخوانید : درد پایین کمر : کمر درد قسمت پایین سمت راست، چپ و وسط

عوامل خطرزا در دیسک کمر

اکنون که درک کاملی از آناتومی ناحیه پشت کمر دارید و می دانید وقتی یک بیمار فتق دیسک کمر را تجربه می کند، چه اتفاقی می افتد، حالا یادگیری عوامل خطر مرتبط با ایجاد این بیماری مهم است.

در حالی که اقدامات فیزیوتراپی و درمان فیزیکی زیادی وجود دارد که می تواند برای کمک به بیمار مبتلا به فتق دیسک کمر انجام شود، با آموزش بیماران در مورد عوامل خطر و کمک به آن ها در کاهش عوامل خطرساز، که شامل موارد زیر است می توان به آن ها کمک کرد:

1- اولین عامل خطر، مانند بیشتر شرایط پزشکی و جراحات، انتخاب های شیوه زندگی است که یک بیمار انجام می دهد.

افرادی که انتخاب می کنند ورزش منظم را کنار بگذارند، رژیم هایی را که از نظر تغذیه ای مهم تلقی نمی شوند، تحمل می کنند و با فعالیت هایی که شامل استفاده از دخانیات و الکل می شود، در معرض خطر بسیار بیشتری برای ابتلا به فتق دیسک کمر قرار دارند.

2- عامل خطر بعدی در ارتباط با فتق دیسک کمر، وضعیت ضعیف است. وقتی بیمار وضعیت بدی دارد، با مکانیک بد بدن فشار زیادی را متحمل می شود.

در کنار هم، این دو عامل منجر به فشار ناحیه تحتانی کمر و توانایی عملکرد مناسب آن می شوند.

3- عامل خطر نهایی روند طبیعی پیری است. این منجر به تغییرات بیولوژیکی زیادی در بدن می شود. این فرایند بیوشیمیایی می تواند منجر به خشک شدن دیسک ها در قسمت پشت شود.

با گذر زمان، این حالت مقاومت و استحکام دیسک ها را کاهش می دهد و آن ها را در معرض آسیب و فتق قرار می دهد.

مراحل درمان دیسک کمر با درمان فیزیکی یا فیزیوتراپی

اولین و دومین تکنیک برای کمک به بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر، درک آناتومی ناحیه تحتانی کمر و چگونگی ایجاد فتق است و دانستن اینکه کدام عوامل خطر با بیمار همراه است.

سوم، درک کاملی از مراحل مرتبط با فتق دیسک کمر است.

احتمالا این نوع جراحت طی چند هفته یا چند ماه اتفاق بیفتد. صرف نظر از سرعت آن، همیشه در 4 مرحله مختلف صورت می گیرد:

  1. اولین مرحله برای دیسک کمر، تخریب آن دیسک است. در بیشتر موارد، این مربوط به تغییرات شیمیایی است که منجر به عوارض دیسک می شود.
  2. مرحله بعدی پرولاپس دیسک است. در بسیاری از موارد، این مرحله به عنوان مرحله “دیسک پراکنده” خوانده می شود. در این زمان است که دیسک تا حدودی شروع به آسیب به اعصاب اطراف و یا کانال ستون فقرات می کند.
  3. مرحله سوم فتق دیسک کمر زمانی است که ژل داخلی دیسک اکستروژن را تجربه می کند، یا شروع به شکستن باند محافظ بیرونی دیسک می کند.
  4. مرحله آخر فتق دیسک کمر دیسک “جداسازی” گفته می شود. در اینجاست که ژل کاملاً از باند بیرونی عبور کرده و در واقع خود را در خارج از دیسک جای می دهد.

بیشتر بخوانید: تراکشتن دیسک کمر

کمک به بیماران

درمان فیزیکی و فیزیتراپی گزینه مناسبی برای بیمارانی است که به دنبال بهبودی از فتق دیسک کمر هستند.

راهکارها و روش هایی که با بیماران طی می شود، علائم دیسک کمر را تسکین می دهند و به بیماران کمک می کنند تا بدن خود را به گونه ای تنظیم کنند که از صدمات بعدی جلوگیری شود.

درمان های منفعل و فعال برای بیماران مؤثر خواهد بود. تکنیک های غیرفعال که شاید برای درمان استفاده کنید شامل ماساژ بافت عمیق، داغ درمانی، سرما درمانی، آب درمانی، استفاده از واحد TENS و کشش است.

درمان های فعال فیزیوتراپی و درمان فیزیکی برای بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر شامل تمرینات ثبات هسته، هیدروتراپی، تمرین های تشویقی است که به بهینه سازی انعطاف پذیری و تقویت عضلات کمک می کند.

همه بیماران باید از روش های مراقبت از خود استفاده کنند که به آن ها کمک می کند با علائم خود مقابله ای مؤثر کنند، بدون استفاده از داروها و سایر روش های درمانی که می تواند منجر به عوارض طولانی مدت شود، کمک می کند.

درنهایت، هدف هر درمانگر فیزیکی کمک به بیمار مبتلا به فتق دیسک کمر برای زندگی راحت‌تر و حفظ سبک زندگی که به طور طبیعی و عاری از درد است.

بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی دیسک کمر: لیزر پرتوان برای بیرون زدگی و فتق دیسک

برای بررسی، تشخیص و درمان فتق دیسک کمر و یا آسیب های دیسک کمر فیزیوتراپیست ها و متخصصین درمان فیزیکی ما در کلینیک یادمان به شما راهنمایی های لازم را ارائه خواهند داد. همچنین می توانید از سرویس فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل نیز استفاده کنید.

برای دریافت نوبت با ما تماس بگیرید : 02188088541 – 02188074196

تماس با کلینیک درمان فیزیکی یادمان