تشخیص آرتروز اولین قدم به سمت یک درمان آرتروز موفقیت آمیز است. برای تشخیص ورم مفاصل، پزشک علائم را در نظر خواهد گرفت، معاینه بدنی را انجام می دهد تا مفاصل متورم یا حرکات از دست داده را بررسی کند و از آزمایش خون و اشعه X برای تأیید تشخیص استفاده کند.

پرتونگاری و آزمایش خون همچنین به تشخیص نوع آرتروز کمک می کند.

به عنوان مثال، بیشتر مبتلایان به آرتریت روماتوئید آنتی بادی هایی به نام فاکتورهای روماتوئید RF در خون خود دارند، اگرچه امکان دارد RF در اختلالات دیگر نیز وجود داشته باشد.

از اشعه ایکس برای تشخیص استئوآرتریت استفاده می شود، به طور معمول از بین رفتن غضروف، چرخش استخوان و در موارد شدید، سایش یک استخوان به استخوان مقابل آشکار می شود.

بعضی اوقات، از آسپیراسیون مفصل (استفاده از سوزن برای کشیدن نمونه کوچکی از مایع مفصل برای آزمایش) برای رد سایر انواع آرتریت استفاده می شود.

اگر پزشک مشکوک به آرتریت عفونی به عنوان عارضه از برخی بیماری های دیگر باشد، آزمایش نمونه برداری از مایع مفصل مبتلا معمولاً تشخیص را تأیید کرده و نحوه درمان آن را مشخص می کند.

درمان آرتروز

درمان آرتروز عموماً شامل استراحت، کاردرمانی یا فیزیوتراپی، ورزش، دارو و گاهی اوقات جراحی برای اصلاح آسیب مفاصل است.

درمان های پوکی استخوان به طور کلی می تواند به تسکین درد و سفتی کمک کند، اما احتمالا بیماری به پیشرفت خود ادامه دهد.

در مورد آرتریت روماتوئید در گذشته نیز صادق بود، اما درمان های جدیدتر برای آرتریت روماتوئید توانسته اند پیشرفت آسیب های آرتریت را کند یا متوقف کنند.

کاردرمانی آرتروز

محافظت از مفاصل بخش مهمی از درمان آرتروز است.

با کمک یک متخصص کاردرمانی می توان روش های ساده تری برای انجام فعالیت های عادی آموخت. یک متخصص کاردرمانی می تواند آموزش دهد چگونه:

 • از موقعیت هایی که مفاصل را سفت می کند، خودداری کرد
 • از قویترین مفاصل و عضلات در حالی که ضعیف تر  می شوند استفاده شود
 • برای محافظت از مفاصل خاص، بریس یا وسیله ای به عنوان تکیه گاه تهیه شود
 • از میله های نگهدارنده در حمام استفاده شود
 • از دستگیره در، عصا یا واکر تنظیم شده استفاده شود
 • از دستگاه هایی استفاده شود تا در انجام کارهایی مانند باز کردن قوطی یا بالا کشیدن جوراب و زیپ کمک کنند

درمان آرتروز با دارو

درمان آرتروز با دارو

درمان آرتروز بستگی به ماهیت و جدی بودن زمینه بیماری دارد. اهداف اصلی کاهش التهاب و بهبود عملکرد مفاصل آسیب دیده قبل از بروز مشکلات جدی تر است.

برای کاهش درد و التهاب آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت، پزشک احتمالاً استامینوفن یا یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی(NSAID)  مانند Aleve تجویز خواهد کرد.

همچنین پزشک برای کاهش درد و سفتی مفاصل آسیب دیده، تزریق کورتیکواستروئید‌ مفصلی را توصیه کند. بسته به فرد، نتایج از تسکین موقت تا سرکوب طولانی مدت علائم متغیر است.

پزشک می تواند یک محلول اسید هیالورونیک را به مفاصل تزریق کند. اسید هیالورونیک از مایع طبیعی مفصل  تقلید می کند و می تواند درد را کاهش داده و تحرک را افزایش دهد. برخی از نمونه های آن عبارتند از:

 • Hyalgan
 • Orthovisc
 • Supartz
 • Synvisc

داروهای اضافی که می توانند به حفظ عملکرد مفصل در مبتلایان به آرتریت روماتوئید کمک کند عبارتند از:

 • abatacept یا Orencia
 • adalimumab یا Humira
 • adalimumabatto یا Amjevita
 • biosimilar به Humira
 • anakinra یا Kineret
 • azathioprine یا Imuran
 • certolizumab یا Cimzia
 • Cimzia یا Enbrel
 • etanerceptszzs یا Ereizi
 • biosimilar برای Enbrel
 • golimumab یا Simponi, Simponia Aria
 • hydroxychloroquine یا Plaquenil
 • infliximab یا Arava
 • methotrexate
 • rituximab یا Rituxan
 • sulfasalazine یا Azulfidine
 • tocilizumab یا tocilizumab
 • tofacitinib یا Xeljanz

به طور کلی، این داروها با سرکوب سیستم ایمنی بیش فعال کار می کنند.

 درمان آرتروز عفونی به طور معمول شامل دوزهای زیادی آنتی بیوتیک داخل وریدی و همچنین تخلیه مایع اضافی آلوده از مفاصل است.

درمان آرتروز : جراحی

جراحی آرتروز

احتمال دارد اشکال مختلف جراحی برای کاهش ناراحتی ورم مفاصل یا بازگرداندن تحرک یا عملکرد مفصل مورد نیاز باشد. سینوکتومی حذف بافت همبند آسیب دیده است که یک حفره مشترک ایجاد می کند.

اگر درد و التهاب ورم مفاصل واقعاً غیرقابل تحمل شود یا مفاصل آرتریت خیلی آسیب ببینند، احتمالا جراحی جوابگو باشد.

امروزه مفاصل زانو و باسن را می توان با اتصالات مصنوعی قابل اعتماد ساخته شده از جنس استنلس استیل، پلاستیک و سرامیک جایگزین کرد.

اتصالات شانه و همچنین مفاصل کوچکتر در آرنج و انگشتان نیز قابل تعویض است.

جراحی ستون فقرات گاهی برای آرتروز گردن و پایین ستون فقرات انجام می شود.

اگرچه حرکت بعد از انجام چنین جراحی محدود است، اما این عمل درد را تسکین می بخشد و به جلوگیری از آسیب بیشتر عصب ها یا رگ های خونی کمک می کند.

مدیریت غیر پزشکی درد آرتروز

گذشته از درمان های پزشکی آرتروز، استراتژی های روان درمانی مؤثر برای مدیریت درد آرتریت وجود دارد.

موسسه ملی بهداشت NIH دریافت که درمان شناختی رفتاری، با استفاده از آموزش و اصلاح رفتار در کنار تکنیک های آرامش بخش، بهتر از مراقبت های معمول برای تسکین درد همراه با آرتریت است.

اینگونه برنامه ها بر بهبود بهزیستی عاطفی و روانی بیماران با آموزش نحوه آرامش و انجام فعالیت های روزانه خود با سرعتی واقع گرایانه متمرکز می شوند.

یادگیری غلبه بر استرس روانی و اضطراب می تواند کلید مقابله با محدودیت های جسمی باشد که می تواند با آرتریت روماتوئید مزمن و آرتروز همراه باشد.

احتمال دارد شناخت درمانی شامل تکنیک های مختلفی برای برنامه ریزی فعالیت، تصویربرداری، آرامش، حواس پرتی و حل مسئله خلاقانه باشد.

داروی جایگزین برای آرتروز

انواع روش های درمانی جایگزین برای آرتریت استفاده می شود. با این حال، هیچ یک از این موارد توسط FDA برای درمان ورم مفاصل تأیید نشده است، بنابراین شاید مؤثر یا بی خطر نباشند.

حتما باید پزشک را در مورد این نوع درمان ها آگاه باشد.

در حالی که برخی مطالعات حاکی از آن است که مکمل های گلوکوزامین و کندرویتین به همان اندازه NSAID برای کاهش درد، تورم و سفتی در آرتروز مؤثر هستند، مطالعات بزرگ اخیر که توسط NIH تأمین شده اند نشان می دهند که این مکمل ها خیلی مفید نیستند، مگر در مواردی.

دوزهای معمولی روزانه 1500 میلی گرم برای گلوکزامین و 1200 میلی گرم برای کندرویتین است.

داکسی سایکلین آنتی بیوتیک می تواند برخی از پتانسیل ها را برای به تأخیر انداختن پیشرفت آرتروز با مهار آنزیم هایی که غضروف را تجزیه می کنند، به تأخیر اندازد.

برای تأیید این نتایج تحقیقات بیشتری لازم است.

NIH طب سوزنی را یک درمان جایگزین قابل قبول برای استئوآرتریت می داند، به خصوص اگر بر زانو تأثیر بگذارد.

مطالعات نشان داده اند که طب سوزنی به کاهش درد کمک می کند و می تواند نیاز به مسکن ها را به میزان قابل توجهی کاهش داده به افزایش دامنه حرکت در مفاصل زانو آسیب دیده کمک کند.

مکمل SAMe که از سال 1999 در دسترس است، در برخی مطالعات نشان داده شده که به همان اندازه NSAIDها برای درد آرتروز موثر است.

روغن ماهی باعث کاهش التهاب، نیاز به مسکن ها و احتمالاً کاهش سفتی مفصل می شود. رژیم غذایی کم چربی های حیوانی و لبنی نیز اثرات مشابهی داشته است.

منابع عالی روغن ماهی شامل کپسول های EPA  یا DHA و ماهی های روغنی مانند سالمون و ماهی خال مخالی هستند.

برای جلوگیری از علائم آرتروز و آرتریت روماتوئید حداقل از ده گیاه مختلف استفاده شده است.

از پزشک در مورد استفاده از هر گونه گیاهان دارویی سؤال کنید، زیرا آن ها می توانند با یکدیگر یا با دارویی که مصرف می کنید تداخل داشته باشند.

گیاهانی که استفاده شده اند از پودر زنجبیل، روغن بذر بوورنج یا پنجه شیطان برای کاهش درد و تورم هستند. از گزنه یا زردچوبه نیز استفاده شده است.

داروی آیورودیس برای تسکین علائم آرتریت از ترکیبات گیاهی در داخل و خارج استفاده می کند. کورکومین موضعی می تواند به تسکین التهاب آرتریت روماتوئید کمک کند.

اگر به شکل کپسول مصرف شود، می تواند سفتی صبحگاهی را کاهش داده و استقامت را افزایش دهد.

در یک مطالعه، ترکیبی از Withania somnifera ، Boswellia serrata و Cucurma longa باعث کاهش چشمگیر درد و ناتوانی در افراد مبتلا به آرتروز شد.

داروهای خانگی برای آرتروز

علاوه بر درمان های توصیه شده توسط پزشک، می توانید از گرمای خشک از یک پد گرمکن یا گرمای مرطوب به شکل حمام گرم یا یک بطری آب گرم پیچیده شده در یک حوله استفاده کنید تا به تسکین درد و سفتی کمک کند.

گرما و استراحت در کوتاه مدت برای بیشتر مبتلایان به این بیماری بسیار مؤثر است. ورزش منظم برای نگه داشتن مفاصل نیز مهم است.

برای بیماران دارای اضافه وزن، کاهش وزن مهم است، خصوصاً وقتی آرتروز در قسمت تحتانی کمر، زانوها و پاها تأثیر می گذارد.

با یک متخصص تغذیه ثبت شده مشورت کنید که می تواند به بیمار در برنامه ریزی یک برنامه کاهش وزن سالم کمک کند.

افراد دارای انگشتان ضعیف و بدشکل از آرتریت روماتوئید از ظروف مخصوص و دستگیره درب و کشو بهره مند می شوند.

افرادی که دچار ضعف در پاها و بازوها هستند می توانند از وسایل مخصوص حمام مخصوصاً ریل های وان و صندلی توالت بلند استفاده کنند.

اگرچه آرتریت قابل پیشگیری نیست ، اما ناتوانی با برنامه درمانی به خوبی طراحی شده از جمله داروها ، ورزش و فیزیوتراپی در صورت لزوم قابل پیشگیری است.

برای درمان آرتروز مفاصل کلینیک کاردرمانی یادمان کلیه خدمات ارتوپدی ، فیزیوتراپی و کاردرمانی را در کلینیک تخصصی و فوق تخصصی با بهره گیری از بهترین متخصصین کاردرمانی انجام میدهد.

شماره تماس های کلینیک کاردرمانی یادمان : 02188088541 – 02188074196

تماس با کلینیک همراه با آدرس