کاردرمانی پا یکی از درمان ها و توانبخشی هایی است که در سنین مختلف به خصوص کودکان به دلایل مختلف با توجه به تشخیص پزشک و یا کاردرمانگر تجویز می شود.

مناطقی از همپوشانی وجود دارد که هم کاردرمانگرها و هم فیزیوتراپیست ها به آن توجه می کنند و همچنین مناطقی وجود دارد که می توانیم با آن ها مشورت کنیم تا نتیجه دهی بهبود کودک به حداکثر برسد.

فیزیوتراپیست ها یک پایه دانش قوی در سیستم های حرکتی، به خصوص سیستم اسکلتی عضلانی برای عملکرد حرکتی دارند.

کاردرمانگرها یک پایه قوی در به حداکثر رساندن توانایی های کلی کودک برای عملکرد در زندگی روزمره دارند.

یکی از حوزه های مهم که کاردرمانگرها و متخصصین فیزیوتراپی اغلب با آن روبرو هستند، حفظ تعادل است.

اگر تعادل و مهارت حرکتی مختل شده باشد، باید به تراز حین ایستادن از سر تا انگشتان دست نگاه کنید. منطقه ای که کاردرمانگرها در مشاهده و ارزیابی در تراز و عملکرد پاها، آموزش کمتری دارند.

پاها به عنوان پایه ای برای تعادل و مهارت های حرکتی در ایستادن خدمت می کنند. در صورت عدم وجود تراز، بهبود کنترل وضعیت بالاتنه دشوار خواهد بود.

برای کاردرماگرها سودمند است دانشی درباره اینکه باید پاها چگونه به نظر برسند، انحرافات معمول و چه زمانی برای رفع مشکل از طریق تجویزهای ارتز یا مداخلات دیگر به فیزیوتراپی مراجعه می کنند، داشته باشند.

کاردرمانی مشکل پا در کودکان

شایع ترین مشکلی که می تواند یک کاردرمانگر در کودک مشاهده کند، مشکل پا است.

این امر معمولاً در کودکان با وزن کم مشاهده می شود، از جمله تشخیص هایی نظیر اختلالات طیف اوتیسم، سوء هاضمه و اختلالات ژنتیک می باشد.

به کودک اجازه دهید پابرهنه و دور بایستد. به تراز از پا تا پاشنه نگاه کنید. باید یک خط مستقیم ایجاد کند. اگر پاشنه به بیرون بچرخد پا به داخل منحرف می شود.

برای تعیین ضرورت مداخله با فیزیوتراپیست مشورت شود. مواردی وجود دارد که برای مداخله و شرایط دیگر مناسب است که این انحراف طبیعی است و عملکردی را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

پیاده روی

پیاده روی یکی دیگر از مشکلات رایج مربوط به پا است که کاردرمانی با آن روبرو است.

این امر معمولاً در کودکان دارای اختلالات طیف اوتیسم مشاهده می شود، اما در CP، دیستروفی عضلانی و پیاده روی ایدیوپاتیک نیز وجود دارد.

کودکانی که به طور مداوم روی انگشتان پا راه می روند با گذشت زمان سفتی در پشت پای خود ایجاد می کنند.

این می تواند به عدم توانایی در صاف ایستادن منجر شود. برای رفع این نگرانی ها در انعطاف پذیری با گزینه های مداخله با فیزیوتراپ مشورت کنید.

در موارد فوق دو انحراف پا معمولی است که می تواند در کودکانی که کاردرمانی دریافت می کنند دیده شود. اما جزو خدمات فیزیوتراپی نیست. 

برای کاردمانگرها مهم است که بدانند چه مواردی را برای  مراجعه به فیزیوتراپی در صورت لزوم بررسی کنند.

بنابراین کفش و جوراب کودک را دربیاورید. به این نکته توجه کنید که چگونه پای کودک می تواند بر تعادل و مهارت حرکتی ناخوشایند تأثیر بگذارد.

سپس در صورت لزوم عضو تیم شوید تا کودکان در اسرع وقت بتوانند اهداف خود را برآورده سازند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با کاردرمانی کودکان

در صورتی که کودک شما با مشکل راه رفتن مواجه است و یا در اثر بیماری که با آن دست و پنجه نرم می کند به فیزیوتراپی و یا کاردرمانی پا نیاز دارد با کلینیک کاردرمانی یادمان تماس بگیرید.

کلینیک تخصصی کاردرمانی و فیزیوتراپی یادمان کلیه خدمات لازم در خصوص کاردرمانی را زیر نظر کاردرمانگران متخصص و با تجربه با کیفیت بسیار بالا ارائه می کند.

برای دریافت نوبت با شماره های 02188088541 – 02188074196 تماس بگیرید.

آدرس کلینیک یادمان

کلینیک کاردرمانی غرب تهران