کاردرمانی برای سالمندان شیوه درمانی است که به منظور کمک به افراد برای زندگی سالم تر و مستقل تر طراحی شده است.

این شکل از درمان در درجه اول بر بهبود مهارت های زندگی روزمره متمرکز است که در نهایت به یک فرد امکان می دهد کیفیت زندگی بهتری داشته باشد.

کاردرمانی به دلیل اینکه نیازهای سالمندان تحت معالجه را مورد توجه قرار می دهد، تا حدودی منحصر به فرد است.

یک متخصص کاردرمانی فراتر از علائم سطحی عمل می کند و تلاش می کند تا مشکلات اساسی را که می تواند تأثیر منفی بر زندگی سالمندان داشته باشد را کشف کند.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی سپس به بیمار کمک می کنند تا مشکلات اصلی را با استفاده از روش های درمانی مناسب و توانبخشی به خوبی حل کند.

در بسیاری از موارد، بیماران پس از مراجعه به یک متخصص فیزیوتراپی، مجدداً راهی برای درمان مجدد قدرت و تحرک بعد از عمل، حادثه یا سطح عملکرد جسمی یا شناختی پیدا می کنند.

به عنوان مثال یک فرد سالمند که زمین خورده، باید به فیزیوتراپی برای به دست آوردن قدرت مراجعه کرده و دوباره راه رفتن را شروع کند.

بعداً، فرد یک متخصص کاردرمانی را برای تمرین پیاده روی، وضع حمل و یا استفاده از گزینه هایی از قبیل وسایل متحرک یا راه های تغییر خانه برای جلوگیری از افتادن در آینده، می بیند.

کاردرمانگران برای کاردرمانی سالمندان چه می کنند؟

حدود یک سوم از بیماران سالخورده که تحت عنوان کاردرمانی کار می کنند از نوعی زوال عقل، بیماری و یا آسیب دیدگی رنج برده اند.

از آنجا که کاردرمانگرها به طور کلی با افراد برخورد می کنند، برای کمک به افراد با مجموعه ای از مشکلات از جمله اختلالات شناختی، ناتوانی در رشد، مشکلات کنترل حرکتی، از دست دادن حافظه و همچنین مشکلات رفتاری و عاطفی واجد شرایط هستند.

با صرف نظر از دلایل درمان، کاردرمانگرها از تکنیک های دستی درمانی مانند فیزیوتراپی استفاده نمی کنند.

در عوض، آن ها به سالمندان کمک می کنند تا استقلال خود را بدست آورده یا بازیابی کنند و در مواردی که بیماران در تلاش هستند فعالیت های اصلی زندگی روزمره مانند حمام کردن، لباس پوشیدن، پخت و پز، تمیز کردن، راه رفتن و غیره را انجام دهند.

به آن ها کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه خود را با هرگونه چالش وفق دهند. آن ها به دلیل ناتوانی موقتی یا دائمی در مرکز درمانی و یا در خانه ساکن هستند.

متخصصین کاردرمانی نیز نیازهای مراقبت طولانی مدت را مورد ارزیابی قرار داده و به دنبال شناسایی هر یک از عوامل مربوط به خانه یا فردی هستند که می توانند از روال عادی آن ها جلوگیری کنند.

هنگامی که این مسائل به سطح بین المللی رسید، متخصصین کاردرمانی می توانند توصیه هایی از قبیل تنظیم کایروپراکتیک، روال های مراقبت ویژه، پروتزها و فعالیت های مناسب اجتماعی را ارائه دهند.

علاوه بر این، این ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی حتی می توانند به سالمندان و خانواده هایشان در مورد تغییراتی که در داخل محل اقامت ایجاد می شود، توصیه کنند تا در یک محیط امن استقلال بیشتری به بیمار ارائه دهند.

با دسترسی به چنین مراقبت های بهداشتی شخصی، بسیاری از سالخوردگان می توانند از اعتماد به خانواده یا دوستان خود جلوگیری کنند و یا نیازی به انتقال به یک مرکز مراقبت های ارشد ندارند.

کاردرمانی چیست؟

مزایای کاردرمانی برای سالمندان

مزایایی که سالمندان می توانند از جلسات خود با یک متخصص کاردرمانی بهره مند شوند به همان اندازه متنوع هستند. در اینجا برخی از قانع کننده ترین مزایای کاردرمانی آورده شده است.

1. مواجهه با چالش ها

کاردرمانی با کمک به سالمندان در مواجهه با هرگونه موانعی که احتمال دارد هنگام انجام کارهای روزمره با آن ها روبرو شوند، جلوگیری کند.

خواه فرد در حال راه رفتن یا مسواک زدن دندان باشد، این متخصصان به سالمندان کمک می کنند تا هرگونه چالش را جبران کرده تا بتوانند زندگی عادی داشته باشند.

2. ارتقاء سلامت جسمی

سالمندان می توانند با کمک به کاردرمانگر ها در طراحی مجدد شیوه زندگی خود، در حد توان و سطح آسایش خود فعال باشند و این باعث افزایش طول عمر از طریق یک شیوه زندگی سالم تر می شود.

از آنجا که سالمندان با کاردرمانی بر چالش های خود غلبه می کنند، احساس اعتماد به نفس و زندگی طبیعی را به دست می آورند که سلامت را بیشتر می کند.

3. سلامتی عاطفی بیشتر

بسیاری از سالمندان می توانند در شرایط افسردگی قرار گیرند و هنگامی که از نظر جسمی محدود هستند و یا تلاش می کنند کارهای روزانه را با موفقیت انجام دهند، امید خود را از دست دهند.

یک متخصص کاردرمانی اغلب تأثیر عاطفی مثبتی بر بیماران دارد، زیرا آن ها برای کمک به بیماران می توانند چیزی فراتر از اختلالات موقتی و دائمی را ببینند و به جای آن، روی کارهایی که می توانند انجام دهند متمرکز شوند.

4– پیشگیری از افتادن

به عنوان یکی از دلایل اصلی صدمات ناشی از سالخوردگی، سر خوردن و افتادن حوادثی است که اقدامات پیشگیرانه می تواند به جلوگیری از آن ها کمک کند و یک متخصص کاردرمانی حرفه ای ایده آل می تواند در این زمینه مشاوره دهد.

آن ها می توانند به حل مسئله کمک کنند و راه هایی را برای کمک به افراد در جلوگیری از افتادن در هنگام فعالیت ارائه دهند.

5. اصلاحات ایمنی در منزل

متخصصین کاردرمانی برای کمک به بیماران و خانواده هایشان روش های ایجاد اصلاحات محیطی خانه را برای اهداف ایمنی و کاربردی آموزش می دهند.

به عنوان مثال، یک فرد فلج یا فردی که دارای ویلچر است، به اصلاح خانه خاصی نیاز دارد که به آن ها اجازه می دهد فعالیت های روزمره زندگی را با سهولت بیشتری انجام دهند.

بالا بردن ایمنی و غلبه بر موانع تحرک با کفپوش ها، نرده های حمام، آسانسور، صندلی پله، دستگاه های هشدار پزشکی، فناوری معلولیت شنوایی و غیره به بهبود کیفیت زندگی و استقلال سالمندان کمک می کند.

6. کاهش میزان از دست دادن حافظه

افراد سالخورده که با مراحل اولیه یک وضعیت مربوط به حافظه ارتباط دارند می توانند از مهارت های مشاهده یک متخصص کاردرمانی بهره مند شوند.

این افراد در ارزیابی توانایی های شناختی بیمار و سپس استفاده از اصلاحات رفتاری برای رسیدگی به تغییرات شخصیت تجربه می کنند. ملاقات با یک متخصص در واقع می تواند سرعت  از دست دادن حافظه را کند کند.

 در مراحل بعدی آن ها می توانند تحریک حسی را ارائه دهند و به سالمندان کمک می کنند تا بر ساده سازی فعالیت های روزانه تمرکز کنند.

آیا در مورد کاردرمانی برای یکی از عزیزانتان یا خودتان فکر می کنید؟

متخصصین کاردرمانی می توانند از طریق ارزیابی و راه حل های کارآمد، در کمک به خانواده ها در کنار آمدن و درک بهتر نیازهای بزرگترهای خود نقش اساسی داشته باشند.

آن ها می توانند به کاهش فشار روزمره مراقبان که خودشان این مهارت های عملی را ندارند، کمک کند.

خانواده ها و مراقبان می توانند با داشتن یک متخصص کار درمانی، برنامه ای را ایجاد کنند که به همه افراد امکان دستیابی به اهداف فردی خود را در مورد سلامت، ایمنی و خوشبختی بیمار را فراهم کند.

معمولاً می توانید از طریق آژانس ها، کلینیک های پزشکی و بسیاری از امکانات محلی در نزدیکی خودتان که در فهرست زندگی عالی ما ذکر شده است، متخصصین کاردرمانی را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: فواید اصلی کاردرمانی بزرگسالان

شما می توانید برای شروع کاردرمانی سالمندان چه در کلینیک و چه کاردرمانی سالمندان در منزل با تماس با کلینیک کاردرمانی یادمان مراحل درمانی خود را انجام دهید.

ما در کلینیک یادمان از بهترین کاردرمانگران متخصص در کنار فیزیوتراپیست های حرفه ای برای درمان شما و یا بیمار شما آماده ایم.

شماره تماس های کلینیک یادمان : 02188088541 – 02188074196

آدرس دقیق کلینیک یادمان بر روی نقشه گوگل