اگر در نظر دارید در زمینه کاردرمانی و فیزیوتراپی کار کنید، احتمالا این سوال برایتان پیش بیاید که تفاوت بین این دو حرفه چیست.

این موضوع کاملاً قابل درک است، زیرا این دو بخش مراقبت های بهداشتی با یکدیگر مشترک بوده و اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند.

هر دو حرفه کارهای مهم و توانبخشی را برای کمک به مشتری و بیماران در انجام کارهای روزانه با استقلال مطلوب و زندگی با کیفیت انجام می دهند.

علاوه بر این، هر دو به مهارت های یکسانی احتیاج دارند، حقوق رقابتی ارائه می دهند و از دیدگاه های شغلی قدرتمندی بهره مند می شوند.

با این حال، کاردرمانی و فیزیوتراپی رویکردهای متفاوتی در مورد چگونگی بهبود زندگی افراد انجام می دهند.

بنابراین، اگر علاقه مند به دنبال کردن یکی از این مسیرهای شغلی هستید، احتمالا فهمیدن این موارد در ابتدا مفید باشد.

خوشبختانه، این پست مفید در این وبلاگ تفاوت بین کاردرمانی و فیزیوتراپی را از بین وظایف شغلی روزانه، فرصت های تخصصی گرفته تا الزامات آموزشی و موارد دیگر تجزیه و درک آن را آسان تر می کند.

با کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این زمینه های هیجان انگیز، امیدواریم که به اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب مسیر شغلی مناسب برسید.

قسمت 1: مبانی کاردرمانی و فیزیوتراپی

در اساسی ترین سطح، فیزیوتراپی به طور خاص بر بهبود توانایی بیمار در انجام حرکات و عملکرد بدن تمرکز دارد، در حالی که کاردرمانی بر بهبود توانایی بیمار در انجام فعالیت های روزمره متمرکز است. 

برای توضیحات بیشتر هر کدام، ادامه مقاله را بخوانید.

فیزیوتراپی Physiotherapy

فیزیوتراپی

‏PT توانبخشی جسمی افرادی است که در اثر آسیب دیدگی یا بیماری بهبود می یابند، در حالی که فیزیوتراپ ها نقص واقعی بیمار را درمان می کنند.

فیزیوتراپ ها به طور گسترده در مکانیک بدن آموزش داده می شوند و از تکنیک های درمانی استفاده می کنند که به منظور کاهش درد، بازگرداندن عملکرد و جلوگیری از ناتوانی طراحی شده اند.

برای کسی که از سکته مغزی بهبود می یابد، یک فیزیوتراپ می تواند تمریناتی را برای تقویت عضلات بیمار در راه رفتن، ایستادن و حرکات دیگر ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی چیست؟

کاردرمانی Occupational Therapy

‏OT با داشتن هدف کلی کمک به بیماران برای انجام فعالیت های روزمره با بالاترین درجه استقلال ممکن، یک رویکرد جامع تر را اتخاذ می کند.

پزشکان متخصص کاردرمانی مشتریانی که از آسیب دیدگی بهبود می یابند یا معلولیت رشد یا شناختی دارند را درمان می کنند.

رویکرد آن ها احتمالا شامل تمرینات بدنی، ارتقاء سلامتی، سازگاری درمانی و تغییراتی در محیط کار بیمار باشد.

برای شخصی که در اثر سکته مغزی بهبود می یابد، یک متخصص کاردرمانی می تواند درمان هایی را انجام دهد تا به بیمار کمک کند فعالیت های روزانه مانند غذا خوردن، حمام کردن و لباس پوشیدن را مدیریت کند.

بیشتر بخوانید: کاردرمانی چیست؟

قسمت 2: وظایف خاص شغلی

برای کار در کاردرمانی یا فیزیوتراپی، می توان یک متخصص کاردرمانی OT، یک دستیار کاردرمانی OTA، یک فیزیوتراپPT  یا دستیار فیزیوتراپیPTA  شوید. در حالی که هر نقش دارای الزامات تحصیلی و مجوزهای مختلف است (که بعدا در این پست به آن ها خواهیم پرداخت).

به طور خلاصه وظایف شغلی را در زیر بیان کرده ایم تا درک بهتری از وظایف روزانه ای که هر یک از آن ها می توانند داشته باشد، ارائه دهیم. بنابراین موقعیت می توان مسیر شغلی مناسب را انتخاب کرد.

کاردرمانی : OT

 • وضعیت بیمار و نیازهای درمانی را ارزیابی می کند
 • برنامه درمانی متفاوتی را برای بیمار تدوین می کند
 • به بیماران کمک می کند تا وظایف روزانه و مراقبت از خود را انجام دهند و در مورد تجهیزات سازگار توصیه هایی می کنند
 • پیشرفت بیمار را ضبط و ارزیابی می کند
 • خانه و محل کار بیمار را برای شناسایی پیشرفت های احتمالی ارزیابی می کند و اعضای خانواده و کارفرمایان را در مورد تنظیمات توصیه شده آموزش می دهد

دستیار کاردرمانی OTA :

 • با متخصصین کاردرمانی همکاری می کند تا به بیماران در توسعه و بازیابی مهارت های انجام فعالیت های زندگی روزمره کمک کند
 • برنامه های درمانی ایجاد شده توسط OTها از جمله فعالیت ها، تمرین ها و آموزش تجهیزات سازگاری را انجام می دهد
 • پیشرفت بیمار و گزارشات به OT را پیگیری می کند
 • اعضای خانواده، مراقبان و سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی را راهنمایی می کند که چگونه می توانند به بهترین نحو از برنامه درمانی بیمار پشتیبانی کنند
 • مناطق درمانی را حفظ کرده و تجهیزات درمانی را تنظیم می کند

فیزیوتراپی PT :

 • مشکلات جسمی ناشی از آسیب یا بیماری را تشخیص می دهد
 • برنامه های درمانی اختصاصی را برای بیماران تهیه می کند
 • از تمرینات، حرکات کششی، مداخله درمانی و تجهیزات برای افزایش تحرک، کاهش درد و تسهیل در بهبود سلامت بیمار استفاده می کند
 • سوابق را حفظ کرده و اهداف و پیشرفت بیمار را پیگیری می کند
 • برنامه های سلامتی با هدف جلوگیری از آسیب دیدگی ایجاد می کند
 • در مورد روند بهبودی به بیماران آموزش می دهد

 دستیار فیزیوتراپی PTA :

 • خدمات فیزیوتراپی را تحت نظر و نظارت یک متخصص فیزیوتراپی ارائه می دهد
 • برنامه های درمانی ایجاد شده توسط PTها، از جمله کشش ، تمرین قدرتی ، تمرین و استفاده از تجهیزات را پیاده سازی می کند
 • پیشرفت بیمار را قبل، حین و بعد از درمان پیگیری می کند و به PT گزارش می دهد
 • مناطق درمانی را حفظ کرده و تجهیزات درمانی را تنظیم می کند

منابع مرتبط: دستیار کاردرمانی چه می کند؟

قسمت 3: فرصت های تخصصی

افراد دارای مشاغل در کاردرمانی و فیزیوتراپی در بسیاری از مناطق همان تمرین از جمله بیمارستان ها، مدارس و مراکز کلینیک فعالیت می کنند.

همچنین هر دو زمینه دارای گواهینامه تخصصی هستند، که می تواند به صورت حرفه ای به بیمار یک مزیت رقابتی ببخشد و همچنین فرصتی برای پیگیری مناطق مورد علاقه که بیشتر برای بیمار حائز اهمیت هستند فراهم شود.

کاردرمانی

کاردرمانی

اگر به نظر می رسد کاردرمانی برای بیمار مناسب تر است، هم متخصصین کاردرمانی و هم دستیاران کاردرمانی می توانند گواهینامه تخصصی AOTA را درموارد زیر به دست آورند:

 • تحرک جامعه
 • اصلاح محیط زیست
 • تغذیه، خوردن و بلعیدن
 • دید کم
 • سیستم های مدرسه

علاوه بر این، متخصصین کاردرمانی می توانند گواهینامه هیئت مدیره AOTA را در موارد زیر به دست آورند:

 • ژرنتولوژی
 • سلامت روان
 • اطفال
 • توانبخشی جسمی

فیزیوتراپی

اگر علاقه مند به تخصص در زمینه PT هستید، فیزیوتراپی ها می توانند گواهینامه تخصصی APTA را درموارد زیر به دست آورد:

 • قلبی و عروقی و ریوی
 • الکتروفیزیولوژی بالینی
 • سالمندان
 • عصب شناسی
 • ارتوپدی
 • اطفال
 • ورزش ها
 • تندرستی بانوان
 • انکولوژی

منابع مرتبط: دستیاران کاردرمانی کجا کار می کنند؟

قسمت 4: الزامات آموزش و گواهینامه

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، شرایط تحصیلی، صدور گواهینامه و مجوز، بسته به حرفه درمانی و فیزیکی که می خواهید دنبال کنید، اینکه آیا میخواهید تبدیل به PT ،PTA ،OT یا OTA شوید، متفاوت است.

تبدیل شدن به یک فیزیوتراپی به مدرک دکترا نیاز دارد، در حالی که تبدیل شدن به یک متخصص کاردرمانی به طور کلی نیاز به مدرک کارشناسی ارشد دارد.

برای هر دوی این نقش ها، این به معنای گذراندن مدت زمان قابل توجهی در مدرسه قبل از شروع کار است.

اگر به دنبال راهی سریعتر برای ورود به این رشته هستید، می توانید در عوض به دستیار کاردرمانی یا دستیار فیزیوتراپی تبدیل شوید، زیرا درجه دستیاری لازم برای این شغل می تواند سریعتر تکمیل شود، این امکان را می دهد کار جدید خود را زودتر شروع کنید.

به عنوان مثال، برنامه OTA Ameritech این امکان می دهد که فقط 20 ماه آموزش مورد نیاز را سپری کنید.

نکته مهم دیگر که باید در نظر بگیرید این است که در کجا می خواهید تمرین کنید، زیرا کشورهای مختلف غالباً دارای مجوزهای مختلف و نیاز به صدور گواهینامه برای هر شغل هستند.

کاردرمانی

برای تبدیل شدن به یک کاردرمانگر، ابتدا باید مدرک لیسانس را کسب کنید، به دنبال آن یک مدرک کارشناسی ارشد در کاردرمانی (که بین 2 تا 3 سال طول می کشد) یا دکتری در کاردرمانی (که حدود سه سال طول می کشد).

همچنین باید امتحان NBCOT را قبول شده و در ایالت خود برای صدور مجوز اقدام کنید.

دستیار کاردرمانی OTA

برای تبدیل شدن به دستیار کاردرمانی ، ابتدا باید مدرک دانشگاهی را کسب کنید. سپس، باید امتحان NBCOT را با موفقیت پشت سر بگذارید و مجوز تمرینی به عنوان دستیار کاردرمانی را در کشوری که می خواهید کار کنید، کسب کنید.

به خاطر داشته باشید که شرایط و مراحل صدور مجوز برای این جایگاه از نظر دولت متفاوت است، بنابراین حتما با آژانس نظارتی کاردرمانی کشور خود در مورد شرایط خاص صدور مجوز مشورت کنید.

اگر به نظر می رسد حرفه ی دستیار کاردرمانی برای شما مناسب است، برنامه OTA را به طور کامل و معتبر در نظر بگیرید.

با تمرین بالینی، آموزش در کلاس و دوره های اساسی، می توانید فارغ التحصیل شوید و به عنوان OTA واجد شرایط در کمتر از 20 ماه کار خود را شروع کنید.

فیزیوتراپیست

برای تبدیل شدن به یک فیزیوتراپ، ابتدا باید لیسانس بگیرید، به دنبال آن یک مدرک حرفه ای که معمولاً دکترای فیزیوتراپی است (برای تکمیل حدود سه سال طول می کشد) را کسب کنید.

سپس، باید امتحان بین المللی فیزیوتراپی  NPTAرا قبول شده و در کشوری که می خواهید کار کنید مجوز بگیرید.

دستیار فیزیوتراپی

برای تبدیل شدن به PTA، ابتدا باید مدرک دانشگاهی را بدست آورید و سپس در آزمون NPTE مجاز شوید. بسته به شرایط صدور مجوز از دولت، احتمالا نیاز به قبولی در آزمون دولتی نیز داشته باشید و گواهینامه CPR و First Aid را بدست آورید.

منابع مرتبط: مدارس دستیار کاردرمانی: 9 مورد که باید در نظر بگیرید

قسمت 5: چشم انداز شغلی و حقوق

کاردرمانی و فیزیوتراپی هر دو حقوق رقابتی ارائه می دهند و انتظار می رود هر دو حرفه حداقل تا سال 2026 شاهد رشد چشمگیری باشند.

کاردرمانگران

پیش بینی می شود که اشتغال متخصصین کاردرمانی از 20-2026 در مقایسه با فقط 7٪ برای همه مشاغل، 24٪ رشد داشته باشد. از ماه مه 2018، دستمزد سالانه متوسط ​​برای کاردرمانگران 84.270 دلار در سال است.

دستیاران کاردرمانی

پیش بینی می شود اشتغال کلی دستیاران کاردرمانی از سال های 2016-2026 در مقابل 7٪ برای همه مشاغل دیگر 28٪ رشد داشته باشد.

از ماه مه 2018، دستمزد سالانه متوسط ​​برای دستیاران کاردرمانی سالانه 62.220 دلار بوده است که برترین افراد در این زمینه سالانه 80.980 دلار را به خانه می آورند.

فیزیوتراپی

مطابق گفته دفتر آمار کار، پیش بینی می شود اشتغال متخصصین فیزیوتراپی از سال های 2016-2026 28٪ رشد کند که بسیار بالاتر از میانگین رشد 7٪ برای همه مشاغل است. از ماه مه سال 2018، متوسط ​​درآمد سالانه فیزیوتراپی در ایالات متحده 87.930 دلار در سال بوده است.

دستیاران فیزیوتراپی

پیش بینی می شود اشتغال کلی دستیاران فیزیوتراپی از 2016-2026 در مقایسه با میانگین 7٪ برای همه مشاغل 30٪ رشد کند. از ماه مه سال 2018، متوسط ​​دستمزد سالانه دستیاران فیزیوتراپی 58040 دلار در سال بوده است.

نتیجه گیری

در حالی که فیزیوتراپی و کاردرمانی روش ها و وظایف شغلی متمایزی را ارائه می دهند، متخصصان مراقبت های بهداشتی که در این زمینه ها کار می کنند، هر دو کارهای مهم را انجام می دهند تا به بیماران خود در رسیدن به کیفیت بهتر زندگی و استقلال بیشتر کمک کنند.

علاوه بر این، هر دو زمینه امکان انجام کارهای اصلی را در کمک به دیگران فراهم می کنند، ضمن اینکه می توانید دستمزدهای رقابتی را در یک بازار کار بسیار پر ارزش و تقاضا کسب کنید.

امیدواریم که اختلافات بین این دو زمینه را روشن کرده و اطلاعاتی را ارائه داده باشیم تا بتوانید تصمیم بگیرید کدام مسیر شغلی بهترین راه حل برای شما خواهد بود.

در نهایت، مسیری که انتخاب می کنید به احتمال زیاد به مهارت ها و علاقه های منحصر به فرد شما بستگی دارد و همچنین اینکه قبل از شروع کار جدید خود چه مدتی را می خواهید در آموزش صرف کنید.

اگر علاقه دارید در یکی از این زمینه های مراقبت های بهداشتی که به سرعت در حال رشد هستند کار کنیم، برنامه 20 ماهه OTA Ameritech می تواند مکان خوبی برای شروع باشد.

ما مفتخریم که یکی از تنها دو مدرسه یوتا هستیم که توسط شورای اعتباربخشی آموزش کاردرمانی ACOTE کاملاً معتبر شناخته شده است و هیچ پیش نیاز دیگری برای ثبت نام وجود ندارد. به علاوه،

دانشجویان دستیار کاردرمانی ما به برنامه ما امتیاز رضایت 92٪ می دهند.

آیا علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه OTA Ameritech هستید؟ اینجا کلیک کنید تا بدانید که چگونه می توانیم در شروع یک کار جدید پر رونق به عنوان دستیار کاردرمانی به شما کمک کنیم.

بیشتر بخوانید: فواید اصلی کاردرمانی بزرگسالان

اگر به کاردرمانی و یا فیزیوتراپی نیاز دارید با کلینیک چند درمانی فیزیوتراپی و کاردرمانی یادمان واقع در شهرک غرب مراجعه کنید.

در این کلینیک بهترین خدمات فیزیوتراپی و کاردرمانی از جمله کاردرمانی پارکینسون و یا کاردرمانی سکته مغزی زیر نظر بهترین متخصصین ارائه می شود.

شماره تماس های کلینیک 02188088541 – 02188074196