آنچه باید بزرگسالان در مورد درد ناشی از دیسک گردن بدانند

هیچ چیز برای همیشه دوام نمی آورد، خصوصاً بدن انسان. خم شدن، بلند کردن، چرخاندن و پیچ خوردن می تواند بر گردن تاثیر بگذارد.

با در نظر گرفتن تمام آن فشار های تکراری، جای تعجب نیست که حدوداً دو سوم از افراد در برخی از مراحل زندگی خود گردن درد را تجربه کنند.

بیماری دیسک گردن فراتر از درد گردن است. یک روند انحطاطی می تواند باعث ایجاد درد و همچنین بی حسی و ضعف در شانه ها، بازو و دست شود. این ناراحتی و از بین رفتن تحرک می تواند تأثیر چشمگیری بر شغل، خانواده و کیفیت زندگی بگذارد.

دیسک گردن : کمک فنر های طبیعی

ستون فقرات گردنی ، در ناحیه گردن از هفت استخوان بنام مهره ها تشکیل شده است که توسط دیسک های پر شده با ماده ای ژل مانند لایه به لایه از هم جدا می شوند.

دیسک های ناحیه گردنی ، گردن را تثبیت کرده و به آن اجازه می دهند تا به آرامی از طرفی به طرف دیگر چرخانده و به عقب خم شود و به حالت عادی برگردد.

دکتر بابک جلالیان، متخصص مغز و اعصاب اینگونه شرح می دهد:

“بدون دیسک، ستون فقرات بسیار سفت و سخت خواهد بود. دیسک ها بدن ما را قادر می سازند به روشی که می خواهیم حرکت کنند. آن ها همچنین زیرساختی را برای بدن فراهم می کنند که به عنوان کمک فنر عمل می کند.”

با گذشت زمان، این کمک فنرهای طبیعی فرسوده شده و شروع به تحلیل رفتن می  کنند. فضای بین مهره ها باریک و ریشه های عصبی کم رنگ می شوند. این فرایند به عنوان بیماری دیسک دژنراتیو گردنی شناخته شده است.

تحقیقات نشان می دهد که در حدود 25٪ از افراد بدون علائم زیر 40 سال و 60٪ بالای 40 سال به نوعی بیماری دیسک دژنراتیو دارند. با پیشرفت بیماری دیسک دژنراتیو، گردن انعطاف پذیرتر می شود و خصوصا در پایان روز احساس درد و سفتی در گردن وجود‌ دارد.

هنگامی که دیسک باز می شود یا بیرون می زند، فشار به نخاع یا ریشه های عصبی وارد می شود، که به عنوان فتق دیسک یا “سرخوردگی دیسک” شناخته می شود.

اگرچه بیماری دیسک گردن عموماً یک روند آهسته دارد، اما گاهی اوقات فتق دیسک می تواند به سرعت بعد از آسیب یا ضربه به گردن ایجاد شود. شایع ترین و بارزترین علائم بیماری دیسک تحریک کننده گردن، درد گردن و سفتی گردن است.

هنگامی که یکی از این شرایط بر روی یک یا چندین عصب که از نخاع عبور می کند، فشار بیاورد باعث ایجاد درد، بی حسی یا ضعف در شانه، بازو و دست می شود.

تشخیص دیسک گردن

برای تشخیص بیماری دیسک گردن، ابتدا پزشک از سابقه پزشکی استفاده می کند تا بفهمد چه موقع علائم شروع شده است، چقدر شدید هستند و چه عواملی باعث بهبود یا بدتر شدن آن ها می شود.

در صورت آسیب دیدن، به احتمال زیاد یک آزمایش عصبی برای تست قدرت،عکس العمل های غیر ارادی و احساس در بازو و دست خواهید داشت.

آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس، تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی MRI و اسکن توموگرافی کامپیوتری CT می توانند به پزشک کمک کنند تا ستون فقرات را تصویرسازی کند و منشا درد گردن را مشخص کند.

در مورد بیماری دیسک گردن چه باید کرد؟

حتی اگر بیماری دیسک دژنراتیو یا سرخوردگی دیسک دارید، احتمال آن وجود دارد که بدون جراحی بتوانید آن را درمان کنید. اولین‌ روش در مورد بیماری دیسک گردن، داروهای بدون نسخه ضد درد از جمله استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن است.

این داروها می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. اگر داروهای بدون نسخه کار نکنند احتمالا پزشک  استروئیدها یا مسکن های قوی تر را تجویز کند.

فیزیوتراپی یکی دیگر از گزینه های درمانی بیماری دیسک گردن است. درمانگر می تواند از کشش گردن استفاده کند یا عضلات و مفاصل را به آرامی ماساژ دهد تا درد و سفتی کاهش یابد.

فیزیوتراپی همچنین می تواند به بیمار در افزایش دامنه حرکتی کمک کند و تمرینات و وضعیت های صحیحی را برای بهبود درد گردن نشان می دهد.

احتمالا درد گردن باید با این درمان های محافظه کارانه بهبود یابد. همچنین اگر دچار بی حسی یا ضعف قابل توجهی هستید، سریعاً با پزشک تماس بگیرید.

بیمار و پزشک باید قدم بعدی در درمان را در نظر بگیرند. جراحی یک گزینه درمانی است و تصمیم گیری در مورد نیاز آن، اغلب یک روند ذهنی است.

دکتر دانیل ریو می گوید: “برخی از افراد می توانند درد و بی حسی بیشتری را نسبت به دیگران تحمل کنند”.

دکتر بابک جلالیان، متخصص مغز و اعصاب می گوید: “من تلاش می کنم بیمارانی که درد دارند حداقل تا شش هفته بهبود یابند (قبل از عمل)، زیرا در شش هفته اکثر قریب به اتفاق بیماران بهتر می شوند.”

عمل جراحی اصلی برای بیماری دیسک دژنراسیون، دیسککتومی نامیده می شود. در طی این روش، جراح دیسک رو به زوال را از بین می برد.

دیسککتومی اغلب با تعویض دیسک مصنوعی همراه است، که در آن دیسک فلزی به جای دیسک جدا شده جایگذاری می شود.

دیسککتومی همچنین می‌تواند با ادغام به گردن همراه باشد، که در آن یک قطعه کوچک از استخوان در فضای بین مهره ها کاشته می شود.  همانطور که استخوان بهبود می یابد، با مهره های بالا و پایین آن ادغام می شود.

بیشتر بخوانید: دیسک کمر و گردن، جراحی یا فیزیوتراپی ؟

بعد از بهبودی : گردن را سالم نگه دارید

ممکن است در هر جایی چند هفته طول بکشد تا درد گردن به خودی خود بهبود یابد و بعد از عمل سه ماه تا یک سال برای بهبودی زمان لازم است.

هنگامی که درد گردن کاهش یافت، این وظیفه بیمار است که ستون فقرات را در حالت مناسبی حفظ کند تا از ناراحتی در آینده جلوگیری کند.

دکتر بابک جلالیان ، متخصص مغز و اعصاب می گوید: “هر وقت کسی را با مشکل ستون فقرات می بینیم، به سلامت ستون فقرات در دراز مدت فکر می کنیم و پس از بهبود علائم می خواهیم به فرد کمک کنیم تا از مشکلات بعدی جلوگیری کند.”

حتی اگر بیماری دیسک دژنراسیون بیشتر در اثر سن باشد، باز هم می تواند تحت تأثیر عواملی چون شیوه زندگی قرار بگیرد.

برای اینکه مطمئن شوید ستون فقرات را تا حد ممکن سالم نگه داشته اید، یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و مرتباً ورزش کنید. سیگار نکشید، زیرا گذشته از تأثیرات آن بر سلامتی، استعمال دخانیات عامل خطر برای بیماری دیسک گردن است.

همچنین به وضعیت خود‌ دقت کنید، همیشه گردنتان را صاف و پشت را به خوبی تکیه دهید.

اگرچه درد گردن ناشی از بیماری دیسک گردن می تواند برگردد، اگر به خوبی از گردن و بقیه بدن مراقبت کنید، احتمال بازگشت کاهش می یابد.

دکتر بابک جلالیان، متخصص مغز و اعصاب می گوید: “اکثر مردم در طول زندگی دچار مشکلات مداوم گردن نیستند. معمولاً می آید و می رود.”  “اگر اکنون مشکلی در گردن دارید، شانس آن را دارید که نگذارید برای همیشه ماندگار باشد.”

بیشتر بخوانید : درمانِ دیسک کمر با فیزیوتراپی، ورزش و لیزر پرتوان

برای معاینه و شروع درمان آسیب های گردن از جمله آسیب دیسک گردن زیر نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب دکتر بابک جلالیان با کلینیک یادمان تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک یادمان : 02188088541 – 02188074196

اطلاعات تماس و آدرس کلینیک روی نقشه گوگل