آنچه باید بزرگسالان در مورد درد ناشی از دیسک گردن بدانند

هیچ چیز برای همیشه دوام نمی آورد، خصوصاً بدن انسان. خم شدن، بلند کردن، چرخاندن و پیچ خوردن می تواند بر گردن تاثیر بگذارد. با در نظر گرفتن تمام آن فشار های تکراری، جای تعجب نیست که حدوداً دو سوم از افراد در برخی از مراحل زندگی خود گردن درد را تجربه کنند. بیماری دیسک گردن فراتر از درد گردن است. یک روند انحطاطی می تواند باعث ایجاد درد و همچنین بی حسی و ضعف در شانه ها، بازو و دست شود. این ناراحتی و از بین رفتن تحرک می تواند تأثیر چشمگیری بر شغل، خانواده و کیفیت زندگی بگذارد.

دیسک گردن چیست

ستون فقرات گردنی ، در ناحیه گردن از هفت استخوان بنام مهره ها تشکیل شده است که توسط دیسک های پر شده با ماده ای ژل مانند لایه به لایه از هم جدا می شوند.

دیسک گردن

دیسک های ناحیه گردنی ، گردن را تثبیت کرده و به آن اجازه می دهند تا به آرامی از طرفی به طرف دیگر چرخانده و به عقب خم شود و به حالت عادی برگردد.

دکتر بابک جلالیان، متخصص مغز و اعصاب در کلینیک یادمان اینگونه شرح می دهد:

“بدون دیسک، ستون فقرات بسیار سفت و سخت خواهد بود. دیسک ها بدن ما را قادر می سازند به روشی که می خواهیم حرکت کنند. آن ها همچنین زیرساختی را برای بدن فراهم می کنند که به عنوان کمک فنر عمل می کند.”

با گذشت زمان، این کمک فنرهای طبیعی فرسوده شده و شروع به تحلیل رفتن می  کنند. فضای بین مهره ها باریک و ریشه های عصبی کم رنگ می شوند. این فرایند به عنوان بیماری دیسک دژنراتیو گردنی شناخته شده است.

تحقیقات نشان می دهد که در حدود 25٪ از افراد بدون علائم زیر 40 سال و 60٪ بالای 40 سال به نوعی بیماری دیسک دژنراتیو دارند. با پیشرفت بیماری دیسک دژنراتیو، گردن انعطاف پذیرتر می شود و خصوصا در پایان روز احساس درد و سفتی در گردن وجود‌ دارد.

هنگامی که دیسک باز می شود یا بیرون می زند، فشار به نخاع یا ریشه های عصبی وارد می شود، که به عنوان فتق دیسک یا “سرخوردگی دیسک” شناخته می شود.

اگرچه بیماری دیسک گردن عموماً یک روند آهسته دارد، اما گاهی اوقات فتق دیسک می تواند به سرعت بعد از آسیب یا ضربه به گردن ایجاد شود. شایع ترین و بارزترین علائم بیماری دیسک تحریک کننده گردن، درد گردن و سفتی گردن است.

هنگامی که یکی از این شرایط بر روی یک یا چندین عصب که از نخاع عبور می کند، فشار بیاورد باعث ایجاد درد، بی حسی یا ضعف در شانه، بازو و دست می شود.

علل دیسک گردن

علل شایع فتق دیسک گردن عبارتند از:

تخریب دیسک گردن در طول زمان. با بالا رفتن سن، دیسک به طور طبیعی هیدراته خود را از دست می دهد و انعطاف پذیری و دوام کمتری پیدا می کند. احتمال ایجاد ترک و پارگی در دیسکی که محتوای آب کمتری دارد بیشتر است.

ضربه. ضربه مستقیم به ستون فقرات می تواند باعث پارگی یا فتق دیسک شود.

سایر علل کمتر شایع فتق دیسک گردن، مانند اختلالات بافت همبند یا سایر ناهنجاری ها در ستون فقرات نیز مشاهده شده است.

برای معاینه و شروع درمان آسیب های گردن از جمله آسیب دیسک گردن با کلینیک یادمان تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک یادمان : 0218808854102188074196

عوامل خطر برای دیسک گردن

خطر ابتلا به فتق دیسک گردن با افزایش سن بیشتر می شود. برخی تخمین‌ها نشان می‌دهند که فتق دیسک گردن در سنین 30 تا 50 سالگی بیشتر است.

میزان فتق دیسک گردن در جمعیت بزرگسال بین 0.5% و 2% تخمین زده شده است.

چه زمانی فتق دیسک گردن جدی است

به ندرت، علائم دیسک گردن ممکن است به جای اینکه در نهایت تثبیت شوند و خود به خود برطرف شوند، به‌تدریج بدتر شوند. اگر ریشه عصب گردنی گیر کرده یا ملتهب باشد، ممکن است گزگز، بی حسی و/یا ضعف در بازو پیشرفت کند. به طور مشابه، اگر طناب نخاعی توسط فتق دیسک گردن فشرده یا ملتهب شود، ممکن است مشکلاتی در راه رفتن، هماهنگی و/یا کاهش کنترل مثانه یا روده وجود داشته باشد. این نوع نقایص عصبی نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند تا از بدتر شدن یا دائمی شدن آنها جلوگیری شود.

تشخیص دیسک گردن

برای تشخیص بیماری دیسک گردن، ابتدا پزشک از سابقه پزشکی استفاده می کند تا بفهمد چه موقع علائم شروع شده است، چقدر شدید هستند و چه عواملی باعث بهبود یا بدتر شدن آن ها می شود.

در صورت آسیب دیدن، به احتمال زیاد یک آزمایش عصبی برای تست قدرت،عکس العمل های غیر ارادی و احساس در بازو و دست خواهید داشت.

آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس، تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی MRI و اسکن توموگرافی کامپیوتری CT می توانند به پزشک کمک کنند تا ستون فقرات را تصویرسازی کند و منشا درد گردن را مشخص کند.

دیسک گردن در MRI

اسکن MRI معمولاً برای تأیید تشخیص فتق دیسک استفاده می شود. از MRI برای تعیین دقیق نقطه ای از ستون فقرات که فتق را نشان می دهد استفاده می شود. به این ترتیب، درمان، که در برخی موارد ممکن است شامل جراحی باشد، می تواند برای بهبود بهبودی بیمار بهتر مدیریت شود.

علائم دیسک گردن

درمان دیسک گردن

حتی اگر بیماری دیسک دژنراتیو یا سرخوردگی دیسک دارید، احتمال آن وجود دارد که بدون جراحی بتوانید آن را درمان کنید. اولین‌ روش در مورد بیماری دیسک گردن، داروهای بدون نسخه ضد درد از جمله استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن است.

این داروها می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. اگر داروهای بدون نسخه کار نکنند احتمالا پزشک  استروئیدها یا مسکن های قوی تر را تجویز کند.

فیزیوتراپی یکی دیگر از گزینه های درمانی بیماری دیسک گردن است. درمانگر می تواند از کشش گردن استفاده کند یا عضلات و مفاصل را به آرامی ماساژ دهد تا درد و سفتی کاهش یابد.

فیزیوتراپی دیسک گردن همچنین می تواند به بیمار در افزایش دامنه حرکتی کمک کند و تمرینات و وضعیت های صحیحی را برای بهبود درد گردن نشان می دهد.

احتمالا درد گردن باید با این درمان های محافظه کارانه بهبود یابد. همچنین اگر دچار بی حسی یا ضعف قابل توجهی هستید، سریعاً با پزشک تماس بگیرید.

بیمار و پزشک باید قدم بعدی در درمان را در نظر بگیرند. جراحی دیسک گردن یک گزینه درمانی است و تصمیم گیری در مورد نیاز آن، حتما نیاز به مشورت دارد.

دکتر بابک جلالیان، متخصص مغز و اعصاب می گوید: “من تلاش می کنم بیمارانی که درد دارند حداقل تا شش هفته بهبود یابند (قبل از عمل)، زیرا در شش هفته اکثر قریب به اتفاق بیماران بهتر می شوند.”

عمل جراحی اصلی برای بیماری دیسک دژنراسیون، دیسککتومی نامیده می شود. در طی این روش، جراح دیسک رو به زوال را از بین می برد.

دیسککتومی اغلب با تعویض دیسک مصنوعی همراه است، که در آن دیسک فلزی به جای دیسک جدا شده جایگذاری می شود.

دیسککتومی همچنین می‌تواند با ادغام به گردن همراه باشد، که در آن یک قطعه کوچک از استخوان در فضای بین مهره ها کاشته می شود.  همانطور که استخوان بهبود می یابد، با مهره های بالا و پایین آن ادغام می شود.

بیشتر بخوانید: لیزر درمانی دیسک گردن ؛ فیزیوتراپی گردن

برای معاینه و شروع درمان آسیب های گردن از جمله آسیب دیسک گردن با کلینیک یادمان تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک یادمان : 0218808854102188074196

بالش طبی برای دیسک گردن

بسیار مهم است که گردن شما در هنگام خواب در راستای صحیحی قرار داشته و به خوبی از آن پشتیبانی شود و بدین منظور، استفاده از بالش مناسب  ضروری است. بدون استفاده از بالش مناسب، به ساختارهای ظریف و حساس گردن فشار وارد می‌شود که این امر موجب تشدید مشکلات گردنی شما و درد و خشکی گردن در طول روز می‌شود. علاوه بر علایق شخصی، عادات چگونه خوابیدن شما و راحتی شما در هنگام خواب از جمله ملاحظات مهم در انتخاب بالش مناسب هستند. هر پشتی که انتخاب می‌کنید باید آنقدر انعطاف‌پذیر باشد که با حالت بدن، تغییر حالت بدهد و با بدن انطباق پیدا کند. این طور نیست که بدن شما با حالت پشتی منطبق شود.

اگر بیمار از دیسک گردن رنج می‌برد، بالش تراکشن گردنی می‌تواند بهترین گزینه برای او باشد. بیماران می‌توانند از طرف تراکشن بالش استفاده کنند که همان طرفی است که به شکل V است تا بالش به آرامی و با ملایمت کناره‌های گردن را کشش دهد تا از ستون فقرات گردنی پشتیبانی شود. این پشتی هم برای افرادی که به پشت می‌خوابند و هم برای افرادی که به پهلو می‌خوابند مناسب است.

علائم دیسک گردن

هنگامی که دیسک گردن فتق می کند، مواد داخلی نرم و پروتئین های التهابی آن شروع به نشت به لایه بیرونی محافظ و احتمالاً به ستون فقرات می کنند. فتق دیسک معمولاً با التهاب یا فشرده کردن ریشه عصبی مجاور باعث ایجاد درد تیز یا شوک مانند در گردن و/یا بازو می شود. سایر ساختارهای مجاور مانند نخاع نیز ممکن است ملتهب و دردناک شوند.

دیسک گردن

علائم و نشانه های رایج فتق دیسک گردن

برخی از علائم و نشانه های رایج فتق دیسک گردن عبارتند از:

دیسک گردن و گردن درد. این درد معمولاً در پشت یا کنار گردن احساس می شود. این درد می تواند از یک درد خفیف که در هنگام لمس حساس می شود تا یک درد تیز یا سوزش متغیر باشد.

درد رادیکولار. این درد می تواند از یک عصب فشرده در گردن از طریق شانه، بازو، دست و/یا انگشتان گسترش پیدا کند. گاهی اوقات ممکن است احساس گرما یا شوک الکتریکی داشته باشد.

رادیکولوپاتی گردنی. گیرکردن عصب یا التهاب ریشه عصبی نیز ممکن است باعث بی حسی و/یا ضعف شود که به شانه، بازو، دست و/یا انگشتان هم سرایت می کند. درد رادیکولار نیز ممکن است در برخی موارد با رادیکولوپاتی همراه باشد.

علائم در موقعیت ها یا فعالیت های خاص سر بدتر می شوند. درد فتق دیسک گردن در طول فعالیت‌ها، مانند ورزش یا بلند کردن وزنه سنگین، تشدید می‌شود. برخی از موقعیت های سر – مانند چرخش به یک طرف یا کج کردن سر به جلو – ممکن است درد را تشدید کند.

سفتی گردن. درد و التهاب ناشی از فتق دیسک گردن ممکن است برخی حرکات گردن را محدود کرده و دامنه حرکت را کاهش دهد.

الگوهای خاص درد و نقایص عصبی تا حد زیادی توسط محل فتق دیسک گردن تعیین می شود.

علائم دیسک گردن با ریشه عصبی

ستون فقرات گردنی شامل 7 مهره است که روی هم قرار گرفته اند که  از C1 تا C7 نشانه گذاری شده اند. دیسک های بین مهره ای بین مهره های مجاور قرار دارند. به عنوان مثال، دیسک گردن مهره 5 و 6 بین مهره های C5 و C6 قرار دارد. اگر دیسک گردن مهره 5 و 6 فتق کند، می تواند ریشه عصبی C6 را تحت فشار قرار دهد. علائم دیسک گردن می تواند بسته به اینکه کدام ریشه عصبی فشرده شده است متفاوت باشد. مثلا:

 دیسک گردن مهره 4 و 5 (ریشه عصبی C5): درد، سوزن سوزن شدن و/یا بی حسی ممکن است به داخل شانه گسترش پیدا کند. همچنین ممکن است ضعف در شانه (عضله دلتوئید) و سایر عضلات احساس شود.

دیسک گردن مهره 5 و 6 (ریشه عصبی C6): درد، گزگز و/یا بی حسی ممکن است به سمت شست دست احساس شود. همچنین ممکن است ضعف در عضلات دوسر بازو (عضلات جلوی بازوها) و عضلات بازکننده مچ دست در ساعد تجربه شود. دیسک گردن مهره 5 و 6 یکی از شایع ترین فتق ها است

دیسک گردن مهره 6 و 7 (ریشه عصبی C7): درد، سوزن سوزن شدن و/یا بی حسی ممکن است به دست و انگشت میانی گسترش پیدا کند. همچنین ممکن است در عضله سه سر (ماهیچه های پشت بازو)، بازکننده انگشتان و سایر عضلات احساس ضعف شود. دیسک گردن مهره 6 و 7 معمولاً بیشترین احتمال فتق در ستون فقرات گردنی را دارد.

دیسک گردن C7-T1 (ریشه عصبی C8): درد، گزگز، و/یا بی حسی ممکن است در قسمت بیرونی ساعد و به سمت انگشت کوچک دست احساس شود. همچنین ممکن است ضعف در خم کننده های انگشت و سایر ماهیچه ها تجربه شود.

اینها الگوهای درد رایجی هستند که با فتق دیسک گردن همراهند، اما به هیج وجه مطلق نیستند. در برخی از افراد علائم دیسک گردن می تواند متفاوت باشد.

برای معاینه و شروع درمان آسیب های گردن از جمله آسیب دیسک گردن با کلینیک یادمان تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک یادمان : 0218808854102188074196

دیسک گردن و سرگیجه

آیا دیسم گردن می تواند باعث سرگیجه شود؟

سرگیجه سرویکوژنیک سرگیجه ناشی از شرایط مربوط به گردن است. ممکن است از خود پرسیده باشید که “آیا فشار روی عصب می تواند باعث سرگیجه شود”. پاسخ بله است بله. تحت شرایط خاص یک عصب تخت فاشر در گردن می تواند باعث حملات سرگیجه شود.

دیسک گردن و درد زیر بغل

آیا دیسک گردن می تواند باعث درد زیر بغل شود؟

دیسک گردن می تواند باعث درد کمر، شانه و بازو شود. همچنین می تواند باعث بی حسی و ضعف در بازوها و دست ها شود.

دیسک گردن و گوش درد

آیا فتق دیسک گردن می تواند باعث گوش درد شود؟

دیسک گردن مهره 5 و 6 می تواند بر اعصابی که عضلات بازو، گردن، شانه ها، دست ها و همچنین سر، چشم ها، گوش ها یا غده تیروئید را کنترل می کنند، تأثیر بگذارد. علائم در این نواحی علاوه بر درد در گردن با دیسک گردن مهره 5 و 6 بسیار شایع است.

دیسک گردن و سردرد

سردردهای ناشی از لغزش دیسک، آرتروز یا آسیب، سردرد سرویکوژنیک نامیده می شود. اکثر پزشکان هشدار می دهند که تشخیص این درد ناشی از دیسک گردن کمی دشوار است. این سردردها ممکن است علائمی مشابه میگرن داشته باشند. انتظار احساس درد در یک طرف، حساسیت به نور و حالت تهوع را داشته باشید.

دیسک گردن و درد دست راست

شایع‌ترین علامت فتق دیسک گردن دردی است که در سرتاسر شانه و بازو، ساعد و اغلب به داخل دست منتشر می‌شود. ناحیه درد بازو بستگی به این دارد که کدام دیسک گردن فتق داشته باشد. فتق دیسک همچنین ممکن است فقط در سرتاسر شانه و نه پایین بازو درد ایجاد کند.

دیسک گردن و چشم درد

آیا دیسک گردن می تواند باعث درد چشم شود؟

تنش در گردن و شانه ها می تواند منجر به درد چشم شود، زیرا عضلات منقبض و ناهنجاری ها می توانند بر روی اعصاب چشم در پشت گردن فشار بیاورند.

علائم دیسک گردن با شیوع پایین تر

اگر طناب نخاعی توسط فتق دیسک گردن فشرده یا ملتهب شود، علائم و نشانه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• درد، گزگز، بی حسی و/یا ضعف در هر دو دست و/یا هر دو پا

• مشکلات هماهنگی یا راه رفتن

• مشکل در کنترل مثانه و/یا روده

هر یک از این علائم دیسک گردن نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

بیشتر بخوانید: دیسک کمر و گردن، جراحی یا فیزیوتراپی ؟

بیشتر بخوانید : ورزش دیسک گردن

ورزشهای مضر برای دیسک گردن

دراز نشست

ورزش و دیسک گردن

حرکت جایگزین

کرانچ معکوس

ورزش و دیسک گردن

سرشانه ایستاده

ورزش و دیسک گردن

حرکت جایگزین

نشر از جلو

ورزش و دیسک گردن

پل زدن روی گردن (برای تقویت عضلات باسن)

ورزش و دیسک گردن

حرکت جایگزین

پشت پا خوابیده روی شکم

ورزش و دیسک گردن

زیر بغل با سیم کش (حالتی که در آن دست ها سیم را به پایین کشیده و پشت گردن می برند)

ورزش و دیسک گردن

حرکت جایگزین

زیر بغل ثابت (با استفاده از یک دستگیره یا طناب که ثابت است به عضلات زیر بغل فشار وارد می کنید، بدون کشش وزنه به سمت پایین)

ورزش و دیسک گردن

برای معاینه و شروع درمان آسیب های گردن از جمله آسیب دیسک گردن با کلینیک یادمان تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک یادمان : 0218808854102188074196

اطلاعات تماس و آدرس کلینیک روی نقشه گوگل