جراحی برای صدمات رباط زانو از نوع رباط صلیبی قدامی (ACL) شامل بازسازی یا ترمیم ACL است.

 • جراحی بازسازی ACL از یک پیوند برای جایگزینی رباط استفاده می کند. متداول ترین پیوند ها با استفاده از بخشی از بدن، مانند تاندون زانو (تاندون پاتلار) یا یکی از تاندون های همسترینگ، خود پیوند هستند.

گاهی اوقات از تاندون چهار سر ران از بالای زانو استفاده می شود. انتخاب دیگر، بافت آلوگرافت است، که از یک اهدا کننده متوفی گرفته می شود.

 • عمل جراحی ترمیم معمولاً فقط در مورد شکستگی جدا شده (جداسازی رباط و یک تکه استخوان از بقیه استخوان) استفاده می شود. در این حالت قطعه استخوان متصل به ACL مجدداً  به استخوان وصل می شود.

جراحی ACL معمولاً با ایجاد بریدگی های کوچک در زانو و قرار دادن ابزارهایی برای جراحی از طریق این برش ها (جراحی آرتروسکوپی) انجام می شود.

در برخی موارد، این کار با قطع برش بزرگ در زانو (عمل جراحی باز) انجام می شود.

جراحی های رباط زانو توسط جراحان ارتوپدی انجام می شود.

در بازسازی پارگی جزئی یا کامل ACL، بهترین زمان برای جراحی مشخص نیست.

جراحی بلافاصله بعد از آسیب دیدگی با افزایش بافت فیبری همراه است که منجر به از دست دادن حرکات (آرتروفیبروز) بعد از عمل می شود .

برخی از متخصصان معتقدند که جراحی باید تا زمان کاهش تورم به تأخیر بیفتد، زمانیکه دامنه حرکتی در زانو را دوباره بدست آورده اید و می توان عضلات جلوی ران را خم کرد.

بسیاری از متخصصان توصیه می کنند تمرینات خود را برای افزایش دامنه حرکت و بازیابی مجدد قدرت کمی پس از آسیب انجام دهند.

در بزرگسالان، سن عامل جراحی نیست، اگرچه  سلامت کلی می‌ تواند نقش داشته باشد. احتمالا جراحی برای افراد دارای شرایط پزشکی که آن را پر خطر می دانند بهترین درمان نباشد.

این افراد روش های درمانی غیر جراحی را انتخاب می کنند و شاید سعی کنند سطح فعالیت خود را تغییر دهند تا از زانو در برابر آسیب بیشتر محافظت کنند.

جراحی آرتروسکوپی

بسیاری از جراحان ارتوپدی به جای جراحی باز برای صدمات ACL از جراحی آرتروسکوپی استفاده می کنند زیرا:

 • مشاهده و کار بر روی ساختارهای زانو آسان است.
 • از برش های کوچک تر نسبت به جراحی باز استفاده می کنند.
 • این کار می تواند همزمان با آرتروسکوپی تشخیصی انجام شود (با استفاده از آرتروسکوپی برای اطلاع از آسیب یا آسیب به زانو).
 • شاید خطرات کمتری نسبت به جراحی باز داشته باشد.

جراحی آرتروسکوپی تحت بی حسی موضعی (مانند نخاع) یا بیهوشی عمومی انجام می شود.

چه اتفاقی می افتد

در طی بازسازی آرتروسکوپی ACL، جراح چندین برش کوچک – معمولاً دو یا سه – در اطراف زانو ایجاد می کند. محلول نمکی (نمک) استریل از طریق یک برش به زانو پمپاژ می شود تا در آنجا پخش شود و خون را از ناحیه شستشو دهد.

این به پزشک اجازه می دهد ساختارهای زانو را با وضوح بیشتری مشاهده کند.

جراح یک آرتروسکوپ را در یکی از برش های دیگر قرار می دهد. دوربینی در انتهای آرتروسکوپ تصاویر را از داخل زانو به یک مانیتور تلویزیون در اتاق عمل منتقل می کند.

دریل های جراحی از طریق برش های کوچک دیگر وارد می شوند. جراح سوراخ های کوچکی را روی استخوان های فوقانی و پایینی ایجاد می کند که این استخوان ها در مفصل زانو به هم نزدیک می شوند.

سوراخ ها تونل هایی را تشکیل می دهند که از طریق آن پیوند جوش می خورد.

اگر از بافت خود بیمار استفاده شود، جراح برش دیگری را در زانو ایجاد می کند و پیوند (بافت جایگزین) را قرار می دهد.

پیوند از طریق تونل هایی که در استخوان های پایینی و فوقانی حفر شده اند، جای گذاری می شود.

جراح پیوند را با سخت افزارهایی مانند پیچ ​​یا منگنه ایمن می کند و برش ها را با بخیه یا نوار می بندد. زانو بانداژ می شود و بیمار 2 تا 3 ساعت به اتاق استراحت منتقل می شود.

در حین جراحی ACL، احتمال دارد جراح سایر قسمت های آسیب دیده زانو مانند منیسک، سایر رباط های زانو، غضروف یا استخوان های شکسته را ترمیم کند.

بعد از عمل جراحی رباط زانو چه انتظاراتی وجود دارد؟

بعد از جراحی رباط صلیبی زانو ACL

جراحی آرتروسکوپی اغلب به صورت سرپایی انجام می شود و این بدان معنی است که بیمار حتی یک شب را در بیمارستان نمی گذراند. احتمالا جراحی های دیگر به ماندن در بیمارستان برای چند روز نیاز داشته باشد.

برای چند روز احساس خستگی خواهد کرد. زانو متورم خواهد شد و شاید اطراف برش روی زانو بی حس شود و یا مچ پا و ساق کبود یا متورم شود.

برای کاهش تورم می توان در این ناحیه یخ قرار داد. بیشتر این ها طی چند روز از بین می روند و قطعا به زودی شاهد بهبود در زانو خواهید بود.

برای مراقبت از زخم در حین بهبودی، باید آن را تمیز و خشک نگه دارید و مراقب علائم عفونت باشید.

توانبخشی جسمی بعد از جراحی رابط صلیبی قدامی زانو ACL می‌تواند از چند ماه تا یک سال طول بکشد.

مدت زمانی که بتوانید به فعالیت های عادی یا ورزش بازگردید در هر فرد متفاوت است. در بیشتر افراد حداقل 6 ماه طول می کشد تا بعد از عمل دوباره به فعالیت های خود بازگردند.

جراحی چقدر کارآمد است؟

معدود افرادی که جراحی ACL دارند هنوز درد و ناپایداری زانو دارند و یا نیاز به جراحی دیگری (بازنگری در بازسازی (ACL) داشته باشند.

بازسازی رباط صلیبی قدامی زانو معمولاً به اندازه بازسازی اولیه ACL موفقیت آمیز نیست.

خطرات جراحی رباط صلیبی زانو ACL

جراحی بازسازی رباط صلیبی قدامی زانو به طور کلی بی خطر است. عوارض ناشی از جراحی در طول توانبخشی و بهبودی شامل موارد زیر است:

مشکلات مربوط به خود عمل جراحی.  این موارد نادر است اما احتمالا  شامل موارد زیر باشد:

 • تهوع در ناحیه زخم جراحی.
 • عفونت در برشهای جراحی.
 • آسیب به ساختارها ، اعصاب یا رگ های خونی
 • اطراف و زانو.
 • لخته های خون در پا.
 • خطرات معمول بیهوشی.

مشکلات مربوط به تاندون پیوند (شل شدن، کشش، آسیب مجدد یا بافت زخم). پیچ هایی که پیوند را به استخوان های پا وصل می کنند نیز می توانند باعث ایجاد مشکل شوند و نیاز به برداشتن داشته باشند.

محدوده حرکت، معمولاً در افراط. به عنوان مثال، نتوانید یک پا را مانند پای دیگر به طور کامل صاف یا خم کنید.

این غیر معمول است و گاهی اوقات جراحی یا دستکاری دیگری که تحت بیهوشی انجام می شود، می تواند کمک کند.

توانبخشی تلاش می کند دامنه حرکت را بین 0 درجه (مستقیم) و 130 درجه (خم یا منعطف) بازگرداند. این مهم است که بتوانید زانو را مستقیم نگه دارید تا بتوانید به طور عادی قدم بردارید.

سایش در ناحیه زانو (صدای سایشی) در حالی که در مقابل انتهای تحتانی استخوان ران حرکت می کند، احتمالا در افرادی که قبل از عمل آن را نداشتند ایجاد شود که‌ می تواند دردناک باشد و عملکرد ورزشی را محدود کند.

در موارد نادر، زانو در هنگام جراحی یا بعد از عمل دچار شکستگی می شود.

درد، هنگام زانو زدن، در محلی که پیوند تاندون از تاندون پاتلار یا در محلی در استخوان پا (استخوان ران) جدا شده است که در آن پیوند تاندون همسترینگ یا پاتلار قرار دارد.

تکرار جراحی برای آسیب دیدگی پیوند (دقیقاً مانند رباط اصلی). جراحی تکرار پیچیده تر و موفقیت آمیز تر از اولین عمل جراحی است.

راجع به جراحی چه فکری میتوان کرد

در یک شکستگی جدا شده، جراحی ترمیم همیشه در اسرع وقت انجام می شود.

تحقیقات کنونی در مورد جراحی صدمات ACL شامل تکنیک ها و مکان های مختلفی برای پیوند بافت است.

روش های مختلف تضمین پیوند:

پیوندهای مختلفی مانند تاندون، عضله یا پیوند از بدن خود بیمار (اتوگرافت) و پیوند از یک اهدا کننده (آلوگرافت). هنگام انتخاب پیوند، باید بیمار و پزشک موارد زیر را در نظر بگیرند:

 • هر نوع پیوند رویه خطرات و مزایای خاص خود را دارد. با پزشک خود در مورد نوع پیوند و روشی که برای شما مناسب است صحبت کنید.
 • موفقیت جراحی بیشتر به مهارت و ترجیح جراح بستگی دارد تا نوع پیوند مورد استفاده.

بیشتر بخوانید: درمان زانو درد ناشی از آسیب دیدگی شدید رباط، استخوان و مفصل زانو

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی زانو : نحوه، هزینه و فواید فیزیوتراپی زانو درد

برای دریافت مشاوره و ویزیت پزشک متخصص و فوق تخصص ارتوپدی برای درمان آسیب های زانو شامل: شکستگی زانو، پارگی رباط صلیبی و یا سایر آسیب ها با کلینیک یادمان واقع در شهرک غرب تهران تماس بگیرید.

در این کلینیک خدمات فیزیوتراپی نیز ارائه می شود که پس از درمان جدی آسیب زانوی خود جهت توانبخشی و بهبود سریع در کنار پزشک متخصص ارتوپدی جلسات فیزیوتراپی را به صورت حرفه ای انجام دهید.

شماره می توانید با شماره های کلینیک یادمان تماس بگیرید. 02188088541 – 02188074196

آدرس و سایر اطلاعات تماس کلینیک ما