آرتروسکوپی یک عمل جراحی است که پزشکان برای مشاهده، تشخیص و درمان مشکلات داخل مفصل و آسیب های مفصلی استفاده می کنند.

اگر شما التهاب مفصل دارید، مفصل آسیب دیده یا به مرور زمان به مفصل آسیب رسانده اید، احتمال دارد پزشک آرتروسکوپی را توصیه کند.

در هر مفصل می توانید آرتروسکوپی داشته باشید. بیشتر اوقات، این کار روی زانو، شانه، آرنج، مچ پا، لگن یا مچ دست انجام می شود.

در این مقاله:

  • در طول روند مورد نظر چه اتفاقی می افتد؟
  • در مورد بازیابی؟
  • چه موقع با دکتر تماس بگیریم؟

در یک عمل آرتروسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

پزشک جراحی آرتروسکوپی را در بیمارستان یا اتاق عمل سرپایی انجام می دهد. یعنی می توانید همان روز به خانه بروید. نوع بیهوشی که دریافت خواهید کرد به مفصل بستگی دارد و مشکلی که جراح به آن مشکوک است، بستگی دارد.

احتمالا بیهوشی عمومی باشد (حین عمل جراحی خواهید خوابید) یا پزشک آن را از طریق ستون فقرات آن را تزریق می کند. همچنین امکان دارد او منطقه ای را که محدوده انجام عمل جراحی است بی حس کند.

پزشک وسایل مخصوص (مداد_نازک) را از طریق یک برش کوچک به اندازه یک سوراخ دکمه وارد می کند. او از ابزاری به نام آرتروسکوپ استفاده می کند که دارای لنز دوربین و نور است.

آرتروسکوپ این امکان را به او می دهد که داخل مفصل را ببیند. دوربین تصویری از مفصل را روی صفحه نمایش می دهد. جراح مفصل را با مایع استریل پر می کند تا آن را گسترده تر کند، بنابراین مشاهده راحت تر است.

پزشک مفصل را بررسی کرده و پس از تشخیص مشکل در صورت نیاز نوع جراحی را تعیین می کند.

در صورت نیاز به جراحی، جراح وسایل مخصوصی را از طریق برش های کوچک دیگر به نام پورتال وارد می کند. او از آنها برای برش، تراشیدن، چنگ زدن و لنگر زدن به استخوان استفاده خواهد کرد.

اگر جراح تصمیم بگیرد که برای رفع مشکل به عمل جراحی سنتی، “باز” ​​نیاز دارید، شاید وی همزمان با عمل جراحی آرتروسکوپی شما این کار را انجام دهد.

پس از آن، آرتروسکوپ و هرگونه ضمیمه را حذف می کند و زخم را با نوار یا بخیه مخصوص میبندد.

در مورد بازیابی یا ریکاوری بعد از عمل جراحی؟

به احتمال بعد از عمل درد کمی در مفصل داشته باشید. پزشک داروهای ضد درد را تجویز می کند و شاید آسپرین یا داروهای دیگری برای جلوگیری از لخته شدن خون تجویز کند.

شاید هنگام بهبودی به عصا، آتل یا یک قلاب برای پشتیبانی نیاز داشته باشید.

جراحی آرتروسکوپی معمولاً منجر به درد مفاصل و سفتی کمتر از جراحی باز می شود. بهبودی نیز به طور کلی زمان کمتری را می گیرد.

زخم های سوراخ کوچکی را خواهید دید که ابزارهای آرتروسکوپی وارد بدن می شوند.

روز بعد از عمل، محتمل است بتوانید باند های جراحی را برداشته و آن ها را با نوارهای کوچک جایگزین کنید تا برش ها را بپوشانید. پزشک بخیه های غیرقابل جذب را بعد از یک یا 2 هفته از بین می برد.

در حالی که زخم ها بهبود می یابد، باید محدوده را تا حد ممکن خشک نگه داشت. این بدان معنی است که هنگام دوش گرفتن آنها را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید.

پزشک به بیمار می گوید هنگام رفتن به خانه از چه فعالیتهایی جلوگیری کند.  اغلب می توان در طی چند روز بعد از عمل به محل کار یا مدرسه برگشت. بهبودی کامل مفصل به طور معمول چند هفته طول می کشد. بازگشت به حالت عادی امکان دارد چندین ماه طول بکشد.

توانبخشی یا تمرین های خاص می تواند به سرعت بهبود بیمار کمک کند.  پزشک به بیمار خواهد گفت که کدام یک از آنها بی خطر است.

چه موقع با پزشک تماس بگیریم؟

عوارض نادر است. آنها در کمتر از یک مورد از 100 مورد اتفاق می افتند.

در صورت بروز عوارض، می توان به عفونت، لخته شدن خون، آسیب رساندن به رگ های خونی یا اعصاب و خونریزی زیاد یا تورم اشاره کرد. ابزار همچنین می تواند در حین عمل شکسته شود.

در صورت بروز هر یک از این علائم سریعاً با پزشک تماس بگیرید:

  • تب
  • دردی که بدتر می شود
  • تورم شدید
  • بی حسی یا گز گز کردن
  • خروج مایع بی رنگ یا بو دار از زخم

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

توصیه می شود در خصوص عمل جراحی آرتروسکوپی مفصل حتما با پزشک و ارتوپد متخصص مشورت کنید. توانبخشی و ریکاوری پس از عمل جراحی با فیزیوتراپی نیز توصیه می شود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک یادمان در غرب تهران به صورت همزمان از خدمات ارتوپدی نزد پزشک متخصص و فیزیوتراپی در کنار هم بهره مند شوید.

خدمات فیزیوتراپی در این کلیک با اکثر سازمان های بیمه خدمات رسانی قرارداد دارد و شما می توانید با خیال راحت از خدمات فیزیوتراپی با کیفیت و حرفه ای کلینیک یادمان استفاده کنید.

شماره تماس های کلینیک برای دریافت نوبت : 02188088541 – 02188074196

آدرس، اطلاعات تماس کلینیک یادمان