آیا روش درمان خاصی برای بیماری آلزایمر یا همان بیماری فرآموشی وجود دارد. در این مقاله سعی میکنیم به بررسی روش هایی که می تواند به روند آلزایمر یا فرآموشی کمک کند بپردازیم

در حال حاضر، هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد.

هنگامی که فرد شروع به نشان دادن علائم، از دست دادن حافظه و مشکلات مربوط به یادگیری، قضاوت، برقراری ارتباط و زندگی روزمره … هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند آن ها را متوقف یا معکوس کند.

اما داروهایی وجود دارد که می تواند برخی از علائم را در برخی افراد کاهش دهد. آن ها می توانند بیماری را کندتر کرده و به مغز کمک کنند تا طولانی تر و بهتر عمل کند.

مهم است که با پزشک صحبت کنید که کدام گزینه برای بیمار بهتر است.

در لینک زیر میتوانید درباره آلزایم و علائم آن بیشتر آشنا شوید این مقاله روش های درمانی این بیماری را بررسی میکند.

بیشتر بخوانید: علائم آلزایمر یا فرآموشی و انواع آن

در این مقاله

 • نحوه انتخاب یک روش درمانی
 • چه داروهایی می توانند کمک کنند؟
 • تحقیقات بیشتر

انتخاب یک روش درمان آلزایمر

پزشک بر اساس چند مورد درباره ی بیمار به انتخاب بهترین روش درمانی کمک می کند، از جمله:

 • سن، سلامتی و سابقه پزشکی
 • بیماری چقدر شدید است؟
 • چقدر یک دارو یا درمان برای بیمار و سبک زندگی وی مؤثر است؟
 • ترجیحات بیمار، خانواده یا مراقبان بیمار

چه داروهایی می توانند به آلزایمر کمک کنند؟

برخی از داروها در مغز تجزیه موادی شیمیایی به نام استیل کولین را مهار می کنند، که برای حافظه و یادگیری حائز اهمیت است. همچنین ممکن است در مورد نیمی از افرادی که آن ها را مصرف می کنند، سرعت نزولی را بیشتر کنند.

این اثر به طور متوسط ​​6 تا 12 ماه به مدت محدود می ماند.

عوارض جانبی رایج معمول برای این داروها خفیف است و شامل اسهال، استفراغ، حالت تهوع، خستگی، بی خوابی، کاهش اشتها و کاهش وزن است.

سه دارو از این نوع وجود دارد

 • donepezil – Aricept
 • Razadyne – galantamine
 • rivastigmine – Exelon
 • Aricept تنها درمانی است که توسط FDA برای کلیه مراحل بیماری آلزایمر تأیید شده است: خفیف، متوسط ​​و شدید. می توانید آن را به عنوان قرصی که بلعیدنی یا در دهان حل می شود، مصرف کنید.
 • Razadyne (که قبلاً رمینیل نامیده می شد) نیز برای آلزایمر خفیف تا متوسط ​​است. می توان آن را به عنوان قرص هایی که بلافاصله کار می کنند یا کپسولی که دارو را به آرامی و به شکل مایع تخلیه می کند دریافت کرد.
 • Exelon برای افرادی است که آلزایمر خفیف تا متوسط ​​دارند. می توان از پد پوستی دارو استفاده کرد و یا آن را به شکل کپسول یا مایع مصرف کرد.
 • Memantine – Namenda بیماری آلزایمر متوسط ​​تا شدید را درمان می کند. این ماده با تغییر مقدار ماده شیمیایی مغز به نام گلوتامات، که در یادگیری و حافظه نقش دارد، کار می کند. سلول های مغزی در مبتلایان به آلزایمر گلوتامات زیادی به همراه دارند.

 Namenda سطح آن ماده شیمیایی را کنترل می کند. احتمالا عملکرد مغز را بهبود ببخشد و برخی        افراد به خوبی بتوانند کارهای روزمره را انجام دهند.

امکان دارد مصرف این دارو در مقایسه با Aricept ، Exelon یا Razadyne حتی بهتر عمل کند.

عوارض جانبی Namenda شامل خستگی، سرگیجه، گیجی، یبوست و سردرد است.

 • Namzaric این دارو ترکیبی از Namenda و Aricept است. برای مبتلایان به آلزایمر متوسط ​​تا شدید که دو دارو را به طور جداگانه مصرف می کنند، کارآمد است.

پزشکان همچنین می توانند برای سایر مشکلات سلامتی که در کنار این بیماری اتفاق می افتد، از جمله افسردگی، بی خوابی و مشکلات رفتاری مانند اضطراب و پرخاشگری، داروها را تجویز کنند.

تحقیقات بیشتر

دانشمندان به دنبال درمان های جدید برای آلزایمر در آزمایشات بالینی هستند. در این مطالعات داروهای جدید را آزمایش کرده تا ببینند آیا می توان پیشرفت بیماری را کند کرد یا مشکلات حافظه یا سایر علائم را بهبود بخشید.

دانشمندان همچنین برای درمان این بیماری به دنبال راه های دیگری فراتر از داروها هستند، مانند واکسن آلزایمر.

بسیاری از افراد امیدوار بودند که مکمل هایی مانند ویتامین E، کوآنزیم Q10، کلسیم مرجان، جینکو بیلوبا، و هاپرزین A نیز در درمان این بیماری موثر باشند.

اما تاکنون، هیچ مدرکی مبنی بر اثرگذاری در دست نیست. نتایج مطالعات در مورد اسیدهای چرب امگا 3 مخلوط شده است و دانشمندان تحقیقات بیشتری انجام می دهند تا اثرات آن بر آلزایمر را بررسی کنند.

دانشمندان همچنان قبل از ظهور علائم، به دنبال راه هایی برای تشخیص زودتر آلزایمر هستند، که می تواند به افراد کمک کند زودتر درمان را شروع کنند.

برای مشاوره با پزشک متخصص برای بهبود و کاهش علائم آلزایمر می توانید با کلینیک یادمان واقع در غرب تهران تماس بگیرید ما سعی میکنیم تا بهترین راه کارها را پس از معاینه به مریض شما ارائه دهیم.

با تحت نظر بودن می توان علائم و روند آلزایمر را کاهش داد همین امروز برای شروع و دریافت نوبت تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک : 02188088541 – 02188074196

دراینجا میتوایند آدرس و سایر اطلاعات تماس کلینیک را مشاهده کنید