یکی از شایع ترین صدماتی که هر ورزشکار با آن روبرو می شود ، صدمه به روتاتور کاف یا شانه است.  روتاتور کاف مجموعه ای از چهار عضله است که شانه را احاطه کرده و تثبیت می کند و به آن کمک می کند تا در همه جهات آزادانه حرکت کند.

هنگامی که یک آسیب دیدگی روتاتور دارید ، تقریباً همیشه یکی از دو نوع مختلف آسیب دیدگی است: ضربه یا پارگی.

 ضربه وقتی است که یک یا چند عضله روتاتورکاف متورم شود و فضای بین بازو و استخوانهای موجود در شانه را به حداقل برساند. ضربه به طور کلی به دلیل استفاده بیش از حد یا فشار عضلانی اتفاق می افتد.

پارگی اگرچه کمتر متداول است ، اما به طور جدی ناتوان کننده خواهد بود زیرا یک تاندون یا ماهیچه در روتاتور کاف پاره می شود و نیاز به بهبودی دارد.

هنگامی که از آسیب روتاتور کاف رنج می برید ، تمرینات خاصی وجود دارد که می تواند در بهبودی یا تسکین یافتن کمک کند. 

مثل همیشه ، قبل از شروع یا تلاش برای انجام هرگونه تمرین برای معالجه ، در مورد هرگونه آسیب و صدمات و مشکلات درمانی با پزشک و فیزیوتراپی صحبت کنید:

آنها می توانند اطمینان دهند که دقیقاً تمرینات مناسب برای بهبودی صدمه را انجام می دهید، وکمک می کند تا از اشتباهاتی که می تواند بیشتر آسیب برساند ، خودداری کنید.

ورزش استاتیک یا ایزومتریک

این تمرین شامل قرار دادن کف دست مصدوم در برابر جسم محکم و ثابت مانند درب ، دیوار یا شخص دیگر است.  پس از انجام این کار ، باید به سمت شیء ثابت فشار بیاورید.  این کار را ادامه دهید تا زمانی که احساس درد کنید.

 از آنجا که این تمرین ثابت است ، تا زمانی که عاری از درد باشد ، می تواند ظرف یک هفته از آسیب انجام شود.

تمرین آونگ

این تمرین با هدف افزایش تحرک در شانه انجام می شود. باید بایستید و بازوی صدمه ندیده را روی یک سطح ثابت مانند میز یا نرده قرار دهید و کمی به جلو خم شوید.

سپس ، بازوی صدمه دیده را با حرکت دایره ای آرام در مقابل خود بچرخانید.  با دایره های کوچک شروع کنید و به تدریج دامنه حرکتی را افزایش دهید تا دامنه حرکت بهبود یابد.

چرخش خارجی

برای این تمرین باید آرنج بازوی مصدوم را به حالت 90 درجه خم کنید و بازوی بالایی را نزدیک به نیم تنه نگه دارید.  از دمبل سبک استفاده کنید و ساعد را از یک طرف به طرف دیگر حرکت دهید.

چرخش را ادامه دهید تا زمانی که روی شانه احساس فشار کنید. این تمرین عضلات روتاتور کاف را پس از آسیب دیدگی تقویت می کند.

کشش بازوهای متقاطع

این یک تمرین ساده است که عضلات شانه خلفی شما را هدف قرار می دهد. با شل کردن شانه ها شروع کنید. 

سپس بازوی آسیب دیده را در قسمت سینه به طرف دیگر بکشید و آن را با بازوی دیگر نگه دارید. این حالت را تا زمانی که احساس فشار در عضله داشته باشید ، نگه دارید و تکرار کنید.

هالترهای ایستاده

 این تمرین همچنین با هدف تقویت ماهیچه های روتاتور کاف انجام می شود. باید نوار کششی تی آر ایکس را تهیه کنید و آن را در یک جسم ثابت ایمن کنید.  با نوار روبرو شوید و عقب بایستید تا آن را دراز کنید.

باند را در دست خود نگه دارید ، بازوی آسیب دیده را در آرنج خم کنید و آن را به طرف پایین بکشید. این تمرین را طبق دستورالعمل های فیزیوتراپی تکرار کنید.

 در کنار تمریناتی مانند این ، ترفندهای دیگر مانند استفاده از یک بسته یخ و کمپرس گرم به صورت متناوب و استراحت زیاد به شانه آسیب دیده نیز می تواند در بهبودی سریع عضله روتاتور کاف آسیب دیده کمک کند و موثر باشد.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی شانه یخ زده یا frozen shoulder

برای درمان فیزیوتراپی روتاتور کاف یا فیزیوتراپی آسیب های شانه زیر نظر متخصصین حرفه ای فیزیوتراپی با کلینیک فیزیوتراپی یادمان تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک : 02188088541 – 02188074196

اطلاعات تماس کلینیک یادمان