علت اصلی پوکی استخوان (استئوپروز) در زنان، مردان و کودکان


پوکی استخوان وضعیتی است که در آن استخوان استقامت و توان خود را از دست داده و شکننده‌تر و بیشتر مستعد شکستگی می‌شود.

پوکی استخوان زمانی رخ‌می‌دهد که استخوان‌ها مواد معدنی مانند کلسیم را قبل از آن که بدن بتواند جایگزینی برای آنها تولیدکند از دست می‌دهد. این امر منجر به از دست دادن ضخامت استخوان (که توده یا تراکم استخوان نیز نامیده می‌شود) می‌شود. پوکی استخوان بخشی از دوران سالمندی در افراد است.

در استئوپروز، استخوان‌ها ضعیف‌تر  و نازک‌تر می‌شوند و حتی در مواردی که پوکی استخوان شدید است یک ضربه کوچک می‌تواند باعث شکستگی (شکستن یا ترک‌برداشتن استخوان) شود. احتمال بروز پوکی استخوان در تمامی استخوان‌های بدن وجود دارد ولی با این حال شایع‌ترین قسمت‌هایی که پوکی استخوان در آنها رخ‌می‌دهد عبارتند از:

• مفصل ران
• ستون فقرات
• مچ دست
• دنده‌ها
• لگن
• بازو

در اغلب موارد تا زمانی که شکستگی رخ ندهد هیچگونه علائم و نشانه‌های مربوط به پوکی استخوان مشاهده‌نمی‌شود.

در کلینیک تخصصی توانبخشی یادمان از روش‌های مختلف فیزیوتراپی از جمله مگنت تراپی برای کمک به بیماران مبتلا به پوکی استخوان استفاده‌می‌شود.

متخصصین کلینیک در امر آموزش زنان و مردان در چگونگی مدیریت پوکی استخوان تخصص و تبحر دارند. آشنایی با نحوه مدیریت استئوپروز  به شما کمک‌می‌کند تا سلامت استخوان و ستون فقرات خود را به حداکثر برسانید و در عین حال آنها خطر آسیب‌دیدگی و بروز عوارض را به حداقل برسانید. اگر قبلا دچار شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان شده‌اید متخصصین می‌توانند محل سکونت شما را ارزیابی‌کرده و در ایجاد تغییراتی در سبک‌زندگیتان به شما کمک‌کنند و از افتادن و آسیب‌دیدگی‌ها پیشگیری به عمل آورند.