رگ به رگ شدن مچ دست نوعی آسیب‌دیدگی رباط در ناحیه مچ دست شامل رباط‌هایی که استخوان‌های کارپال و رباط‌های پراگزیمال استخوان‌های کارپال با رادیوس و اولنا را به هم متصل می‌کند است. منظور ما از آسیب‌دیدگی این است که رباط‌ها به طور جزئی یا به طور کامل پاره شده‌اند. رگ به رگ شدن مچ دست یک آسیب‌دیدگی شایع بین همه ورزشکاران است. همه این اتفاقات در یک لحظه عدم تعادل رخ می‌دهند. زمانی که شما می‌لغزید، به طور اتوماتیک دست خود را دراز می‌کنید تا مانع زمین خوردن شما شود اما زمانی که دست شما با زمین برخورد کرد، نیروی ضربه آن را به سمت عقب و در جهت ساعد خم می‌کند. این وضعیت باعث کشیده شدن رباط‌هایی که مچ دست و استخوان‌های دست را به هم وصل می‌کنند می‌شود. در نتیجه ممکن است رباط دچار پارگی جزئی یا حتی بدتر از آن باعث شکست کامل رباط شود.

درد مچ دست ممکن است به دلیل ابتلا به بیماری‌هایی که بر مفصل مچ دست شامل استخوان‌ها، رباط‌ها و بافت‌های همبند اطراف آنها ایجاد شود تأثیر می‌گذارند. اصطلاحاً به درد مفصل، آرترالوژی گفته می‌شود. درد یکی از ویژگی‌های التهاب مفصل (آرتروز) است که ممکن است در مچ دست ایجاد شود. استئوآرتریت و روماتیسم مفصلی شایع‌ترین انواع آرتروز هستند که ممکن است مچ دست را تحت تأثیر قرار دهند. آسیب‌دیدگی‌های ناشی از حرکات تکراری مکن است باعث ایجاد درد در مچ دست و دست شوند. سندرم تونل کارپال به دلیل فشرده شدن عصب میانی در بخشی از مچ دست ایجاد کی شده و باعث بیحسی، احساس گزگز در نهایت درد و کرامپ در دست شود. وارد آمدن ضربه یا آسیب‌دیدگی‌هایی مانند رگ به رگ شدن و کشیدگی‌های عضلانی نیز ممکن است باعث ایجاد درد در مچ دست شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه کنید و جهت مراجعه حضوری و دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل با ما در ارتباط باشید.

https://yadman-rehab.com/

تماس با مدیریت: ۰۹۱۰۰۲۰۹۰۳۰

ویزیت در منزل: ۰۲۱-۸۸۰۸۸۵۴۱

تلگرام: ۰۹۱۰۰۲۰۹۰۳۰

چرا دچار درد مچ دست می‌شویم؟


چرا دچار درد مچ دست می‌شویم؟

آسیب‌دیدگی‌های مچ دست ناشی از استفاده بیش از حد، انجام حرکات تکراری یا تصادفات است که باعث می‌شود بیشتر مردم برای تسکین درد ناشی از آن به متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنند. نوع ورزش‌هایی که متخصص توصیه می‌کند به وضعیت خاص مچ دست آسیب دیده بیمار بستگی دارد. برخی فعالیت‌ها بر دامنه حرکتی متمرکز است در حالی که برخی دیگر بر تقویت و کشش عضلات تکیه دارند.

تونل کارپال یک مسیر باریک است که با رباط‌ها و استخوان در کف دست پر می‌شود. عصب‌ها و تاندون‌ها در این تونل قرار دارند. گاهی اوقات، ضخیم شدن ناشی از تحرک تاندون‌ها یا تورم‌های دیگر باعث باریک شدن تونل و فشرده شدن عصب‌های عبوری از آن قسمت می‌شوند. علائم معمولاً به تدریج شروع شده و با شدت یافتن آنها، گرفتن اجسام در مشت بسیار دشوار خواهد شد. تشخیص و درمان به موقع برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی‌های دائمی از اهمیت زیادی برخوردار است. پزشک با انجام معاینات بالینی و برخی تست‌های عصبی ابتلا به سندرم تونل کارپال را تشخیص می‌دهد. برخی از اقدامات درمانی عبارتند از استراحت دادن به دست، استفاده از اسپیلینت، مصرف داروهای مسکن و داروهای ضدالتهابی. اگر علائم با انجام این روش‌های درمانی غیر تهاجمی بهبود نیافت، پزشک ممکن است انجام عمل‌های جراحی را به شما توصیه کند.

رگ به رگ شدن مچ دست نوعی آسیب‌دیدگی رباط‌ها در ناحیه مچ دست است. در یک رگ به رگ شدگی خفیف فقط رباط‌های دست کشیده می‌شوند در حالی که در رگ به رگ شدن‌های شدیدتر ممکن است رباط‌ها پاره شوند. شما باید فردا به پزشک عمومی مراجعه کنید. وی ممکن است از شما بخواهد که از دست خود عکس‌برداری کنید تا مطمئن شود که استخوان‌های مچ دست شما آسیب ندیده‌اند.

افتادن روی دست‌های صاف و کشیده شایع‌ترین دلیل شکستگی مچ دست است. در این حالت غالباً رادیوس دیستال (به تصویر نگاه کنید) آسیب می‌بیند و ممکن است بیش از یک استخوان دچار شکستگی شوند.

سلولیت نوعی عفونت باکتریایی در پوست و بافت‌های زیر آن است.

گانگلیون نوعی تورم به شکل کیسه یا کیست است که در بافت یا پوشش مفصل یا تاندون ایجاد می‌شود. بافت که سینوویوم نامیده می‌شود معمولاً مایعی روان کننده برای این قسمت‌ها تولید می‌کند.

استئوآرتریت نوعی التهاب مفصلی است که باعث تحلیل غضروف می‌شود. استئوآرتریت ممکن است به دلیل افزایش سن، عوامل ارثی و آسیب‌دیدگی‌های ضربه‌ای یا ابتلا به برخی بیماری‌های ایجاد شود.

رگ به رگ شدن نوعی کشش یا پارگی غیرعادی رباط‌های محافظ مفصل است. رگ به رگ شدن و کشیدگی‌های عضلانی زمانی ایجاد می‌شوند که بدن تحت فشار فیزیکی قرار گیرد. در این موارد، عضلات و مفاصل مجبور به حرکاتی می‌شوند که برای آنها طراحی و ساخته نشده‌اند. دو نوع رگ به رگ شدگی مچ دست وجود دارد که به آنها رگ به رگ شدن رادیال یا اولنار گفته می‌شود. پیچ خوردن رادیال مچ دست شایع‌تر است غالباً در آن رباط‌های هلالی با اسکافوید شامل رباط اسکافولونات و رباط رادیواسکافولونات متصل می‌شوند دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند. در موارد پیچ‌خوردگی اولنار مچ دست ممکن است رباط‌های مثلثی فیبروکارتیلاجئوس یا رباط لونو تری کوئتریوم کامپلکس دچار پارگی شوند.

 علائم درد مچ دست


چه ما متوجه باشیم و چه متوجه نباشیم، مچ دست همیشه در حال کار کردن است. از تایپ کردن با کامپیوتر تا گرفتن اشیا یا ورزش کردن؛ ما به داشتن یک مچ خوش‌فرم در همه حالات وابسته هستیم. گاهی اوقات استفاده زیاد می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی و دردناک شدن مچ دست شود. اگر چه این مشکلات در همه افراد رایج هستند اما درد مچ دست بیشتر در افراد سالمند یا افرادی که به مچ دست خود در هنگام کار کردن یا ورزش کردن فشار وارد می‌کنند دیده می‌شود.

برخی از علائم رایج درد مچ دست عبارتند از:

روش‌های درمان درد مچ دست


از آنجا که این یک شکل شایع است، روش‌های درمانی برای درد مچ دست زیاد هستند. خبر خوب این که روش‌های درمانی خانگی ساده‌ای وجود دارند که شما می‌توانید به راحتی در منزل انجام دهید و اگر آنها مؤثر واقع نشدند باید به پزشک مراجعه کنید.

 درمان‌های خانگی برای رفع درد مچ دست


درمان‌های خانگی برای رفع درد مچ دست

 • مصرف داروهای مسکن: داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن به درمان التهابی که باعث درد مچ دست شده است کمک می‌کنند به خصوص برای دردهای ناشی از استفاده بیش از حد از مچ دست یا فرسودگی آن. تایلنول نیز یک گزینه داروی قابل قبول دیگر است.
 • بریس: استفاده از مچ بندهای طبی می‌تواند به ثابت نگه داشتن مفصل و جلوگیری از انجام حرکات دردناک کمک کند.
 • استراحت کردن: گاهی اوقات برای درمان ممکن است لازم باشد که شما از انجام فعالیت‌های تکراری یا سنگین پرهیز کنید.
 •  بهینه‌سازی ارگونومی: در اداره، مطمئن شوید که مچ‌ها دستان شما به خوبی محافظت شده و در حالتی خنثی قرار گیرند. از تایپ کردن با مچ‌های خمیده یا محکمم گرفتن موس کامپیوتر خودداری کنید.
 • بسته‌ای یخی یا گرمایی: گرمای ملایم برای برخی افراد مؤثر است در حالی که برخی دیگر استفاده از یخ را ترجیح می‌دهند. هر دو را امتحان کنید تا ببینید که کدام یک برای شما مناسب است.
 • کرم‌های ضد درد: داروهای موضعی حاوی موادی مانند منتول یا کاپسیاسین ممکن است باعث کاهش درد مفاصل شوند.

گاهی اوقات ممکن است علیرغم به کارگیری این روش‌های درمانی، درد برطرف نشود که در این حالت شما باید برای معاینه و درمان به پزشک مراجعه کنید.

 تزریق کورتیزون

تزریق کورتیزون

تزریق کورتیزون (یک داروی ضدالتهابی قوی) در مفصل باعث تسکین موقتی آن می‌شود. با این کار درد و تورم به طور بسیار مؤثری کاهش می‌یابد اما اثر آن موقتی است و معمولاً چند هفته تا چند ماه دوام دارد. تزریق در مفصل ممکن است باعث بروز برخی عوارض جانبی شود که تزریق کورتیزون نیز از این قاعده مستثنی نیست.

درمان با فیزیوتراپی

اولین مرحله در برنامه توان‌بخشی فیزیوتراپی مدیریت درد و استفاده از مچ دست بدون وارد آمدن آسیب به آن است.

 • پزشک ممکن است مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند آسپیرین و ایبوپروفن را برای کمک به کنترل تورم و درد تجویز نماید.
 • پزشک ممکن است روش‌هایی را به شما آموزش دهد که به کمک آنها بتوانید درد و علائم دیگر را تسکین دهید.
 • همچنین اجرای برخی اقدامات درمانی دیگر مانند گرما درمانی و ماساژ موضعی به کنترل درد کمک می‌کنند.
 • پزشک ممکن است استفاده از برخی انواع مچ بندهای طبی را برای حفاظت از مچ دست و کاهش درد در هنگام انجام فعالیت‌ها به شما توصیه نماید.
 • وی ممکن است برخی حرکات ورزشی مرتبط با دامنه حرکتی و حرکات تقویتی را برای افزایش توانایی‌های حرکتی مچ دست به شما پیشنهاد دهد.
 • تمرینات حرکتی برای افزایش مهارت و چالاکی برای کمک به روان‌تر حرکت کردن مچ دست ممکن است توصیه شوند. در نهایت مام برخی حرکات تقویتی برای مچ دست و دست را به شما می‌دهیم. تمرینات تقویتی به ثابت مچ دست و حفاظت از مفصل در برابر ضربه و فشار کمک می‌کند.
 • پزشک برخی نکات در مورد نحوه انجام وظایف با حداقل کشیدگی مفصل و تحت کنترل نگه داشتن علائم را به شما آموزش می‌دهد.

با این که نرخ بهبودی برای هر فرد متفاوت است اما شما می‌توانید انتظار داشته باشید که برنامه‌های درمانی خانگی پس از 4 تا 6 هفته اثر کنند.

روش‌های درمانی دیگر برای کاهش درد مچ دست


روش‌های درمانی دیگر برای کاهش درد مچ دست

 • گچ گرفتن: شکستگی غالباً با گچ گرفتن مچ دست درمان می‌شود.
 • آسپیراسیون: اگر کیست باعث بروز درد شده باشد، پزشک ممکن است از یک سوزن برای خارج کردن مایع داخل مچ دست استفاده کند.
 • آنتی بیوتیک: فقط درد ناشی از عفونت‌های باکتریایی یا بیماری لیم ممکن است با مصرف آنتی بیوتیک درمان شوند.
 • داروهای روماتولوژیک: یک روماتولوژیست ممکن است در صورتی که درد مفصلی به دلیل ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی یا بیماری‌های کریستال ایجاد شده باشد، طیف وسیعی از داروها را برای شما تجویز کند.

کاهش درد مچ دست با انجام حرکات ورزشی


blank

در زیر به برخی از دردهای مچ دست که می‌توان آنها را به سرعت و به راحتی درمان کرد اشاره می‌کنیم:

 • کشش عابدان: فشار دادن کف دست‌ها به هم در جلوی سینه، دور کردن آرنج‌ها از هم باعث ابتلا به کشش عابدان می‌شود. مچ دست خود را پایین بیاورید تا کشش را در آنها احساس کنید. 20 ثانیه این حالت را حفظ کرده و رها کنید. این حرکت را 10 مرتبه تکرار کنید.
 • فشار توپ تنیس: یک توپ تنیس را کف دست خود نگه دارید. انگشتان دست خود را دور آن قرار دهید و تا آنجا که می‌توانید فشار دهید. این حالت را 10 ثانیه حفظ کنید، رها کرده و آن را 10 مرتبه تکرار کنید.
 • کشش مچ دست: دستان خود را روی یک میز یا یک سطح مشابه دیگر قرار دهید و دستان خود را از لبه میز آویزان کنید. مچ دست خود را به آرامی خم کنید به صورتی که انگشتان دست شما رو به بالا باشند سپس آنها را پایین آورده و این حرکت را 10 مرتبه برای هر دست تکرار کنید.
 • خمش و کشش: بک دمبل سبک یا شی‌ء مشابهی را با دست بردارید، انگشتان دست خود را دور آن قرار دهید. بازوها خود را به طور مستقیم در جلوی خود بلند کنید به طوری که کف دست شما رو به بالا باشد. به آرامی مچ دست را به سمت بالا خم کرده و بدن خود را جلو آورده و 10 ثانیه این حالت را حفظ کنید. مچ دست را به سمت عقب خم کرده و تا جایی که می‌توانید این خمش را ادامه دهید. این حالت را نیز 10 ثانیه حفظ کنید. این حرکت را 5 مرتبه برای هر دست تکرار کنید.
 • بازوی کشیده شده: برای کشش در جهت مخالف: بازوهای خود را باز کرده و کف دست خود را رو به سقف نگه دارید. با دست آزاد خود، به آرامی انگشتان را به سمت پایین فشار دهید. به آرامی انگشتان خود را به سمت بدن برگردانید. این خالت را 10 تا 30 ثانیه حفظ کنید.

 یوگا برای دست و مچ دست


یوگا برای دست و مچ دست

یوگا یک روش عالی برای تقویت مچ دست و دست است. در زیر به چند حرکت یوگا که برای دست و مچ دست مناسب هستند اشاره شده است:

 • انگشتان دستان خود را در جلوی بدن داخل هم قرار دهید
 • آرنج را در کنار بدن قرار داده و دستان روی هم حرکت دهید.
 • اجازه دهید که مچ دست شما به طور کامل بچرخد، به طور متناوب یک دست را روی دست دیگر قرار دهید.
 • این تمرین را 10 تا 15 ثانیه انجام دهید.
 • استراحت کرده و سپس حرکت را تکرار کنید.
 • در حالی که نشسته‌اید، بازوی خود را بالای سر برده و انگشتان دو دست را در هم گره بزنید به طوری که کف دست‌ها به هم بچسبند.
 • با انگشتان گره کرده در هم، کف دستان خود را به سمت بالا بچرخانید تا رو به سقف قرار گیرند. شما می‌توانید بازوهای خود را کمی خم کرده یا آنها را صاف نگه دارید.
 • این حالت کشش را حفظ کنید.
 • بازوهای خود را پایین آورده و دوباره این حرکت را تکرار کنید.

 عمل‌های جراحی


عمل‌های جراحی

اگر درد غیر قابل مدیریت بود ممکن است انجام عمل‌های جراحی مورد توجه قرار گیرد. برای درمان آرتروز مچ دست فقط یک نوع عمل وجود ندارد. مچ دست پیچیده است و ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی‌های مختلفی مبتلا به آرتروز شود. در نتیجه، برای درمان درد مفصل مچ دست عمل‌های مختلفی را باید در نظر گرفت. این که کدام عمل جراحی برای شما مناسب است به مشکلات زمینه‌ای شما، تعداد قسمت‌های آسیب دیده مچ دست و نوع نیاز شما به استفاده از مچ دست بستگی دارد.

در برخی موارد، افراد مبتلا به آرتروز مچ دست ممکن است پس از آسیب‌دیدگی‌های اخیر بر روی مچ دستان خود عمل جراحی انجام داده باشند. این عمل‌های جراحی که در گذشته انجام شده‌اند مکن است استخوان‌های شکسته را ترمیم کرده یا رباط‌های پاره شده را به هم وصل کرده باشند. انجام این عمل‌های جراحی حداقل مکن است ابتلا به آرتروز مچ دست را به تأخیر بیندازند. عمل‌های جراحی گذشته می‌توانند یک عامل در انتخاب عمل مناسب برای شرایط شما باشند. اگر یک یا دو استخوان کوچک کارپال در مچ دست به آرتروز مبتلا شده باشند، ممکن است شما تحت عمل‌های جراحی قرار گیرید که بر درمان این استخوان‌ها متمرکز است. اگر آرتروز شما پیشرفته باشد و بیشتر قسمت‌های مچ دست را در برگرفته باشد، پزشک ممکن است فیوژن مچ دست یا استفاده از مفصل مصنوعی مچ دست را به شما توصیه کند.

 بررسی پزشک


بررسی پزشک

ممکن است از شما خواسته شود که از مچ دست خود به وسیله اشعه ایکس عکس‌برداری کنید. معمولاً عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس بهترین روش برای بررسی اتفاقات رخ داده برای استخوان‌ها است. اشعه ایکس به پزشک در ارزیابی آسیب‌دیدگی و بررسی چگونگی تغییرات تدریجی کمک می‌کند. اشعه ایکس همچنین به پزشک در تخمین میزان از دست رفتن غضروف‌های مفصلی نیز کمک می‌کند. پزشک ممکن است در صورت وجود هر گونه ابهام در مورد علت ابتلا به آرتروز، انجام آزمایش‌های خون را نیز به شما توصیه کند. در آزمایش‌های خون برخی بیماری‌های سیستماتیک مانند روماتیسم مفصلی مشخص می‌شوند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

اصلاح و درمان قوس و گودی کمر از کودکی و با حرکات اصلاحی ورزش یوگا