درمان دیسک گردن ناشی از بد نشستن با حرکات اصلاحی و رعایت ارگونومی

تیر ۵, ۱۳۹۸ 0
درمان-دیسک-گردن-ناشی-از-بد-نشستن-با-حرکات-اصلاحی-و-رعایت-ارگونومی-1.jpg

هیچ چیزی خصوصا بدن انسان برای همیشه ماندگار نیست. ده‌ها سال خم کردن، بلندکردن، چرخاندن و کج کردن سر می‌تواند واقعا به گردن تاثیر بگذارد. با توجه به تمام فشارهای مکرر جای تعجب ندارد که دو سوم از افراد ممکن است در برخی از برحه‌ی زندگی خود گردن درد را تجربه کرده باشد. بیماری دیسک گردن فراتر از یک درد معمولی در گردن است. فرایند تخریب (دژنراتیو) می‌تواند موجب انتشار درد و همچنین بی‌حسی و ضعف در شانه‌ها، دست‌ها و سر گردد. این ناراحتی و از دست دادن تحرک می‌تواند تاثیر فراوانی در شغل، خانواده و کیفیت زندگی فرد داشته باشد. ستون فقرات گردنی در ناحیه گردن از 7 استخوان به نام مهره تشکیل شده که این مهره‌ها توسط دیسک‌های بالشتکی مملو از ماده‌ی ژل مانند از یکدیگر مجزا شده‌اند. دیسک‌های گردنی به تثبیت گردن کمک کرده  و اجازه می‌دهند گردن به‌آرامی از یک سو به سوی دیگر چرخیده و همچنین به عقب و جلو خم شود. ستون فقرات بدون دیسک بسیار خشک و سفت است. دیسک‌ها اجازه می‌دهند تا بدن ما به همان شیوه‌ای که دوست داریم حرکت کند و از طرفی بالشتکی را فراهم می‌کنند که به‌عنوان جاذب شوک عمل می‌کند.

با گذشت زمان، جاذب‌های طبیعی شوک فرسوده شده و شروع به تخریب می‌کنند. فضای بین مهره‌ها تنگ‌تر شده و ریشه‌های عصبی تحت فشار دردناک قرار می‌گیرند. این فرایند به بیماری دیسک تخریبی گردنی موسوم است. تحقیقات حاکی از آن است که تقریبا 25% از افراد کمتر از 40 سال به دیسک گردن بدون علائم  و 60% از افراد بالای 40 سال به بیماری دیسک دژنراتیو گردن مبتلا هستند. با پیشرفت این بیماری انعطاف‌پذیری گردن کمتر شده و ممکن است فرد خصوصا در اواخر روز درد و خشکی را در ناحیه گردن خود احساس کند. هنگامی که دیسک پاره می شود یا بیرون می‌زند فشار به ستون فقرات و ریشه‌های اعصاب وارد شده و منجربه ناهنجاری فتق دیسک یا جابجایی مهره می‌گردد. با وجود این‌که بیماری دیسک گردن روند آهسته‌ای دارد اما برخی مواقع بیماری فتق دیسک یا بیرون زدگی دیسک خیلی سریع بعد از آسیب یا وارد شدن ضربه به گردن رخ می‌دهد. از شایع‌ترین و واضح‌ترین علائم بیماری دیسک گردن می‌توان به گردن درد و خشکی گردن اشاره کرد. هنگامی که یکی از این شرایط یک یا چندین اعصابی را که از طناب نخاعی عبور می‌کنند، تحت فشار قرار می‌دهند می‌تواند موجب پخش شدن درد
، بی‌حسی یا ضعف در شانه‌ها، دست‌ها و سر شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه کنید و جهت مراجعه حضوری و دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل با ما در ارتباط باشید.

http://yadman-rehab.com/

تماس با مدیریت: ۰۹۱۰۰۲۰۹۰۳۰

ویزیت در منزل: ۰۲۱-۸۸۰۸۸۵۴۱

تلگرام: ۰۹۱۰۰۲۰۹۰۳۰

دیسک گردن چیست؟


دیسک گردن چیست

دیسک گردن یک بالشتک جاذب شوک و نرمی است که بین مهره‌ها در ستون فقرات (گردن) قرار دارد. ستون‌فقرات گردنی از 6 دیسک گردنی تشکیل شده است. پارگی و ساییدگی طبیعی ناشی از افزایش سن در دیسک گردن ، ممکن است موجب تخریب دیسک شود. البته شاید برخی بیماران هیچ علائمی را تجربه نکنند. اما با این وجود در موارد دیگر بیماری دیسک گردنی، دیسک گردن ممکن است منبع انواع مختلف درد ازجمله خشکی و بی حسی گردن، گزگز و ضعف باشد که نه تنها در گردن بلکه حتی ممکن است در دست‌ها و شانه‌ها نیز احساس شود.

علائم دیسک گردن


ناهنجاری تخریب دیسک گردن می‌تواند با گردن درد خود را نشان دهد. این درد می‌تواند هنگامی که بیمار صاف ایستاده یا سر خود را حرکت می‌دهد تشدید یافته و با درازکشیدن یا لم دادن کاهش یابد. اغلب، ناهنجاری بیرون زدگی دیسک گردن با  خار استخوانی یا اسپور استخوان مرتبط است . این بیماری‌ها می‌توانند موجب کاهش بیشتر حرکت شده و منتهی به فشردگی عصب شوند. ریشه‌های عصب گردن مسوول عصب رسانی به نواحی پشت سر، گردن و همچنین بازوها و دست‌ها هستند. اگر اعصاب گردن آسیب ببینند بیمار در  این نواحی دچار علائمی چون سوزش، گزگز، بی‌حسی و درد خواهد شد. برخی مواقع مشکلات دیسک گردن منجربه سردرد نیز می‌شود.

روش های تشخیص دیسک گردنروش های تشخیص دیسک گردن

 • رادیوگرافی ساده ستون فقرات گردنی جهت ارزیابی تغییرات تخریبی مزمن، بیماری متاستاتیک، عفونت، تغییر شکل و ثبات ستون فقرات انجام می‌شود.
 • اسکن‌های توموگرافی کامپیوتری یا به‌عبارتی سی تی اسکن، شکستگی ستون‌فقرات گردنی را مشخص کرده و بیشتر در موارد تروما بکار می‌رود.
 • میلوگرام بعد از سی تی اسکن ممکن است قبل از روش فشارزدایی طناب نخاعی گردنی یا جراحی ریشه عصب انجام شود. در این تحقیق، کانال نخاعی، روابط آن با طناب نخاعی و گیرافتادن ریشه عصب، خاراستخوانی یا تحریک فورمینال مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی موسوم به ام آر آی نوعی سبک تصویربرداری است که به‌منظور ارزیابی فرسایش هسته پالپوس (HNP) و به دلیل شیوع کم آن انجام می‌شود. از مزیت‌های این روش تشخیصی می‌توان به ارزیابی بافت نرم (نظیر دیسک گردنی)، مصورسازی مایع مغزی نخاعی، غیرتهاجمی بودن و عدم قرارگرفتن بیمار درمعرض تشعشعات اشاره کرد.

درمان دیسک گردن


درمان دیسک گردن

جایگزین‌های متفاوتی برای جراحی بیمارانی که به دیسک گردن و درد ناشی از آن مبتلا هستند وجود دارد.

 • پیشگیری از موقعیت‌های دردناک و استفاده از بریس گردن همه از گزینه‌هایی هستند که موجب می‌شوند دیسک آسیب دیده کمتر تحت فشار قرار بگیرد.
 • می‌توان گزینه‌های کنترل درد مختلف ازجمله داروهای ضدالتهابی، قرص‌های استروئیدی و تزریقات اطراف اعصاب یا اپیدورال را امتحان کرد.

درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی

درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی

در طول فیزیوتراپی، جهت کشش و تقویت عضلاتی که از گردن حمایت می‌کنند بیمار طیفی از حرکات درمانی را انجام خواهد داد. از طرفی بیمار یاد می‌گیرد که چگونه وضعیت بدنی  و دامنه حرکات خود را بهبود بخشد. متخصص فیزیوتراپی برای کمک به اصلاح وضعیت بدنی مناسب از بیمار می‌خواهد حرکات را مقابل آینه انجام دهد. این روش موجب می‌شود بیمار اشتباهات خود را مشاهده کرده و آن‌ها را اصلاح نماید. کایروپراکتورها (متخصصین درمان دستی) برخی از تکنیک‌هایی را که فیزیوتراپیست‌ها بکار می‌برند استفاده می‌کنند. تنظیم آرام ممکن است به بازسازی عملکرد طبیعی گردن و تسکین درد کمک کند. کایروپراکترها مانند فیزیوتراپیست‌ها برای کاهش خشکی، بهبود تحرک و افزایش دامنه حرکت، گردن و مفاصل سینه‌ای را دستکاری می‌کنند. این تنظیمات ممکن است برای افراد مبتلا به مشکلات عروقی در ناحیه گردن از جمله تنگی سرخرگ  کاروتید یا آرتروز پیشرفته نامناسب یا خطرناک باشد. فیزیوتراپیست، کایروپراکتور یا پزشک  قبل از درمان بیمار باید تشخیص دهد که آیا دستکاری‌های مفاصل می‌تواند با خطر آسیب بیشتر همراه باشد یا خیر. گام بعدی یک فیزیوتراپیست، تنظیم برنامه درمانی برای کمک به تسکین گردن درد بیمار است. علاوه‌بر حرکات ورزشی که به‌منظور بهبود انعطاف‌پذیری، تقویت و ثبات به بیمار ارائه می‌شود گزینه‌های دیگر شامل:

 • سرما و گرما درمانی
 • تحریک الکتریکی گروه عضلانی
 • اولتراسوند
 • تراکشن گردن
 • ماساژدرمانی

تزریق استروئید اپیدورال در ستون فقرات گردنی


تزریق استروئید اپیدورال در ستون فقرات گردنی

این درمان شامل تزریق استروئید به فضای اپیدورال اطراف ریشه‌های اعصاب ستون فقرات است که به‌منظور تسکین دردهایی نظیر کمر درد، پادرد و سایر دردهای ناشی از تحریک اعصاب ستون فقرات انجام می‌شود. استروئید موجود در تزریق به کاهش التهاب اعصابی که منبع درد هستند کمک می‌کند. با تزریق استروئید اپیدورال، درد تقریبا 50% از بیماران به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. در این روش که با تزریق مستقیم استروئید به نواحی درد صورت می‌گیرد به کاهش التهابی که ممکن است علت درد باشد کمک می‌کند. تصور براین است که گرگرفتگی یکی از تاثیرات ناشی از تزریق استروئید باشد که به‌منظور از بین بردن یا پاکسازی پروتئین‌های التهابی از اطراف ساختارهایی صورت می‌گیرد که ممکن است موجب درد شوند. علاوه‌بر کاهش درد،  با کاهش التهاب روند طبیعی بهبود نیز سریع‌تر رخ می‌دهد.

تزریق فاست گردنی


تزریق فاست گردنی

تزریق مفصل فاست در ستون فقرات گردنی، سینه‌ای و کمری شامل تزریق مقدار کمی از داروی بیهوشی موضعی (عامل بی‌حسی) و داروهای استروئیدی است که با این روش می‌توان مفاصل فاست را بی‌حس و درد را مسدود کرد. تسکین درد ناشی از تزریق مفاصل فاست به منظور کمک به بیمار برای تحمل بهتر درمان فیزیوتراپی و  ترمیم آسیب یا برگشت به وضعیت قبل صورت می‌گیرد.

حرکات ورزشی برای درمان دیسک گردن

با انجام حرکات رزشی زیر تحت نظر پزشک میتوانید دیسک گردن خود را بهبود بخشید:

لغزیدن سر به عقب


لغزیدن به عقب

روی یک صندلی پشت صاف نشسته و پاها را روی زمین قرار دهید. چانه را به سمت گردن نزدیک کنید. در این حالت سر خود را روی بدن خیلی آرام به سمت عقب سر دهید. به مدت 10 ثانیه در این حالت کشش خود را حفظ و سپس رها کنید. این حرکت را 10 بار  تکرار کنید. این تمرین به کشش عضلات پشت گردن کمک می‌کند.

لیفت سرشانه


لیفت سرشانه

برای شروع، روی شکم و کف زمین دراز کشیده و دست‌ها را کنار بدن قرار دهید. در حالی‌که مفاصل ران را به زمین فشار می‌دهید  سر و شانه‌ها را بلند کنید. در طول انجام این حرکت، نگاه خود را به زمین متمرکز کنید. این ورزش به درمان سفتی شانه‌ها و نواحی پایین گردن کمک می‌کند.

چرخش سر

تمرین را با درازکشیدن به پشت شروع کنید. با هل دادن سر به طرفین، جلو و عقب با دست خود به سر فشار وارد کنید. در هر حالت 10 ثانیه صبر کرده و 10 بار تکرار کنید. این حرکت چرخشی به افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت گردن کمک می‌کند.

کشش سه کنج


کشش سه کنج

پزشکان این حرکت را برای کمک به کشش عضلات قفسه سینه و شانه توصیه می‌کنند. هنگامی که این عضلات تنگ می‌شوند می‌توانند به درد ناشی از بیماری دیسک دژنراتیو کمک کنند. گوشه اتاق بایستید. پاها را کنار هم قرار داده، رو به کنج ایستاده و ساعد هر دو دست را روی دیوار قرار دهید. در این حالت، خیلی آرام به سمت دیوار خم شوید. می‌توانید کشش را در جلوی شانه‌های خود احساس کنید. این حالت کشش را به مدت 30 ثانیه حفظ کرده و سپس 10 بار تکرار کنید.

ورزش فوم رول


ورزش فوم رول

برای انجام این ورزش، به یک فوم رول با قطر 6 اینچ (حدودا 16 سانتی‌متر) نیاز دارید. فشار ناشی از فوم رول در این ورزش می‌تواند به کاهش درد نقاط ماشه‌ای که اغلب با مشکلات گردنی همراه است کمک کند. فوم رول را روی زمین قرار داده و از طول روی ان دراز بکشید. هر دو دست را طرفین لگن قرار داده و خیلی آرام فوم را به این طرف و آن طرف بغلتانید. فوم باید زیر عضلات گردن و شانه بغلتد. فوم را 20 بار در هر طرف بغلتانید.

شراگ دمبل


شراگ دمبل

این تمرین مقاومتی می‌تواند موجب تقویت گردن شده و به شکستن چرخه درد گردن کمک کند. برای انجام این ورزش، صاف بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید. در هر دست خود یک دمبل نگهداشته و به‌طور همزمان شانه‌ها را به سمت بالا بلند کنید. این تمرین را خیلی آرام انجام دهید و قبل از استراحت شانه‌ها 3 ثانیه مکث کنید. این حرکت را در 3 ست 10تایی تکرار کنید.

با انجام این حرکات از آسیب به دیسک گردن جلوگیری کنید


با انجام این حرکات از آسیب به دیسک گردن جلوگیری کنید

درد گردن نیز مانند بسیاری از مشکلات عصر مدرن اغلب ناشی از بی‌تحرکی طولانی مدت است. سنگینی وزن سر انسان روی ساقه نسبتا کوچک مهره‌ها، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها است. بدن انسان انعطاف‌پذیر است و قدرت کافی برای تحمل وزن سر را دارد. اما با این وجود هنگامی که انتهای اعصاب به دلیل قرارگرفتن در موقعیت ثابت از لحاظ مکانیکی تغییر شکل می‌یابند می‌توانند حساس شوند. هنگامی که با میل طبیعی خود تصمیم می‌گیرید به سمت هرچیزی که نگاه می‌کنید به‌ویژه صفحه نمایش کامپیوتر یا موبایل دولا شوید خیلی راحت متوجه می‌شوید که چطور این نواحی تحت فشار قرار می‌گیرد.  دراز نشست: اهمیت هسته قوی در بدن به خوبی درک شده اما توسط شواهد کافی اثبات نشده است. بهترین روش برای دستیابی به هسته قوی حرکت ورزشی دراز و نشست است. دراز و نشست یک حرکت کارکردی یا کنشی نیست و اگر به‌طور ضعیف انجام شود می‌تواند موجب تشدید درد کمر و گردن شود. با کمک یک مربی مجرب یا فیزیوتراپیست می‌توان حرکات ورزشی کمر و شکم را به‌طور صحیح و موثر انجام داد تا درد کمر و گردن بدتر نشود.

 • پرس نظامی: در ورزش پرس نظامی فرد باید وزنه را به بالای سر خود بلند کند. اگر این حرکت به‌طرز صحیح انجام شود و آسیبی فرد را تهدید نکند می‌تواند تمرین بسیار مفیدی باشد و تعدادی از گروه‌های عضلانی را یکباره مورد هدف قرار دهد. اما با این وجود اگر فرد در حال حاضربه درد گردن و شانه مبتلا باشد این حرکت می‌تواند به ناحیه‌ای که از قبل تحت کشش بوده فشار زیادی را وارد کند.
 • پل‌ها: حرکات پل بهترین روش برای تقویت بدن هستند. این تمرینات از قسمت‌های مهم تمرینات یوگا میباشند. حرکات پل می‌توانند فشار زیادی را به ستون فقرات گردنی وارد کنند. اگر در حال حاضر از درد و ناراحتی رنج می‌برید بهتر است با یک پزشک مجرب درمیان گذاشته تا بتوانید برای پیشگیری از آسیب بیشتر یک ورزش جایگزین مناسب پیدا کنید.

درمان دیسک گردن با جراحی

اگر گزینه‌های غیرجراحی نتوانستند علائم را درمان کنند ممکن است به مداخله جراحی نیاز باشد. بسته به تشخیص پزشکی ممکن است روش‌هایی ازقبیل: فشارزدایی قدامی، خلفی یا همجوشی اجرا شود. هدف از جراحی رفع فشار از اعصاب و تثبیت سطوح تخریب است.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


آمار بازدید

ارتباط با ما

آدرس

دسترسی یک : شهرک غرب، بلوار پاک نژاد، بالاتر از دادمان، مرکز پزشکی یادمان
دسترسی دو: شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از دادمان، کوچه ناخدا محتاج، پلاک یک

ایمیل: info@yadman-rehab.com

تلفن: ۸۸۰۷۴۱۹۶(۰۲۱) - ۸۸۰۸۸۵۴۱(۰۲۱)

ساعات کاری: همه روزه ۰۹:۰۰ – ۲۱:۰۰

کلیه حقوق این قالب برای توانبخشی یادمان محفوظ می باشد

Call Now Buttonتماس و مشاوره