هیچ چیزی خصوصا بدن انسان برای همیشه ماندگار نیست. ده‌ها سال خم کردن، بلندکردن، چرخاندن و کج کردن سر می‌تواند واقعا به گردن تاثیر بگذارد. با توجه به تمام فشارهای مکرر جای تعجب ندارد که دو سوم از افراد ممکن است در برخی از برحه‌ی زندگی خود گردن درد را تجربه کرده باشد. بیماری دیسک گردن فراتر از یک درد معمولی در گردن است. فرایند تخریب (دژنراتیو) می‌تواند موجب انتشار درد و همچنین بی‌حسی و ضعف در شانه‌ها، دست‌ها و سر گردد. این ناراحتی و از دست دادن تحرک می‌تواند تاثیر فراوانی در شغل، خانواده و کیفیت زندگی فرد داشته باشد. ستون فقرات گردنی در ناحیه گردن از 7 استخوان به نام مهره تشکیل شده که این مهره‌ها توسط دیسک‌های بالشتکی مملو از ماده‌ی ژل مانند از یکدیگر مجزا شده‌اند. دیسک‌های گردنی به تثبیت گردن کمک کرده  و اجازه می‌دهند گردن به‌آرامی از یک سو به سوی دیگر چرخیده و همچنین به عقب و جلو خم شود. ستون فقرات بدون دیسک بسیار خشک و سفت است. دیسک‌ها اجازه می‌دهند تا بدن ما به همان شیوه‌ای که دوست داریم حرکت کند و از طرفی بالشتکی را فراهم می‌کنند که به‌عنوان جاذب شوک عمل می‌کند.

با گذشت زمان، جاذب‌های طبیعی شوک فرسوده شده و شروع به تخریب می‌کنند. فضای بین مهره‌ها تنگ‌تر شده و ریشه‌های عصبی تحت فشار دردناک قرار می‌گیرند. این فرایند به بیماری دیسک تخریبی گردنی موسوم است. تحقیقات حاکی از آن است که تقریبا 25% از افراد کمتر از 40 سال به دیسک گردن بدون علائم  و 60% از افراد بالای 40 سال به بیماری دیسک دژنراتیو گردن مبتلا هستند. با پیشرفت این بیماری انعطاف‌پذیری گردن کمتر شده و ممکن است فرد خصوصا در اواخر روز درد و خشکی را در ناحیه گردن خود احساس کند. هنگامی که دیسک پاره می شود یا بیرون می‌زند فشار به ستون فقرات و ریشه‌های اعصاب وارد شده و منجربه ناهنجاری فتق دیسک یا جابجایی مهره می‌گردد. با وجود این‌که بیماری دیسک گردن روند آهسته‌ای دارد اما برخی مواقع بیماری فتق دیسک یا بیرون زدگی دیسک خیلی سریع بعد از آسیب یا وارد شدن ضربه به گردن رخ می‌دهد. از شایع‌ترین و واضح‌ترین علائم بیماری دیسک گردن می‌توان به گردن درد و خشکی گردن اشاره کرد. هنگامی که یکی از این شرایط یک یا چندین اعصابی را که از طناب نخاعی عبور می‌کنند، تحت فشار قرار می‌دهند می‌تواند موجب پخش شدن درد
، بی‌حسی یا ضعف در شانه‌ها، دست‌ها و سر شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه کنید و جهت مراجعه حضوری و دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل با ما در ارتباط باشید.

https://yadman-rehab.com/

تماس با مدیریت: ۰۹۱۰۰۲۰۹۰۳۰

ویزیت در منزل: ۰۲۱-۸۸۰۸۸۵۴۱

تلگرام: ۰۹۱۰۰۲۰۹۰۳۰

دیسک گردن چیست؟


دیسک گردن چیست

دیسک گردن یک بالشتک جاذب شوک و نرمی است که بین مهره‌ها در ستون فقرات (گردن) قرار دارد. ستون‌فقرات گردنی از 6 دیسک گردنی تشکیل شده است. پارگی و ساییدگی طبیعی ناشی از افزایش سن در دیسک گردن ، ممکن است موجب تخریب دیسک شود. البته شاید برخی بیماران هیچ علائمی را تجربه نکنند. اما با این وجود در موارد دیگر بیماری دیسک گردنی، دیسک گردن ممکن است منبع انواع مختلف درد ازجمله خشکی و بی حسی گردن، گزگز و ضعف باشد که نه تنها در گردن بلکه حتی ممکن است در دست‌ها و شانه‌ها نیز احساس شود.

علائم دیسک گردن


blank

ناهنجاری تخریب دیسک گردن می‌تواند با گردن درد خود را نشان دهد. این درد می‌تواند هنگامی که بیمار صاف ایستاده یا سر خود را حرکت می‌دهد تشدید یافته و با درازکشیدن یا لم دادن کاهش یابد. اغلب، ناهنجاری بیرون زدگی دیسک گردن با  خار استخوانی یا اسپور استخوان مرتبط است . این بیماری‌ها می‌توانند موجب کاهش بیشتر حرکت شده و منتهی به فشردگی عصب شوند. ریشه‌های عصب گردن مسوول عصب رسانی به نواحی پشت سر، گردن و همچنین بازوها و دست‌ها هستند. اگر اعصاب گردن آسیب ببینند بیمار در  این نواحی دچار علائمی چون سوزش، گزگز، بی‌حسی و درد خواهد شد. برخی مواقع مشکلات دیسک گردن منجربه سردرد نیز می‌شود.

روش های تشخیص دیسک گردنروش های تشخیص دیسک گردن

  • رادیوگرافی ساده ستون فقرات گردنی جهت ارزیابی تغییرات تخریبی مزمن، بیماری متاستاتیک، عفونت، تغییر شکل و ثبات ستون فقرات انجام می‌شود.
  • اسکن‌های توموگرافی کامپیوتری یا به‌عبارتی سی تی اسکن، شکستگی ستون‌فقرات گردنی را مشخص کرده و بیشتر در موارد تروما بکار می‌رود.
  • میلوگرام بعد از سی تی اسکن ممکن است قبل از روش فشارزدایی طناب نخاعی گردنی یا جراحی ریشه عصب انجام شود. در این تحقیق، کانال نخاعی، روابط آن با طناب نخاعی و گیرافتادن ریشه عصب، خاراستخوانی یا تحریک فورمینال مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
  • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی موسوم به ام آر آی نوعی سبک تصویربرداری است که به‌منظور ارزیابی فرسایش هسته پالپوس (HNP) و به دلیل شیوع کم آن انجام می‌شود. از مزیت‌های این روش تشخیصی می‌توان به ارزیابی بافت نرم (نظیر دیسک گردنی)، مصورسازی مایع مغزی نخاعی، غیرتهاجمی بودن و عدم قرارگرفتن بیمار درمعرض تشعشعات اشاره کرد.

درمان دیسک گردن


درمان دیسک گردن

جایگزین‌های متفاوتی برای جراحی بیمارانی که به دیسک گردن و درد ناشی از آن مبتلا هستند وجود دارد.

  • پیشگیری از موقعیت‌های دردناک و استفاده از بریس گردن همه از گزینه‌هایی هستند که موجب می‌شوند دیسک آسیب دیده کمتر تحت فشار قرار بگیرد.
  • می‌توان گزینه‌های کنترل درد مختلف ازجمله داروهای ضدالتهابی، قرص‌های استروئیدی و تزریقات اطراف اعصاب یا اپیدورال را امتحان کرد.

درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی

درمان دیسک گردن با فیزیوتراپی

در طول فیزیوتراپی، جهت کشش و تقویت عضلاتی که از گردن حمایت می‌کنند بیمار طیفی از حرکات درمانی را انجام خواهد داد. از طرفی بیمار یاد می‌گیرد که چگونه وضعیت بدنی  و دامنه حرکات خود را بهبود بخشد. متخصص فیزیوتراپی برای کمک به اصلاح وضعیت بدنی مناسب از بیمار می‌خواهد حرکات را مقابل آینه انجام دهد. این روش موجب می‌شود بیمار اشتباهات خود را مشاهده کرده و آن‌ها را اصلاح نماید. کایروپراکتورها (م%D