علل زیادی برای درد پایین کمر وجود دارد که عمدتاً به خاطر دلایل عضلانی یا ساختاری است. احتمالاً، شما یکی از 80٪ بزرگسالانی هستید که در برخی موارد در طول عمر خود کمر درد را تجربه می‌کنند. ستون فقرات انسان یک انحنا S شکل طبیعی دارد که توسط عضلات، تاندون‌ها و رباط‌هایی که به مهره‌های ستون فقرات متصل می‌شوند، حفظ می‌گردد. لوردوز (قوس کمر) یک نوع انحنا است که به انحنای رو به داخل در ناحیه گردن و پایین کمر اشاره دارد. این انحناها ‌می‌توانند به علت وضعیت نامناسب بدن و یا سایر مشکلات زمینه ای، برجسته یا صاف شوند که باعث ایجاد فشار روی ستون فقرات و درد مزمن شود.‌ هایپرلوردوز کمری «قوس زیاد پایین کمر» ‌می‌تواند منجر به درد متوسط یا شدید پایین کمر، سیاتیک و افزایش خطر آسیب به ستون فقرات شود.

قوس کمری معمولی با یک زاویه لومبوساکرال متوسط 39 تا 53 درجه مشخص ‌می‌شود. نتایج بستگی به نحوه اندازه گیری زاویه لومبوساکرال دارد. هنگام استفاده از رادیوگرافی برای اندازه گیری زاویه لومبوساکرال، زاویه کوچکتر از زمانی خواهد بود که از یک خط کش انعطاف پذیر استفاده می‌کنید. باید توجه داشته باشیم که تفاوت‌های زیادی در زاویه لومبوساکرال در بیماران وجود دارد. با این حال، زمانی که انحنا ستون فقرات کمری بسیار برجسته است، ما در مورد‌هایپرلوردوز یا قوس کمر صحبت می‌کنیم. در مورد‌هایپرلوردوز زاویه لومبوساکرال افزایش می‌یابد و شاخص کمری (طناب لوردوز کمری) نیز افزایش می‌یابد. علاوه بر استخوان‌ها، رباط‌ها، ماهیچه‌ها و مهره‌های دیسکی نیز نقش کلیدی در تشکیل قوس کمر دارند. بدون عملکرد عضلانی، عملکرد کمربندی لگن پایداری کافی ندارد. ثبات مرکزی ستون مهره توسط عضلات خاص مانند مالتیفیدوس، عضلات شکمی متقاطع و عضلات داخلی بالا تنه پشتیبانی ‌می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه کنید و جهت مراجعه حضوری و دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل با ما در ارتباط باشید.

https://yadman-rehab.com/

تماس با مدیریت: ۰۹۱۰۰۲۰۹۰۳۰

ویزیت در منزل: ۰۲۱-۸۸۰۸۸۵۴۱

تلگرام: ۰۹۱۰۰۲۰۹۰۳۰

علت گودی کمر چیست؟


 

علت گودی کمر چیست؟

قوس زیاد کمر ‌می‌تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. این علل شامل چاقی، اختلالات عضلانی، التهاب دیسک‌های بین مهره ای (دیسیتیس)، پوکی استخوان، بلند کردن اجسام سنگین بدون آموزش مناسب، آسیب به کمر و اسپوندیلولیستیس لغزش رو به جلوی مهره است. در برخی موارد، قوس زیاد کمر مفید است. به عنوان مثال، زنان باردار گاهی اوقات به عنوان یک سازگاری فیزیولوژیکی با تغییرات آناتومی که در دوران بارداری رخ ‌می‌دهد، تا حدی دچار قوس کمر می‌شوند. گودی کمر ‌می‌تواند یک پاسخ انطباقی باشد زیرا مرکز گرانش زن با رشد جنین تغییر ‌می‌کند، و همچنین پاسخ جبران کننده ای به وظیفه عضلات اطراف بخش مهره کمری آن ‌می‌باشد. پس از زایمان، این قوس برجسته با فعالیت‌های اصلاح وضعیت و تقویت عضلات، به حالت عادی باز می‌گردد. عوامل متعددی بر قوس کمر تاثیر می‌گذارد. برخی مطالعات نشان می‌دهند که دامنه گودی کمر تحت تاثیر سن، جنس، حرکت مرکز ثقل مانند حاملگی و چاقی قرار دارد. علل احتمالی گودی کمر عبارتند از:

  • ناهنجاری‌های مادرزادی ستون فقرات
  • چرخش قدامی لگن
  • عضلات کمر کوتاه
  • ران و همسترینگ بیش از حد ضعیف به علت عدم تعادل عضلانی (سندرم تقسیم پایین): عضلات وضعیتی در پاسخ به فشار کوتاه می‌شوند و به نوبه خود آنتاگونیست‌های خود را مهار می‌کنند

علائم گودی کمر


علائم گودی کمر

قوس بیش از حد کمر منجر به ظاهر فرورفته ستون فقرات مانند تصویر بالا ‌می‌شود. بعضی از انواع گودی کمر در ستون فقرات در گردن و ناحیه پایین کمر طبیعی است. زمانی این انحنا بیش از حد ‌می‌شود که مشکلاتی ایجاد ‌می‌کند.

علائم عبارتند از

  • باسن برجسته
  • معمولا بدون درد

فرآیندهای تشخیصی


فرآیندهای تشخیصی

روش‌های مختلفی در تشخیص گودی کمر وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تصویر برداری پزشکی

رادیوگرافی‌ها ‌می‌توانند برای اندازه گیری زاویه کمری استفاده شوند. آن‌ها استاندارد طلایی برای ارزیابی انحنای ستون فقرات هستند، اما تابش‌های یونیزه استفاده معمول از آن‌ها را محدود ‌می‌کند. انواع مختلفی از تصاویر پزشکی وجود دارد که هر کدام ‌می‌توانند برای تشخیص موارد مختلف استفاده شوند. به عنوان مثال: اشعه ایکس برای اندازه گیری انحنای کمری، اسکن ام آر آی برای بررسی ناهنجاری‌های بافت نرم، سی تی اسکن برای تجسم و بحث در مورد بین مهره‌ها.

اسکن استخوان

یک روش تصویربرداری هسته ای برای ارزیابی هر گونه تغییرات دژنراتیو و یا آرتروز در مفاصل استفاده ‌می‌شود. برای تشخیص بیماری‌ها و تومورهای استخوانی ؛ برای تعیین علت درد یا التهاب استخوان.

روش‌های درمان قوس  گودی کمر


روش‌های درمان قوس گودی کمر

برای درمان گودی کمر روش‌های مختلفی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.

دارو درمانی

اولین گزینه دارویی باید به طور منظم پاراستامول باشد. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و یا مسکن‌های ضعیف (کدئین و دی هیدروکودئین) هنگامی که پاراستامول یا NSAID‌ها در کاهش درد بی اثرند. به خطر عوارض جانبی داروهای ضدالتهابی به ویژه در افراد سالمند و دیگر افراد در معرض خطر افزایش عوارض جانبی توجه کنید.

استفاده از  کمربندهای طبی

استفاده از کمربندهای طبی

وقتی گودی کمر بیش از حد شدید است و یا رو به بدتر شدن می‌رود، پیشنهاد می‌کنیم که بیمار یک بریس ارتوپدی استفاده کند. در حالی که انواع مختلفی از بریس‌ها وجود دارد که ممکن است برای درمان گودی کمر استفاده شوند. اکثر آن‌ها از پلاستیک سفت و سخت ساخته شده اند. بریس اسپاینکور، که در واقع اصلا یک بریس نیست، بلکه یک سیستم برای توانبخشی دینامیکی با استفاده از نوارهای الاستیکی است. چندین سال است که در حال حاضر خود را به عنوان یک جایگزین برتر برای درمان مشکلات مختلف وضعیتی ثابت کرده است.

فیزیوتراپی

اولا باید مطمئن باشید که هیچ نشانه ای برای عمل جراحی وجود ندارد. شروع فیزیوتراپی همره با دارو، مفید است. فیزیوتراپی باید در راستای بهبود ADL بیمار و کاهش کمر درد باشد. همانطور که قبلا بحث شد، عوامل موثر در LBP ‌می‌تواند بسیار متنوع باشد و البته مهم است که عوامل موثر را بدانیم و آن‌ها را درمان کنیم. مهم است که اهداف درمانی را که برای بیمار واقع بینانه است، تعیین نماییم.

درمان دستی

دستورالعمل‌های متعددی درمانی دستی، از جمله دستکاری ستون فقرات و متحرک سازی را نیز توصیه می‌کنند. این درمان به دفعات طول مدت حداکثر نه جلسه در طول دوازده هفته انجام ‌می‌شود.

ورزش درمانی

به نظر می‌رسد ورزش درمانی، از جمله تمرین‌های تحت نظارت، در کاهش درد و بهبود عملکرد در بزرگسالان مبتلا به درد پایین کمر مزمن، به ویژه در مراکز پزشکی، کمی موثر است. بیماران دارای درد پایین کمر حاد که علاوه بر مداوای پزشکی، ورزش درمانی نیز داشتند، در طی مدت طولانی، عود بیماری کمتری تجربه کردند. کاهش نیروهای گسترشی روی ستون فقرات کمری باید هدف تمرین باشد. این امر ‌می‌تواند منجر به کاهش قوس کمر شود. تمرینات باید به صورت منظم انجام شود تا حداکثر اثر را به دست آورید. برخی از ورزش‌های مناسب جهت رفع و کاهش گودی کمر به شرح زیر ‌‌می‌باشد:

چرخش لگن

به پشت دراز بکشید و زانو‌های خود را خم کنید، پاها صاف روی زمین باشد. کمی از کمر خود را روی زمین قرار دهید، بدون این که با پاها فشار وارد کنید. 5 تا 10 ثانیه نگه دارید.

چسباندن یک پا به قفسه سینه

به پشت دراز بکشید و زانو‌های خود را خم کنید، پاها صاف روی زمین باشد. به آرامی زانوی راست خود را به سمت شانه خود بکشید و 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. زانو را پایین بیاورید و با زانوی دیگر تکرار کنید

چسباندن دو زانو به قفسه سینه

همانند تمرین قبلی شروع کنید. پس از کشیدن زانوی راست به قفسه سینه، زانوی چپ را به سمت سینه بکشید و هر دو زانو را 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. پاها را یکی یکی به آرامی پایین بیاورید.

دراز نشست جزیی

چرخش لگن (تمرین 1) را انجام دهید و در حالی که این موقعیت را نگه داشته اید، به آرامی سر و شانه‌هایتان را خم کنید. کمی نگه دارید. به آرامی به موقعیت شروع بازگردید.

کشش همسترینگ

در حالت نشسته و دراز کردن پاها شروع کنید و انگشتان پا را به سمت سقف و زانوها را به طور کامل صاف قرار دهید. بالا تنه را به آرامی روی پاها پایین بیاورید، زانوهای خود را صاف نگه دارید، دست‌ها را روی پاها بکشید و چشم‌ها به سمت جلو باشد.

کشش انحنای لگن

یک پا را در مقابل پای دیگر قرار دهید، زانوی چپ (جلویی) خم و زانوی راست (عقبی) صاف باشد. از بالا تنه به جلو خم شوید تا زانوی چپ با درز زیر بغل (ناحیه زیر بغل) تماس پیدا کند. با قرار دادن پای راست در جلو و پای چپ در عقب تکرار کنید.

اسکات

هر دو پا را به طور موازی قرار دهید، و به عرض شانه از هم جدا کنید. سعی کنید بالا تنه را تا حد امکان به صورت عمود بر کف زمین نگه دارید، چشم‌ها متمرکز به جلو، و پاها صاف بر روی زمین باشد، فرد به آرامی بدن خود را با خم کردن زانوها پایین می‌آورد.

تاثیر شگفت انگیز ورزش یوگا بر گودی کمر

یوگا ‌می‌تواند برای بازگرداندن سلامت ستون فقرات یا حداقل برای مقابله با برخی از اثرات منفی ناشی از این شرایط بسیار مفید باشد. با این حال، در حالی که بسیاری از حرکات ‌می‌توانند سودمند باشند، برخی از ان‌ها ‌می‌توانند درد را بدتر کنند. بنابراین اگر شما از یک مشکل جدی ستون فقرات رنج می‌برید، بهتر است که با ارتوپد خود در مورد انجام یوگا مشورت کنید. اگر این مشکل شما باشد، باید بر روی حرکت‌هایی از قبیل کبرا تمرکز کنید، که به صورت دراز کش روی صورت و انحنا دادن بدن به سمت بالا انجام ‌می‌شود، مانند این که از کمر به عقب هل می‌دهید. حرکت ملخ نیز مفید است: روی صورت دراز بکشید، بینی و جناغ سینه خود را چند سانتیمتری از کف زمین بالا بیاورید، در حالی که دست‌های خود را به سمت پاهای بالا آمده کشیده اید. باز کننده‌های شانه به بلندتر کردن ماهیچه‌های صدری که ‌می‌توانند ستون قفسه سینه را به جلو هل دهند، کمک می‌کنند. شما ‌می‌توانید یک پوزیشن خمیده اصلاح شده را با ایستادن در چار چوب و حفاظ کردن دست‌ها در هر دو طرف و آویزان کردن بدن رو به جلو انجام دهید. همچنین ‌می‌توانید کشش را با آویزان شدن رو به جلو از بالای درگاه نیز اصلاح کنید.

جراحی

وقتی قوس کمر شدید باشد، ، درمان محافظه کارانه به تنهایی ناکام باشد و اگر علائم درگیری نورولوژیکی وجود داشته باشد، مداخله جراحی ‌می‌تواند در نظر گرفته شود. نشانه‌های درگیر شدن عصب از دست دادن درک حسی از لمس، از دست رفتن رفلکس و از دست دادن عملکرد فیبر عضلانی است. اصلاح جراحی ‌می‌تواند به صورت قدامی و خلفی انجام شود.

آیا ارتباطی بین درد پایین کمر و گودی کمر وجود دارد؟


آیا ارتباطی بین درد پایین کمر و گودی کمر وجود دارد

افزایش زاویه گودی کمر نسبتا فشار کشش یا فشار در جهت قدامی را افزایش ‌می‌دهد و مرکز ثقل را به جلو حرکت ‌می‌دهد. به اعتقاد برخی افراد، این افزایش زاویه و فشار به وضعیت نامناسب و کمر درد مربوط ‌می‌باشد. از دیدگاه بیومکانیک، قوس کمری برجسته با افزایش شیوع درد پایین کمر همراه است. با این حال، مطالعات متعدد نشان داده اند که درد پایین کمر به طور مستقیم به قوس زیاد کمر مربوط نخواهد بود. عوامل متعددی وجود دارد که باعث افزایش میزان گودی کمر ‌می‌شود. این عوامل علمی مانند ضعف بالا تنه، عضلات کوتاه کمر، ران و همسترینگ ضعیف ، … به نوبه خود ‌می‌توانند درد پایین کمر را ایجاد کنند. این عوامل علمی در زیر تحت عنوان “درد پایین کمر مرتبط با قو کمر” شرح داده شده است. اما لازم به ذکر است که قوس زیاد کمر تنها عامل ایجاد کننده درد پایین کمر نیست. به همین دلیل منطقی نیست که نتیجه گیری کنیم که ارتباطی بین LBP و اندازه قوس کمر وجود دارد. از طرف دیگر احتمال دارد که ضعف عضلات بالا تنه بر شکل گودی کمر تاثیر بگذارد و ممکن است باعث  LBPشود.

پیشگیریپیشگیری

تعیین مقادیر طبیعی قوس کمر در کودکان برای تشخیص زودهنگام و درمان اختلالات موضعی ضروری است. قویترین عامل خطر برای درد پایین کمر در آینده، درد پایین کمر قبلی است. بنابراین به نظر نمی‌رسد مداخله اولیه یک هدف واقعی باشد. عوامل قوی و قابل تغییر بسیاری وجود دارد که ممکن است برای اولین بار باعث درد پایین کمر شوند. تنها ورزش به نظر می‌رسد که موثر باشد. هنگامی که ورزش را با آموزش ترکیب می‌کنید، به نظر می‌رسد اثر مثبتی داشته باشد. مداخلات دیگر، از جمله آموزش به تنهایی، کمربندها و کفی کفش، به نظر نمی‌رسد که از LBP جلوگیری کنند.

مراقبت از تولد تا دوران نوجوانی

  • نوزادان، کودکان و نوجوانان همچنان در حال رشد هستند. هنگامی که قوس کمر فرزندتان را بررسی ، درمان آن‌ها را طراحی و مراقبت‌هایی را برای آن‌ها فراهم می‌کنیم، به دقت چگونگی اثر رشد بر انحنا ستون فقرات کودک شما در طول زمان و چگونگی تاثیر انحنا ستون فقرات بر رشد و سلامت سایر قسمت‌ها را بررسی می‌کنیم.
  • متخصصان ما در درمان جوانترین بیماران تا بزرگسالان جوان مهارت دارند.
  • ما بزرگترین گروه متخصصان رادیولوژیست اطفال در شمال غرب را داریم. اگر کودک شما نیاز به تصویربرداری داشته باشد که از تابش استفاده ‌‌می‌کند، ما از کمترین مقدار ممکن (PDF) برای تولید بهترین تصویر استفاده می‌کنیم.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

درمان بیماری ازگود اشلاتر(OSD): درد و ورم زیر زانوی دوندگان نوجوان