درمان-نوروفیدبک

 

نوروفیدبک آموزش مستقیم عملکرد مغز است که به وسیله آن مغز یاد می‌گیرد تا به طور موثرتر عمل کند. پزشک عملکرد مغز را لحظه به لحظه مشاهده می‌کند و آن اطلاعات را به فرد نشان می‌دهد. و پزشک مغز را برای تغییر فعالیت خود به الگوهای مناسب‌تر، پاداش می‌دهد. این فرایند یادگیری تدریجی است. این به هر جنبه‌ای از عملکرد مغز که می‌تواند اندازه‌گیری شود اعمال می‌شود. نوروفیدبک، نوروفیدبک الکتروانسفالوگرافی نیز نامیده می‌شود، زیرا بر اساس فعالیت مغزی الکتریکی، نوار مغز یا الکتروانسفالوگرام یا EEG است. نوروفیدبک آموزش در خود تنظیمی است. این بیوفیدبک ساده به طور مستقیم به مغز اعمال می‌شود. خود تنظیمی بخشی ضروری از عملکرد خوب مغز است. آموزش خود تنظیمی برای سیستم (سیستم عصبی مرکزی) این امکان را فراهم می‌کند تا بهتر عمل کند.

نوروفیدبک مشکلات اختلال مغز را اصلاح می‌کند. اینها برای فراوان بودن رخ می‌دهند. آنها شامل طیف اضطراب و افسردگی، کمبودهای توجه، اختلالات رفتاری، اختلالات خواب، اختلالات مختلف خواب، سردرد و میگرن، PMS و اختلالات هیجانی و روانی هستند. این همچنین برای عارضه‌های مغزی ارگانیک مانند تشنج، طیف اوتیسم و فلج مغزی مفید است. کلینیک تخصصی توانبخشی یادمان با بهره‌مندی از جدیدترین و به روزترین دستگاه‌های توان بخشی می‌تواند در زمینه انجام درمان نوروفیدبک به شما کمک کند. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره‌ 02188074196 تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام YadmanRehab@ مراجعه کنید.

بیوفیدبک چگونه کار می‌کند؟


 

بیوفیدبک-چگونه-کار-می‌کند؟

 

پزشک الکترودها را به پوست سر اعمال می‌کند تا به فعالیت امواج مغز گوش دهد. پزشک سیگنال را از طریق رایانه پردازش می‌کند و اطلاعاتی در مورد برخی فرکانس‌های امواج مغز اصلی استخراج می‌کند. (تمام فرکانس‌های امواج مغز برابر هستند، اما برخی از آنها نسبت به دیگر امواج بیشتر برابر هستند) و فرونشینی و جریان این فعالیت را به فردی که تلاش می‌کند سطح فعالیت را تغییر دهد، نشان می‌دهد. برخی از فرکانس‌ها خواهان ترفیع هستند. برخی دیگر خواهان کاهش هستند. پزشک این اطلاعات را به شکل یک بازی ویدئویی به فرد نشان می‌دهد. شخص به طور موثر در حال انجام بازی ویدیویی با مغز خود است. در نهایت فعالیت امواج مغز به سمت عملکرد مطلوب‌تر و منظم‌تر شکل می‌گیرد. فرکانس‌ها مورد هدف قرار می‌گیرند و مکان‌های خاصی در سر که در آن پزشک به مغز گوش می‌دهد، مخصوص عوارضی است که پزشک در حال اصلاح آنهاست و مخصوص فرد است.

چه کسی نوروفیدبک را ارائه می‌دهد؟


نوروفیدبک (بیوفیدبک EEG) معمولا توسط متخصصان بهداشت روانی مانند روانشناسان، پزشکان خانواده و مشاوران ارائه می‌شود. این پزشکان معمولا با بیماران یکی یکی کار می‌کنند. این آموزش همچنین می‌تواند توسط پرستاران، کارمندان اجتماعی بالینی، متخصصان توانبخشی و مربیان ارائه شود. آموزگاران پزشکی نیز این خدمات را ارائه می‌دهند، اما به استثنای روانپزشکان، معمولا خدماتی را که توسط یک کارمند آموزش دیده ارائه شده است، خواهند داشت.

آیا نوروفیدبک یک درمان یا معالجه است؟


در مورد اختلالات مغزی ارگانیک، به جای اینکه عارضه را درمان کند، تنها می‌تواند باعث شود که مغز به عملکرد بهتری برسد. هنگامی که پای مشکلات اختلال در تنظیم به میان می‌آید، پزشک می‌گوید که بیماری‌ای برای درمان وجود ندارد. در مواردی که اختلال در تنظیم مشکل است، خود تنظیمی ممکن است به خوبی یک درمان باشد. اما باز هم کلمه درمان به کار گرفته نمی‌شود.

این روش به چه عارضه‌هایی می‌تواند کمک کند؟


پزشک به ویژه برای مشکلات مغزی لجوج‌تر کودکی که با نیازهایش به تازگی برخورد نشده است نگران است. این عبارت است از: تشنج و فعالیت حمله ساب کلینیکال، اختلالات رفتاری مختل کننده شدید مانند اختلال رفتاری و اختلال دوقطبی، طیف اوتیستیک و تاخیر رشد فراگیر، فلج مغزی، آسیب مغزی به دست آمده، و آسیب تولد. بسیاری از کودکان مشکلات خواب دارند که می‌توان به اصلاحشان کمک کرد از جمله خیس کردن رختخواب، راه رفتن در خواب، صحبت کردن در خواب، دندان قروچه، کابوس‌ها، و وحشت‌های شبانه. همچنین می‌تواند برای بسیاری از مشکلات نوجوانی مانند سوء مصرف مواد، رفتار مربوط به خودکشی، اضطراب و افسردگی مفید باشد. این روش همچنین می‌تواند با افزایش سن افراد، به حفظ عملکرد خوب مغز کمک کند. خبر خوب این است که تقریبا هر مغز، صرف نظر از سطح عملکرد آن، می‌تواند برای بهبود عملکرد آموزش ببیند.

رفتار

در حالی که داروها و مداخلات رفتاری می‌توانند کار خوبی را برای درمان علائم کودکان مبتلا به ADD یا ADHD انجام دهند، نوروفیزیک مغز را برای دوباره به دست آوردن کنترل بهتر و تمرکز دوباره آموزش می‌دهد. این روش در مورد این است که فرد بر خصوصیاتی که دارد تمرکز کند.

استرس و اضطراب

اضطراب یک واکنش رایج به استرس است، و بیماران اغلب احساس دست پاچگی، خستگی و گوفتگی می‌کنند. نوروفیدبک می‌تواند به هدایت مغز شما کمک کند تا تغییری در نحوه پاسخ به محرک‌هایی که مانع تعادل جسمی یا روانی می‌شوند، ایجاد کند.

اوج عملکرد

توجه کامل، تمرکز، و کنترل احساسی برای دستیابی به عملکرد مطلوب در همه زمینه‌ها کلیدی هستند. ورزشکاران و مدیران کسب و کار در حال بهره‌گیری از فن آوری‌های نوروفیدبک هستند تا یاد بگیرند که چگونه پتانسیل کامل ذهن‌های خود را برای رسیدن به اوج بکار بگیرند.

آیا آموزش منحصر به فرد است؟


در طی سال‌ها، پروتکل‌های آموزشی نوروفیدبک خاص (EEG Biofeedback) توسعه یافته‌اند که برای انواع خاصی از مشکلات مانند توجه، اضطراب و افسردگی، تشنج و میگرن، و همچنین عملکرد شناختی مفید هستند. تعدادی ابزار ارزیابی وجود دارد که برای کمک به تعیین اینکه از کدام پروتکل استفاده شود مورد استفاده قرار می‌گیرند. اینها آزمایشات ساده نورودیاگنوستیک و نوروساکولوژیکال هستند.

آیا اثرات آموزش دوام دارند؟


اگر مشکلی که در حال اصلاح شدن است یک اختلال در تنظیم مغز است، پس جواب بله است، و زمینه‌های بسیاری را پوشش می‌دهد. نوروفیدبک شامل یادگیری توسط مغز است و اگر نظم را از اختلال خارج کند، مغز همچنان از قابلیت‌های جدید خود استفاده خواهد کرد و به این ترتیب آنها را تقویت می‌کند. در مواردی که با عارضه‌های دژنراتیو مانند پارکینسون یا دمانس سر و کار دارید، یا زمانی که پزشک در برابر نتایج مداوم به سیستم کار می‌کند، موارد متفاوت هستند، همانطور که در طیف اوتیسم ممکن است چنین موردی باشد. در چنین مواردی، آموزش باید در یک سطح در طول زمان ادامه یابد. حساسیت‌های آلرژیک و عدم تحمل غذا باعث می‌شود که حفظ کردن دستاوردها دشوار شود. عملکرد ضعیف گوارشی مشکلی ایجاد خواهد کرد، مانند تغذیه ضعیف. کودکی که در یک محیط سمی زندگی می‌کند (به معنای فیزیکی یا روحی) بیشتر دشواری حفظ عملکرد خوب خواهد داشت.

میزان موفقیت چقدر است؟


 

میزان-موفقیت-چقدر-است

 

از طریق بیست سال تجربه با نوروفیدبک، پزشکان به نقطه‌ی داشتن انتظارات بسیار بالای موفقیت در آموزش رسیده‌اند. هنگامی که چنین موفقیتی پیش نمی‌آید یا اگر دستاوردها نتوانند نگه داشته شوند، معمولا یک دلیل برای آن است که نیازها باید دنبال شوند. در دوره‌ی عادی حوادث، نوروفیدبک باید برای همه کار کند. بدین معنی است که تقریبا هر کس باید دستاوردها را بدست آورد که خودشان قضاوت کنند که ارزشمند هستند. مغزها برای یادگیری و مهارت گرفتن ساخته شده‌اند. از سوی دیگر، پزشکان با خانواده‌های بسیاری همکاری می‌کنند که انتظاراتشان از تجربه گذشته‌شان پایین آمده است. و آنها باید قبل از اینکه خوش بینی را شریک شوند به پیشرفت نگاه کنند. به نظر می‌رسد که در میان اکثریت قریب به اتفاق بیماران (> 95٪ در یک تجربه پزشک) نتیجه واقعی بیش از انتظارات قبلی است. در برابر چنین انتظارات کمی، تغییراتی که می‌توانند با نوروفیدبک تولید شوند ممکن است حتی معجزه‌‍آسا به نظر برسند. یک مطب بیوفیدبک EEG دارای این نشانه روی میز است: ما انتظار معجزه داریم. اگر هیچ اتفاق نمی‌افتد، چیزی اشتباه است. چیزی که در تمام این موارد معجزه‌آسا به نظر می‌رسد، واقعا چیزی بیش از ظرفیت باور نکردنی مغز برای بهبود عملکرد دادن یک فرصت نیست.

درباره داروها چه؟


با آموزش موفقیت‌آمیز نوروفیدبک، دیگر نیازی به داروهایی که عملکرد مغز را مورد هدف قرار می‌دهند، نیست یا ممکن است در دوزهای پایین‌تر مورد نیاز باشند، چون مغز نقش بیشتری در تنظیم خود دارد. این کاهش در داروها به ویژه هنگامی که داروها در هر مورد نقش حمایتی ایفا می‌کنند، به خصوص در موارد شدید اختلالات که پزشکان با کار خود مورد هدف قرار می‌دهند، بسیار قابل توجه است. برای بیماران مهم است که با پزشک خود در رابطه با نوروفیدبک و داروها گفتگو کنند.

در مورد آموزش خانگی چه؟


بسیاری از عارضه‌هایی که با نوروفیدبک تراپی اصلاح می‌شوند شامل تمرین طولانی مدت هستند، به همین دلیل است که توانایی مغز در عملکرد به تدریج افزایش می‌یابد. برای بعضی از کودکان، نوروفیدبک ممکن است در طول عمر مفید آنها باقی بماند. برای ماندنی کردن این به طور اقتصادی، آموزش از راه دور یک گزینه در دسترس برای والدین است. آموزش از راه دور به آموزش در خانه تحت نظارت (از راه دور) یک پزشک متخصص اشاره دارد. پس از اینکه والدین فرزند خود را برای حداقل 20 جلسه آموزش دادند، ممکن است به آموزش از راه دور تغییر مسیر دهند و به همین ترتیب با مشاوره با متخصص به طور منظم برای نظارت بر پیشرفت و تعیین تغییرات پروتکل ادامه دهند. سپس آموزش می‌تواند به طور مکرر و به طور مداوم، بر پایه‌ای مقرون به صرفه انجام شود.

هزینه درمان نوروفیدبک چقدر است؟


هزینه درمان نوروپاتی کاملا بستگی به تعداد جلسات درمان دارد که مطابق با مشکل بیمار تنظیم می‌شود. بسیاری از افراد این درمان را روشی پر هزینه برای ایجاد سستی در عضلات گرفته می‌دانند ولی باید بدانید که این روش درمانی نوین،کم ضرر و مناسب برای درمان دردهای مزمن است.

برای مشاوره و درمان با ما تماس بگیرید

02188074196