گچ گیری و آتل بندی شکستگی ها

گچ و آتل (اسپلینت) به چه صورت برای درمان شکستگی ها استفاده می شوند ؟

اسامی گچ و آتل برگردان دو کلمه Cast و Splint هستند. هدف اصلی استفاده از گچ یا آتل حمایت از استخوان آسیب دیده، مفصل صدمه دیده و دیگر بافتهای اندام است. آنها درد و تورم اندام را کاهش داده و موجب کم شدن اسپاسم عضلات می شوند. بیشترین مورد استفاده گچ و آتل در درمان پیچ خوردگی مفاصل و بی حرکت کردن شکستگی ها است.

آتل یا اسپلینت در واقع یک گچ نصفه است، بنابراین در اندامی که احتمال دارد تورم پیدا کند یا تورم آن بیشتر شود از آن استفاده می شود.

گچ گیری اندام به چه معنا است ؟

یکی از روش های بی حرکت کردن شکستگی بعد از جااندازی آن استفاده از گچ گیری است. نام اصلی و درست این روش Cast است و چون اولین بار از گچ ( این ماده همان گچ ساختمانی است که مواد دیگری را برای بهبود کارکرد به آن اضافه کرده اند.) برای این کار استفاده شد، در زبان فارسی به گچ گیری معروف شده است. امروزه در بسیاری از موارد از مواد جدیدتری مانند فایبرگلاس برای Cast استفاده می شود با این حال برای سهولت، ما از عبارت گچ و گچ گیری بجای Cast استفاده می کنیم.
مصطلح است که مثلا گفته می شود پایم را گچ گرفته ام یا دکتر دستم را گچ گیری کرده است.

استفاده از آتل آماده برای ساق

استفاده از آتل گچی

فایبر گلاس چیست ؟

نوارهای فایبرگلاس از جنس بافته ای مخصوص است که به نوعی رزین آغشته می شود. فایبرگلاس سبک و مقاوم است و خلل و فرج آن بیشتر از گچ است. این خلل و فرج موجب می شوند هوا بهتر به پوست اندام بیمار برسد. به عبارت دیگر اندام راحت تر تنفس می کند. همچنین فایبرگلاس کمتر از گچ مانع اشعه ایکس است و بهتر می توان از طریق رادیوگرافی استخوان را از ورای آن دید. در عوض گچ ارزانتر است و در بعضی مناطق بدن شکل دهی به آن راحت تر است.
اندام گچ گرفته را می توان عکسبرداری کرد و گچ یا فایبرگلاس مانع دیدن استخوان ها با رادیوگرافی نمی شود.

آتل یا اسپلینت چیست ؟

Splint  که در زبان فارسی به آن آتل می گویند، در واقع یک نوع Cast است که از یک طرف باز است. مثلاً آتل ساق به صورت یک نیم استوانه فقط در پشت ساق قرار می گیرد و جلوی ساق آزاد است. آتل ممکن است به توسط پزشک با استفاده از گچ یا فایبرگلاس برای بیمار و به اندازه اندام بیمار درست شود و یا ممکن است از آتل های آماده استفاده شود.

آتل های آماده در اندازه های مختلف و از جنس پلاستیک یا مواد دیگری ساخته می شود. این آتل ها را می توان راحت تر و سریع تر استفاده کرد. همچنین می توان آنها را با باند های ولکرو که به آن متصل است، سفت و شل کرد و به راحتی آنها را از بدن جدا کرد.

 

آمار بازدید

ارتباط با ما

آدرس

دسترسی یک : شهرک غرب، بلوار پاک نژاد، بالاتر از دادمان، مرکز پزشکی یادمان
دسترسی دو: شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از دادمان، کوچه ناخدا محتاج، پلاک یک

ایمیل: info@yadman-rehab.com

تلفن: ۸۸۰۷۴۱۹۶(۰۲۱) - ۸۸۰۸۸۵۴۱(۰۲۱)

ساعات کاری: همه روزه ۰۹:۰۰ – ۲۱:۰۰

کلیه حقوق این قالب برای توانبخشی یادمان محفوظ می باشد

Call Now Buttonتماس و مشاوره