02188088541 - 02188074196 info@yadman-rehab.com همه روزه 9 صبح الی 9 شب

گزارش موردی

گزارش موردی از درمان یک بیمار مبتلا به پارکینسون در کلینیک یادمان

مراجع آقای ن-آ 65 ساله که از ده سال پیش دچار بیماری پارکینسون شده­اند. علت اصلی مراجعه، آسپیراسیون(ورود مواد غذایی به ریه) هنگام بلع مایعات، مشکل در جویدن ، وضوح بسیار پایین گفتار و سفتی در انجام حرکات بدن بود.

طبق ارزیابی صورت گرفته توسط گفتاردرمانگر کلینیک یادمان، حرکات و لرزشهای غیر ارادی موجود در عضله­ی زبان منجر به عدم کنترل روی بلع و نیز عدم وضوح گفتار شده بود. تمرینات مربوط به تقویت عضلات جونده و عضلات دهانی به سه شکل active, passive  و مقاومتی انجام شد. همچنین برای بالا بردن وضوح گفتار از روش  prolongation و  phonetic placement استفاده شد. مانورهای مربوط به درمان اختلال بلع هم در هر جلسه انجام شد.

بعد از گذشت ده جلسه از درمان، حرکات  غیر ارادی زبان تا حد زیادی کاهش یافت و به دنبال آن سرفه های بعد از بلع مایعات که علامت آسپیراسیون بود، از بین رفت. وضوح گفتار به هنگام خواندن از روی متن تا 80 درصد افزایش یافت.

———————————————————————

گزارش موردی از یک بیمار مبتلا به آفازی

خانم س.م،  53 ساله که سه سال پیش در اثر سکته مغزی دچار اختلال گفتاری شده اند. در طول این سه سال به دلیل اینکه با گفتاردرمانی آشنایی نداشته­اند، برای بهبود وضعیت گفتارشان به کلینیک گفتاردرمانی مراجعه نکرده بودند.زمانی که بیمار به پیشنهاد یکی از دوستانش به دکتر بابک جلالیان (متخصص مغز و اعصاب) مراجعه کرده بودند، پزشک به ایشان پیشنهاد دادند که برای بهبود وضعیت گفتارشان به کلینیک گفتاردرمانی “یادمان” مراجعه کنند. طبق ارزیابی­های صورت گرفته، مشکل اصلی این مراجع در نامیدن کلمات بود و شدتِ مشکل به حدی بود که گفتار بیمار، دچار از هم گسیختگی شده بود. نمونه­ای از گفتار ایشان به این ترتیب بود:

دیرو رفتم………..چیز……………بعد…………..نمی­تونم بگم. میدونم چیه ولی نمی­تونم بگم. ایشان حتی در نام بردن اسم فرزندانشان هم ناتوان بودند و گاهی افعال را هم نمی­تونستند بیان کنند.

خوشبختانه مسیرِ خواندن در مغز سالم بود و برنامه­ی درمانی بر اساس همین مسیر سالم شکل گرفت. بعد از ده جلسه­ی یک ساعته، توانایی نامیدن تا 75% بهتر شد؛ به طوری که طبق گزارش خودشان می­توانستند به طور مستقل به بانک بروند و یا خودشان خرید کنند. نکته­ی قابل توجه در این بیمار، مدت زمان گذشته از ضایعه است، زیرا به طور معمول بهبودی حداکثر در شش ماهه­ی اول بعد از سکته مغزی گزارش می­شود ولی در این مراجعه کننده با وجودی که مدت سه سال از ضایعه گذشته بود، درمان بسیار موثر واقع شد.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به کلینیک یادمان می باشد. طراحی سایت و سئو