02188088541 - 02188074196 info@yadman-rehab.com همه روزه 9 صبح الی 9 شب

چند نوع سکته مغزی وجود دارد؟

چند درصد بیماران سکته مغزی دچار اختلالات مختلف می شوند؟

انواع سکته مغزی:

سکته ممکن است به علت انسداد یک سرخرگ به‌وجود آید(سکته ایسکمیک)(1) و یا به علت پارگی در یک رگ خونی رخ دهد(سکته هموراژیک)(2). بعضی از افراد نیز ممکن است قطع ناگهانی و زودگذر در جریان خونِ مغزی را تجربه نمایند(حمله ایسکمیک ترانزینت-TIA)(3).

(1)سکته مغزی ایسکمیک:

حدود 80 درصد سکته‌های مغزی، سکته‌های ایسکمیک هستند. سکته‌های ایسکمیک، زمانی رخ می‌دهند که سرخرگ‌های مغز شما باریک شده و یا مسدود شوند که این امر باعث می‌شود جریان خون به شدت کاهش پیدا کند.

(2)سکته مغزی هموراژیک:

سکته هموراژیک زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی در مغز سوراخ شده، پاره شود و یا تخریب گردد. هموراژی‌های مغزی(خونریزی های مغزی) می‌توانند در نتیجه بسیاری از موقعیت‌هایی که بر روی عروق خونی تاثیر می‌گذارند، ایجاد شوند. مثل فشار خون بالایی که کنترل نشده باشد (هایپرتانسیون) و یا نقاط کم‌مقاومت و ضعیف موجود در دیواره‌های عروق خونی شما (آنوریسم).

(3)حمله گذرای کم‌خونی(TIA):

در TIA که مینی‌ استروک (سکته خفیف یا کوچک) نیز نامیده می‌شود تقریباً خلاصه‌ای از علائمی مشابه آنچه که در یک سکته مغزی ذکر شد دیده می شود. این حالت به علت کاهش موقتی در تهیه و تامین خون در بخشی از مغز به‌وجود می‌آید. TIA اغلب کمتر از 5 دقیقه به طول می‌انجامد.

همانند حمله ایسکمیک، TIA نیز زمانی اتفاق می افتد که یک لخته، خونرسانی به بخشی از مغز را مسدود نماید. در TIA علائم و نشانه‌ها ثابت، بادوام و همیشگی به جا نمی‌مانند؛ چراکه انسداد موقتی است.

اندام فوقانی/ضعف دست 77 درصد

اندام تحتانی/ضعف پا 72 درصد

مشکلات بینایی 60 درصد

ضعف صورت 54 درصد

گفتار رباتیک 50 درصد

عدم کنترل ادرار 50 درصد

اختلال در بلع 45 درصد

آفازی (اختلال در درک و گفتار) 33 درصد

افسردگی 33 درصد

کنترل مدفوع 33 درصد

دمانس (اختلال حافظه) 30 درصد

غفلت 28 درصد

سیستم پذیرش

سیستم پذیزش اطلاعات کاملا کامپیوتری بوده، یک روز قبل از مراجعه افراد به کلینیک، زمان ویزیت آنها به اطلاعشان خواهد رسید. همچنین مراجعه کنندگان گرامی می توانند بوسیله تلگرام، کلیه اطلاعات خود را مدیریت کنند.

تجهیزات مدرن

کلیه تجهیزات در مرکز توانبخشی و پزشکی یادمان، به روز و مدرن بوده و برخی تجهیزات این کلینیک در ایران یونیک و بی همتاست.

دستگاه های دیجیتال

دستگاه های وایتال استیم، بادی کامپوزیشن، اسپیرومتری، مگنت تراپی، لیزر تراپی و اولتراسوند، نمونه هایی از دستگاه های موجود در واحد سلامت بدن و فیزیوتراپیِ کلینیک یادمان می باشند.

خدمات مرکز یادمان

مرکز پزشکی و توانبخشی یادمان در بخش سکته مغزی دارای متخصص مغز و اعصاب، متخصص فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و متخصص ارزیابی و درمانِ اختلال در بلع می باشد.

چکاپ

حتی افراد سالم نیز برای جلوگیری از ابتلا به سکته مغزی در آینده می توانند با مراجعه به واحد سلامتِ کلینیک یادمان، برنامه سلامت دریافت کرده و بصورت دوره ای چکاپ شوند.

تست سلامتی

تست های سلامت دوره ای توسط متخصص طب ورزشی در کلینیک یادمان از مراجعین گرامی به عمل می آید. از سلامت خود غافل نشوید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به کلینیک یادمان می باشد. طراحی سایت و سئو