02188088541 - 02188074196 info@yadman-rehab.com همه روزه 9 صبح الی 9 شب

نارسایی کلیه

نارسایی کلیه

مهمترین وظیفه کلیه دفع آب و برخی از مواد زاید از بدن به واسطه تولید ادرار است. کلیه ظاهری لوبیا مانند دارد که تقریبا به اندازه یک مشت است (حدود 6 سانتی متر عرض و 12 سانتی متر طول).

کلیه ها در زیر قفسه سینه و دو طرف ستون مهره ها قرار دارند. کلیه ها اندام های  بسیار پر کاری هستند که یکی دیگر از وظایف آن ها تصفیه خون است در صورتی که یکی ازکلیه ها را حذف کنیم کلیه دیگر می تواند تمام وظایف آن را بر عهده گیرد و مشکل جدی برای فرد ایجاد نشود. در کلیه ها مانند هر عضو دیگر بدن امکان ایجاد انواع تومورهای خوش خیم و بدخیم و احتمال ابتلا فرد به سرطان وجود دارد.

بروز سرطان کلیه در مردان حدود 3 برابر نسبت به زنان شایع تر است. این سرطان بیشتر در سنین 60 تا 70 سال شیوع دارد.

سرطان کلیه انواع متعددی دارد که نوع غده ای یا آدنوکارسینوم کلیه از شایعترین نوع این سرطان است که در حدود 85 در صد این سرطان بدخیم است و 15 درصد باقی مانده را انواع دیگر تشکیل می دهند.

از شایعترین نوع سرطان کلیه در افراد بزرگسال سرطان سلول کلیوی (RCC) می باشد که این سرطان در مراحل اولیه بدون نشانه است و علایم مشخص ندارد و سرطان تا رسیدن به مرحله پیشرفته متاسفانه قابل تشخیص نیست و درمان آن شامل برداشتن قسمت یا تمام کلیه است و در برخی از افراد جهت کند کردن پیشرفت این سرطان از دارو استفاده می شود.

چه کسانی در معرض خطر بروز سرطان کلیه هستند؟

متاسفانه علت بروز سرطان کلیه با توجه به تحقیقات انجام شده ناشناخته مانده است ولی برخی از عوامل محیطی در بروز این سرطان در افراد دخیل می باشند. یکی از مهمترین عواملی در بروز این سرطان استعمال دخانیات است که در افراد سیگاری احتمال بروز این سرطان نسبت به افراد دیگر حدودا دو برابر بیشتر است. بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که کلیه های آن ها  کیست های متعدد و بسیار ریزی دارند و یا افرادی که دیالیزهای خونی طولانی مدت به دلیلی نارسایی کلیه می شوند حدود 30 برابر بیشتر نسبت به سایرین در معرض خطر سرطان کلیه قرار دارند.

در زیر به برخی از عوامل دیگری که در بروز سرطان کلیه دخیل می باشند اشاره شده است:

  • چاقی و اضافه وزن
  • تماس مستقیم با آزبست یا پنبه نسوز
  • حلال های آلیعلایم و نشانه های سرطان کلیه
  • وجود خون درادرار
  •  وجود توده شکمی و احساس درد

زمانی که هر یک از نشانه و علایم بالا را مشاهده کردید حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید زیرا در صورتی که این بیماری خیلی دیر تشخیص داده شود و شما نسبت به این علایم بی توجه باشید و زمانی به پزشک مراجعه کنید که تومور پیشرفت کرده  باشد و به سایر اعضای مجاور و دیگر بدن تهاجم کرده باشد درمان دشوار تر است.

زمانی که فرد همراه با علایمی که در بالا به آن ها اشاره شد با علایمی مانند تنگی نفس، سرفه های شدید، درد های استخوانی و سردرد به مطب بیاید از نشانه های این است که این بیماری به ریه و استخوان پیشرفت کرده است و غیر قابل علاج است.

درمان سرطان کلیه

در مان این سرطان به این بستگی دارد که تشخیص در کدام مرحله بوده در مراحل اولیه یا در مراحلی که این تومور پیشرفت کرده است. در صورتی که این سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان آن راحت تر است و احتمال بهبودی بیشتر خواهد بود. سرطان کلیه به پرتو درمانی و شیمی درمانی پاسخ بسیار خوبی نمی دهد و بهترین روش درمان جراحی است.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به کلینیک یادمان می باشد. طراحی سایت و سئو