02188088541 - 02188074196 info@yadman-rehab.com همه روزه 9 صبح الی 9 شب

جراحی دیسک گردن

علائم پارگی دیسک گردن

  1. گردن درد
  2. درد اندام فوقانی
  3. فشار بر نخاع

شایع‌ترین محل پارگی دیسک‌های بین مهره‌ای گردن در قسمت پایینی گردن است.

درد در بیماران مبتلا به فتق دیسک گردن گاهی یکباره هنگام فعالیت آغاز می شود، در سایر موارد بیماران معمولاً پس از فعالیت تحریک کننده، به ویژه فردای روز فعالیت، از سفتی و درد رنج می‌برند.

حالت‌های اندامی مستمری چون مطالعه، رانندگی، کار با رایانه یا تماشای تلویزیون، باعث تشدید علائم دیسک گردن می شوند.

انجام فعالیت‌های درگیر کننده‌ی بازوها در جلوی بدن (مانند آشپزی، اتو کردن، جارو کشیدن و …)، نشستن طولانی مدت (به ویژه با قوز کردن)، بلند کردن اشیاء و حرکات خاص گردن شامل چرخش، خم کردن به طرفین، خم کردن به جلو یا عقب باعث وخیم‌تر شدن علایم دیسک گردن می‌شود. عطسه کردن نیز می تواند موجب تشدید علائم ‌شود. سفتی و درد بیماران مبتلا به فتق و پارگی دیسک گردن صبح‌ها هنگام برخاستن از خواب شدیدتر می‌شود.

اگر ترک هایی در حلقه فیبری در دیسک به وجود آید، سرانجام هسته‌ دیسک از طریق یکی از این ترک‌ها به بیرون می‌ریزد و باعث پارگی دیسک گردن می شود. درصورتی‌که ضایعه خفیف باشد پارگی فقط باعث بروز گردن درد می‌شود، اما اگر بیرون زد گی دیسک بیشتر شود باعث فشار به ریشه عصبی و یا نخاع می‌شود .

جراحی دیسک گردن

اغلب بیماران مبتلا به دیسک گردن بدون درمان خوب می شوند اما عوارض دیسک گردن وجود دارد و برای کسانی که درد دیسک گردن آن ها ادامه پیدا می کند درمان های متعددی  از جمله  جراحی وجود دارد.

جراحی برای درمان دیسک گردن (توسط دو تکنیک عمل جراحی از جلو و یا از پشت گردن) توسط جراح ستون فقرات صورت می گیرد. در جراحی دیسک گردن یک برش به صورت عرضی در جلوی گردن داده می‌شود . پس از کنار زدن عضلات و عروق، مهره ها و ستون فقرات گردن دیده می شود .

محل پارگی دیسک با استفاده از رادیوگرافی حین عمل مشخص می‌شود. دیسک معیوب به وسیله میکروسکوپ جراحی، تخلیه شده و زائده های استخوانی که باعث فشار روی نخاع یا ریشه‌های عصبی شده‌اند برداشته می‌شوند. پروتز یا دیسک مصنوعی جایگزین دیسک تخلیه شده می‌شود. این پروتز باعث جوش خوردن مهره‌ها می‌شود.

علت دیسک گردن

ساییدگی تدریجی و پارگی خود به خود در حلقه فیبری نیز می تواند از علل پارگی دیسک گردن باشد.

علت اصلی درد گردن و اندام فوقانی به علت فشار دیسک بیرون زده به روی ریشه عصبی می باشد، اما علاوه بر آن تورم ریشه عصبی نیز یکی از عوامل مهم دیسک گردن ایجاد درد به حساب می‌آید و بنابرین نمی‌توان فقط وجود فشار روی نخاع و یا ریشه عصبی را تنها علت دیسک گردن و ایجاد درد دانست.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به کلینیک یادمان می باشد. طراحی سایت و سئو