جراحی دیسک کمر

فتق و یا پارگی دیسک کمر

مهره ها به وسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند. هر فرد در حالت طبیعی دارای پنج مهره کمری و چهار دیسک بین مهره ای می باشد .اگر دیسک دچار بیرون زدگی یا پارگی شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند و سبب بروز درد در ناحیه کمر با انتشار به پاها می شود.

علل ایجاد پارگی و یا فتق دیسک کمر

از حدود 15 سالگی به بعد دیسک بین مهره ای دچار تغییرات اجتناب ناپذیری می شود. این تغییرات به کاهش میزان آب موجود در دیسک و کاهش انعطاف پذیری آن منجر می شود. این تغییرات دژنراسیون نامیده شده و در برخی افراد به دلایل ژنتیکی زودتر بروز می کند و به عبارت دیگر زودتر فرسوده می شود . در صورت وارد آمدن فشار نامناسب به دیسک فرسوده، دیسک دچار پارگی یا بیرون زدگی شده و این بیرون زدگی روی نخاع یا رشته های آن فشار وارد می کند.

پارگی دیسک در ناحیه کمری، سبب بروز درد در ناحیه کمر و باسن و پشت یا جلوی ران می شود. اگر فشار روی رشته های نخاعی زیاد باشد، بیمار علایمی نظیر درد، بی حسی، گزگز و مورمور، احساس سردی یا گرمی، گرفتگی مکرر عضلانی، ضعف یا لاغر شدن پیدا می کند، بیمار نمی تواند به راحتی خم شود و هنگام خم شدن احساس می کند که رگی در پشت زانویش کشیدگی پیدا می کند. درد بیماران با سرفه زدن تشدید می شود.

در موارد شدید که بیرون زدگی دیسک بزرگ است و سبب فلج اندامهای تحتانی و یا بی اختیاری در دفع ادرار یا مدفوع می شود، جراحی باید به سرعت انجام شود. در مواردی که پارگی دیسک فلج مختصری ایجاد کرده است، اما به تدریج میزان فلج رو به افزایش است نیز باید جراحی انجام شود . در سایر موارد معمولاً به بیمار به مدت یک هفته تا 10 روز درمان طبی توصیه می شود. در طول این مدت به بیمار داروهای مسکن و فیزیوتراپی تجویز می شود. پارگی دیسک کمردر اکثر این بیماران با دادن داروهای شل کننده و ضد التهاب، مراحل حاد برطرف می شود.

اگر یک ماه از درمان بیمار مبتلا به پارگی دیسک کمری بگذرد و بیمار همچنان درد شدیدی بخصوص در پاها احساس کند یا فلج خفیف، اما پایداری در اندام تحتانی وجود داشته باشد به طوری که بیمار نتواند فعالیتهای روزمره خود را به خوبی انجام دهد، انجام جراحی توصیه می شود.

درصد زیادی از بیمارانی که پارگی دیسک کمری دارند با درمانهای یاد شده و بدون جراحی کاملاً بهبود می یابند. در بیمارانی که مورد عمل جراحی قرار می گیرند، 90 تا 95 درصد بهبود می یابند.

در صورت بروز این عوارض ، ممکن است بیمار بعد از عمل احساس بهبود پیدا نکند یا در موارد نادر، احساس کند درد و ضعف بیشتری پیدا کرده است. پارگی دیسک کمردر اکثر این بیماران با دادن داروهای شل کننده و ضد التهاب، مراحل حاد برطرف می شود.

عود دیسک در سطوح بالاتر و پایین تر یا در دیسک درمان شده ی قبلی رخ می دهد. عدم درمان به موقع دیسک کمر باعث بدتر شدن وضعیت بیمار خواهد شد و درد بیمار را تشدید خواهد کرد و ممکن است باعث عوارضی مانند بی حسی های دائمی یا اختلالات حرکتی شود که این عوارض باعث افتادگی پا و کشیدن و لنگی پا و مشکلات ادراری و مثانه ای شود و بیمار نتواند ادرار و مدفوع خود را نگه دارد . زیرا اعصاب مانند دیگر نسوج و پوست قابل ترمیم نمی باشند و اگر صدمه ای به آنها برسد، دیگر به حالت اولیه بر نمی گردند، بنابراین قبل از صدمه شدید، باید حتما نسبت به درمان اقدام کرد.

آمار بازدید

ارتباط با ما

آدرس

دسترسی یک : شهرک غرب، بلوار پاک نژاد، بالاتر از دادمان، مرکز پزشکی یادمان
دسترسی دو: شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از دادمان، کوچه ناخدا محتاج، پلاک یک

ایمیل: info@yadman-rehab.com

تلفن: ۸۸۰۷۴۱۹۶(۰۲۱) - ۸۸۰۸۸۵۴۱(۰۲۱)

ساعات کاری: همه روزه ۰۹:۰۰ – ۲۱:۰۰

کلیه حقوق این قالب برای توانبخشی یادمان محفوظ می باشد

Call Now Buttonتماس و مشاوره